Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Mini radijska postaja - prvi posredovalci

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Mini radijska postaja - prvi posredovalci

Objava just_in » 6. februar 2020, 10:56

Živjo :wave:,

Vem, da vas je nekaj strokovnjakov na področju telekomunikacij zato prosim za pomoč.

Stvar je takšna. Gasilci smo sicer že nekaj časa nazaj dobili tudi naloge prvih posredovalcev. Na kakšen način, zakaj, kako ni tema te debate. Bolj me zanima komunikacija pri tem tipu intervencije. Razložim: Na intervencijo nas preko pozivnikov na zahtevo dežurnega zdravnika aktivira pristojni center ReCO. Pri tem tipu intervencije je hitrost pomembna, zato se pogosto zgodi, da gredo gasilci in gasilke direktno na kraj intervencije. Ko pozivniki zapiskajo s pozivom AED, ostanemo v "megli" do prihoda do gasilskega doma oz. prihoda prve radijske postaje na kraj. Ne vemo ali prihaja še kdo, ali je AED na poti, ali bomo se bomo na kraju znašli sami. Razmišljam o tem, da bi prve posredovalce opremili z mini postajo, ki bi jo imel vsak prvi posredovalec doma. Ob pozivu bi jo vključil in tako vedel, kaj se dogaja oz. kakšen odziv lahko pričakuje ali v primeru, da je prvi na kraju zagotovil povratno informacijo ReCO-tu (posledično tudi zdravniku) in ostalim gasilcem, ki prihajajo na kraj.

Za takšen namen se mi zdi krasna postaja Baofeng BF-T1 (po velikosti in obliki), nisem pa strokovnjak, če je tehnično postaja sploh sposobna opraviti takšno nalogo? Kdo mi lahko pomaga za nasvetom?

Odprt sem tudi za kakšno drugo opcijo, vašo izkušnjo in mnenje.

LPR
just_in

Objave: 27
Registriran: 1. februar 2006, 10:46

Re: Mini radijska postaja - prvi posredovalci

Objava RomanB » 6. februar 2020, 11:53

Mislim da je tole UHF postaja.
RomanB

Objave: 254
Registriran: 13. december 2010, 12:29
GE: PGD Repnje-Dobruša

Odg: Mini radijska postaja - prvi posredovalci

Objava polo98 » 6. februar 2020, 12:47

Če si zagret gasilec si kupiš eno mobilno postajo+ zunanjo anteno za na steho hiše, še eno postajo v avtu z magnetno anteno na strehi in še eno ročno pa si zmagal.
polo98

Objave: 549
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava just_in » 6. februar 2020, 13:35

polo98 je napisal:Če si zagret gasilec si kupiš eno mobilno postajo+ zunanjo anteno za na steho hiše, še eno postajo v avtu z magnetno anteno na strehi in še eno ročno pa si zmagal.

Že že, ampak katero? :roll:
just_in

Objave: 27
Registriran: 1. februar 2006, 10:46

Objava polo98 » 6. februar 2020, 15:19

just_in je napisal:
polo98 je napisal:Če si zagret gasilec si kupiš eno mobilno postajo+ zunanjo anteno za na steho hiše, še eno postajo v avtu z magnetno anteno na strehi in še eno ročno pa si zmagal.

Že že, ampak katero? :roll:

To zadostuje za tvoje tvoje pa še čigave potrebe. Leva na sliki je DMR in FM.
Vse se lahko priklopijo na zunanjo anteno.
O kakšnih Motorolah pa ne bom pisal ipd, ker so predrage.
Priloge
IMG_1763.JPG
polo98

Objava gubina » 6. februar 2020, 16:20

si pa najdu forum za tole ja...bravo kitajc...
raje povprašaj reševalce katero firmo uporabljajo...
raje se pozanimaj pri dobaviteljih in strokovnjakih kaj je najbolje...
Polo...da bi prišel en od naših gasilčkov s predlogom da dejmo šparat pa kupit kitajce mu jih take napnem da je joj...da bi pa še privleku kitajca v gasilnega mu ga zabrišem nekam...

te zadeve se rešujejo na nivoju...preko društva in domače gasilske zveze in se gre v nabavo postaj če je to potrebno...teh stvari se ne kupuje tkole preko forumov...
jaz sem imel kitajca v radioamaterstvu...nikakor v gasilstvu...kitajca ni več pri hiši ker ni vreden nič...navadna igrača za malčke, pa še za to ni lih neki...
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 733
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava polo98 » 6. februar 2020, 21:23

@gubina, človek je povprašal in dobil moje mnenje. Tema je mini radijska postaja.
Vi pa kar plačujte znamke po ceni okoli 1000€.
Meni te na sliki vse delujejo BP. Škoda pisat naprej, ker enim se ne da nič dopovedat...
polo98

Re: Mini radijska postaja - prvi posredovalci

Objava trsta91 » 6. februar 2020, 23:31

Jaz tudi trdim, da je potrebno ločiti kaj je za resne intervencije in kaj za vaje. Na vajah se komot uporabljajo "kitajske" postaje, medtem ko pa v resnem požaru pa je obvezna preverjena oprema. Izjemoma kaki strojnik ali pa gasilec pri hidrantu ali pa gasilec pri usmerjanju prometa lahko rokuje s "kitajcem" na intervenciji, ker ni tako kritično, če zadeva zataji, v ostalih primerih pa mora ekipa imeti preverjene postaje (ta drage).
Denis Trstenjak
Poveljnik PGD Banovci I. kat
V SLOGI JE MOČ, NA POMOČ!
Uporabnikova podoba
trsta91

Objave: 52
Registriran: 29. januar 2018, 20:38
GE: PGD Banovci

Objava polo98 » 7. februar 2020, 5:39

En primer profi postaje (TETRA).
Smo bili nekje, kjer je res slab signal. Niti GSM tam ne deluje, tudi TETRA ne!
Z mojim "kitajčkom" sem pa brez problema prišel na RPT(SLO) in eni so se čudili.
Sedaj pa primerjaj ceno eno z drugim.
polo98

Objava Gasilec75 » 7. februar 2020, 10:08

just_in je napisal:...... Razmišljam o tem, da bi prve posredovalce opremili z mini postajo, ki bi jo imel vsak prvi posredovalec doma. Ob pozivu bi jo vključil in tako vedel, kaj se dogaja oz. kakšen odziv lahko pričakuje ali v primeru, da je prvi na kraju zagotovil povratno informacijo ReCO-tu (posledično tudi zdravniku) in ostalim gasilcem, ki prihajajo na kraj.

Za takšen namen se mi zdi krasna postaja Baofeng BF-T1 (po velikosti in obliki), nisem pa strokovnjak, če je tehnično postaja sploh sposobna opraviti takšno nalogo? Kdo mi lahko pomaga za nasvetom?
.........

Če si prvi posredovalec, potem bi bilo prav, da bi v društvu podebatirali o potrebnih radijskih komunikacijah. Nekako prav bi bilo, da bi za tvoje potrebe komunikacije ti društvo nabavilo radijsko postajo. Če je društvo finančno podhranjeno, pa bi predlog za nabavo postaje za prvega posredovalca podali še na vašo Gasilsko zvezo. Za tako potrebo po radijski postaji se mi zdi upravičen nakup.

Gede na to, da se po naših slovenskih društvih in zvezah dogaja marsikaj, boš lahko naletel tudi na gluha ušesa. Seveda, si lahko postajo nabaviš tudi sam. Moje mnenje je, da za tako "resno" funkcijo, kot je prvi posredovalec nekako ne bi kupoval nekih cenenih "igračk", čeprav nekatere postaje Azijskega porekla delujejo dobro, nekatere bolj slabo, ali pa takrat, ko jo potrebuješ, sploh ne.

Profi postaje, ki jih uporabljajo pri gasilcij so - Hytera, Motorola, Yaesu, Icom pa še kakšna. Dobro je, da se v sedajnem času nabavlja postaje, ki imajo možnost, tako analognno VHF komunikacijo, kot tudi digitalno komunikacijo. Pri tem je pomebno, da se izbere tudi prava antena za uprabljeno frekvenčno področje, ker prodajalci največkrat to področje izbire zanemarijo in ponudijo "univerzalno" anteno. Seveda je dobro zraven postaje imeti še ločeno pogovorko.

Vsako postajo, ki se uporablja v sistemu ZARE je potrebno tudi "prijaviti" na ReCo in v postajo vprogramirati identifikacijsko kodo (EEA standard), ki jo dodeli ReCo.
Gasilec75

Objave: 64
Registriran: 25. november 2014, 7:33

Objava marjan82 » 7. februar 2020, 11:45

polo98 je napisal:En primer profi postaje (TETRA).
Z mojim "kitajčkom" sem pa brez problema prišel na RPT(SLO) in eni so se čudili.

Kje v SLO pa sploh uporabljate profi postaje TETRA za namen gasilstva, še sploh DMR ni razvit da bi se uporabljal v namen gasilstva v SLO. Ne pametujte nekaj na pamet. Uradna uporaba komunikacije v SLO za namen gasilstva je še vedno stari sistem analogni, dejstvo je da se bo nekoč moralo nekam premaknit v digitalijo (DMR), zato tudi delijo postaje v delitvi analogno digitalni način dela, ampak po mojih izkušnjah še kar lep čas ne.
Mogoče ni glih primerna tema v ta forum, me pa zanima kdo je začel z prvimi posredovalci? Ne da bi me narobe razumeli vse lepo in prav naj so prvi posredovalci tam kjer je potrebno, kjer so zdravstvene službe oddaljene da ne morejo prit hitro do pomoči potrebnim, to se nekaj sami gasilci vsiljujemo da bi radi bili prvi posredovalci in ne vem kaj vse ne. Na gasilca bi že radi vse obesili, samo da drugi nebi delali, nazadnje še bomo vsak dan po vaseh in mestih pobirali smeti namesto komunale.... Dobro se ve kaj je pojem gasilec in ta pojem se je že razširil na več pojmov.
marjan82

Objave: 40
Registriran: 28. oktober 2005, 20:29
GE: Petanjci

Objava polo98 » 7. februar 2020, 13:37

marjan82 je napisal:

Kje v SLO pa sploh uporabljate profi postaje TETRA za namen gasilstva

V naši regiji so imeli gasilci začasno testeranje TETRE. Rezultan katastrofa. Tako, da ne piši, da jo niso imeli!
In tudi na tem forumu ste si nekateri želeli TETRO (obstaja tema ali dve).
Radioamaterji pa imamo že čez 40 DMR repetitorjev, v vednost. Pa še smo v "povojih".
polo98

Objava marjan82 » 7. februar 2020, 15:17

polo98 je napisal:
marjan82 je napisal:

Kje v SLO pa sploh uporabljate profi postaje TETRA za namen gasilstva

V naši regiji so imeli gasilci začasno testeranje TETRE. Rezultan katastrofa. Tako, da ne piši, da jo niso imeli!

Uradno v SLO ni bila TETRA mišljena za namen gasilstva, potem so to naredili v vaši regiji posamezniki, ki so želeli imeti ta sistem. Uradno kot sem že prej napisal se uporablja stari sistem analogne frekvence in to še kar en lep čas bo, ker o DMR-ju je za enkrat vse potihnilo oziroma dalo na stran. Vem kako so ti sistemi od TETRE do DMR-ja kako delujejo ker sem tudi sam radioamater in v URSZR-ju. Pa da nebomo zašli na drugo temo, ker je bil namen nekaj drugega.
marjan82

Objave: 40
Registriran: 28. oktober 2005, 20:29
GE: Petanjci

Objava gubina » 8. februar 2020, 18:50

polo sej je lepo, da želiš pomagati nevednim gasilčkom, samo pomagaj razumno in ne z nabijanjem.sam nisi v gasilskih vrstah zato se ne poistovetuj z nami.tule na forumu vas je ena skupinica nabijačev kar samo kvari pozitivno stvar foruma in to je izmenjava izkušenj in mnenj, a dobrih in normalnih mnenj.
ne nabijaj, da se kupujejo drage postaje, ki niso kaj dosti boljše od kitajcev kot radi trdite ti in še nekaj podobnih.ni primerjave.maxon sl500 še danes deluje bp, kitajec ne zdrži niti petino ali še manj, ne vem ker sem se znebil kitajčka po nekaj mesecih, uporabljal sem ga v radioamaterstvu.
če že podaš/te svoje mnenje pa vsaj ne vsiljujte nekaj kar ni ustrezno za tako uporabo kot so gasilerija in reševalne službe in še kup drugih.
zakaj policiji ne ponudiš kitajčke ker da TETRA pa je klinc.
nevednim gasilčkom zatrjevati, kako so te postajice super in kaj še vse je milo rečeno neprimerno.
pojdi/pojdite koga drugega zavajati dokler se kaj resnega ne zgodi komu zarad teh kitajčkov.
tudi tistole nabijanje v oglasih da kok so te postaje super primerne za gasilerijo in še kaj je zelo neprimerno.
moj sin je imel za paintball enega kitajčka...ga nima več ker pač...sem ga povprašal kako in kaj postajca...je reku EH...
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 733
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava polo98 » 9. februar 2020, 20:55

@gubina. Nimam trgovine z temi stvarmi, niti v kakšnih oglasih me ne boš našel, le kakšen nasvet sem dal, ampak očitno naroben.
Izkreno se opravičujem vsem, če sem napisal kaj narobe, koga užalil itd.
Se umikam iz foruma pa srečno vsem.
Lep pozdrav.
polo98

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov