Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

PROZENJE SIRENE PREKO POZIVNIKA!

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objava sabirman » 7. februar 2007, 19:33

Predn bo on napisu to kodo bo že vse pogorel :roll: Če je pa to kdo naredu tko kot se zagre pa cena najvrjetneje ni lih majhna :wink:
Te kej mot? Povej men in ne jambri poveljniku!
Uporabnikova podoba
sabirman

Objave: 465
Registriran: 8. april 2006, 22:22

Objava joejoe » 7. februar 2007, 22:34

uros11 je napisal:ja to je lepo napisano!
vendar mene zanima da bi sireno prozili preko pozivnika!
naj ponazorim: v primeru pozara pride na pozivnik(ki je gasilskem domu) sporocilo ta pozivnik preko elektronike sprozi sireno!
zanima me ali kdo pozna ta sistem?

dolocene gasilske zveze ze to uporabljajo zato me zanima kaksen je sistem in kje so ga kupili!

Samo malenkost pojdimo nazaj. Ce predpostavimo, da ti je/bo Uprava za zascito in resevanje ze namestila daljinski prozilec, potem je postopek za sprozitev sirene dokaj preprost. Poklices svoj center za obvescanje (112) in mu narocis, naj prozi sireno. Tak je postopek pri nas (ga se nisem uporabil, predstavljam pa si, da je nekaj podobnega), center za obvescanje pa je pri nas (LJ) kljub obremenjenosti cisto spodobno odziven.

LP
JJ
joejoe

Objave: 131
Registriran: 3. november 2003, 20:55
GE: PGD Kozarje

Objava uros11 » 7. februar 2007, 23:09

sabirman je napisal:Predn bo on napisu to kodo bo že vse pogorel :roll: Če je pa to kdo naredu tko kot se zagre pa cena najvrjetneje ni lih majhna :wink:

ne vem ali si ze bil v reco?
drugaceti ti priporocam obisk se veliko naucis in veliko stvari izves!
drugace pa ima ko pise sporocilo na pozivnik na tipkah od F1 do F12 prednastavljene besedila!
NPR: ko pritisne F1 se mu ze izpise "gori objekt"
ko pritisne F2 se mu izpise "prometna nesreca na odseku"
itd...
lahko bi pa imel na tipki F12 prenastavljeno kodo!
to je samo primer ki so mi ga povedali na RECO Celje!
upam da sem ti razlozil
Za pamet pravijo, da je edina stvar, ki je pravično razdeljena na svetu! Vsak zase pravi, da jo imama največ na svetu!

Lep pozdrav Uros
Uporabnikova podoba
uros11

Objave: 409
Registriran: 17. junij 2006, 10:03

Objava Tine Žen » 7. februar 2007, 23:16

Za tako proženje kod ga ti opisuješ še nisem slišal mi ni poznano.
V Ljubljani in ne samo v Ljubljani deluje daljinsko proženje. In stvar ne deluje preko pozivnikov :!: deluje preko digitalnih repetitorjev kolikor je meni znano.
Sistem deluje ločeno od sistema za pozivnike in njima z njim nobene veze kaka elektronika je za to sireno nebi vedel vem samo to da v Ljubljani so povečini Tegradov sistem dobra lastnost je stalno tiho preverjanje zveze oz RECO vidi če sirena deluje, obvestila za prebivalstvo v primeru alarma kako ravnati, zaščita z kodo pred lažnimi alarmi itd..
Toliko je ta zadeva meni poznana več pa nebi vedel upam da se bo kdo oglasil ki to bol pozna.

Lp
Zadnjič uredil Tine Žen - 7. februar 2007, 23:19. Skupaj urejeno 1 krat.
Tine Žen

Objave: 348
Registriran: 25. september 2004, 17:41

Objava sabirman » 7. februar 2007, 23:18

No kolikor sem danes čisto po nesreči gledal list s klicnimi znaki je pisalo:
Kanal 1.....sirena :roll: Tako da ne vem a se da prožit al kaj pojma nimam(lahko pa da je to zastarelo :wink: )
Uporabnikova podoba
sabirman

Objava uros11 » 7. februar 2007, 23:24

ne vem!
to so mi povedali na RECO celje za drugi nacin prozenja sirene ne poznam!
zato me zanima ali kdo pozna ta nacin?
Za pamet pravijo, da je edina stvar, ki je pravično razdeljena na svetu! Vsak zase pravi, da jo imama največ na svetu!

Lep pozdrav Uros
Uporabnikova podoba
uros11

Objave: 409
Registriran: 17. junij 2006, 10:03

Objava Tilen-ReCO LJ » 8. februar 2007, 4:43

Pozdravljeni!

Sistem javnega alarmiranja (SIJA) oziroma Daljinski nadzor in upravljanje sistema javnega alarmiranja (DUNJA) vzdržujeta dve podjetji:
-Telekomunikacije Damir Istenič s.p.
-Tegrad d.d.
V ReCO Ljubljana uporabljamo omenjeni sistem. Proženja preko pozivnikov ne uporabljamo, ne vem pa, če imajo takšno proženje v kakšnem drugem ReCO.
Sistem daljinskega alarmiranja omogoča pri novih sirenah (elektronskih), ki so na zaslonu v ReCO označene z drugačno ikono kot stare (motorne), tudi proženje vnaprej posnetih sporočil npr. napotke prebivalstvu ob potresu itd.
Komunikacija daljinskega upravljanja se samodejno nadzira, delovanje siren oziroma kompletno delovanje sistema pa preverjamo vsako 1. soboto v mesecu.
Po vsakem proženju siren, razen seveda prvo soboto v mesecu, moramo iz ReCO o tem obvestiti medije, zato proženje brez vednosti ReCO ni dovoljeno. SIJA tudi ni namenjen aktiviranju gasilcev, razen določenih izjem, v naši regiji od 272 PGD se na ta način aktivira samo 21 društev poleg pozivnikov. Vseeno ta sistem lahko v izjemnih primerih služi kot rezerva pozivnikom.
Ponavadi se kadar sprožimo sireno/e na telefon 112 vsuje kopica klicev. Ljudje še niso pozabili zavijajočega zvoka iz leta 1991.
Tehnično:
-sistem deuje na 2 kanalih v okviru sitema ZARE, frekvenčno izven 68 govornih kanalov
-v naši regiji imamo digitalne repetitorje na nekaj višinskih lokacijah
-prožimo lahko sirene v MO Ljubljana, Litija, Kočevje, Vrhnika, Domžale ter okolica Ljubljane

Po novem bo vzdrževanje vseh siren, razen siren gospodarskih družb, prevzela država (URSZR), kar pa ne pomeni, da bodo, zato vse omogočale daljinsko proženje.
Lep pozdrav,
Tilen
Tilen-ReCO LJ

Objave: 65
Registriran: 20. avgust 2006, 22:30

Objava Tilen-ReCO LJ » 8. februar 2007, 8:47

še to:

-sirene se lahko proži selektivno, več naenkrat ali vse skupaj
-upravljanje in nadzor v MO Ljubljana ima tudi GB Ljubljana
Lep pozdrav,
Tilen
Tilen-ReCO LJ

Objave: 65
Registriran: 20. avgust 2006, 22:30

Objava Oskar » 8. februar 2007, 11:48

Tilen-ReCO LJ je napisal:
zato proženje brez vednosti ReCO ni dovoljeno.

So me fantje v moji enoti že velikokrat vprašali. Kdo nas lahko sankcionira, če gori v naši vasi in prožimo sireno? Seveda potem speljemo obveščanje na RECO o požaru, izvozu itd...

Tilen, ali veš odgovor ?, jaz ga ne vem, niti ne vem v kateri zakon naj pogledam. Kdo nas lahko kaznuje, če smo uporabili sireno z namenom čimprejšne pomoči sokrajanu, ki je tudi prispeval za nakup sirene , vozil itd ?

Se oproščam moderatorju, če vprašanje ni čisto v kontekstu teme. :cry:
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Tine Žen » 8. februar 2007, 12:10

Oskar je napisal:
Tilen-ReCO LJ je napisal:
zato proženje brez vednosti ReCO ni dovoljeno.

So me fantje v moji enoti že velikokrat vprašali. Kdo nas lahko sankcionira, če gori v naši vasi in prožimo sireno? Seveda potem speljemo obveščanje na RECO o požaru, izvozu itd...

Tilen, ali veš odgovor ?, jaz ga ne vem, niti ne vem v kateri zakon naj pogledam. Kdo nas lahko kaznuje, če smo uporabili sireno z namenom čimprejšne pomoči sokrajanu, ki je tudi prispeval za nakup sirene , vozil itd ?

Se oproščam moderatorju, če vprašanje ni čisto v kontekstu teme. :cry:

Tole sem nasel če ti kaj pomaga

http://www.sos112.si/slo/tdocs/uorgopaz.pdf

pa tole

http://www.sos112.si/slo/tdocs/pogoji_i ... nitev1.pdf
Tine Žen

Objava Oskar » 8. februar 2007, 13:03

Hvala , Tine , 9. člen pove vse !
Lahko prožimo !!
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Indijanec » 8. februar 2007, 13:23

Oskar je napisal:Hvala , Tine , 9. člen pove vse !
Lahko prožimo !!

Ja Oskar, lahko prožiš, vendar pa je pri tem 9. členu zelo zanimivo to, da nam je vzel nenapovedane vaje :lol: :oops: :!:

Si zamisli, če hočeš izpeljati eno nenapovedano vajo in hočeš preverit odziv članov GE na alarm z sireno, pa ti dve uri pred tem raztrobijo po lokalnem radiju, da bo ob tej uri vaja :lol:
Ne vem, kam ti BUŠMANI, ki pišejo te pravilnike in zakone sploh gledajo :?: (Oprosti izrazu, vendar drugače jih ne morem poimenovati, saj normalen kaj takega nebi niti pomislil, kaj šele zapisal)

No glede proženja siren, pa je nekoč obstajal tudi sistem, ko je odgovoren v GE, lahko sprožil sireno direktno z svojega mobitela ali pa stacionarnega telefona, poleg tega je lahko izbral že prej prednastavljen ali signal ali pa opozorilo.
Kaj je s temi sistemi, ali šo še lahko v uporabi, ali pa se jih ne sme več uporabljat :?:

Ta sistem je bilo mogoče prožit tako iz centra, kot iz lokacije na terenu!
Bi prosil Tilena, če lahko kaj več pove o ten sistemu? Izdelek je bil Slovenski, pa tudi precej drag!
Uporabnikova podoba
Indijanec

Objave: 111
Registriran: 29. april 2006, 23:56

Objava sabirman » 8. februar 2007, 13:54

Samo če pa pogledaš iz druge strani bo sirena sprožena cela vas bo v luftu na koncu bodo pa zvedel da je bila nenapovedana vaja. Ko bo pa naslednč šlo za res si bodo pa mislili spet vaja :roll:
Uporabnikova podoba
sabirman

Objava Tine Žen » 8. februar 2007, 14:04

Oskar je napisal:Hvala , Tine , 9. člen pove vse !
Lahko prožimo !!

Ja moraš pa obvestiti RECO :!:
Tine Žen

Objava Indijanec » 8. februar 2007, 14:21

sabirman je napisal:Samo če pa pogledaš iz druge strani bo sirena sprožena cela vas bo v luftu na koncu bodo pa zvedel da je bila nenapovedana vaja. Ko bo pa naslednč šlo za res si bodo pa mislili spet vaja :roll:

O Sabirman nič bat.
Vendar kot poveljnik bom vedel, na koliko ljudi lahko računam tudi v resni akciji. Tisti, ki bodo mislili, da je naslednjič vaja, nimajo kaj iskati ne samo v GE, temveč tudi ne v PGD. Veš bila je vaja na občinsko stavbo, iz katere se je kar precej kadilo, pa nismo imeli nobene gužve z prebivalstvom, saj so se lepo sprehajali mimo, pa ni nobeden vprašal, zakaj se gre!
Sem pa imel primer, ko je bil požar, pa so največji radovedneži bili ravno nekateri gasilci (po njihovih besedah naj, naj, naj ), ki so z varnostne razdalje komentirali in modrovali, kako se trudijo drugi. Škoda da me takrat ni bilo zraven, sem bil v Mariboru, bi ti vidli svojega vraga. Ko sem jih dobil v roke, so se izgovarjali, da jim nihče ni prinesel opreme, ter jim ni dal v roke dela. Najbolj kruto je pa bilo to, da je ravno strojnik, ki ga je pol gobec, kako obvlada MB, gledal, kako se drugi mučijo z njo. Bodi brez skrbi, ga več ni zraven!
Pravi gasilec bo prišel na vsak zvok sirene, pa tudi zelo dobro bo razlikoval zvok med požarom in letalskim napadom!
Pa še nekaj me moti in sicer kakšne banalne izgovore imate Ljubljančani glede siren (kot je rekel Tilen). Kaj pa vi sploh veste o letalskih napadih leta 91???? Koliko letalskih napadov pa ste imeli?
To ne leti na tebe in prave gasilce, teritorijalce in policiste, ki so leta 91 bili v pripravljenosti ter akcijah in kljub sirenam se niso skrivali po zakloniščih in vem, da se tudi v kolikor bo potreba ne boste!!!

Se oproščam modelatorju za ta komentar, ki ni v kontekstu teme, vendar mi dvigne tlak ko slišim da nekateri kličejo glede siren in ne razlikujejo osnovnih znakov za preplah.
Če ga moti, ga prosim naj zbriše!
Hvala!

LP
Uporabnikova podoba
Indijanec

Objave: 111
Registriran: 29. april 2006, 23:56

NazajNaprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost