Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Hidrantno omrežje

Moderator: Marjetica

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objava Janez Koncilija » 29. april 2007, 15:32

gost2 je napisal:Ko sem strojnika vprasal glede tlaka (1,5 - 2 bara), me je pa samo debelo gledov. Na V/M-metru pa je bil tlak 4-5 barov.

Ce lahko kdo kaj vec razlozi glede tega.

Upam, da me ne boste napadli da to ne sodi v to temo.

Strojnik mora vsekakor vedeti, zakaj 1,5 do 2 bara. Če pa ne, naj vsak skuša odgovoriti na tale dve vprašanji iz naše male šole :D

Vodo dobavljamo na požarišče z relejnim nastopom (v verigi). Kolikšen mora biti najmanjši vstopni tlak na MB?

a) 0,5 bar

b) 1,0 bar

c) 1,5 bar

d) 2,1 bar

Zakaj je določen minimalni vstopni tlak?

a) zato, da nam voda ne steče nazaj

b) da se ne vklopi sesalna naprava

c) da strojnik lahko fizično preveri, ali je cev ustrezno napolnjena z vodo

d) ker je izstopni tlak 8 barov

LP

Janez
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4624
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava Jack » 29. april 2007, 22:29

Janez Koncilija je napisal:Strojnik mora vsekakor vedeti, zakaj 1,5 do 2 bara. Če pa ne, naj vsak skuša odgovoriti na tale dve vprašanji iz naše male šole :D

Za minimalni vstopni tlak mi je jasno.

Vendar so me očitno narobe učili za maksimalni vstopni tlak. Kajti, rekli so mi, da je maksimalni vstopni tlak 2 bara, in da je priporočljivo uporabljati omejevalec tlaka, ker se lahko drugače poškoduje MB.

Ali so me učili narobe? Očitno vstopni tlak navzgor ni omejen. Ali pa?
Uporabnikova podoba
Jack

Objave: 154
Registriran: 28. december 2002, 16:20

Objava binep » 30. april 2007, 11:49

Jack je napisal:
Janez Koncilija je napisal:Strojnik mora vsekakor vedeti, zakaj 1,5 do 2 bara. Če pa ne, naj vsak skuša odgovoriti na tale dve vprašanji iz naše male šole :D

Za minimalni vstopni tlak mi je jasno.

Vendar so me očitno narobe učili za maksimalni vstopni tlak. Kajti, rekli so mi, da je maksimalni vstopni tlak 2 bara, in da je priporočljivo uporabljati omejevalec tlaka, ker se lahko drugače poškoduje MB.

Ali so me učili narobe? Očitno vstopni tlak navzgor ni omejen. Ali pa?

No tudi mene je tov. Balant na Igu učil ravo to kar sedaj govori Jack...to se pravi maksimalno dva bara in omejevalec tlaka pred črpalko, saj bi v nasprotnem primeru uničil lopatice centrifugalne črpalke če bi v črpalko prihajala voda s pritiskom več kot 2 bara. V primeru da pa nimamo omejevalca tlaka, pa lahko zadevo preverimo tako, da opazujemo priključeno tlačno cev na MB in da je bolje da jo malo skupaj vleče kot pa da imamo več kot 2 bara v njej.

lp

Bine
Uporabnikova podoba
binep

Objave: 558
Registriran: 1. september 2002, 23:55

Objava Janez Koncilija » 30. april 2007, 19:40

binep je napisal:Ali so me učili narobe? Očitno vstopni tlak navzgor ni omejen. Ali pa?

No tudi mene je tov. Balant na Igu učil ravo to kar sedaj govori Jack...
lp

Bine[/quote]

Jah, učijo marsikaj, včasih tudi napišejo, če se še kdo spomni, sem prav o omejevelacu tlaka že pisal in sicer takrat, ko sem v učbeniku prebral, da lahko z njim omejimo tlak na posamezni tlačni veji, kar seveda ni res, saj ga omejimo na vseh.

V primeru vstopnega tlaka na črpalki mi je pa vse skupaj malo mimo, da bi metal vodo stran, če jo naprej krvavo potrebujem.

Zato si je pametno prebrati kakšen strojniški priročnik, sam sem pokukal kar v zadnjo tehniko, kjer pri delu z MB, ki dobiva vodo iz hidranta nič ne omenjajo omejevalca pred vstopom, ampak piše takole:

5. Odpremo ventile hidranta in hidrantnega nastavka in na kratko odpremo prosti tlačni ventil, da izpustimo zrak iz črpalke. Manometer in manovakummeter kažeta enak tlak - tlak vode v hidrantnem omrežju.

Iz tega sklepam, da omejevalec pred črpalko zaradi zniževanja tlaka ni potreben, ga je pa možno dodati zaradi preprečevanja tlačnih sunkov (čeprav jih iz hidranta ni pričakovati), ki pa za črpalko niso priporočljivi. Tu pa je omejitev seveda več kot 2 bara.

Seveda pa nisem strojniški strokovnjak, ampak človek iz prakse in MB je še vedno cela.

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4624
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava binep » 30. april 2007, 23:09

Ker smo kar nekaj debate temu posvetili na Igu pri predmetu orodja in oprema, se dobro spomnim ravo tega področja.
Bilo je predvsem govora o tem, koliko se npr. strojniki med seboj poznajo, oziroma kako dobro so usposobljeni in opremljeni. V primeru, da pri verigi strojniki ne uporabljajo radijskih postaj, je bilo rečeno da naj bi bil omejevalec tlak pred črpalko obvezen. Črpalke so narejene da vodo vlečejo, ne pa da jo dobivajo pod močnim pritiskom. Če pa jo že dobijo pod nekim pritiskom, pa naj ta vsekakor ne bo večji kot dva bara, saj naj bi močan tlak lahko poškodoval lopatice centrifugalne črpalke, kot sem to napisal že v prejšnji objavi. Če sam logično pomislem, bi se tej trditvi kar pridružil.
V primeru da pa strojniki imajo radijsko postajo, pa se lahko med seboj sporazumevajo tudi o tem kakšen tlak naj bi oddal strojnik pred menoj. Še enkrat pa povem, da je bolje da tlačno cev malo skupaj vleče, kot pa da ima prevelik pritisk. Tega se zelo dobro spomnim in mam tudi zapisano v svojih zapiskih.
Kako pa zadeva izgleda v realni situaciji pa res nisem probaval več kot enkrat na vaji, pa še to smo pred črpalko namestili omejevalec tlaka in ga nastavili na 1,5 bara. Takrat nam je zadeva špilala odlično, poleg tega pa še ni nobenih sunkov kot je omenil že Janez.

lp

Bine
Uporabnikova podoba
binep

Objave: 558
Registriran: 1. september 2002, 23:55

Objava teoretik » 1. maj 2007, 17:07

Vprašanje glede minimalnega in maksimalnega vstopnega tlaka smo napisali proizvajalcu črpalk Rosenbauer, ker se stroji in oprema uporablja na podlagi navodila proizvajalca.
Ko bomo prejeli odgovor ga bomo objavili na forumu. Zanimiva bi bila tudi primerjava z drugimi proizvajalci črpalk.
Svoboden si ko nisi odvisen od časa.
teoretik

Objave: 348
Registriran: 2. april 2007, 17:56

Odg:

Objava BAČO » 24. oktober 2008, 15:43

teoretik je napisal:Vprašanje glede minimalnega in maksimalnega vstopnega tlaka smo napisali proizvajalcu črpalk Rosenbauer, ker se stroji in oprema uporablja na podlagi navodila proizvajalca.
Ko bomo prejeli odgovor ga bomo objavili na forumu. Zanimiva bi bila tudi primerjava z drugimi proizvajalci črpalk.

Da malo osvežim temo :!:

Ciril zanima me, če ste po dobrem letu že dobili kakšen odgovor s strani Rosenbauerja, predvsem o maksimalnem vstopnem tlaku ?

LP BAČO :-k
Urban ROMIH
PGD Dol pri Hrastniku
NA POMOČ !!!
Uporabnikova podoba
BAČO
moderator
moderator

Objave: 2115
Registriran: 5. maj 2005, 12:19

Nazaj

Nazaj na Preventiva