Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni obleki

Vse kar je povezano z organiziranostjo gasilstva in predpisi

Moderatorji: Milan Dubravac, Drago

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni obleki

Objava Tomcater » 5. december 2015, 3:11

Pred časom sem razmišljal o eni zadevi, in sicer primer člana, ki ima 2 funkciji v društvu. Zanima me katero položajno oznako naj ima na ovratniku uniforme? Za oznako na delovni obleki (žep) je v spodnjih primerih verjetno najbolje kar operativna položajna funkcija (oz. je edino prav?)? Bom podal spodaj nekaj primerov, da razjasnim vprašanje, ker me zanima vaše mnenje. Sam sem iskal po PGS in posebnih pravilih GS pa nisem nikjer našel teh primerov. Jasno je na primer navedeno nošenje odlikovanj, priznanj in značk, tole glede položajnih funkcij me pa res bega. Po drugi strani pa me zanima tudi, če so vse spodnje kombinacije sploh možne?

1) podpredsednik, podpoveljnik
2) član UO, desetar
3) podpredsednik, desetar
4) tajnik, podpoveljnik
5) tajnik, desetar
...

Res me zanima, če je kje navedeno katera je "višja funkcija" (v smislu nošenje oznake), ker sklepam, da se na uniformi nosi samo najvišja?
Matej Ž., GČ
Uporabnikova podoba
Tomcater

Objave: 29
Registriran: 29. september 2006, 10:43
GE: PGD Celje - Gaberje

Odg: Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni obleki

Objava Primoz » 5. december 2015, 11:37

vse naštete opcije so možne. Ampak vseeno, nosi se najvišja funkcija. Kaj je višja funkcija v primeru tajnika-podpoveljnika? Jaz osebno bi nosil oznako podpoveljnika. Ne bi pa nosil različnih oznak (in jih nikoli nisem, ko sem imel operativno funkcijo in pa organizacijsko hkrati) na delovni obleki in gasilski uniformi.
Uporabnikova podoba
Primoz

Objave: 1029
Registriran: 25. februar 2003, 17:08
GE: Sečovlje

Objava janez » 5. december 2015, 16:44

Primož je lepo pojasnil.

Nosim oznako najvišje funkcije, ki jo imam. Pogosto je pa dobro, če uporabimo malo zdrave kmečke pameti.
Če sem predsednik (občinske) gasilske zveze, nosim usztrezno oznako na gasilski uniformi (svečani), na oblekah, ki jih nosim na intervenciji (ali za delo) pa menim, da bi bilo primerneje nositi oznako operativne funkcije.

Kar se tiče izključevanja funkcij. Spet je treba uporabiti zdravi kmečko pamet (te je v Pravilih gasilske službe malo).
Neodgovorno (ali pa naivno) je, če poklicni gasilec sprejme funkcijo poveljnika v gasilskem društvu. Ne ker bi ne imel sposobnosti, izobrazbe itd... Ne! Ko bo najhuje - ko bomo imeli veliko katastrofo, bo moral biti poklicni gasilec na svojem delovnem mestu - v poklicni gasilski enoti. Prostovoljna gasilska enota pa bo ostala brez vodje. Vem, da obstojajo namestniki, vendar smo v takem primeru že v naprej in zavestno obglavili operativno enoto.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Re: Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni obleki

Objava Tomcater » 5. december 2015, 19:49

OK, se mi je zdelo, da bo tako nekako. Janez, se strinjam s tabo - tudi meni je logično tako. Kaj pa v primeru funkcij, ki so si nekako "enake" (vsaj po številu zvezdic na oznaki...)? Npr. desetar/član UO, tajnik/podpoveljnik. Res mi je zanimivo, da o teh stvareh ne piše v nobenem od pravilnikov. Vsaj zasledil nisem nikjer.
Matej Ž., GČ
Uporabnikova podoba
Tomcater

Objava Primoz » 5. december 2015, 19:52

se strinjam z Janezom a le tu ga bom malo popravil:

janez je napisal:na oblekah, ki jih nosim na intervenciji (ali za delo) pa menim, da bi bilo primerneje nositi oznako operativne funkcije.

na intervencijskih oblekah položajne oznake ne nosimo, na delovnih oblekah (za tekmovanja) pa je čist vseeno, kero položajno oznako imamo ;) No čist vseeno ni, odvisno od funkcije ki jo predstavljaš. Pred leti se mi je kot članu tekmovalne ekipe zgodilo, da nam je sodnik hotel dati napako, ki je ni bilo. In je vztrajal pri svojemu vse dokler ni videl moje položajne oznake. Pol se je kar na hitro premislil :)
Uporabnikova podoba
Primoz

Objava janez » 5. december 2015, 21:17

Priznam - na tekmovanja sploh nisem pomislil. Se pač ne obremenjujem z temi nesmisli.

Da je sodnik težil je pač logično. Iskal je neko napako (ki si jo kar tako izmislil), treba je bilo pač neki ekipi priskbeti dodatne točke (torej drugo ekipo oškodovati). Taka so pačnaša tekmovanja. In zaradi tega se z njimi ne ukvarjam. Menim pa, da tekmpovanju nosim oznako funkcije v kateri tekmujem. In prav lahko je sektorski poveljnik drugi cevar.

Primerljive funkcije in njihove oznake. V delovni obleki pač nosimo operativne oznake, če smo pa čustveno navezanani kakšno "plavo" funkcijo - Bog blagoslovi.

Kaj vse pa naši gasilci nosijo na oblekah - o tem pa raje ne. Bi bilo preveč.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Objava Slatnik » 9. januar 2016, 16:55

janez je napisal:P
Kaj vse pa naši gasilci nosijo na oblekah - o tem pa raje ne. Bi bilo preveč.

To je pa čista resnica.
Slatnik

Objave: 6
Registriran: 9. januar 2016, 16:51

Objava toma » 25. januar 2016, 21:23

[Janez je napisal:
Neodgovorno (ali pa naivno) je, če poklicni gasilec sprejme funkcijo poveljnika v gasilskem društvu. Ne ker bi ne imel sposobnosti, izobrazbe itd... Ne! Ko bo najhuje - ko bomo imeli veliko katastrofo, bo moral biti poklicni gasilec na svojem delovnem mestu - v poklicni gasilski enoti. Prostovoljna gasilska enota pa bo ostala brez vodje. Vem, da obstojajo namestniki, vendar smo v takem primeru že v naprej in zavestno obglavili operativno enoto.

LP

Se strinjam kar je napisal Janez nekateri so res nenasitni so v društvih in hkrati še v GZ na visokih položajih, ne vem ali gre za kake honorarje ali kaj ,če pa že zasedajo take položaje pa bi se morali zavedat ,da povsod hkrati res ne morejo bit pa še to, naj se nekateri ki so tako nenasitni že enkrat zamislijo kaj pomeni "prostovoljno". Pa nimam nič do poklicnih gasilcev vsa čast jim samo v PGS bi moralo bit določeno ,da pač v zvei ali Pgd -ju ne morejo opravljat določenih visokih funkcij seveda se takoj poraja vprašanje ,če jim s tem nebi bile kratene pravice.da pa imaš v Gz-ju poveljnika in predsednika ,ki je tudi hkrati še poveljnik društva ( predsednik GZ) oba hkrati pa povrhu še poklicna gasilca se mi pa zdi da je že malo pretiravanje.Pa brez zamere tako pač je.
Gasilec znanja ne proda , ampak ga podari.

NA POMOČ !
Uporabnikova podoba
toma

Objave: 481
Registriran: 9. februar 2007, 17:45

Objava Mayamaya » 23. marec 2018, 23:46

Mene pa zanima nekaj glede polozajnih oznak. Torej polozajna oznaka rdece in bele barve z eno zvezdico je oznaka desetarja. Torej jo imajo dejansko samo desetarji, ali mogoce tudi pomocniki poveljnikov, drugi clani poveljstva? Pa se nekaj; ali je kje v pravilih gasilske sluzbe opredeljeno, koliko desetarjev ima lahko posamezna enota?
Uporabnikova podoba
Mayamaya

Objave: 256
Registriran: 26. januar 2014, 21:02

Objava pbb » 25. marec 2018, 11:04

Desetar vodi desetino!
Sedaj se pa preštejte... #-o
:huh:
če te je strah, delaj tisto česar te je strah !
Uporabnikova podoba
pbb

Objave: 682
Registriran: 6. februar 2005, 18:20

Objava Primoz » 26. marec 2018, 21:48

Mayamaya je napisal:Mene pa zanima nekaj glede polozajnih oznak. Torej polozajna oznaka rdece in bele barve z eno zvezdico je oznaka desetarja. Torej jo imajo dejansko samo desetarji, ali mogoce tudi pomocniki poveljnikov, drugi clani poveljstva? Pa se nekaj; ali je kje v pravilih gasilske sluzbe opredeljeno, koliko desetarjev ima lahko posamezna enota?

tako je. To oznako lahko nosijo pomočniki poveljnika oz. člani povejstva.
Uporabnikova podoba
Primoz

Objava Tomcater » 26. marec 2018, 22:13

Desetar ni enako pomočnik poveljnika. Če je pomočnik poveljnika samo operativni gasilec (čin gasilec), ne more imeti oznako desetarja (desetar vodi desetino, torej mora imeti najmanj čin NGČ).

Se pa strinjam, da so nekatere oznake čudne, pomanjkljive in bi bilo tudi tu potrebno narediti red. Enaka oznaka z zlato podlago pomeni član poveljstva GZ, ampak ne moremo zato vleči vzporednice na nivoju PGD. Recimo z zlato obrobo je pa poveljnik sektorja. Torej ta "ena zvezdica" na različnih nivojih pomeni precej različno. Druače je pri poveljnikih, kjer 3 zvezdice pomenijo poveljniško funkcijo na različnih nivojih.
Matej Ž., GČ
Uporabnikova podoba
Tomcater

Objava gasilec667 » 26. marec 2018, 22:33

Vsi člani poveljstva lahko nosijo oznako z eno zvezdico. v PGSPG desetar niti omenjen ni več. Je samo še v uredbi o činih in položajnih funkcijah, ki pa trenutno zaostaja za akti GZS, ker je bilo verjetno mišljeno sprejetje vseh posodobljenih aktov skupaj z novim Zgas (to špekuliram, vendar ima največ smisla)
gasilec667

Objave: 23
Registriran: 29. januar 2014, 17:04

Objava Tomcater » 26. marec 2018, 23:08

In kje to piše, da lahko nosijo? Ali si je nekdo to izmislil oz. si razlaga stvari po svoje? Res me zanima, ker do sedaj sem razumel kot sem zgoraj zapisal in še vedno menim, da imam prav. Je pa možno, da se motim, ampak bi rad potem vedel kje to piše oz. ali se je to kje sprejelo na kakšnem organu.
Matej Ž., GČ
Uporabnikova podoba
Tomcater

Odg: Re: Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni ob

Objava Puz » 28. marec 2018, 22:25

Tomcater je napisal:Desetar ni enako pomočnik poveljnika. Če je pomočnik poveljnika samo operativni gasilec (čin gasilec), ne more imeti oznako desetarja (desetar vodi desetino, torej mora imeti najmanj čin NGČ).

Poznam kar nekaj poveljnikov, ki po činu niso dovolj "visoki" za poveljnika. Torej to pomeni, da ne morejo nositi funkcijske oznake s tremi zvezdicami?
Teoretično se strinjam (NGČ je vodja enote, enoto sestavlja 9 gasilcev), v praksi pa temu ni tako. Dvomim tudi, da mora kdorkoli, ki naroča funkcijske oznake, dokazovati svojo gasilsko izobrazbo in položaj v gasilski hierarhiji ter, da bi se to preverjalo v Vulkanu (pri izdaji činov pa je res malenkost bolj striktno). Nekje v aktih GZS-ja sem nekaj časa nazaj prebral, da so poveljniki lahko izjemoma tudi gasilci z nižjim činom, morajo pa se primerno izobraziti "v najkrajšem možnem času". Če že list prenese to izjemo, mislim, da lahko zamižimo tudi pri teh položajnih oznakah. In če sem na koncu lahko še ciničen malo izven teme - "najkrajši možni čas" velikokrat zna kar trajati, čeprav je poveljnik mož beseda in si želi izpolniti pogoje... :roll:
Puz

Objave: 7
Registriran: 31. oktober 2015, 15:40

Naprej

Nazaj na Organizacijske in pravne zadeve

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost