Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Obveščanje ob nesrečah

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Obveščanje ob nesrečah

Objava marjan91 » 5. november 2003, 21:18

Lepo pozdravljeni!
Zanima me naslednja stvar:
Sem radioamater in ob enem tudi gasilec, vendar nimam gasilske postaje. Pa me zanima če pride naprimer do požara, prometne nesreče ali kakšna druga naravna nesreča, in bi lahko obvestil center v slučaju nesreče z svojo radioamatersko postajo (ki jo imam zmontirano v vozilu), če nebi imel z sabo GSM-a, ki je danes tako razširjen. Prosim za odgovor na E-MAIL: S56SCI@volja.net
Za odgovore se Vam že v naprej zahvaljujem.
marjan91

Objave: 2
Registriran: 3. november 2003, 22:55

Re: Obveščanje ob nesrečah

Objava Janez Tratnik » 5. november 2003, 21:38

marjan91 je napisal:Lepo pozdravljeni!
Zanima me naslednja stvar:
Sem radioamater in ob enem tudi gasilec, vendar nimam gasilske postaje. Pa me zanima če pride naprimer do požara, prometne nesreče ali kakšna druga naravna nesreča, in bi lahko obvestil center v slučaju nesreče z svojo radioamatersko postajo (ki jo imam zmontirano v vozilu), če nebi imel z sabo GSM-a, ki je danes tako razširjen. Prosim za odgovor na E-MAIL: S56SCI@volja.net
Za odgovore se Vam že v naprej zahvaljujem.

V ZARE (oz. njihove frekvence) sistem se uradno ne smeš prijaviti. Prav tako ob oglašanju ne oddajaš Roger beep. Neuradno (v sili) pa sam presodi kaj lahko. :wink:
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objave: 2788
Registriran: 7. avgust 2002, 8:47

Objava lipe » 6. november 2003, 11:48

LP!

Ne bo šlo!
Postaje v sistemu ZA-RE imajo subtonsko zaščito, kar pomeni, da vsaka postaja najprej odda štiritonski "ključ", ki omogoči, da te nekdo s postajo sistema ZA-RE sploh sliši.
Uporabnikova podoba
lipe

Objave: 447
Registriran: 15. marec 2003, 17:20
GE: Preddvor

GSM ALI UKW

Objava silvano » 6. november 2003, 13:58

lipe je napisal:LP!

Ne bo šlo!
Postaje v sistemu ZA-RE imajo subtonsko zaščito, kar pomeni, da vsaka postaja najprej odda štiritonski "ključ", ki omogoči, da te nekdo s postajo sistema ZA-RE sploh sliši.

Ja kar se tiče sub tona sploh ni problema saj imajo že skoraj oziroma (vse novejše) radioamaterske postaje možnost, da nastaviš sub tun. Zdi se mi da je 91,5.
Potrebno je še nastaviti korak na repetitorju TX RX.

Problem pa po mojem nastane ker so starejše postaje drugače "uglašene" in delovanje v sistemu zare ni priporočljivo oziroma prepovedano saj bi s tem postajo postopoma uničil.

Najbolj poglavitno pri tem pa je, da se mi poraja vprašanje uporabnosti takšnega načina komuniciranja kljub temu da v predpisih piše, da se v primeru, če je ogroženo človeško življenje ali v smrtni nevarnosti uporabi kateri koli kanal za klic v sili. Problem vidim predvsem v tem, da bi moral potem imeti frekvence vseh repetitorjev sistema zare, poznati lokacijo ter območje, ki ga pokriva, pozvati pravi ReCO itd, itd. :?:
Zato menim marjan91, da je primernejši način če v takšnem primeru zavrtiš številko 112.
Uporabnikova podoba
silvano

Objave: 235
Registriran: 15. oktober 2002, 18:28
GE: PGD Boh. Bistrica

Objava pes » 6. november 2003, 14:00

Ne vem sicer kako je točno s tem. Je pa kolega ko se ukvarja z radioamaterstvom rekel da je baje 9 kanal namenjen za klicanje pomoči.
Povedal samo to kar mi je on rekel, tak da me ne za besedo držat.
Uporabnikova podoba
pes
moderator
moderator

Objave: 2137
Registriran: 6. marec 2003, 10:44

Objava Peter » 6. november 2003, 14:12

Kolega marjan91 gotovo pozna kodeks ARON in lahko s svojo postajo deluje na radiomaterskih frekvencah.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava Mato » 6. november 2003, 14:50

živjo!

evo mal po intrnetu pobrskaš in naletiš na:

http://lea.hamradio.si/~s56kpn/Radioama ... kvence.htm

Zloraba frekvenc pa veš kako se kaznuje, na lastno odgovornost.

Preberi si zadnji dve vrstici napisani v rdeči barvi :!:

Mato :wink:
Počasi da ne ustrelite (pogasite) samega sebe!! (vojak Švejk)
Uporabnikova podoba
Mato

Objave: 193
Registriran: 12. marec 2003, 9:23

Objava Mitja Gregorič » 6. november 2003, 15:52

Peter je lepo povedal:
Kolega marjan91 gotovo pozna kodeks ARON in lahko s svojo postajo deluje na radiomaterskih frekvencah.

Tega imaš v skoraj vsakem CQ-ju S5 Hamradio reviji (radiomaterski časopis) pa tudi na radioamaterskih tečajih to zelo poudarjamo.Verjetno če si tečaj za pridobitev radijskega dovoljenja opravil to veš-postopke v zvezi z tem tudi. Prilagam ti povezavo http://www.hamradio.si/aron.html

Po mojem mnenju je bolje po telefonu "vžgat" operativno je manj kompikacij (danes ga vsak drugi ima) drugače pa za radioamaterja po predpisanem ARON-u.Glede gasilskih frekvenc pa kot član nekega PGD jih po mojem lahko uporabljaš z postajo lki je v sistemu Zare -last PGD. Kot radioamater na te frekvence ne smeš (2m band =144.000-146.000Mhz mar ne?)pa tudi radioamaterska postaja ne gre na ta območja če ni ustrezno "predelana" .
Nič pa ni za radioamaterja nemogoče... :twisted: če je po tem potreba. :twisted: :twisted:

73 de S57LWG 8)
--. .-..
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Uporabnikova podoba
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003

Objave: 4990
Registriran: 23. september 2002, 10:37

Objava Marko Novak » 7. november 2003, 0:52

Sam uporabljam Kenwood-a TH22e, ročna postaja.V vozilu imam Kenwooda TM 732, obe imata nastavljen ves sistem ZARE po Sloveniji.Res je da radioamaterska postaja nima IDENT-a.Digitalnega 5 mestnega ključa po katerem operater v ReCO prepozna uporabnika.Sam se v večini primerov javljam v ReCO prek teh postaj. Res pa je da je to mimo pravil.Vendar me že po glasu poznajo in ne komplicirajo če ni tistega žvižganja na začetku. Večkrat sem imel priložnost uporabiti radioamatersko postajo v nujnem primeru in nikoli me ni nobeden od sogovornikov nagnal. Vedno je bila informacija kakovostna in pravočasna.Tehniko je treba v dogovoru z vsemi akterji pametno uporabljat. In uporabnikov ki svoje lastne amaterske postaje uporabljajo v gasilstvu je kar precej.

LP kjerkoli že ste
Marko NOVAK...GSM 040 631 011
Uporabnikova podoba
Marko Novak
moderator
moderator

Objave: 1063
Registriran: 4. marec 2003, 22:59

Objava Mato » 7. november 2003, 1:29

Uf, poglejte koliko gasilcev je tudi radioamaterjev, se mi zdi da iščejo gasilci nova znanja na vseh koncih.

Mato :wink:
Počasi da ne ustrelite (pogasite) samega sebe!! (vojak Švejk)
Uporabnikova podoba
Mato

Objave: 193
Registriran: 12. marec 2003, 9:23

Objava Mitja Gregorič » 7. november 2003, 14:08

...tako je pač...znanje ne škodi :!:
Sicer pa tudi marsikateri član CZ in GRS ima radioamaterske postaje in tudi (vsaj večina) radioamaterski izpit-CEPT licenco. 8)
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Uporabnikova podoba
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003

Objave: 4990
Registriran: 23. september 2002, 10:37

Objava lipe » 7. november 2003, 20:26

LP!

S56KPR

:) 73
Uporabnikova podoba
lipe

Objave: 447
Registriran: 15. marec 2003, 17:20
GE: Preddvor

Uporaba radioamaterskih radijskih postaj

Objava Slipi » 16. november 2003, 2:55

Kako je z radioamaterskimi postajami pri nas se ve. Zakaj so pravila se tudi ve, v glavnem eni jih lahko kršijo po mili volji, drugi za vsako malenkost odgovarjajo nadrejenim.
Radioamaterske postaje so pač za delo v radioamaterskem frekvenčnem pasu. Da se ta lahko "raztegne" na celoten 2m pas, tud ni nobena skrivnost. Problem nastaja pri zlorabah, ki pa so pri nas v prepričanju, da uporabnik ni znan, dokaj zanimive.
V bistvu, če gre za nujno pomoč, naj klic tudi z radioamaterskih postaj, ne bi bil noben problem, saj je tudi Zveza radioamaterjev z vsemi člani vključena v sistem Zaščite in reševanja. Kateri ReCO ima v uporabi vse radioamaterske frekvence v 2m pasu, pa ni odvisno od operativcev.

Vendar kot sem omenil, problem so zlorabe nevestnih "skrivačev". Pri radijskih postajah sistema ZARE, vsaka postaja odda svoj ID, s tem pa garantira, prepoznavo klicatelja. Tudi, če ni znan trenutni uporabnik radijske postaje, je znan vsaj PGD, ki ima to postajo v uporabi. Tako, da sigurno ni v čast nikomur, da ima člana, ki po nepotrebnem postavlja svoje društvo v "čudno luč".
K sreči se do sedaj to ni pojavljalo pogosto, smo pa že imeli primer, ko sta dva člana na radijskih postajah svojega PGD, klicala v ReCO in se predstavljala kot policista. Pri izpisanem ID, verjetno ni težko uganiti, kaj se dogaja. Posebno vesel tega obvestila ni bil poveljnik tega PGD, vendar smo smatrali, da ko smo obvestli poveljnika, da je zadeva za naprej urejena in upamo, da tudi je.
Torej, poleg tega, da amaterska radijska postaja oddaja v zgornjem frekvenčnem pasu dokaj nekvalitetno (popačena modulacija, prekomerna obremenitev izhodnega tranzistorja itd.), kdo garantira pri vseh "skritih" klicateljih, da zlorabe niso ali ne bodo s tem povečane?

Sam načeloma mislim, da pri potrebni hitri pomoči, ni važno kero sredstvo zvez se uporabi, saj je bolj pomemben čas, kot pa izbira sredstva zvez, vendar pod pogoji, da s tem ne prihaja do zlorab.

Če pa z uporabo amaterskih radijskih postaj zaradi delovanja z neprilagojeno anteno, pride do poškodbe postaje oz. izhodne stopnje, je pa tko na škodi le lastnik, ker bo šlo popravilo izključno na njegove osebne stroške, (preprosto povedano: pri neprilagojeni anteni, gre več oddajne moči nazaj v izhodni tranzistor kot v ozračje. S tem pa se izhodni tranzistor greje veliko bolj, kot je dopustno. Z večkratnim pregrevanjem, lahko uporabnik računa na oslabitev izhodnega tranzistorja ali odpoved, kar pa sploh ni poceni zadeva).
Teorija je že pol intervencije, praksa pa poskrbi za vse ostalo in še teorijo !!
Uporabnikova podoba
Slipi

Objave: 145
Registriran: 18. december 2002, 16:54

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov