Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Programiranje Baofeng UV-5RA

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Re: Programiranje Baofeng UV-5RA

Objava ig66 » 3. december 2013, 10:39

Glede na to da za cca 50 EUR na ebay-u dobite postajo Baufeng UV-5R+ skupaj z zunanjim mikrofonom in ušesno slušalko se je pri nas izkazala za zelo dober privatni nakup. Lion baterija zdrži dlje od klasičnih Motorolinih. Na simpleksnih kanalih je slišnost (doseg in kvaliteta zvoka) identična z Motorolo. Uporablja pa jo v glavnem strojnik v kombinaciji z ušesno slušalko. Edino PTT tipka je malce majhna za delo z zaščitnimi rokavicami.
ig66

Objave: 17
Registriran: 22. november 2013, 10:01
GE: PGD DG-LB

Objava Jacksy » 3. december 2013, 12:28

Te kitajske postaje (Baofeng, Wouxun,...) so kar precej razširjene tako med poslušalci ZARE in frekvenc drugih služb tako kot tudi mad radioamaterji. Postaje so daleč od tega da bi bile slabe. Imajo pa tako prednosti kot slabosti.
Postaje vsekakor niso primerne za notranje napadalce, za vodjo intervencije,.... Več kot odlične pa se pokažejo pri drugih delih ki jih opravljamo gasilci, razne požarne straže, usmerjanje prometa in podobno,.... Prav tako so krvavo potrebne ob večjih elementarnih nesrečah ko ja na terenu veliko manjših ekip.

Velika prednost pa je če imaš postajo vseskozi doma prižgano da se postaja konstantno prazni in polne, s tem ohranjaš zdravje baterije. In tako se baterije takrat kot se rabi drži dlje.

Poslušanje dveh kanalov hkrati je prej slabost kot prednost, zakaj?
Hitro se zgodi da ne veš na kateri frekvenci si sprejel določeno informacijo, med delom se ti ob pritisku spremeni oddajni kanal in potem lahko povzročaš motnje drugim uporabnikom.

Največji problem ki pa se pojavljla pri sistemu zvez ZARE sistema je pa neznanje uporabnikov!! Tu pa ne pomaga noben Motorola, Kenwood ali pa ICOM
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 319
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Odg: Re: Programiranje Baofeng UV-5RA

Objava FaBBinho_4 » 3. december 2013, 15:09

Jacksy je napisal:Poslušanje dveh kanalov hkrati je prej slabost kot prednost, zakaj?
Hitro se zgodi da ne veš na kateri frekvenci si sprejel določeno informacijo, med delom se ti ob pritisku spremeni oddajni kanal in potem lahko povzročaš motnje drugim uporabnikom.

Tu bi te malce popravil. Postaja ima kar nekaj funkcij in ena izmed njih je tudi istočasno spremljanje dveh frekvenc, kot si že omenil.
Prav tako pa lahko to funkcijo izklopimo in smo s postajo na samo enem kanalu.

Skratka z mojega stališča je postaja vredna svojega denarja.

Lep pozdrav
Lep pozdrav
Matej

http://pgdoplotnica.si/
Uporabnikova podoba
FaBBinho_4

Objave: 40
Registriran: 6. januar 2013, 21:10
GE: Oplotnica

Objava Jacksy » 3. december 2013, 15:22

FaBBinho_4 je napisal:
Jacksy je napisal:Poslušanje dveh kanalov hkrati je prej slabost kot prednost, zakaj?

Tu bi te malce popravil. Postaja ima kar nekaj funkcij in ena izmed njih je tudi istočasno spremljanje dveh frekvenc, kot si že omenil.
Prav tako pa lahko to funkcijo izklopimo in smo s postajo na samo enem kanalu.

Skratka z mojega stališča je postaja vredna svojega denarja.

Lep pozdrav

Postaja posluša le eno frekvenco hkrati in preklaplja med njima saj njen procesor ne omogoča dveh kanalov hkrati. Problem lahko nastane ko imaš ti recimo na poslušanju dva precej prometna kanala, in ti prej postaja sprejme drug kanal kot pa bi ga ti rad poslušal.
Res pa je da se da stvar ugasnt in postaja deluje samo na enem kanalu.

Je pa tudi moje mnenje enako, postaje so primerne vendar za manjzahtevna opravila, napadalcem pa vsekakor v žep pritisnite Motorolo.
Zakaj? Imel sem doma razdretih že kar nekaj postaj, kakovost izdelave med poceni kitajčki in postajami znamk Motorola, Kenwood, Yaesu žal ni primerljiva.
Uporabnikova podoba
Jacksy

Odg: Programiranje Baofeng UV-5RA

Objava ig66 » 3. december 2013, 18:22

Če že želiš "skenirati" oba "delovna kanala" ti. Dual Watch (menu 7 - TDR) izbereš opcijo ON in hkrati nastaviš "prioritetni delovni kanal" A oz. B s čimer se izogneš motečemu poseganju v tuja radijska omrežja (menu 34 - TDR-AB - Transmit selection while in
Dual Watch mode)
Originalna navodila so zelo okrnjena, veliko bolša najdete na : http://wouxun.us/Software/Baofeng/Guide ... _Unroe.pdf
ig66

Objave: 17
Registriran: 22. november 2013, 10:01
GE: PGD DG-LB

Objava b4d » 3. december 2013, 19:35

Uporabnikova podoba
b4d

Objave: 235
Registriran: 20. julij 2006, 19:14

Objava pokmon » 5. januar 2014, 0:39

polo98 je napisal:Tu imaš sprogramirano https://www.dropbox.com/s/fcnfaf4bvk0sc ... 20zare.rar
Je pa tudi možno, da ti za to območje antena ne deluje dobro. Enak problem je imel enden iz tega foruma. Zamenjava antene in je delovalo.
Mislim, da je dal Motorolino anteno gor.

Ali sem jaz smotan ali pa nihče ni opazil, da je v tej config tabeli zamenjan stolpec TX in pa RX. Posledično tudi frekvence ZARE na Duplexu niso pravilno zapisane.

Ali se motim?
pokmon

Objava Jacksy » 5. januar 2014, 1:26

pokmon je napisal:Ali sem jaz smotan ...

Nisem rad žaljiv, ampak mislim da si kar takoj uganil :)
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objava polo98 » 5. januar 2014, 1:29

pokmon je napisal:
polo98 je napisal:Tu imaš sprogramirano https://www.dropbox.com/s/fcnfaf4bvk0sc ... 20zare.rar
Je pa tudi možno, da ti za to območje antena ne deluje dobro. Enak problem je imel enden iz tega foruma. Zamenjava antene in je delovalo.

Ali sem jaz smotan ali pa nihče ni opazil, da je v tej config tabeli zamenjan stolpec TX in pa RX. Posledično tudi frekvence ZARE na Duplexu niso pravilno zapisane.

Ali se motim?

To prvo ne vem, presodi si sam :D
Drugače pa dela.

L.p
polo98

Objave: 503
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava pokmon » 5. januar 2014, 1:42

polo98 je napisal:
pokmon je napisal:

Ali se motim?

To prvo ne vem, presodi si sam :D
Drugače pa dela.

L.p

OK Sprejmem kritiko. Potem takem je RX frequency = oddajna frekvenca in TX frequency = sprejemna frekvenca. Malce čudno.... ampak deluje!

p.s.
Ta tabela se nahaja v programu za programiranje Baofeng postaj.
pokmon

Objava Jacksy » 5. januar 2014, 1:53

pokmon je napisal:OK Sprejmem kritiko. Potem takem je RX frequency = oddajna frekvenca in TX frequency = sprejemna frekvenca. .

Negativno, RX je sprejemna (zapomni si Recive), TX oddajna (Trancive). Oddajna frekvenca je nekaj v našem primeru celo MHz niže.
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objava pokmon » 5. januar 2014, 2:07

Jacksy je napisal:
pokmon je napisal:OK Sprejmem kritiko. Potem takem je RX frequency = oddajna frekvenca in TX frequency = sprejemna frekvenca. .

Negativno, RX je sprejemna (zapomni si Recive), TX oddajna (Trancive). Oddajna frekvenca je nekaj v našem primeru celo MHz niže.

Hvala ker se trudiš z mano. Meni je to čisto jasno kaj pomeni RX in pa TX. Problem mi je nastal zaradi primerjave tabel RX/TX na tem seznamu http://shrani.si/f/1z/EY/tCW8zxV/zare-frekvence.jpg
in pa frekvence vpisane pod RX/TX v konfiguracijski tabeli, ki je na tem forumu in se uporablja za programiranje Baofeng. Če imaš voljo poglej in primerjaj pod duplex kanali.
pokmon

Objava Jacksy » 5. januar 2014, 2:17

Opažam da je na tem res narobe napisano....
Ampak sam program datoteka *.dat je pa pravilna tako kot mora bit.
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objava pokmon » 5. januar 2014, 2:22

Jacksy je napisal:Opažam da je na tem res narobe napisano....
Ampak sam program datoteka *.dat je pa pravilna tako kot mora bit.

Uff.. :oops: Hvala za potrditev. Sem se že bal, da je kaj narobe z mano.. :D

Ali mogoče kdo ve kje dobiti frekvence VHF Marine in kako jih stlačiti v *.dat datoteko brez ročnega prepisovanja?
Hvala!
pokmon

Objava polo98 » 5. januar 2014, 11:27

Še enkrat, da ne bo toliko teh citatov.
V dupleksu (TX) je oddajna frekvenca, ki deluje v zamiku + 4,5Mhz.
RX je pa sprejemna frekvenca. V tabeli vse štima.
Simpleks je pa itak TX/RX (brez zamika)

Za pomorce pa malo pooglaj, najdeš vsega, recimo tole http://www.geocities.ws/george_letnar/m ... k_nav.html
Če je pa kdo naredil datoteko za omenjeno kombinacijo pa ne vem.
polo98

Objave: 503
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

NazajNaprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov