Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kviz za mlade gasilce

Moderator: mailo

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Kviz za mlade gasilce

Objava alexxx » 6. november 2013, 19:14

Še dve vprašanji:

Ko tekmovalci pišejo odgovore in napišejo recimo odgovor za 5 točk : Gasilska straža, ali lahko mentor-ocenjevalec recimo prečrta besedo "gasilska", da tekmovalce usmeri, da je del rešive pa pravilen in bi morda pri naslednjem točkovanju morda napisali "požarna straža"? Ali se to ne dela in enostavno prečrta odgovor ?

In pri odgovoru recimo " Vodar 2"......ali se dopusti tudi odgovor s kratico V 2 ( z vezajem ali brez?)?

Mentor nima kaj pisat na list, ki je namenjen ekipi. Na ocenjevalni list vpiše število doseženih točk in to je to.

V2, V 2, V-2 ali Vodar 2, vse je (po moji logiki) pravilno, res je, da je treba bit dosleden pri podanih odgovorih, ne pa komplicirat.

LP
alexxx

Objave: 50
Registriran: 15. maj 2007, 17:12

Objava nekky » 6. november 2013, 21:00

Za vse je veliko bolj fer, da mentorji ne dobijo listkov in tako le preverjajo, če tekmovalci vpišejo geslo na pravilno mesto. Ko je konec trditev, bralec vprašanj prebere pravilno trditev in mentor pogleda, kdaj je bilo prvič zapisano to geslo. Upam, da bi to uvedli na držanem kvizu. Drugače pa mentor nikako ne sme usmerjati z delnim črtanjem odgovorov. Če odgovor ni pravilen, pač ni pravilen.

V knjižici gasilsko-športne discipline, ki je vir za poglavja tekmovanja, imaš pri vseh vajah zapisano V-2, torej je zame edino pravilna tako zapisana trditev.[/quote]

Ma komplicirati pa res ni treba. Pač napišeš za možni odgovor Vodar dva, vodar 2, V2 - en vezaj res ni napaka. V vajah je tako napisano zaradi prostora. Na začetku knjižice je poleg tekmovalnih oznak napisano s celo besedo poleg slik.Kaj naj potem rečemo o tem, da je v znački še vedno govora o brentači, namesto o vedrovki? Pa napr. v skripti za zgodovino gasilstva niso naredili popravka o novem kongresu, povlejniku in predsedniku, temveč samo v drugih dveh...

Kar pa se tiče listkov z rešitvami je to najbolj pametna rešitev. Še tako 3/4 mentorjev ne ve kaj naj dela na abecedi in ne pozna režima, kaj šele gesel. Se pa na tak način najdejo tudi napake in novi možni odgovori. Na ta način tudi skrajšaš ustni del, saj ni potrebe da se bere vseh 5 trditev če vsi uganejo prej. Ne vidim razloga zakaj bi ukinjali nekaj kar "laufa". Raje naj se bolj specificira literaturo in ne splošno o gasilstvu iz spletne strani GZS. Vsaj Kruščeva knjiga ali kaj podobnega bi bila boljša opcija.
Vse naše sanje se lahko uresničijo, če imamo dovolj poguma, da jim sledimo!

Walt Disney
Uporabnikova podoba
nekky

Objave: 84
Registriran: 31. marec 2006, 17:15

Objava zibko » 7. november 2013, 0:10

nekky je napisal:Pač napišeš za možni odgovor Vodar dva, vodar 2, V2 - en vezaj res ni napaka. V vajah je tako napisano zaradi prostora. Na začetku knjižice je poleg tekmovalnih oznak napisano s celo besedo poleg slik.

Popravljam svoj zapis, saj sem spregledal, da na začetku piše opis funkcije, torej vodar 2.

nekky je napisal:Kar pa se tiče listkov z rešitvami je to najbolj pametna rešitev. Še tako 3/4 mentorjev ne ve kaj naj dela na abecedi in ne pozna režima, kaj šele gesel. Se pa na tak način najdejo tudi napake in novi možni odgovori. Na ta način tudi skrajšaš ustni del, saj ni potrebe da se bere vseh 5 trditev če vsi uganejo prej. Ne vidim razloga zakaj bi ukinjali nekaj kar "laufa". Raje naj se bolj specificira literaturo in ne splošno o gasilstvu iz spletne strani GZS. Vsaj Kruščeva knjiga ali kaj podobnega bi bila boljša opcija.

Na naših občinskih in regijskih lavfa sistem brez listov in se izkaže za odličnega. Zdaj ali kviz poteka hitreje brez listov ali z listki je dokaj relativno vprašanje. Naprimer, če ekipa napiše geslo, ki ni na listu, vendar bi po mnenju mentorja to lahko bila tudi rešitev (npr: na listu napisano vodar 2; otroci napišejo V-2). Mentorji bodo v tem primeru pričeli spraševati ali je to pravilno ali ne (izgubljamo čas). Takšna vprašanja se lahko pojavljajo pri vsaki trditvi. Če pa smo brez listkov, pa se takšna vprašanja mentorjev lahko pojavijo le na koncu in jih lahko bralec vprašanj tudi preko mikrofona reši in jih ni potrebno obravnavati individualno v tišini.
zibko

Objave: 192
Registriran: 28. februar 2006, 0:13

Objava Matej B. » 7. november 2013, 12:28

Za Podravsko regijo je kviz to soboto ob 9h v OŠ Kidričevo. Bomo videli kakšna bodo kaj vprašanja.
"Teorija brez prakse je kot voz brez akse!!!"
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objave: 1124
Registriran: 30. julij 2002, 23:39
GE: Tržec

Objava franci1 » 7. november 2013, 14:03

zibko je napisal:
Na naših občinskih in regijskih lavfa sistem brez listov in se izkaže za odličnega. Zdaj ali kviz poteka hitreje brez listov ali z listki je dokaj relativno vprašanje. Naprimer, če ekipa napiše geslo, ki ni na listu, vendar bi po mnenju mentorja to lahko bila tudi rešitev (npr: na listu napisano vodar 2; otroci napišejo V-2). Mentorji bodo v tem primeru pričeli spraševati ali je to pravilno ali ne (izgubljamo čas). Takšna vprašanja se lahko pojavljajo pri vsaki trditvi. Če pa smo brez listkov, pa se takšna vprašanja mentorjev lahko pojavijo le na koncu in jih lahko bralec vprašanj tudi preko mikrofona reši in jih ni potrebno obravnavati individualno v tišini.

Na našem regijskem v soboto bomo imeli tekmovanje z listki in rešitvami. Za tekmovalnimi skupinami bodo stali mentorji in po preteku 15 sekund pogledali na list, kaj so tekmovalci napisali. Če bo odgovor pravilen, bodo naredili kljukico, sicer pa črtico v polje, predvideno za tisto število točk. Črtico zato, da kasneje tekmovalci ne morejo več pisati rešitev v tisto polje. Če bo odgovor pravilen, bodo sedli na stol za tekmovalci. Dokler bodo mentorji stali, se bodo vprašanja brala naprej .... Sam ne vidim razloga, zakaj bi tekmovalce puščali v nevednosti do konca vprašanj...lahko se zgodi, da potem celo prečrtajo pravilno rešitev in napišejo kaj drugega....no, za to so pravila, kaj se upošteva :)
Mislim, da je to ena boljših rešitev, če pa kdo vidi kakšno nepravilnost, naj pa napiše. Ali pa točno napiše, kako gre to na državnem tekmovanju, prosim.
franci1

Objave: 123
Registriran: 4. marec 2007, 16:38
GE: PGD Šentjernej

Objava Matej B. » 7. november 2013, 18:01

Naša GZ Videm pri Ptuju se je letos z mladimi gasilci prvič spustila v ta kviz. Pridružili pa smo se GZ Kidričevo in se udeležili njihovega kviza GZ. Rezultati so šteli ločeno za obe GZ.
Sistem ocenjevanja je bil podoben kot ga navaja franci1. S tem da smo mentorji zarotirali v učilnici in nadzorovali vsak drugo ekipo. Prejeli smo lističe s pravilnimi odgovori - gesli. Vodja nas je opozoril katero po vrsti je geslo, za katero so se brala vprašanja za 5,4,3,2,1,0 točk. Tekmovalci pa so imeli vsakič 15 sekund časa da so vpisali pravilen odgovor. Mentor je ves čas bdel nad njimi stoje in ko je ekipa napisala pravilen odgovor se je usedel in počakal do konca. In tako naprej.... vse dokler se ni pisni del končal po sistemu malih sivih celih. Na koncu le še seštevek točk iz tega dela in nadzor/delo s strani mentorja je bilo končano.
Mislim da naš regijski kviz ne bo kaj drugačen. Se pa pozna v GZ Kidričevo da imajo vpeljan sistem, ter veliko izkušenj, saj so z kvizom aktivni že kaj nekaj let, pri nas pa so to šele totalni začetki/zametki.
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objava Matej B. » 7. november 2013, 21:55

http://janez.liponik.si/files/obvestila ... beceda.pdf
Na tej povezavi najdete vse glede gasilske abecede. :wink:
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objava Gost » 7. november 2013, 23:42

Težava listkov, je "sufliranje" mentorjev lastnim ekipam.

Pa na državnem ne bo za nobeno kategorijo začetnih črk. Hvala za link.
Gost

Objava Gost » 11. november 2013, 10:27

Imam večletno prakso s kvizi mladine od najnižjih do državnih (kot mentor in organizator) in sem doživela že marsikaj. Če imajo mentorji rešitve, ne boste verjeli, kaj nekateri poskušajo, da bi pomagali svoji ekipi. Pri nas mentorji sedaj nimajo več rešitev. Ko so trditve končane, se upošteva točke za pravilno trditev, ko je bila prvič vpisana, tudi če so potem za manj točk napisane drugačne. Pa na vsaki črti je lahko vpisana samo ena trditev - ne velja črtanje in popravljanje. S tem se ne zamudi veliko časa, saj je sedaj samo 10 trditev.
Mi celoten kviz ponavadi izpeljemo v max. treh urah z otvoritvijo in zaključkom vred.

Uspešne izvedbe vaših kvizov vam želim.

Sabina
Gost

Objava zibko » 11. november 2013, 15:17

Gost je napisal:Imam večletno prakso s kvizi mladine od najnižjih do državnih (kot mentor in organizator) in sem doživela že marsikaj. Če imajo mentorji rešitve, ne boste verjeli, kaj nekateri poskušajo, da bi pomagali svoji ekipi. Pri nas mentorji sedaj nimajo več rešitev. Ko so trditve končane, se upošteva točke za pravilno trditev, ko je bila prvič vpisana, tudi če so potem za manj točk napisane drugačne. Pa na vsaki črti je lahko vpisana samo ena trditev - ne velja črtanje in popravljanje. S tem se ne zamudi veliko časa, saj je sedaj samo 10 trditev.
Mi celoten kviz ponavadi izpeljemo v max. treh urah z otvoritvijo in zaključkom vred.

Uspešne izvedbe vaših kvizov vam želim.

Sabina

To trdim tudi jaz (sem napisal to že zgoraj, vendar morda ne tako lepo in pregledno). Mentorji ne smejo dobiti listkov. Tudi pri nas je občinski ali regijski kviz z vsemi ceramonijami končan v treh urah.
zibko

Re: Kviz za mlade gasilce

Objava alenka.pipan » 15. november 2013, 20:13

Me veseli, da smo se mentorji mladine precej razpisali na temo kviz za mlade gasilce, ki sem jo odprla pred petimi leti. V tem času se trudim zadržati pripombe zase, saj nikoli nisem naletela na ušesa, ki bi me razumela. Preudarno odpiram usta, pa sem baje še vedno tečka :) Če po pravici povem, mi je vsako leto težje, ko pride oktober mesec požarne varnosti. Tedaj zagrizemo v zahtevna gasilska znanja. Letos sem si pomagala s PowerPoint predstavitvijo. Vaje so sicer bile precej bolj zanimive, a osebno nisem našla pravega smisla, zakaj svoja dekleta obremenjujem s kemijskimi reakcijami, agregatnimi stanji ... ti šment ti pa saj so stare le med 6 in 11 let. Gasilska zgodovina je postala telefonski imenik s priimki in imeni pomembnih tovarišev. Če bi bila to zgodovina, je sigurno ne bi nikoli študirala. :P

Ker prihajam iz bodočih pedagoških vrst me vsako leto bolj zmrazi, kako v navzrižju sta si nivo znanj in razumevanj, če pogledamo šolski kurikulum in preventivne značke. Ali res ni mogoče nadgraditi kviza za mlade gasilce z bolj uporabnimi znanji, gasilskimi nalogami? Bi bilo kaj drugače, če bi Mladinski svet GZS podal roko mentorjem in bi v letu ali dveh posodobili kiz za mlade gasilce tako, da ne bi pametovali kar tako vsepovprek? Ko sem letos spremljala najmlajše ekipe sem ugotovila, da se gasilska mladine v želji po dobrem rezultatu, teorijo z gasilsko tematiko uči na pamet. Ne morem se znebiti vprašanja, ali se dekleta učijo za to, da jim zaploskam, jih pohvalim, da bi dobile medaljo in ne za to, da bodo pravilno ukrepale ob primeru uhajanja plina ali požara ... pa vendar dragi moji je to namen in glavni cilj požarne preventive.

Ker je kviz za mlade gasilce le kaplja v morje v okviru možnih dejavnosti za mlade gasilce, se bomo še naprej trudili za dobro otrok in učenje za kviz prilagodili tako, da bo gasilska mladina dobila občutek, zakaj so tovrstna znanja pomembna. V ta namen smo letos v PGD organizirali pregled gasilnikov na dan tekmovanja. Konec meseca pa je Radio Gorenc v Mercator center Primskovo povabil gasilsko mladino z namenom, da opozorijo, da je poleg starejših tovarišev, ki rešujejo v primeru naravnih ujm, požarov in drugih nesreč, izredno pomemben podmladek. Res lepa gesta, ki je vredna pohvale in udeležbe. Drage mentorice in mentorji mladine, le pogumno naprej pri delu z mladimi gasilci in bodite bolj ustvarjalni kot vas bodo naučili na tečaju za mentorja mladine, saj so otroci naše največje bogastvo ter najbolj poštena in hvaležna bitjeca na tem svetu.
Uporabnikova podoba
alenka.pipan

Objave: 36
Registriran: 18. junij 2008, 9:59

Odg: Re: Kviz za mlade gasilce

Objava zibko » 16. november 2013, 2:19

alenka.pipan je napisal:Ker prihajam iz bodočih pedagoških vrst me vsako leto bolj zmrazi, kako v navzrižju sta si nivo znanj in razumevanj, če pogledamo šolski kurikulum in preventivne značke. Ali res ni mogoče nadgraditi kviza za mlade gasilce z bolj uporabnimi znanji, gasilskimi nalogami? Bi bilo kaj drugače, če bi Mladinski svet GZS podal roko mentorjem in bi v letu ali dveh posodobili kiz za mlade gasilce tako, da ne bi pametovali kar tako vsepovprek?

S konkretnimi predlogi se obrni na vašega predstavnika (ki zastopa regijo) v mladinskem svetu GZS - ima nalogo zbrati predloge za spremembe. Stvari se bodo premaknile oz. so se pričele. Povdarek pa je vsekakor na konkretnih predlogih.
zibko

Re: Kviz za mlade gasilce

Objava alenka.pipan » 16. november 2013, 13:00

Ekipa, ki ureja delo z gasilsko mladino, naj ima pred očmi gasilsko mladino. Kdor je mentor mladine, točno ve, kakšne so "potrebe" gasilske mladine. Težava je, da se stvari urejajo od GZ do GZ različno. V upanju na več komunikacije in timskega dela ter zaupanja te Zibko lepo pozdravljam!
Uporabnikova podoba
alenka.pipan

Objave: 36
Registriran: 18. junij 2008, 9:59

Nazaj

Nazaj na Mladina

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost