Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Klic v sili - 112

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Klic v sili - 112

Objava Garfi112 » 7. oktober 2009, 7:20

Lep pozdrav,

temo sem odprl z namenom, da predebatiramo, kje v sloveniji so podobne težave z klicom na 112 preko mobilnega telefona, kot se je to zgodilo v naselju Gaj nad Mariborom. Glede na to, da imam izkušnje z delovanje GSM in da sem nekaj meritev opravil na domačem terenu(Zg. savinjska)me zanima, če imate še kje v Sloveniji podobne težave.
Garfi112

Odg: Klic v sili - 112

Objava Peprič » 8. oktober 2009, 22:38

Kakšne težave pa? :roll:
Uporabnikova podoba
Peprič

Objave: 63
Registriran: 15. maj 2007, 15:15

Objava gasilec30 » 9. oktober 2009, 20:56

tale težava je skoraj po celem terenu Kobanskega katero meji na mejo z Avstrijo,to je območje nad Slemenom ter Selnico ob Dravi.Tu so sive lise v gsm povezavi prav tako pa tudi ukv veza je zelo slaba na nekaterih področjih je pa sploh ni.
lep pozdrav
Uporabnikova podoba
gasilec30

Objave: 79
Registriran: 7. avgust 2007, 21:05

Objava Gregor K. » 12. oktober 2009, 12:58

Garfi112 težave so povsod, pri klicih iz mobilnih številk predvsem na višje ležečjih območjih (recimo v Zg. Savinjski je to območje Golt, Tera, Smrekovca...), kjer lahko klic prileti na drugo bazno postajo, ki pa spada pod drug ReCO...
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava Garfi112 » 12. oktober 2009, 19:37

Gregor K.

Situacija v zg. Savinjski mi je kristalno jasna(sem v tej stroki ;) ) vem use kaj je z baznimi postajami, da kdaj klic prevzame ReCO SG, (tudi postojna) temo sem odprl, da se preverijo težave po celotni sloveniji in da se najde kakšna teoretična rešitev..:) Nekaj kritičnih lokacij sem že opremil z lokalnimi repetitorji.
Ter in Stari stani so pa resen problem sive lise. Spomni se iskanje ponesrečenega ljubenca... Saj nikjer ni bilo signala, res pa da je blo ljudem fajn "ker jih ni niben motil"

Lp
Garfi112

Objava darko » 12. oktober 2009, 21:05

Dajo se kupiti prenosni repetitorji, če ni fiksnih, tako da SI oziroma SD povezave v ZARE sistemu so možne. Repetitor ni drag. Ponuja ga več naših podjetij.
Za klic v sili na 112 tudi preko tujega GSM operaterja se da urediti primerno povezavo. Seveda pa klic ne bo zastonj ampak bo treba plačati celih 0,12EUR. Mislim da je ceneje kot da ti pogori hiša ali ....

Žalostno da imamo po zvezah gasilce s specialnostmi s področja radijskih zvez pa se jim niti sanja ne o možnostih prenosa radijskih signalov čez hrib. Obstojaja tudi že napajanje s sončnimi celicami (leto 2009 !!!!!!)
Darko
darko

Objave: 2932
Registriran: 18. november 2003, 14:06

Objava Garfi112 » 13. oktober 2009, 7:45

Darko,

prenosne repetitorje že lep čas montiram in dobro delujejo. Seveda je danes možno vse narediti. V najslabšem primeru tudi še obstaja stacionarni telefon preko UKW, tako da danes ne bi smelo biti izgovora češ: tle pa ni možno zagotovit telekomunikacije... Je pa res da v svet prodira IP tehnolgija, ki je pa po mojih izkušnjah še zelo nezanesljiva. Za delovanje le-te mora biti zagotovljena elektrika, ob večerih in ob špicah rada zataji(beri modem dol padu), reset sistema je dolgotrajen(3 min - je lahko že človeško življenje, ) in podobno. Za pokrivanje sivih lis so potrebne bazne postaje, postavitev le teh se ustavi pri interesu operaterja(zakaj bi postavili za tistih par ljudi ko gre čez) in oviranje prebivalstva(češ, to pa seva tega ne dovolimo postaviti, bojo naše krave zelo boge....otroci se zbujajo ipd...)

Lp
Garfi112

Objava Gregor K. » 13. oktober 2009, 8:41

No ja, sive lise kar se tiče mobilne telefonije so velike. Kar se tiče pa zvez ZARE, pa je zadeva dosedaj delovala na vseh intervencijah na tem območju. Edina izjema je luknja malo naprej od Rastk proti Smrekovcu. Druga stvar pa je koliko gasilci na terenu zveze znajo (znamo) uporabljati...
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava darko » 13. oktober 2009, 10:26

Zadnja varianta je ta da na hrib postavimo gasilca, ki je v vlogi "repetitorja".
Tudi to smo že prakticirali!
Darko
darko

Objave: 2932
Registriran: 18. november 2003, 14:06

Objava fras112 » 9. februar 2010, 22:36

spadam pod ReCO MB, pa če od doma kličem 112 z mobitelom dobim vedno ReCO Ptuj. Tako se zgodi tudi v primeru požarov ali nesrec na nekaj kilomertov dolgem delu AC MS MB. To se sicer hitro uredi ce klice nekdo ki tocno ve kje se nahaja, ce pa klice tujec ki mu ni natancno jasno kje tocno je pa je lahko po moje mala tezava. In tako se zgodi, da se na intervenciji srecas z gasilci, ki jih nisi se nikol videl :) Ko je gorel nek tovornjak so skoraj do lenarta prisli gasilci iz gornje radgone..
No se vedno blje to, kot pa nikogar od nikoder :)
fras112

Objave: 84
Registriran: 29. november 2009, 15:56

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 4 gostov