Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Izdelava spletnih strani

Uporaba informatike v gasilstvu

Moderator: Vrsho

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objava Peter » 15. julij 2007, 20:32

Če potrebuješ samo enostaven urejevalnik, poglej na http://lugos.si/novice/Nvu1.0/
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava sasolovrenc » 15. julij 2007, 21:57

Ni problem v angleščini, ampak slovenski programi so bili vedno bolj preprosti kot angleški.........za eno spletno stran pa se mi je bzw učit neki veliki program na pamet.

Nimam pa izkušenj z izdelavo spletnih strani, zato moram sedaj začeti iz nule. Mogoče kakšen predlog, kateri program je "najboljši" za začetnike?

HVALA Peter.....bom preizkuso :D

LP
sasolovrenc

Objave: 316
Registriran: 7. marec 2007, 17:30

Objava sasolovrenc » 15. julij 2007, 22:00

Mogoče kakšen predlog, kateri program je "najboljši" za začetnike?

Veljajo tudi angleški programi.... :lol: :lol: :lol:

LP
sasolovrenc

Objava VladoP » 22. julij 2007, 18:47

Lahko si pogledaš kak CMS sistem kot so:

Joomla

DotNetNuke

Typo3

Večina imajo vsi slovenski vmesnik.
Uporabnikova podoba
VladoP

Objave: 255
Registriran: 6. januar 2006, 1:41
GE: Radlje ob Dravi

Objava Ndrej » 24. julij 2007, 10:14

sasolovrenc je napisal:Ni problem v angleščini, ampak slovenski programi so bili vedno bolj preprosti kot angleški.........za eno spletno stran pa se mi je bzw učit neki veliki program na pamet.

Nimam pa izkušenj z izdelavo spletnih strani, zato moram sedaj začeti iz nule. Mogoče kakšen predlog, kateri program je "najboljši" za začetnike?

HVALA Peter.....bom preizkuso :D

LP

Poznaš vsaj osnove HTML-ja?

Jaz ti priporočam program Macromedia Dreamweaver. Poleg pisanja kode lahko ustvariš spletno stran samo z vizualnim urejanjem. Je pa program plačljiv...

Ne vem sicer zakaj potrebuješ spletno stran, ampak če rabiš samo nekaj osnovnega in hitro narejenega, jo lahko narediš tudi v Microsoft Wordu. Shraniš kot .html dokument in spletna stran je narejena :)

LP, Andrej
Uporabnikova podoba
Ndrej

Objave: 413
Registriran: 26. september 2004, 10:38
GE: PGD Prečna

Objava M-Coki » 24. julij 2007, 12:08

sasolovrenc je napisal:Mogoče kakšen predlog, kateri program je "najboljši" za začetnike?

Moja izbira: Macromedia Dreamweaver MX
S programom ustvariš lastno spletno stran, katero lahko kasneje preneseš na spletni strežnik. Program od uporabnika ne zahteva globljega računalniškega predznanja in je po svoje zanimiv. :wink:
FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki

Objave: 987
Registriran: 4. januar 2007, 20:02

Objava zonty » 24. julij 2007, 18:34

jst pa tudi delam, ampak zelo počasi stran za naše društvo. uporabljam pa Joomlo. pocasi mi gre pa zaradi angleškega jezika in ker nikjer ne najdem kakšnega vodiča za le tega.

me zanima ce ima kdo kaj za JOOMLO?!?!

hvala!!
zonty

Objave: 85
Registriran: 15. februar 2007, 14:35

Objava M-Coki » 24. julij 2007, 18:43

zonty je napisal:jst pa tudi delam, ampak zelo počasi stran za naše društvo. uporabljam pa Joomlo. pocasi mi gre pa zaradi angleškega jezika in ker nikjer ne najdem kakšnega vodiča za le tega.

Tudi slovenski se da nastavit - http://www.slojoomla.si/content/view/93/64/

zonty je napisal:me zanima ce ima kdo kaj za JOOMLO?!?!

Sicer pa več stvari najdeš na njihovi spletni strani kjer imajo tudi forum ipd. --> http://www.slojoomla.si/
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki

Objava Ndrej » 24. julij 2007, 20:52

zonty je napisal:jst pa tudi delam, ampak zelo počasi stran za naše društvo. uporabljam pa Joomlo. pocasi mi gre pa zaradi angleškega jezika in ker nikjer ne najdem kakšnega vodiča za le tega.

me zanima ce ima kdo kaj za JOOMLO?!?!

hvala!!

Zdravo.

Ne vem, če si se prav odločil da delaš tako stran z Joomlo. Vse je lepo in dobro dokler ti vse dela pravilno. Kaj pa ko (če) ti bo kdaj nekaj zaštekalo? Kak error ali podobno? Znaš php da boš odpravil napako? Pa še spletna stran za gasilsko društvo ne rabi bit tako zahtevna z nevemkoliko raznimi dodatki (javascript, php), loginom in podobno...

Samo moje mnenje...

LP, Andrej
Uporabnikova podoba
Ndrej

Objava M-Coki » 1. avgust 2007, 12:03

sasolovrenc je napisal:Nimam pa izkušenj z izdelavo spletnih strani, zato moram sedaj začeti iz nule. LP

Kako sploh začeti z izgradnjo spletnih strani?

Kot prvo je dobro da veste kako deluje internet. Da veste da ga sestavljajo,strežniki(najbolj znani so Apache (odprto kodni in zastojnski program) in ISS (od Microsfta) z programsko opremo, ki podpira HTTP (HyperText Transport Protocol) protokol, ki ga potem berejo naši brskalniki.Da pa so datoteke lahko dostopne vsem na internetu pa je potreben še FTP protokol (File Transfer protokol), ki nam omogoča da iz našega računalnika, prenesemo datoteke na strežnik (ali obratno če hočemo datoteke dobit iz strežnika dol). Tudi za to potrebujete programsko opremo. Na eni strani strežnik (ki ga postavi tisti k vam da prostor na spletu)ter še klienta, kot so Cute FTP ali Total commander. Nekateri programi za izdelavo spletnih strani vsebujejo ugrajen program za prenos datotek.Te kliente lahko dobite na strani http://www.download.com/, nekateri so brezplačni, nekatere pa lahko samo za določen čas preizkusite.

Torej potrebujemo naslov kjer bo naša stran dosegljiva in prostor kje bo naša stran bila ustvarjena. Velikokrat lahko dobite oboje na enem mestu in to zastojn, toda slaba stran tega je dobite grd naslov vaše spletne strani (ali je dolg ali si ga je težko zapomniti).Kje dobiti prostor ? Če imate račun za dostop do interneta pri Volji ali Siolu vam oba ponujata 10 mb prostora. Drugače pa lahko v iskalnik vpište "webhosting" ali "spletno gostovanje" ali "gostovanje spletnih strani" ali kak podoben izraz.
Kaj se skriva v ozadju imena vaše strani pa si lahko preberete tukaj.
Imena po lastni želji in z lstno končnico lahko pridobite na 2 različna načina. Če si želite pridobiti končnico .si ki predstavlja Slovenijo se boste morali obrniti na ARNES, kjer morate izpolnjevati določene kriterije. Če pa si zaželite kake druge končnice kot so recimor .com .tk .tv ali podobno boste morali obiskati kakega ponudnika teh storitev. Z vpisom niza v iskalnik "registracija domene" dobimo takšno listo ponudnikov Cene pa so različne najcenejše so od 3000 sit naprej.

Več o internetu in njegovem delovanju si lahko preberete na zelo koristni strani HowStuffWorks

Zdaj ko imamo vso potrebno orodje se lahko lotimo izdelave spletnih strani.Spletne strani uporabljajo jezik imenovan HTML (Hypertext Markup Language)
Specifikacije in ukaze za lažje razumevanje HTML jezika najdete v priloženih povezavah. W3school vsebuje tudi online editor tako da lahko vidite kaj se zgodi če spreminjate parametre ali pa kar celotno html kodo.

Ta jezik lahko pišete v katerem koli urejevalniku besedil od note pada (beležnice) pa do specilaiziranih orodji kot so Dreamwaver (demo različico lahko najdete na Macromedia.com. Tukaj pa so mnenja nekaterih uporabnikov in še orodja, ki jih uporabljajo. Poleg tega je zelo koristno uporabljati HTML validator,ki vam bo omogočil da bodo vsi brskalniki,pravilno prikazoval strani.

Ko se boste dodobra spoznali z uporabo tega jezika boste hoteli dodati še slike,Flash animacije ali celo kako dinmično/interaktivno vsebino, ki pa potrebujejo tehnologije kot so PHP in ASP (o njih drugič) boste zadevo seveda hoteli spraviti na NET. To storite tako da v klienta za FTP vpišete podatke o vašem gostitelju (pot do gostitelja je ponavadi ftp.imegostitelja.com/net/org) vaše uporabniško ime (tega vam določi gostitelj... če si lastite Siol priključek imate možnost izkorstit 10 mb prostora za stran za ta primer v FTP klienta vpištie naslov ftp.freeweb.siol.net , uporabniško ime in geslo pa je isto kot za dostop do interneta/e-pošte).

Ko ste enkrat naložili na strežnik vse datoteke (vključno z slikami animacijami,..) morate biti pozorni na nekaj stvari.
Slike in vsi ostali objekti naj vsebujejo tako imenovano relativno pot torej nekako tako ".../slike/naslovnaslika.jpg" drugače se vam lahko zgodi da se na internetu slike ne bodo prikazale ker pot do slik ne bo prava.

Ko dostopate do svoje spleten strani prek brskalnika recimor, da je moja domena http://www.domena.com ne boste videli ničesar ali pa listo datotek ki so naloženi na ta strežnik. Temu se izognete tako da svojo prvo stran poimenujete index.html tako boste obiskovalca poslali direktno na začetek spletne strani in mu ne bo treba pisat http://www.domena.com/prvastran.html ali iskat začetek vaše strani.

Pazite na to da boste natančni. Nekateri strežniki ločijo med velikimi in malimi črkami, tako da ni vseeno, če imate shranjeno sliko v obliki slika.JPG v kodo pa vpišete slika.jpg . Ali pa Dokument.html ni enako dokument.html

Ustvarite mape (direktorije) za vsako skupino posebaj. Tako naj bi slike imele svojo mapo, html datoteke svojo in Flash animcije svojo filmi svojo kar koli pač. Če hočete direktno dostopat do teh map potem v brskalnik napišite http://www.domena.com/ime_mape seveda se bo spet zgodilo isto kot v prejšnem primeru.

Datoteke pa poimenujte, tako da boste vedeli za kaj je kakšna. Recimor izogibajte se pomenovanju strani/slik v stilu slika1.jpg slika2.jpg raje uporabite stvarna imena kot mojportret.jpg avto.jpg ali strani omeni.html (če želite delati presledke med med besedami ne smete uporabit tipke "space" oz "predlednice" raje vtaknite "_" ali "-" ali pa "." tudi vejc ne smete uporabljati)

Tako to je bilo nekaj osnovnih inforamcij,če sem kje krivo vero učil, če so kje kaki napčni podtaki me prosim opozorite, če bi kaj izboljšali tudi to napišite. Za konec samo še dva nasveta : uporablajte http://www.w3schools.com/ in GOOGLE

Vir: Slo-tech.com
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki

Objava sasolovrenc » 1. avgust 2007, 12:14

M-Coky HVALA.......sedaj že vem kar dosti več, tako da se bom počasi lotil izdelave spletne strani (za društvo). Upam da mi bo uspelo :?

LP
sasolovrenc

Objava Ndrej » 1. avgust 2007, 17:21

Če boš imel kaj težav v programski kodi (HTML, CSS), me lahko brez problema vprašaš. Najbolje preko ZS.

LP, Andrej
Uporabnikova podoba
Ndrej

Objava sasolovrenc » 1. avgust 2007, 17:28

Vombat je napisal:Če boš imel kaj težav v programski kodi (HTML, CSS), me lahko brez problema vprašaš. Najbolje preko ZS.

LP, Andrej

Brez skrbi da te bom :lol: :lol: ......potem še boš prosil moderatorja naj zbriše tvoje sporočilo, ker te bom toliko gnjavo :lol: :lol: :lol:
nb....če kaj nebom vedel te vprašam.....Hvala

LP
sasolovrenc

Objava M-Coki » 1. avgust 2007, 22:03

sasolovrenc je napisal:M-Coky HVALA

Ni blema, če pa se ti bo še kje zalomilo, pa kar vprašaj. :wink:

sasolovrenc je napisal:...sedaj že vem kar dosti več, tako da se bom počasi lotil izdelave spletne strani (za društvo). Upam da mi bo uspelo :?
LP

Pa sej pravijo, da se tudi počasi daleč pride. :lol:
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki

Objava VladoP » 1. avgust 2007, 23:08

Sicer (nas) je pa na forumu več takšnih, ki smo že videli par html tag-ov od blizu :P
Tako, da za pomoč ni panike.
Uporabnikova podoba
VladoP

Objave: 255
Registriran: 6. januar 2006, 1:41
GE: Radlje ob Dravi

NazajNaprej

Nazaj na Informatika

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost