Seko » 20. februar 2019, 14:10
Kar se tiče zdravniških pregledov, je po mojem mnenju z sprejetjem novega pravilnika o ugotavljanju zdravstvenih spodobnosti operativnih gasilcev več nejasnosti kot rešitev (čeprav je že več kot leto od sprejetja). Čeprav na prvi pogled zgleda pravilnik dokaj enostaven in bi nam naj olajšal delo, vendar v praksi temu ni tako.
Zdravniški pregled po 4. (prej 3. členu):
Če mu lahko sploh rečemo zdravniški pregled, saj je samo izjava OG o njegovem stanju in potrdilo zdravnika, da je kar je izjavil ok za opravljanje dejavnosti. Morajo ga imeti opravljenega vsi operativni gasilci. Pravilnik dovoljuje, da potrdilo izda tudi osebni zdravnik, zraven specialista medicine dela. Vse lepo in prav, če bi o tem kdo seznanil tudi osebne zdravnike, in če bi oni bili to pripravljeni delati. Njihov obseg del niti ne predvideva takšnih "izjav/potrdil", prav tako trenutno nikjer nismo zasledili, da bi to izvajali kot dodatno plačano storitev. Na zadnje je bilo celo s strani ministra podan poziv osebnim zdravnikom, če se je kaj spremenilo, priznam da trenutno ne vem, ker se že nekaj časa nisem pozanimal - predvidevam pa da je ostalo isto. Na koncu koncev nam bodo isto ali pa še več kasirali kot prej.
Pri ugotavljanju zdravniške sposobnosti po tem členu, mora ob vsaki spremembi nato gasilec sam ocenit ali je sposoben ali ne in o tem obvestit poveljnika?! V teoriji zveni OK, ampak v praksi? Poveljnik mora toraj za vsakega spremljat ali je oK ali ni.... v kolikor mu ni sporočil, pa je njegovo zdravstvena sposobnost omejena, nezadostna, se pa je vseeno v navalu adrenalina odločil sodelovati na intervenciji in se mu je kaj zgodilo... kako bo v tem primeru?!
Zdravniški pregled po 5. (prej 4. členu):
Se opravlja za zahtevnejša dela, kjer je potrebna specialnost nosilec dihalnega aparata. Na tem mestu se postavlja vprašanje ali je zahtevnejše delo tudi delo na višini ali ne (se ne uporablja izoliranega dihalnega aparata), torej lahko dela na višini, z motorno žago,... opravljajo gasilci, ki so izkazali zdravstevno sposobnost po 4. členu? (čeprav je moje mnenje da gre tukaj za še bolj nevarna dela).
Prav tako so listine, ki izkazujejo/ne izkazujejo zdravstveno sposobnost OG pomanjljive v smislu, da niso "unique", saj ne predvidevajo vpisa identifikacijske številke (št. spičevala), ki pa se po drugi strani zahteva ob sofinanciranju le teh-vpis v vulkan?
Za poveljnika je tako najbolje (kar bi tudi bilo prav), da morajo vsi operativni gasilci izpolnjevati pogoje glede psihofizične sposobnosti v skladu z 5. členom. Saj se s tem zmanjša subjektivna možnost napak, da bi na določeni intervenciji poveljnik na delo, ki zahteva zdravstevno sposobnost za najzahtevnejša opravila poslal nekoga, ki teh pogojev ne izpolnjuje. Prav tako se mi zdi, da je za opravljanje dela operativnega gasilca, vseeno potreben dobro zdravstevno stanje, ki izkazuje psihofizično pripravljenost, tako da se mi z tega vidika zdi 4. člen nesmiseln, razen kot podlaga 5. členu.
Država (ali GZS) bi morala izbrati zasebnike/javne ustanove in jim podeliti koncesijo za opravljanje zdravstevnih pregledov operativnih gasilcev in bi nato bili vsi OG v SLO pregledani po isti metodologiji in zahtevnosti, ter bi izkazovali isto raven psihofizične sposobnosti (ker trenutno je na trgu "svega in svašta"), ter enoten pregled za vse operativne gasilce.