Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kviz za mlade gasilce

Moderator: mailo

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Kviz za mlade gasilce

Objava Neja » 13. oktober 2008, 16:12

Hej!

Da se še jaz malce skašljam …

Ja, tudi pri nas v društvu se že lep čas sprašujemo, kaj za vraga se dogaja s tem kvizom. Negasilskih tem je občutno preveč … In kaj se dogaja? Spet prihaja do predalčkanja otrok po sposobnosti (kot v šoli). Veliko otrok, ki ima sicer težave pri učenju, je pri gasilcih naravnost blestelo. Poimenovanja gasilskega orodja ter njihovo rabo so kot za šalo stresali iz rokava. To je bila ena izmed stvari, ki so jo res obvladali in so zato v njej uživali. Danes me pa prav srce zaboli, ko vidim male razočarane obrazke, ko jim prinašamo šolsko snov v gasilski dom. Pa ne samo razočarane, včasih tudi zdolgočasene. Ste mogoče opazili, da je na vajah za kviz precej težje vzdrževati disciplino?

Pedagoško je ta pristop povsem zgrešen … Otroci nemalokrat smatrajo, da negasilsko tematiko že obvladajo, opa, saj so se jo ja že učili v šoli, in so zato pri razlagi, vajah popolnoma neskoncentrirani. Da ne govorim o določenih mentorjih, ki prav tako sklepajo, da otroci vse to že znajo. Poleg tega se moramo vprašati, ali vzgajamo bodoče operativce ali geografe, zgodovinarje … Mogoče neumno vprašanje, ampak zakaj se v glasbeni šoli ne učijo zemljepisa, da bi vedeli, od kod prihajajo znani skladatelji. Seveda, poudarek je na glasbi in nič slabega ni, če se morajo otroci vsako leto učiti po enem in istem učnem načrtu, preigravati ene in iste skladbe … Zakaj je potem slabo, če bi bil pri kvizu glavni poudarek samo na gasilstvu? Je mar to premalo?

Mentorji smo že resno razmišljali, ali je sploh smiselno, da se udeležujemo kviza. Pač bi bil večji poudarek na pripravah za ostala tekmovanja, ki so res gasilska. Ampak ali imamo srce, da mulčkom odvzamemo veselje, s katerim gredo na tekmovanje. Ne, zato se vsako leto pogumno zakopljemo v literaturo in skušamo narediti GASILSKE vaje kar se da privlačne, obenem se nam pa kolca po dobrih starih časih, ko smo sami navdušeno ''sklapljali trojak'', tekali naokoli z gasilniki in tablami …

Lp

Neja
Była skromnosci wzorem, ale nigdy wieczorem.
Neja

Objave: 9
Registriran: 29. oktober 2005, 23:34

Objava alenka.pipan » 20. oktober 2008, 7:43

V soboto, 18. oktobra, je GZ Kokra organizirala kviz za mlade gasilce. Moram pohvaliti organizatorje (PGD Visoko, Komisija za mladino GZ Kokra) za zares odlično organizacijo. Kviz je potekal v smislu "prišel-videl-zmagal," kar pomeni da ni prihajalo do nobenih zapletov in zamud. Naloge so bile razporejene po sobah, da tekmovalcev niso motili sovrstniki, ki so s kvizom že opravili.

Kot kaže smo mentorji sestavili soliden izbor vprašanj, saj so se otroci zelo dobro naučili teorije, ki nam jo je predpisala GZS. Zares korektno se mi zdi, da imajo vsi mentorji in tekmovalci na voljo vprašanja, ki pridejo v poštev za tekmovanje. Tako ne prihaja več do medsebojnih obtoževanj kdo je imel vprašanja na voljo in kdo ne. Dobro bi bilo, če bi se našega sistema poslužili tudi na državnem in regijskem kvizu, tako da bi na koncu o zmagovalcu še vedno odločale gasilske spretnosti na čas. Poleg tega moram povedati, da pri nas vsi mentorji sodelujemo pri sestavljanju in uvrščanju vprašanj, nalog. Bolj ali manj se upoštevajo vse pobude in predlogi. Mogoče bomo nekoč k pripravam za državni kvizu k sodelovanju povabljeni še mentorji, ki otroke poznamo in z njimi delamo. Pustimo času čas pri tej problematiki. Mogoče bomo nekoč vsi veselo presenečeni.

Moram se zahvaliti sodnikom za razumevajoč pristop in korektno sojenje. Najmlajšim, ki še niso vešči znanja in pisanja, so priskočili na pomoč pri branju ali pa so nam mentorjem dovolili, da jim na glas preberemo vprašanja. "Površno" branje lahko ekipo stane pravilnega odgovora. S tem je bilo tudi najmlajšim omogočeno, da lahko konkurirajo starejšim tekmovalcem. To se je izkazalo za resnično, saj so nam to potrdile tudi končne uvrstitve.

Gradiva za kviz je bilo veliko, kljub temu, da smo pazili na izbor vprašanj. Poleg razumljivosti vprašanj smo želeli, da bodo določena vprašanja pomagala otrokom tudi v vsakdanjem življenju. Otroci sedaj vedo, da človeška ribica živi v Postojnski jami. Kljub temu, da mladim gasilcem človeška ribica ne bo nič pomagala pri nadaljnjih usposabljanjih za gasilca pripravnika, gasilca in ostalih gasilskih specialnosti, so se morali naučiti veliko vprašanj, ki se tičejo zgolj znanja, ki sodi v šolske klopi. Na vajh je bilo zares težko motivirati otroke, da so poslušali, a ko so dosegli dober rezultat, sem takoj vedela, da se izplača biti potrpežljiv in iznajdljiv. Moramo se zavedati, da otroci veliko rajši vadijo spajanje cevi na trojak kot pa odgovarjajo na vprašnja, saj se zavedajo, da jim bo to koristilo, ko bodo šli v kategorijo mladincev, članov in ko bdoo doživeli svojo prvo intervencijo s prostovoljnimi in poklicnimi gasilci. Poleg vsega tega so prišli k gasilcem zato, da se vedno nekaj dogaja in dela z gasilskim orodjem.

Vsem, ki ste se uvrstili na regijsko ali celo že na državno tekmovanje, iskreno čestitam in vam želim veliko sreče pri nastopu.

z gasilskim pozdravom NA POMOČ!
Uporabnikova podoba
alenka.pipan

Objave: 36
Registriran: 18. junij 2008, 9:59

Objava pbb » 22. oktober 2008, 21:40

Ups pa so se na Tržaški prebudili, in spregledali napako glede "zgodovinske" literature. Prav je tako, da berete forum in spremljate nas "navadne".
:huh:
če te je strah, delaj tisto česar te je strah !
Uporabnikova podoba
pbb

Objave: 682
Registriran: 6. februar 2005, 18:20

Objava zibko » 24. oktober 2008, 11:18

@alenka.pipan

Glede vašega kviza me zanima naslednje. Glede znanih vprašanj. Predvidevam, da ste sestavili vprašanja (koliko gesel ste imeli recimo za abecedo - bodisi gasilsko, splošno, ...) in potem izmed njih na samem tekmovanju izbrali nekaj gesel. Zanima me tudi kakšna so bila odstopanja ekip pri pravilnih odgovorih, ker če so imeli vsa vprašanja v naprej znana, bi morali biti 100 %.

Drugače pa mi ta sistem nekako ni všeč, saj s tem ne preverjamo znanja, ampak možnosti zapomnenja. Lahko pa me v nasprotno tudi prepričaš.
zibko

Objave: 196
Registriran: 28. februar 2006, 0:13

Objava alenka.pipan » 24. oktober 2008, 14:57

Hojla, Zibko!

Pri splošnem znanju smo za vsako kategorijo imeli deset vprašanj na temo. Pri abecedi je bilo enako. Tudi za vozle imajo mlajši privilegij, da si izberejo enega in ga na tekmovanju naredijo. Ne vem zakaj tudi z vprašanji ne bi bilo tako. Velikokrat je prihajalo do zlorab predvsem na ravni gasilskih zvez, da so nekateri imeli vprašanja in odgovore drugi pa ne.

Za tako podrobno statistiko za katero si me spraševal, bi se moral obrniti na našega predsednika Komisije za mladino. Lažje pa je,da obiščeš spletno stran GZ Kokra in primerjaš rezultate (http://gz-kokra.org/). Žal niso vsi odgovorili 100% pravilno na vprašanja. Gre za to, da imamo vsi enake pogoje. Mislim, da sem že dobro razložila, zakaj mi je ta sistem všeč, tako da ne bi še enkrat razlagala.

Lp
Uporabnikova podoba
alenka.pipan

Objava fere71 » 26. oktober 2008, 7:25

Včeraj smo v GZ Kočevje izpeljali gasilski kviz, Potekal je v prijetnem vzdušju v kraju Predgrad, kjer so nas domači gasilci prijetno sprejeli in mladinski komisiji GZ nudili vso podporo pri izvedbi kviza. Da pa se mal vrnem na temo tega foruma bidejal, da si Alenka ob otvoritvi te teme napisala in se čudila kaj imajo določene teme iz splošnega znanja zveze z gasilci. Nič!!! Potem pred parimi dnevi poveš, da so v GZ Kokra super izpeljali kviz, vsi so imeli v naprej znana vprašanja ITD. To ste si dobro zamislili samo po izkušnjah je dejstvo samo eno, če vnaprej daš vprašanja po društvih (govorim o temi-splošn a znanja) potem so tam skoraj vsa društva 100% procentna in dejansko odločajo gasilske discipline. Če jih ne daš potem ta tema-splošna znanja lahko pomebno vpliva na rezultat. Čeprav je letos bolje in je možno zaradi sistema 3-0 pridobiti pri tej temi manj točk in tako avtomatsko nekoliko manj vpliva na rezultat. Meni je popolnoma jasno, da mi pred dvema letoma ekipa iz mojega PGD-mladinci ni šla na državno tekmovanje, ker pač ni tekmovalec navezal ročnika (porabil je dosti časa in še kazenske točke je dobil). Ni pa mi jasno, da se lansko leto ekipa pri mlajših pionirjih na kvizu GZ ne uvrsti na kviz regije zato ker sesuje vse ostale pri vozilih, parih, bronasti znački, srebrni znački na treh vprašanjih splošnega znanja pa ne prepozna "Belgije, palačink in semaforja" (od 15 točk jih osvoji samo 7) ter zato osvoji četro mesto. A je to gasilski kviz. Sam vodim mladinsko komisijo na GZ Kočevje in smo že letos razmišljali o tem, da na nivoju zveze izločimo temo splošna znanja-oziroma vsem ekipam damo vsa vprašanja, da bodo vsi odgovori v tej temi 100% in ne bo vplivala na rezultat.
Pa še eno vaše mnenjen želim! Kako mislite, da je na državnem kvizu? Menite, da tam vsa vprašanja ostanejo skrivnost za vse ekipe? Ne obsojam, želim samo vaše mnenje!!

LP
BITI "DOBER PROSTOVOLJNI GASILEC" JE POLNA ZAPOSLITEV!!!
fere71

Objave: 30
Registriran: 15. marec 2008, 18:52

Objava alenka.pipan » 26. oktober 2008, 10:46

Hojla, tovariš iz Kočevja!

Ravno to sem v svojih objavah hotela poudariti, da vprašanja niso skrivnost za vse niti na nivoju gasilske zveze niti na državnem nivoju, da regije sploh posebej ne omenjam. To smo hoteli na GZ Kokra preprečiti, zato smo letos, ko je iz naše zveze izstopila GZ Cerklje na Gorenjskem spremeniti. Vsi mentorji imajo enake pogoje, da otroke dobro pripravijo na regijo.

Žal ssplošna znanja "verjetno" niso izšla iz predlogov mentorjev, temveč GZS. Glee na pravila za državni kviz, smo morali na kviz uvrstiti tudi splošna znanja. Da pa splošna znanja ne bi preveč vplivala na končni rezultat, smo se odločili, da pri vprašanjih sodelujemo vsi mentorji in jih damo otrokom v vpogled.

S svojimi objavami želim spodbuditi mentorje, da se oglasijo na tem forumu in predstavijo svoja stališča. Upam, da forum bere tudi vodstvo za mladino na GZS. Skupaj zmoremo več al kako že.

Vsem ekipam iz vaše regije čestitam za uvrstitev na državni kviz za mlade gasilce.
Uporabnikova podoba
alenka.pipan

Objava fere71 » 26. oktober 2008, 11:23

No saj smo počasi že skupaj z mišlenji! Samo po moje bomo težko prodrli naprej z idejami na nivoju GZS. Kot opravičilo njim bi dejal, da je novo vodstvo letos v precepu, ker v bistvu niso oni pripravljali razpisa ampak stara garnitura. No kot pa je zapisal kolega pred mano je lepo, da je vsaj čutit, da berejo naš forum. Jaz sploh ne morem verjeti, da si GZS ne umisli foruma kjer bi lahko vodje po posameznih področjih (operativa, mladina, članice pa tud veterani) kramljali z nami terenci, poslušali naše pripombe in konec koncev tudi dali kako pojasnilo glede določenih nejasnosti ali tudi nepoštene kritike na račun njihovega dela. Tako pa ostaja, da pač nekdo nekaj spesni, pošlje to v vesoljni eter Slovenije in potem se mi mentorji po društvih-zvezah nekaj prepiramo, razpravljamo iščemo rešitev do tistih, ki se jih to tiče pa naše ideje-mnenja sploh ne pridejo. Saj vem, da ni vse tako črno. Samo kljub temu enkrat bomo morali podreti ta njihov obrambni zid in jim dati jasno vedeti, da če žeiljo, da se z mladino dela, se je treba odpreti, sprejeti kritike, uvesti novosti in se držati osnovnega načela, ki je, da smo na tem mestu samo gasilci!
Sam pa spremljam intenzivno tudi dogajanja-delo na ostalih segmentih GZS in sem po pol letni vladavini novega vodstva spoznal, da se navade niso čisto nič spremenile in da se jih držijo kot pijanec plota in ne vidijo problemov kaj šele, da se bi jih lotili reševat #-o. Zakaj že?!?!? Ni mi poznano!!!!!!!!

PS: Za Alenko: Hvala za čestitke ekipam samo imeli smo kviz na nivoju GZ, regijo imamo 8.11.! Upam, da se prebijemo vsaj s kako ekipo na državno!! Lp :D
fere71

Objava alenka.pipan » 26. oktober 2008, 11:38

Se opravičujem. Gorenjci smo imeli včeraj regijski kviz in žal še ne vem, katere ekipe so se uvrstile na državnega.

Tudi mene že postrani gledajo na Gorenjskem, ker baje preveč kritiziram. Samo vedeti morajo, da delam z mladino in na Komisiji za mladino. Pohvalim, kar je dobro in opozorim na napake, da se v prihodnje ne bi več ponavljale. Kdor dela, tudi greši. Glede kritike novega vodstva sem zaskrbljena, saj tvoja opazka pomeni, da se tudi v prihodnje ne bo nič spremenilo al kako. Meni je že to v zadovoljstvu, da dekleta pridejo z veseljem na vaje in se imamo fajn. Vsaj doma v gasilskem domu vadimo in se učimo v prijetnem vzdušju. Žal je našpa naloga, da mladino navdušimo še za "piflanje" splošnih znanj. Veliko bolj so pripravljeni vaditi vozle, vajo z vedrovko ali spajanje cevi na trojak. Moram pohvaliti našo Komisijo za mladino GZ Kokra, saj smo naredili velik korak naprej, ko smo v Komisijo vključeni vsi mentorji vseh gasilskih društev. Skupaj s predsednikom komisije Zdravkom Žagarjem sodulejomo in si pomagamo, saj se zavedamo da je sodelovanje velikega pomena. No, pa de se ne bom spet ponavljala bom zaključila v upanju na boljši jutri:)

Srečno pri organizaciji in nastopanju na tekmovanjih.
Uporabnikova podoba
alenka.pipan

Objava _maya_ » 27. oktober 2008, 16:51

Pozdrav vsem članom, mentorjem mladih ter ostalih.
Na vas se obračam s prošnjo, če bi bil kdo pripravljen deliti vprašanja iz različnih regij kviza? Želimo namreč naše znanje malo razširiti in pripraviti drugače postavljena vprašanja kot dosedaj?...
Če bi kdo želel deliti vaša vprašanja z nami vas prosim da mi pošljete na moj mail maja.sekavcnik@gmail.com. Že vnaprej se zahvaljujemo vsi sodelujoči.
_maya_

Objava andraz33 » 27. oktober 2008, 18:17

evo tle je link od rezultatov z regiskega kviza radovljica http://www.gzveza-radovljica.si/ nasa egipa jes pa se 2 smo bli pri mladincih 1 vozelj je bil dober sam ga delamo na vajah okol 7 s zej je pa drzav se lp andraz
andraz33

Objave: 1
Registriran: 27. oktober 2008, 18:12

Objava PETRA » 4. november 2008, 17:41

Spletna stran iz razpisa GZS: www.spv-rs.si je preseljena na www.vozimo-pametno.si.Tako, da razpis GZS malo zavaja.Sicer pa mladi se znajdemo.
Moji ekipi sicer ni uspelo, da se uvrstimo na regijsko tekmovanje, ker nam je sodnik pri parih dosodil pet kazenskih točk zaradi tega, ker sem jaz namesto moje kolegice postavila njen par. Mentorica nam je na vajah rekla, da to ni napaka. Sedaj pa me zanima, kako bi vi starejši sodili.
Hvala
PETRA :elephant: :elephant:
Kar te ne ubije te ojača! ;)
Uporabnikova podoba
PETRA

Objave: 43
Registriran: 7. november 2005, 19:36

Objava fere71 » 4. november 2008, 18:21

Mislim, da ti je pravilno dosodil 5 kazenskih točk, no celo po mojem razumevanju tega bi vam jih lahko 10. In sicer pet sotekmovalki, ker ni postavila svojega para in pet tebi, ki prav tako nisi pravilno delala, saj si postavila dva para. No stvar razlage. Pet negativnih točk pa vam absolutno pripada.
LP
fere71

Objava PETRA » 4. november 2008, 21:46

Nikjer ni to navedeno;
Napake pri delu:
- za vsak nepravilni par orodja ali opreme – 5 negativnih točk
- govorjenje med vajo za vsak primer – 2 negativni točki
( kopirano iz razpisa GZ)

fere71 je napisal:
Mislim, da ti je pravilno dosodil 5 kazenskih točk, no celo po mojem razumevanju tega bi vam jih lahko 10. In sicer pet sotekmovalki, ker ni postavila svojega para in pet tebi, ki prav tako nisi pravilno delala, saj si postavila dva para. No stvar razlage. Pet negativnih točk pa vam absolutno pripada.
LP

LP PETRA :elephant: :elephant:
Kar te ne ubije te ojača! ;)
Uporabnikova podoba
PETRA

Objave: 43
Registriran: 7. november 2005, 19:36

Objava fere71 » 7. november 2008, 15:34

Pazi! Beri opis naloge v celoti. Lepo piše, da vsak tekmovalec izžreba listek, poišče orodje .....! Po tvoji logiki bi lahko en tekmovalec vezal tudi vse tri vozle, zbral vse tri pare.......................! No saj jaz tako menim in že dve leti tako delamo na zvezi in regiji ter tako tudi sodimo-enako je na državnem!!!
Lp
fere71

NazajNaprej

Nazaj na Mladina

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost