Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kviz za mlade gasilce

Moderator: mailo

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Re: Kviz za mlade gasilce

Objava nekky » 17. maj 2012, 17:13

listi za žreb so lahko iz obeh strani. Jaz za našo GZ naredim oba kompleta (levo in desno stran) in potem se sodniki odločijo katerega bodo izbrali. V razpisu nikjer ne piše katera stran je na listih, tako da se to odloči organizator sam. Otroci pa morajo vsekakor prebrati napisano, saj imajo za to namenjen čas po žrebu orodja.
Vse naše sanje se lahko uresničijo, če imamo dovolj poguma, da jim sledimo!

Walt Disney
Uporabnikova podoba
nekky

Objave: 84
Registriran: 31. marec 2006, 17:15

Objava zibko » 17. maj 2012, 23:02

Izbere se lahko katerakoli stran. Na tekmovanju pač izbereš en komplet listov (iz iste strani). Vsi člani se morajo nato napotiti na to stran in izbrati orodja ter šele na to na nasprotno stran in izbrati par.
zibko

Objave: 193
Registriran: 28. februar 2006, 0:13

Odg: Kviz za mlade gasilce

Objava alexxx » 18. maj 2012, 8:35

Hvala obema za pomoč!

LP
alexxx

Objave: 50
Registriran: 15. maj 2007, 17:12

Objava franci1 » 4. november 2013, 14:17

Obstaja sicer mlajša tema, vendar je v naslovu omenjeno leto 2012, zato postavljam vprašanje tukaj. Zanima me, kako oceniti težavnost pri pripravi vprašanj za gasilski kviz. Recimo pri gasilskih znanjih, ko tekmovalci odgovarjajo od 5 proti 1. Za prvi sklop vprašanj razumem, poznati morajo tekmovanja, vprašanja naj bi bila vezana na tekmovanja, kot je bilo v razpisu. Upam, da jim ne bo potrebno vedet, kje stoji posamezni sodnik pri posamezni vaji....
Pri temi: splošno, predmeti, orodja in pojmi v gasilstvu.......to pa nekako ne morem vedet, kateri pojmi so lahko primerni in jih ---konkretno mladinci---- morajo poznat.
Zanima me, ali so recimo naslednja štiri vprašanja pretežka, prelahka oziroma primerna ali neprimerna za mladince?

5- Organizirano je na lahko na občinski in drugih ravneh ter v gasilskih zvezah;
4- Vodi ga poveljnik;
3- Skrbi za usklajevanje delovanja gasilskih enot na določenih področjih;
2- Skrbi za vodenje javne gasilske službe;
1- Kako imenujemo to telo, ki opravlja tudi analize gasilskih intervencij?

5- Izvajamo jo ob povečani požarni ogroženosti;
4- Z njo se srečamo skoraj po vsaki intervenciji;
3- Gre tudi za sistemski ukrep, urejen v Zakonu o varstvu pred požarom;
2- Na prireditvah jo lahko izvaja le lokalno pristojno gasilsko društvo;
1- Kako imenujemo to vrsto aktivnosti, ki jo običajno izvajamo gasilci?

5- Nosijo se nad levim žepom delovne obleke;
4- Pridobimo jih s tečaji in izobraževanji;
3- Pri tem gre za dopolnilna strokovna izobraževanja in usposabljanja;
2- Na njih je stilizirana oznaka, ki nakazuje specialnost;
1- Kako imenujemo te značke, ki so izdelane v obliki pokončnega trikotnika?

5- Uporabljamo ga za gašenje požarov razreda A in F;
4- Pri njegovi uporabi ne poškodujemo elektronskih naprav;
3- Gre tudi za edini sistem za gašenje ljudi;
2- V Sloveniji je bil predstavljen pred dobrima dvema mesecema;
1- Za katero vrsto gasilnika gre?
franci1

Objave: 123
Registriran: 4. marec 2007, 16:38
GE: PGD Šentjernej

Objava Seko » 4. november 2013, 14:35

Glede drugega vprašanja, mislim da požarne straže ne izvajamo ob povečani požarni ogroženosti, takrat se izvaja požarno **** (varovanje?), se ne spomnim točno termina. Mislim pa da se požarna straža kot besedna zveza uporablja samo za izvajanje nalog ki so določene v pravilniko o varstvu pred požarom (pretakanje, vroča dela, prireditve).

Če si narobe interpretiram se oproščam.

EDIT: požarna straža se izvaja ob povečani požarni ogroženosti, sem preveril v zakonu. Še vedno pa imam pomisleke o 4- Z njo se srečamo skoraj po vsaki intervenciji;

EDIT2: ja tudi po intervenciji še vedno traja povečana požarna nevarnost, tako da ja tudi tu je požarna straža

Se pravi vse je vredu, za kar sem menil da ni. Se oproščam :)
Nejc Sakelšek - nejc@sakelsek.com
Operativni gasilec
PGD Žetale
Uporabnikova podoba
Seko

Objave: 109
Registriran: 18. januar 2011, 17:52
GE: PGD Žetale

Objava Gost » 4. november 2013, 18:39

V literaturi so samo požarni razredi A B C D, tako da moraš malo spremeniti trditev.
Gost

Objava Gost » 4. november 2013, 19:19

Gost je napisal:V literaturi so samo požarni razredi A B C D, tako da moraš malo spremeniti trditev.

po novem tudi razred F. Preveri zloženko ki smo jo prejeli v gd ob mesecu požarne varnosti od urszr
Gost

Objava Gost » 4. november 2013, 19:45

Mislil sem literaturo za kviz, ki je navedena v razpisu.
Gost

Objava nekky » 4. november 2013, 20:08

Pozdravljeni,

tale abeceda je definitivno razred zase, ja. Težavnost trditev je precej težko določiti, sploh če si bolj frišen mentor. V mandatu vodje mladine na GZ sem sestavljala teste, tako za občinski kot tudi regijski nivo, in moram reči, da mi je ta del vedno vzel največ časa. Pomaga slovar SKJ, zapiski iz tečajev in specialnosti, priročnik za mentorje, knjižica gas.-športnih disciplin, vprašanaj za teoretični del "Matevža Haceta"... Drugače pa obstaja na na netu precej lepa zbirka tehle gesel za vse tri nivoje. Eden izmed najlažjih sistemov določitve splošnih znanj je kombinacija značke in vaj. Naš podmladek je dobil nalogo da si izpiše vsa možna gesla (recimo samostalnike, imena orodja...) iz značke in iz vaj. Tako smo dobili sezname možnih gesel, ki naj bi jih posamezna kategorija poznala (npr. mladinci imajo 4 liste po 3 stolpce možnih gesel). Glede na to, da smo že par let redno na državnih tekmovanjih v kvizu se očitno obrestuje.

Kar pa se tiče tehle trditev, ki jih je Franci napisal, je moje mnenje, da so malo premalo dorečene in določene bolj primerne za pripravnike. Vendar je to samo moje mnenje.

LP
Nekky
Vse naše sanje se lahko uresničijo, če imamo dovolj poguma, da jim sledimo!

Walt Disney
Uporabnikova podoba
nekky

Objave: 84
Registriran: 31. marec 2006, 17:15

Objava franci1 » 4. november 2013, 21:01

Gost je napisal:Mislil sem literaturo za kviz, ki je navedena v razpisu.

Od literature za kviz je pod točko 4 (Gasilska znanja za mladince) navedena "Spletna stran GZS", torej očitno vse kar se najde na spletni strani GZS, vključno s povezavami, je primerno in možno uporabiti za kviz. (Stran 2 razpisa za leto 2013, čisto zgoraj).
Pri sestavljanju podobnih vprašanj za pripravnike je "dovoljeno" uporabljati tudi Priročnik za delo z gasilsko mladino, pri mladincih ta ni izrecno naveden kot vir.
Super, hvala za vsa mnenja. Tole so postala rezervna vprašanja, ki sem jih izločil, morda so pa res težka za mladince. Ampak tisto o tekmovanjih....je bilo pa izjemno težko pripravit za odgovore od 5 proti 1. Kdor ne verjame, naj poskusi.
Sicer pa ni nikjer omenjeno nič o značkah pri gasilskih znanjih, torej naj nebi uporabljali tega pri tem poglavju........ah, bomo videli, kako bo šlo, hvala še enkrat, res.
franci1

Objava Mentor mladine » 5. november 2013, 0:13

Zdravo,

s lahko prilepi link, kje se na netunajde trditve. Sem že iskal, a nisem našel. Lahko se mi posreduje tudi na mail: marko6806@gmail.com

Hvala vsem, ki mi bodo pomagali z gradivi ali z nasveti...
Mentor mladine

Objava zibko » 5. november 2013, 0:38

franci1 je napisal:Ampak tisto o tekmovanjih....je bilo pa izjemno težko pripravit za odgovore od 5 proti 1. Kdor ne verjame, naj poskusi.

Meni pa so ravno trditve o tekmovanjih najlažje sestaviti.

franci1 je napisal:5- Izvajamo jo ob povečani požarni ogroženosti;
4- Z njo se srečamo skoraj po vsaki intervenciji;
3- Gre tudi za sistemski ukrep, urejen v Zakonu o varstvu pred požarom;
2- Na prireditvah jo lahko izvaja le lokalno pristojno gasilsko društvo;
1- Kako imenujemo to vrsto aktivnosti, ki jo običajno izvajamo gasilci?

Pri vprašanjih za memorial Matevža Haceta sta opredeljeni požarna in gasilska straža. In sicer:
Kaj je požarna straža?
- izvajajo jo gasilci na prireditvah, na katerih obstaja nevarnost, da izbruhne požar ali pride do eksplozije ali ko je razglašena povečana nevarnost požarov v naravi, za gašenje

Kaj je gasilska straža?
- izvajajo jo gasilci po končanem gašenju, dokler je še prisotna požarna nevarnost

Torej je vprašanje za 4 točke zavajajoče oz. neustrezno.

Drugače pa se mi tvoja vprašanja zdijo primerna za mladince.
zibko

Objava Gost » 5. november 2013, 11:12

Od literature za kviz je pod točko 4 (Gasilska znanja za mladince) navedena "Spletna stran GZS", torej očitno vse kar se najde na spletni strani GZS, vključno s povezavami, je primerno in možno uporabiti za kviz. (Stran 2 razpisa za leto 2013, čisto zgoraj).

Kje piše da tudi povezave s spletne strani GZS? Brošure o mesecu požarne varnosti ni na spletni strani GZS. (je pa na linku, ki je naveden kot vir, dopuščam tudi možnost da sem jo spregledal na strani GZS)
O sestavi vprašanj, najlažje je sestaviti tista, katerih snov dobro poznaš.
Gost

Objava franci1 » 6. november 2013, 16:42

Hvala vsem, res čisto vsem za mnenja in predloge ter pomoč na splošno.
Naj samo napišem, da sem se pri sestavi vprašanja za odgovor "Požarna straža" opiral na https://zakonodaja.com/zakon/zvpoz, kjer v 37. členu piše dobesedno: Požarna straža se mora izvajati, dokler traja povečana požarna nevarnost. Žal piše v nekaterih dokumentih drugače.
In še: Ja kaj pa vem....če piše , da se za gradivo uporabi Spletna stran GZS, potem je to zelo širok pojem.
Seveda, nikjer ne piše, da je dovoljeno uporabitti povezave. :?
Zato sem tudi vprašal, ali so nekatera vprašanja primerna ali ne. Res je težko ocenit, ali morajo mladinci poznati nekatere pojme v gasilstvu (upravni odbor, požarno varovanje.....), ali je to bolj za pripravnike ?? Dokler ne bodo znana vprašanja za Državni kviz 2013, to tudi ne bomo vedeli. Potem bi pa morda res lahko kdo kakšen izvleček napisal, saj se ne bodo vprašanja ponavljala, da bi vedeli, kaj je primerno za katero kategorijo. Pa ne samo pri pojmih, tudi koliko podrobno morajo tekmovalci poznati tekmovalne vaje (vprašanja od 5 proti 0 v zvezi s tekmovanji).

Hvala. Po regijskem tekmovanju bom objavil pripombe tekmovalcev in mentorjev, če se bodo pojavile.

Še dve vprašanji:

Ko tekmovalci pišejo odgovore in napišejo recimo odgovor za 5 točk : Gasilska straža, ali lahko mentor-ocenjevalec recimo prečrta besedo "gasilska", da tekmovalce usmeri, da je del rešive pa pravilen in bi morda pri naslednjem točkovanju morda napisali "požarna straža"? Ali se to ne dela in enostavno prečrta odgovor ?

In pri odgovoru recimo " Vodar 2"......ali se dopusti tudi odgovor s kratico V 2 ( z vezajem ali brez?)?
franci1

Objava zibko » 6. november 2013, 18:40

franci1 je napisal:Ko tekmovalci pišejo odgovore in napišejo recimo odgovor za 5 točk : Gasilska straža, ali lahko mentor-ocenjevalec recimo prečrta besedo "gasilska", da tekmovalce usmeri, da je del rešive pa pravilen in bi morda pri naslednjem točkovanju morda napisali "požarna straža"? Ali se to ne dela in enostavno prečrta odgovor ?

In pri odgovoru recimo " Vodar 2"......ali se dopusti tudi odgovor s kratico V 2 ( z vezajem ali brez?)?

Za vse je veliko bolj fer, da mentorji ne dobijo listkov in tako le preverjajo, če tekmovalci vpišejo geslo na pravilno mesto. Ko je konec trditev, bralec vprašanj prebere pravilno trditev in mentor pogleda, kdaj je bilo prvič zapisano to geslo. Upam, da bi to uvedli na držanem kvizu. Drugače pa mentor nikako ne sme usmerjati z delnim črtanjem odgovorov. Če odgovor ni pravilen, pač ni pravilen.

V knjižici gasilsko-športne discipline, ki je vir za poglavja tekmovanja, imaš pri vseh vajah zapisano V-2, torej je zame edino pravilna tako zapisana trditev.
zibko

NazajNaprej

Nazaj na Mladina

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost