Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Zakaj ukinitev izobraževanja o uporabi radijskih postaj?

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Zakaj ukinitev izobraževanja o uporabi radijskih postaj?

Objava rudibr » 18. februar 2018, 20:35

Še ena od neumnosti, da se je v gasilski organizaciji ukinilo izobraževanje o uporabi radijskih postaj. Tako in tako dobršen del gasilcev ne obvlada uporabe radijske postaje. Pred kratkim sem spremljal pogovor ReCO Ljubljana v pogovoru z dvema enotama iz Litije, ki sta drveli na intervencijo. Za glavo sem se držal. Nobena skupina se ni predstavila s klicnim znakom, govvorili so stereo, tako da je bil na koncu v ReCO popolnoma zmeden.

Ja, vem, rekli boste, da lahko izobraževanje organizira vsak PGD zase. To ni to... Ah, brez zveze. Na GZS sprejemajo odločitve, ki nimajo veze z realnostjo!
Uporabnikova podoba
rudibr

Objave: 42
Registriran: 23. marec 2009, 14:36
GE: PGD Primskovo

Re: Zakaj ukinitev izobraževanja o uporabi radijskih postaj?

Objava RomanB » 19. februar 2018, 9:02

Ni se ukinilo, prestavilo se je v tečaj za operativnega gasilca. Tam je za radijske zveze sedaj namenjenih več ur.
RomanB

Objave: 241
Registriran: 13. december 2010, 12:29
GE: PGD Repnje-Dobruša

Odg: Re: Zakaj ukinitev izobraževanja o uporabi radijskih po

Objava gubina » 19. februar 2018, 14:21

RomanB je napisal:Ni se ukinilo, prestavilo se je v tečaj za operativnega gasilca. Tam je za radijske zveze sedaj namenjenih več ur.

Samo kot specialnost uporabnik radijskih postaj se je zadevo jemalo bolj resno, kako bo s to resnostjo sedaj ko je vključeno v tečaj je pa drugo vprašanje.

Seveda pa podpiram več ur za to zadevo v sklopu tečaja.
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 702
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Odg: Zakaj ukinitev izobraževanja o uporabi radijskih postaj

Objava polo98 » 19. februar 2018, 21:10

V našem koncu ni interesentov, da bi jim pomagal kako in kaj okoli zvez. Včeraj katastrofa! Dimniški požar v Ručetni vasi. PGD Črnomelj in PGD Petrova vas se nista mogla zmeniti glede lokacije. ReCo jih je končno napotil na enotni kanal CH 24 (Mirna gora) pa še tam je bilo vse skupaj stereo #-o
Brezplačno jim predavam kako in kaj...
P.s Eni pa sanjate o digitalizaciji pa še teh osnov ne obvladate.
polo98

Objave: 510
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Odg: Re: Zakaj ukinitev izobraževanja o uporabi radijskih po

Objava trsta91 » 19. februar 2018, 21:46

RomanB je napisal:Ni se ukinilo, prestavilo se je v tečaj za operativnega gasilca. Tam je za radijske zveze sedaj namenjenih več ur.

S tem se samo podaljša čas tečaja za operativnega gasilca. Tiste osnove, ki jih mora vedeti operativni gasilec je eno, drugo pa so detajli, ki jih predavajo o postaji, kanalih, repetitorjih,... Naučiti jih morajo samo še pravilno rokovanje s postajo (klici, pravila pogovora,...) in za moje pojme nič drugega.

Pač moje mnenje, ker se mi zdi, da je novi tečaj za operativnega gasilca enostavno predolg.
Denis Trstenjak
Poveljnik PGD Banovci I. kat
V SLOGI JE MOČ, NA POMOČ!
Uporabnikova podoba
trsta91

Objave: 37
Registriran: 29. januar 2018, 20:38
GE: PGD Banovci

Objava Gorilla » 20. februar 2018, 0:42

trsta91 se strinjam! Naj se na tečaju za gasilca bodoči gasilci naučijo osnov, ki se jih kasneje nadgrajuje z specialnimi znanji kjer se spustiš v detajle in preštudiraš zadevo od A do Ž. Do sedaj je to čisto usper funkcioniralo, nerazumem čemu take spremembe...
Lp, Luka

Kjer je problem, je tudi rešitev.
Uporabnikova podoba
Gorilla

Objave: 154
Registriran: 21. april 2013, 10:58

Objava pes » 20. februar 2018, 13:32

Trsta in Gorila, preberita si ta dokument

http://www.gasilec.net/uploads/datoteke ... silcev.pdf

na 45 strani imata Radijske zveze za tečaj za operativnega gasilca, pa pol komentirajta. Poglejta še predmetnik na strani 30, točko 6 v tabeli.
Uporabnikova podoba
pes
moderator
moderator

Objave: 2137
Registriran: 6. marec 2003, 10:44

Objava polo98 » 20. februar 2018, 20:01

pes je napisal:Trsta in Gorila, preberita si ta dokument

http://www.gasilec.net/uploads/datoteke ... silcev.pdf

na 45 strani imata Radijske zveze za tečaj za operativnega gasilca, pa pol komentirajta. Poglejta še predmetnik na strani 30, točko 6 v tabeli.

Meni gre na bruhanje, ko berem ta pravilnik. Nekdo se drogira in to močno.
Enostavne stvari je potrebno zakomplicirat. Lahko bi šel v detalje, a rajši grem grlo gasit.
L.p
polo98

Objava trsta91 » 20. februar 2018, 20:18

Moja napaka, vidim da se bistveno ne podaljša tečaj zaradi radijskih zvez. Ni mi pa jasno, kje se boš potem naučil nekaterih podrobnih informacij o delovanju celotnega sistema ReCO, pošiljanje sporočil med oddajnikom in sprejemnikom, itd. Pa opazil sem, da se spet ponavljajo snovi med tečajem za operativca in višjega gasilca, s tem da so nam tam dodali Zare+ in DMR...
Denis Trstenjak
Poveljnik PGD Banovci I. kat
V SLOGI JE MOČ, NA POMOČ!
Uporabnikova podoba
trsta91

Objave: 37
Registriran: 29. januar 2018, 20:38
GE: PGD Banovci

Objava pes » 20. februar 2018, 20:20

Polo, to ni pravilnik, to je novi učni program za tečaj za operativnega gasilca. To so pač snovi ki jih morejo poznati in obvladati. Saj ni nobena znanstvena fantastika, samo se zaradi 2 učnih ur (1 praksa in 1 teorija) pritoževati na časovno trajanje tečaja je pa višek sprenevedanja.
Uporabnikova podoba
pes
moderator
moderator

Objava mad_milkman » 20. februar 2018, 20:25

rudibr je napisal:Še ena od neumnosti, da se je v gasilski organizaciji ukinilo izobraževanje o uporabi radijskih postaj. Tako in tako dobršen del gasilcev ne obvlada uporabe radijske postaje. Pred kratkim sem spremljal pogovor ReCO Ljubljana v pogovoru z dvema enotama iz Litije, ki sta drveli na intervencijo. Za glavo sem se držal. Nobena skupina se ni predstavila s klicnim znakom, govvorili so stereo, tako da je bil na koncu v ReCO popolnoma zmeden.

Ja, vem, rekli boste, da lahko izobraževanje organizira vsak PGD zase. To ni to... Ah, brez zveze. Na GZS sprejemajo odločitve, ki nimajo veze z realnostjo!

Postaje je možno sprogramirati,da oddaja med tem,ko eden govori ni mogoča v stilu chanell busy... Kar se raznih stereo zadev tiče.
verjetno je tudi močna doza adrenalina prispevala h tem,da kdorkoli pač že ni prvo preveril,če je kanal sploh prost,preden je začel govoriti?
mad_milkman

Objave: 63
Registriran: 21. april 2006, 10:18
GE: Civilna Zaščita

Objava rudibr » 21. februar 2018, 9:53

Vidim, da sem razvnel pogovor. To je bil tudi moj namen. :)

Že 4 desetletja sem radioamater in natanko vem, da večina gasilcev sploh ne ve, kaj je simpleks in kaj dupleks, kako sistem sploh deluje prek repetitorja... In če ne ve vsaj osnov telekomunikacij, ga je težko naučiti potem, kako uporabljati postajo. Dokler bomo gasilci imeli za osnovni sistem zvez ZARE, je to naša ključna telekomunikacijska povezava na vajah in na intervencijah in trdim, da bi to moral tudi vnaprej ostati samostojen tečaj. Pa naj bo že v kateri koli fazi izobraževanja navzgor.

Jaz imam kot radioamater mednarodno licenco za delo z radijskimi in drugimi postajami na vseh frekvenčnih območjih. Mednarodni izpit z licenco! Pa mi tega v preteklosti GZS ni hotela priznati v gasilstvu! Saj je vseeno, znanja in izkušenj mi nihče ne more vzeti, so pa takšni primeri zaskrbljujoči, kako se je gasilska organizacija (no, ni gasilska organizacija edina) v preteklosti in se še vedno zapira med svoje elite.
Uporabnikova podoba
rudibr

Objave: 42
Registriran: 23. marec 2009, 14:36
GE: PGD Primskovo

Objava Primoz » 21. februar 2018, 10:40

rudibr je napisal:Jaz imam kot radioamater mednarodno licenco za delo z radijskimi in drugimi postajami na vseh frekvenčnih območjih. Mednarodni izpit z licenco! Pa mi tega v preteklosti GZS ni hotela priznati v gasilstvu! Saj je vseeno, znanja in izkušenj mi nihče ne more vzeti, so pa takšni primeri zaskrbljujoči, kako se je gasilska organizacija (no, ni gasilska organizacija edina) v preteklosti in se še vedno zapira med svoje elite.

Moja žena ima narejen dvo-letno andragoško pedagoško izobraževanje (to je tisto, da lahko oseba z faksom uči v šoli) in ji niso hoteli priznati specialnosti inštruktor...Ima čin GČ. Spec. predavatelj bi ji priznali, ma nima pravega čina. Vsi, ki ste bili na inštruktorju in predavatelju pa veste, kakšna je razlika... :roll:
Uporabnikova podoba
Primoz

Objave: 1029
Registriran: 25. februar 2003, 17:08
GE: Sečovlje

Objava polo98 » 21. februar 2018, 19:30

V našem koncu povelniki sploh ne vedo preko katerega repetitorja delajo. Eni imajo celo postajo prižgano a kaj ko je glasnost na minimumu. Potem se pa čudijo... Ali ni interesa za zveze ali jim pa je interes samo da prižge lučke pa sireno in gas nekam...
1h. nimaš kaj študirat kako se uporablja postaja v sistemu ZARE!
polo98

Objava pes » 21. februar 2018, 19:40

polo98 je napisal:1h. nimaš kaj študirat kako se uporablja postaja v sistemu ZARE!

Zakaj ne? Ena ura predavanj o sistemu in pravilnem delu. Potem v praktičnem, pa da še vsak tečajnik izvede pravilno sporočanje med dvema postajama. Pa recimo da je tečajnikov 30, pa je ura okoli. Govorimo seveda o tečaju za operativnega gasilca. Se mi je že zgodilo, da mi vodja skupine na tečaju ni znal po postaji povedat, kaj in kako, pa je moral iti v garažo s svojim članom povadit. Pol pa je prišel nazaj, naredil tako kot je treba in je to rešeno. Jaz pa sem vedel, da ko je pri meni to na tečaju pravilno izvedel, da to zna tudi za v bodoče.
Uporabnikova podoba
pes
moderator
moderator

Naprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov