Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

POŽARNI NAČRT

Moderator: Marjetica

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

POŽARNI NAČRT

Objava napadalec_2 » 24. november 2013, 22:14

Pozdravljeni!

Delam v podjetju, kjer se med drugim ukvarjamo tudi z izdelovanjem požarnih načrtov. Zanima me kako se poveljniki oz. vodje poslužujete požarnih načrtov ter če imate kakšen nasvet za izboljšavo? Ker sem tudi zavedn prostovoljni gasilec bi rad obe "službi" smiselno povezal.

Vsak odgovor je dobrodošel, lep pozdrav
Kjer je sloga, tam je moč, v dobro ljudstva na pomoč!
napadalec_2

Objave: 61
Registriran: 24. oktober 2011, 17:29

Re: POŽARNI NAČRT

Objava robit » 25. november 2013, 8:03

Požarni načrt je dobro da si ga poveljnik oz. možni vodje intervencije preberejo predvsem je zanimivo kaj je v teh stavbah mogoče kakšne nevarne snovi, gorljive snovi, hidrantno omrežje, možni vhodi za napadalne skupine itd., zanimivi pa so tudi načrti zlorisa posameznega nadstropja z katerim si lahko vodja pomaga pri morebitni intervenciji.
To je moje osebno mnenje.
robit

Objave: 204
Registriran: 1. februar 2013, 10:09

Odg: POŽARNI NAČRT

Objava Pero » 7. december 2013, 21:15

Jaz ti priporočam, da polek podrobnega požarnega načrta, ki lahko zajema po par deset strani, priložiš tudi kratki povzetek. To so vsi tlorisi z označenimi nevarnostmi, hidrantnim omrežjem, ter postavitvenimi površinami za gasilska vozila. Nekateri na tlorise rišejo tudi vztopne poti in smeri preiskovanja za napadalce. Zelo zaželjeno je, da polek sprintane kopije pošlješ enoti tudi požarni načrt v elektronski obliki.
Predlagam ti tudi, da vse omenjeno pošlješ tako lokalni gasilski enoti kot osrednji gasilski enoti.

Ponavadi se kopije požarnih načrtov, ki jih dobi društvo hranijo v operativni pisarni (sploh če gasilska enota pokriva večji požarni okoliš, je lahko teh požarnih načrtov kar nekaj fasciklov).
Ob intervenciji (če se kdo seveda spomni), se potem gre poiskat pravi fascikel in pravi požarni načrt. Nisem še slišal, da bi nekdo ki je prevzel funkcijo možnega vodja intervnecije šel brat vse fascikle (pa tudi če bi jih bi večina informacij pozabil v nekaj dneh).

Če je poveljnik dosti angažiran, si sam naredi kopije izvlečkov požarnih načrtov (že opisano zgoraj) in jih ima v poveljniški torbici. Tako jih lahko po potrebi vodja intervencije na kraju lažje poišče in izve potrebne informacije. Če je društvo manjše se lahko zgodi, da imajo v vozilu tudi vse požarne načrte v celoti.
Nekatera društva imajo v poveljniških vozilih tudi prenosne računalnike. Tukaj pridejo v poštev celotni požarni načrti in izvlečki v elektronski obliki. Potrebno si je samo logično urediti zbirko, da željen načrt najdeš v čimkrajšem času.

Pred kratkim sem zaradi izdelave vaje malo pregledoval požarne načrte naše občine. Moram reči, da je izdelava večine dokaj pomanjkliva, čeprav so načrte izdelovala pdojetja, ki se s tem bavijo profesionalno...
Mogoče bi omenil tudi, da je lasnik ob spremembi dolžan posodobiti požarni načrt in ga poslati enoti. Našel sem kar nekaj načrtov, kjer se zaradi prenov ali dograditev tlorisi ne ujemajo. :?

Je pa pohvalno da si se oglasil in povprašal za mnenje. =D>
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabnikova podoba
Pero

Objave: 1091
Registriran: 17. april 2006, 17:34

Objava St'ne » 7. december 2013, 23:27

Pero je napisal:Jaz ti priporočam, da polek podrobnega požarnega načrta, ki lahko zajema po par deset strani, priložiš tudi kratki povzetek.

Am definicija požarnega načrta je: ''Požarni načrt je grafični prikaz ureditve objekta in delov objekta z označenimi nevarnostmi in vgrajenimi napravami, sredstvi in sistemi za preventivno in aktivno požarno zaščito objekta in zaposlenih.'' Razen če je to več nadstropna stavba ker se za vsako nadstropje dela svoja risba, je v veliki večini primerov le ta na dveh do treh listih, ali mi lahko razložiš od kje tebi deset in več?
St'ne

Objave: 25
Registriran: 10. junij 2004, 12:18

Objava Pero » 8. december 2013, 19:14

Nekateri imamo v kraju več kot 3 večnadstropne stavbe...
Samo če pogledaš Šole, knjižnice, hotele, dom za ostarele, zdravsteni dom ter industrijske objekte je tega za več kot fascikel.

Ponavadi za takšne večje objekte niso samo skice, ampak še povzetek zakonodaje ki ureja to področje, opisi namembnosti, opisi nevarnosti (katere snovi, količina, kje ..), evaukuacije, opis sredstev za varstvo pred požarom, vgrajenih sistemov požarne zaščite, opisane stopnje požarne obremenitve ... Sploh nisme bral vsega v podrobnosti, ampak moreš kar nekaj listov obrnit, da prideš do skic.
Požarni načrt za predor Golo rebro je debel skoraj za prst, pa ima notri samo dva tlorisa.

Nisem jaz delal teh načrtov, tako da nevem zkaj sprašuješ mene kaj vse piše (mora pisati) v obrazložitvi polek skic ....
Uporabnikova podoba
Pero

Objava St'ne » 9. december 2013, 9:06

Pero je napisal:Nekateri imamo v kraju več kot 3 večnadstropne stavbe...

Sem ti napisal da je skic (načrtov) več, če je več etaž (skica za vsako etažo posebej)...
Ampak še vedno: Požarni načrt je grafični prikaz ureditve objekta in delov objekta z označenimi nevarnostmi in vgrajenimi napravami, sredstvi in sistemi za preventivno in aktivno požarno zaščito objekta in zaposlenih., očitno pa ti mešaš med sabo Požarni red, Požarni načrt, ali pa Oceno tveganja...
Ti dam zraven pa še link, pa si preberi kaj posamezni dokumenti vsebujejo http://www.sos112.si/slo/tdocs/ujma/2009/176.pdf
St'ne

Objava Pero » 9. december 2013, 20:12

To ti razlagaj tistim, ki vse to lepo spnejo pa dajo skup v mapico pa pošljejo na enoto. Požarnega načrta ne moreš vzeti ven, lahko ga samo skopiraš ali pa skeniraš.
V praivlniku samo piše kaj morajo vsebovati dokumenti, ter kdaj jih je kdo dolžen pripravit. Prosim če poiščeš kje piše, da več dokumentov ne sme bit spetih skupaj?

Jaz sem samo opisal kaj potrebuješ v praksi in kaj dobiš. Če te pa moje poimenovanje "mape" moti, si pač izmisli nekaj drugega...
Če že imaš izkušnje se raje drži teme in odgovori na osnovno vprašanje ...
Uporabnikova podoba
Pero

Objava St'ne » 9. december 2013, 21:13

Pero je napisal:Jaz ti priporočam, da polek podrobnega požarnega načrta, ki lahko zajema po par deset strani, priložiš tudi kratki povzetek. To so vsi tlorisi z označenimi nevarnostmi, hidrantnim omrežjem, ter postavitvenimi površinami za gasilska vozila. Nekateri na tlorise rišejo tudi vztopne poti in smeri preiskovanja za napadalce. Zelo zaželjeno je, da polek sprintane kopije pošlješ enoti tudi požarni načrt v elektronski obliki.
Predlagam ti tudi, da vse omenjeno pošlješ tako lokalni gasilski enoti kot osrednji gasilski enoti.

Ponavadi se kopije požarnih načrtov, ki jih dobi društvo hranijo v operativni pisarni (sploh če gasilska enota pokriva večji požarni okoliš, je lahko teh požarnih načrtov kar nekaj fasciklov).
Ob intervenciji (če se kdo seveda spomni), se potem gre poiskat pravi fascikel in pravi požarni načrt. Nisem še slišal, da bi nekdo ki je prevzel funkcijo možnega vodja intervnecije šel brat vse fascikle (pa tudi če bi jih bi večina informacij pozabil v nekaj dneh).

Če je poveljnik dosti angažiran, si sam naredi kopije izvlečkov požarnih načrtov (že opisano zgoraj) in jih ima v poveljniški torbici. Tako jih lahko po potrebi vodja intervencije na kraju lažje poišče in izve potrebne informacije. Če je društvo manjše se lahko zgodi, da imajo v vozilu tudi vse požarne načrte v celoti.
Nekatera društva imajo v poveljniških vozilih tudi prenosne računalnike. Tukaj pridejo v poštev celotni požarni načrti in izvlečki v elektronski obliki. Potrebno si je samo logično urediti zbirko, da željen načrt najdeš v čimkrajšem času.

Pred kratkim sem zaradi izdelave vaje malo pregledoval požarne načrte naše občine. Moram reči, da je izdelava večine dokaj pomanjkliva, čeprav so načrte izdelovala pdojetja, ki se s tem bavijo profesionalno...
Mogoče bi omenil tudi, da je lasnik ob spremembi dolžan posodobiti požarni načrt in ga poslati enoti. Našel sem kar nekaj načrtov, kjer se zaradi prenov ali dograditev tlorisi ne ujemajo. :?

Je pa pohvalno da si se oglasil in povprašal za mnenje. =D>

Pero je napisal:Nekateri imamo v kraju več kot 3 večnadstropne stavbe...
Samo če pogledaš Šole, knjižnice, hotele, dom za ostarele, zdravsteni dom ter industrijske objekte je tega za več kot fascikel.

Ponavadi za takšne večje objekte niso samo skice, ampak še povzetek zakonodaje ki ureja to področje, opisi namembnosti, opisi nevarnosti (katere snovi, količina, kje ..), evaukuacije, opis sredstev za varstvo pred požarom, vgrajenih sistemov požarne zaščite, opisane stopnje požarne obremenitve ... Sploh nisme bral vsega v podrobnosti, ampak moreš kar nekaj listov obrnit, da prideš do skic.
Požarni načrt za predor Golo rebro je debel skoraj za prst, pa ima notri samo dva tlorisa.

Nisem jaz delal teh načrtov, tako da nevem zkaj sprašuješ mene kaj vse piše (mora pisati) v obrazložitvi polek skic ....

Pero je napisal:To ti razlagaj tistim, ki vse to lepo spnejo pa dajo skup v mapico pa pošljejo na enoto. Požarnega načrta ne moreš vzeti ven, lahko ga samo skopiraš ali pa skeniraš.

V tehle tvojih odstavkih ti trdiš kaj požarni načrt vsebuje in ne izgovarjaj se sedaj na druge... Pač požarni načrt skopiraš ven, če so ga pač zraven speli in to je to.

Pero je napisal:V praivlniku samo piše kaj morajo vsebovati dokumenti, ter kdaj jih je kdo dolžen pripravit. Prosim če poiščeš kje piše, da več dokumentov ne sme bit spetih skupaj?

Glede na to da je bilo vprašanje vezano na POŽARNI NAČRT je pravilnik jasen in ti napišem dikcijo še enkrat: ''Požarni načrt je grafični prikaz ureditve objekta in delov objekta z označenimi nevarnostmi in vgrajenimi napravami, sredstvi in sistemi za preventivno in aktivno požarno zaščito objekta in zaposlenih.''

Pero je napisal:Jaz sem samo opisal kaj potrebuješ v praksi in kaj dobiš. Če te pa moje poimenovanje "mape" moti, si pač izmisli nekaj drugega...

Ja tvoje poimenovanje me moti, ker se ta mapa ne imenuje požarni načrt ampak nekaj drugega, ker požarni načrt je jasno definiran dokument, sem ti dal dovolj informacij da bi lahko že sam pogruntal kako se tej mapi ki jo ti omenjaš imenuje.

Pero je napisal:Če že imaš izkušnje se raje drži teme in odgovori na osnovno vprašanje ...

Sploh ti pa bom za tale stavek z veseljem napisal: ČE NIMAŠ Z NIČEM IZKUŠENJ IN SE TI TUT SANJA NE ZA KAJ SE GRE NE NAKLADEJ IN NE ZAVAJAJ ljudi ki so nekaj resnega vprašali in pričakujejo resen odgovor in ne TVOJEGA NABIJANJA, no sej sem pa opazil da to delaš čisto na vseh temah, zakaj pa bi bilo pa tukaj drugače...
St'ne

Objava napadalec_2 » 10. december 2013, 22:46

no ne se zdaj prepirat tu :)...meni se pač požarni načrt od vseh dokumentov v smislu požarne varnosti zdi najbolj pomemben..v požarni načrt še dodajam mesta glavnih elektroomaric, glavno plinsko pipo itd...še kaj?
Kjer je sloga, tam je moč, v dobro ljudstva na pomoč!
napadalec_2

Objave: 61
Registriran: 24. oktober 2011, 17:29

Objava St'ne » 11. december 2013, 8:14

Pa sej se noben ne prepira tu, sam človeku ni možno dopovedat nič, ja je pa res da mi je dvignilo pritisk, ker se mi ga dejansko ne da več gledat kako dreka po celemu forumu in zaradi takih je ta forum pač tam kjer je.
St'ne

Objava Pero » 14. december 2013, 14:05

Vprašanje je bilo
kako se poveljniki oz. vodje poslužujete požarnih načrtov
in ne kaj je požarni načrt in kako se ga izdela. V vseh tvojih komentarjih se nisi niti enrkat dotaknil te teme. Kdo sedaj nabija mimo?
Jaz sem pač povzel to kaj dobiš v praksi. Tudi sem doumel kaj si napisal in sem spremenil terminologijo, pa očitno ni zaleglo ker že tretjič pometaš z definicijami.

Očitno ti je težko rezumeti, da je nekomu ki je plačan za izdelavo težko dodati kakšno kopijo dokumenta posebaj, ali pa priložit kaj v elektronski obliki. Glavno da se spoštuje praivlnik in konec. Očitno se spet nekdo čuti osebno napadenega, in začenja z osebnimi žaljitvami, ker drugače v življenju tako ne zna komunicirati... In ja forum je na takšni ravni zaradi vas, ki se spuščate na osebno raven namesto, da bi komentirali strokovno.
Gasilci pa imamo vedno preveč prostega časa, da potem vse še enkrat urejamo in kopiramo ... prostovoljno.... nič lažjega...

Z izdelavo požarnih načrtov nimam izkušenj, niti nisem nikjer trdil da jih imam. Imam pa izkušnje z uporabo le teh v praksi. Očitno tega nočeš razumeti, ali pa v vsej svoji izkušenosti nisi zmožen razumeti osnovnega vprašanja te teme.
Uporabnikova podoba
Pero

Objava erno111 » 15. december 2013, 14:59

Oj
Oba imasta prav. Eden po strokovni drugi po tehnicni ali potrebah na terenu.
Pero vcasih tolce v prazno ima pa tudi veckrat prav ampak si ne priznamo.

Pri nas se vsak pozarni nacrt fotokopira v A3 format se plstificira in se doda v skupno mapo po abecednem kazalu. Seveda mapa je v poveljniskem vozilu. Orginali pa ostanejo v pisarni. Po plastificiranem nactu se da pisati ter brisati in z lahkoto vodis intervencijo oz usmerjas enote ali skupine.
Poveljniska torbica pri nas ze vsaj 7 let ni vec v modi ker bi jih rabil vsaj deset da bi vse nacrte spravili notri.

Lp
erno111

Objava Kobra » 24. november 2017, 2:09

Da ne odpiram po nepotrebnem nove teme bom kar tukaj vprašal.
A je to po novem, da me mora delodajalec seznaniti z požarno-evakuacijskim načrtom in razkazati prostore?
Sprašujem, ker sedaj delujem v večjem objektu v industrijski coni.

Hvala!
Kobra

Objave: 105
Registriran: 14. november 2017, 22:15

Nazaj na Preventiva

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost