Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

ASK sistem

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: ASK sistem

Objava Gost14 » 4. julij 2010, 15:55

Pozdravljeni
Na vso to temo bi dodal le nekaj vidikov, ki jih ponavadi marsikdo zanemarja.
Prvo sporočilo o nesreči, požaru, težki nesreči itd., v glavnem pride na tel št. 112, torej v neki ReCO. In prvi ukrep, ki ga izvede operativec je proženje pozivnikov za določene gasilske enote ali PGD ali poklicne gasilce ali druge reševalne enote. Sistem zagotavlja avtonomno delovanje, kar pomeni, takojšnje posredovanje pozivov k določenim reševalnim službam, vključno in v glavnem lahko zapišem vam gasilcem. Seveda, ni posebej potrebno povdarjati, da so teh pozivov deležne tudi druge reševalne službe, potapljači, kinologi, gorski reševalci itd. In žal vas moram spomniti, da proženje pozivnikom pomeni resnično hitro obveščanje vseh, na katere se nanaša proženje pozivnikov z pomoč v tej ali oni nesreči. In če povzamemo davno poplavo ali nek malo močnejši potres v katerem koli kraju, dobro vemo, da takrat odpovedo vsi elementi obveščanja preko GSM, oziroma vsa pozivanja preko neanavtomnih uporab. V takem slučaju so GSM, SMS itd. zaradi preobremenjeni in niso sposobni oddajati sporočil v realnem času. Kajti ob takem ali podobnem dogodku, uporabniki navalijo na GSM omrežje s klici zato ta sistem postane preobremenjen in ne more delovati kakor je namenjen. Da bi v tem primeru reševalne enote dobile sporočila v realnem času, je nekorektno razmišljati. V takem slučaju, ki je nujen, se obnese le avtonomen sistem, kot je ZARE, ki še nekaj časa po vseh prekinitvah z električno energijo omogoča proženje pozivnikov in s tem obveščanje reševalnih služb oziroma enot o potrebah po aktiviranju in posredovanju pomoči.
Seveda nima nihče proti, če vzporedno uporabljate dodatno svoje delovanje tega ali onega sistema, kar je dobrodošlo. Vendar mora operativec v ReCO zagotoviti neodvisno od obremenjenosti javnega sistema (preboj kabla, ko je celotna gornjesavska dolina ostala brez GSM povezave, sredi nobenega kritičnega dogodka), takojšnje aktiviranje tako gasilcev kot ostalih reševalnih služb v sistemu ZARE.
Zakaj nekateri ne uporabljajo pozivnikov, zakaj se jim ne ljubi menjati baterij, zakaj nimajo spedenanih pozivnikov, zakaj teh ne nosijo s seboj. pa ni zadeva RECO-ja, ampak posameznega gasilskega društva oz. reševalne enote.
In URSZR ne more pristati na uporabo pozivnih sistemov, ki ne omogočajo zanesljivo delovanje od začetka nekega širšega dogodka, do vzpostavitve ponovnega električnega napajanja vseh naprav, ki omogočajo brezhibno delovanje pozivnikov, telefonov itd. (rezervno napajanje digipitrov za proženje pozivnikov, s polnjenjem akumulatorjev na sončne celice).
Vsekakor so dodatni sistemi v pomoč, niso pa realni v delovanju, ko se zgodi nesreča šišrega obsega. In kdo bo takrat odgovarjal za nedelovanje pozivnega sistema? gasilci sigurno ne. Upoštevajte le to, da ta sistem proženja ZARE pozivnikov uporabljajo tudi druge službe ne le gasilci.
Gost14

Objava Gost » 4. julij 2010, 23:29

To je vse res.

Kolikor sam spremljam dogajanje v tej temi, dojemam, da omenjeni sistemi nikakor niso nadomestek pozivnikov, le razširitev oz. dopolnitev. Žalostno je namreč, da imamo v našem PGD 40 operativcev in 4 pozivnike, v primeru požara je obveščanje prepočasno, zato uporabljamo sistem SMS ALERT PRO, kot razširitev (da ostala operativa dobi obvestilo sočasno kot nosilci pozivnikov), ne kot nadomestitev. Po mojem mnenju, GSM nikoli ne bo zamenjal pozivnika (zaradi razlogov navedenih v prejšni objavi), vendar je pa vsaka minuta/sekunda zlata vredna, zato je takšen sistem dobrodošel, če imaš ali pa če nimaš pozivnika.
Gost

Objava darko » 5. julij 2010, 14:33

gost 14

Uvedba vzporednih sistemov je bila nujna, ker sistem ni omogočal pokrivanje terena, ker ni bilo nabav novih pozivnikov in ker so s pozivniki prve generacije problemi.
Če bi imeli dovolj pozivnikov in rešene ostale probleme ne bi šli v dopolnilni sistem.
Naj omenim da uničenih pozivnikov nam ni nihče nadomestil, ravno tako nabava novih ni dovoljšnja.
O tem sem obveščal razne osebe, pošiljal uničene pozivnike na GZS in URSZR, vendar........., ....ni.
Darko
Možno je preveriti količine novo nabavljenih in primerjati z amortizacijsko dobo glede na operativce.
darko

Objave: 2932
Registriran: 18. november 2003, 14:06

Objava Gregor K. » 23. november 2012, 15:37

Sam sem sicer nasprotnik mešanja aktiviranja preko komercialnega javnega omrežja za službe zaščite in reševanja in so me pred dvema letoma fantje v enoti prepričali, da sem pristal na uporabo sistema ASK, v tistem času je zadeva nudila le možnost aktiviranja preko klica fizične osebe, med tem, ko se je storitev sedaj razširila še na prestrezanje poziva in avtomatsko pošiljanje SMS sporočil.
Po uvodnem testiranju sem bil prijetno presenečen nad zadevo vendar sem za končno mnenje nekako čakal prvo res večjo naravno nesrečo, ki bi potrdila ali ovrgla uporabnost sistema. V vmesnem času je ob nekaj nevihtah in delnem izpadu mobilne telefonije bilo nemogoče klicati iz gsm-a, je pa bilo mogoče poslati sms-e iz spletne aplikacije in so le ti do uporabnikov tudi prišli.

Nedavne poplave 5.11.2012 pa so pokazale, da je sistem kot dopolnilen način aktiviranja zelo uporaben in tudi zelo zanesljiv. Kljub obremenjenosti telefonije in glede na število dogodkov tudi sistema ASK je zadeva delovala popolnoma brez vsake težave in jo mirne duše priporočim vsakemu.

Je pa potrebno vedeti, da gre za dopolnilni sistem, ki je uporaben v prvi vrsti sploh za obveščanje članov o vajah, sestankih... in da so primarna zadeva še vedno pozivniki sistema ZARE, ki je popolnoma neodvisen od javnih omrežij na kar je bilo opozorjeno tudi s strani URSZR zaradi težav, ki so se ponekod pojavljale.
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava Gasilec112a » 24. november 2012, 18:52

Je pa potrebno vedeti, da gre za dopolnilni sistem, ki je uporaben v prvi vrsti sploh za obveščanje članov o vajah, sestankih... in da so primarna zadeva še vedno pozivniki sistema ZARE, ki je popolnoma neodvisen od javnih omrežij na kar je bilo opozorjeno tudi s strani URSZR zaradi težav, ki so se ponekod pojavljale.

Ali kdaj kateri ReCo javno pove- vsaj GE, da je tudi ZARE padel ? [-X #-o

Snežna ujma pred kratkim, je že takšen primer, ko je ZARE ( določen repetitor ) padel komercialna zadeva pa je delovala. Logično, saj imajo prestrežnike postavljene tako, da je signal prišel iz drugega repetitorja. Pozivniki pa ga niso prejeli.

Samo informativno, kot DOPOLNILNI SISTEM je v uporabi INTERVENCIJE.NET, deluje zelo dobro. Če me spomin ne vara je v cca 20 urah sistem posredoval preko 1400 sporočil !

Tisti "zavedni" operativci pa tako imamo vedno in povsod pozivnik s baterijo, ki ne bo "zamznila" v primeru proženja pozivnikov !!!

Če ima vaš GSM Android, se namesti še programček z različnimi zvoki, izbereš si ton in čas trajanja alarma. Nemogoče, da ne bi slišal !!

Tisti, ki z resnostjo in veseljem priskočimo na pomoč nam ni pomembno ali je info prišla od ZARE ali komerciale.

Na pomoč !
Gasilec112a

Objava stjepko » 26. november 2012, 15:10

Kdaj pa so posodobili ASK sistem, da prestreže poziv, ki ga dobimo na pozivnik in ga pošlje na GSM ? Danes sem prvič zasledil,prvo sem dobil poziv na pozivnik, čez minuto pa še sporočilo na gsm..
"Those who stand for nothing, fall for anything!"

NA POMOČ !!
Uporabnikova podoba
stjepko

Objave: 104
Registriran: 21. november 2008, 17:54
GE: Prevalje

Odg: FireAlert aplikacija

Objava ergonomic » 28. november 2012, 19:47

Ali so po novem posodobili tudi sistem ASK, da prestreže poziv in pošlje sms..?! Ve kdo kaj o tej posodobitvi..
ergonomic

Odg: FireAlert aplikacija

Objava scorpz » 10. december 2012, 17:48

ergonomic je napisal:Ali so po novem posodobili tudi sistem ASK, da prestreže poziv in pošlje sms..?! Ve kdo kaj o tej posodobitvi..

So ja.
Ne igraj se z ognjem,
če nočeš, da se on igra s teboj.
Uporabnikova podoba
scorpz

Objave: 56
Registriran: 18. april 2006, 1:49
GE: Slovenske Konjice

Re: ASK sistem

Objava gasilec30 » 15. december 2012, 18:30

GASILEC112A tudi v našem društvu uporabljamo intervencije.net in moram povedat da deluje zelo dobro saj sem jaz osebno dobil sporočilo na telefon pozivnik pa ni piskal če teudi je bil za pasom hlač telefon pa v žepu!!
lep pozdrav
Uporabnikova podoba
gasilec30

Objave: 79
Registriran: 7. avgust 2007, 21:05

Objava Anže S. » 25. december 2012, 18:46

Pozdravljeni!
Tudi v našem društvu uporabljamo sistem ASK, kateri je odličen, da se ne bomo razumeli napak!!!
Vendar pa tudi mene zanima kako si na tem sistemu nastaviti da se prestreže pozivnik, ker bi bila to odlična zadeva, če se res da! Tisti člani kateri imamo androide-če se da res samo za androide, pa nimajo pozivnika bi tako prejeli prestreženp sporočilo pozivnika, potem pa bi vseeno tisti ki ima možnost proženja intervencije prek ASK sprožil klic, da bi poziv prejeli vsi, tudi tisti ki nimajo androidov, tako kot do sedaj.
Zato bi prosil nekoga ki mu ta sistem prestrezanja deluje na ASK, da napiše navodila, ali pa vsaj sporoči kak link kje jih pridobiti. Čeprav bi rajši videl da dobim navodila iz prve roke, če se razumemo.
Aplikacija bi nam res pomagala!

Lep pozdrav, Anže
Anže S.

Objava Gregor K. » 25. december 2012, 21:09

Anže potrebujete RIC vaše enote, nato pa kontaktirajte g.Gošnika na Novatelu,da vam ga vpiše v bazo,zatem pa ga vaš administrator poveže z željeno skupino v aplikaciji.
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava Anže S. » 25. december 2012, 23:11

Gregor hvala lepa za info! Sem mislil da je še kak nov program ali kaj podobnega, bom pa kontaktiral g. Boštjana, da se uredi.
Evo pa zdaj sem še prijavljen. :D
Anže S.

Objave: 3
Registriran: 25. december 2012, 19:06

Objava jsinic » 27. december 2012, 18:22

Zanima me, ali se poziv prestreže samo za intervencije ali tudi za redne preizkuse pozivnikov? Če se prestreže v obeh primerih ali obstaja kakšna rešitev, ki bi prestregla samo intervencije?

Hvala za odgovor

Lp, Jernej
jsinic

Objave: 41
Registriran: 23. marec 2010, 21:07
GE: Sv. Jurij v Slov. go

Objava KUMBY » 27. december 2012, 19:33

Sistem prestreže samo poziv na intervencije.Tako da testnih pozivov neboš dobil na telefon.Imajo tako nastavljeno pri ASK-u,da so testna sporočila blokirana. Mi smo si že uredilo tud in naredili tudi test preko centra 112 in je zadeva super delovala.Samo FIRE ALERT 2 aplikacijo še moram naložit članom, ki imajo pametne telefone in bo obveščanje super. Sms-si bojo super zadeva poleg klica iz sistema ASK, ki ga sproži poveljnik. S tem posredovanjem sporočil iz pozivnikov je ASK sistem prehitel zadevo od INTERVENCIJE.NET in nam nikakor ni žal, da smo se prej enim letom odločili za ASK.Pri nas se to zelo pozna na udeležbi na vseh gasilskih dogodkih.
Uporabnikova podoba
KUMBY

Objave: 150
Registriran: 12. avgust 2008, 17:56
GE: PGD Ponikva

Nazaj

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Bing [Bot] in 1 gost