Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

GASILCI - prvi posredovalci

Vse gasilske teme, ki ne spadajajo v ostale podforume.

Moderatorji: Vrsho, Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: GASILCI - prvi posredovalci

Objava Janez Koncilija » 15. marec 2019, 16:44

Mislim, da sem to že enkrat napisal, pa ko ravno teče debata. Ko nam bo Pravilnik o NMP priznaval 70 urni tečaj za bolničarja, potem se lahko začnemo pogovarjati. Ni mi vseeno, da se nekdo pase na moj račun, jaz bom pa delal prostovoljno.

Če so nas pa pripravljeni prostovoljno in brezplačno dodatno (osnovno smo že) usposabljati, potem pa kar. V nekaterih sredinah so to aktivisti NMP menda tudi izvajali, v večini se gre pa samo za denar in nič drugega. Kajti reševati ob zastoju srca z zgoraj omenjenim tečajem znamo, obnovitvene naj nam pa predpišejo (vsekakor ne letne), pa seveda prostovoljne inštruktorje.

Kaj sem utopist, pa pri teh letih, a ne? #-o

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4624
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava Pero0 » 6. april 2019, 14:06

Prvo kot prvo - nevem kdo se je spomnil "Prvi posredovalci", saj smo to že od nekdaj gasilci, policisti, reševalci, ... (https://en.wikipedia.org/wiki/First_responder).

Drugo, raztrgat se hočete, kdo bo šel ven kako vejico pobrat iz ceste, posut kak madež olja na cesto, odpret kaka vrata ker je lastnik izgubil ključe, ... a tistega, ki se vam na skoraj vsakem tečaju/usposabljanju "vceplja" v glavo - REŠEVANJE ŽIVLJENJA, tega pa ne boste delali, pa čeprav skoraj na vsaki prometni nesreči nudite pomoč ekipi NMP pri oskrbi, al pa celo sami oskrbite poškodovane pred njihovim prihodom, prav tako pri kakem požaru oskrbite kako opeklino z ali brez pomoči ekipe NMP. A rešit nekomu življenje, ker ima NMP do tam 30min, ali pa mogoče tisti trenutek ni v bližini nobene ekipe NMP in mora le-ta priti iz oddaljenih krajev, to pa ne, ker vi ne boste "prostovoljno" delali nekaj, za kar so tu "plačani" ljudje (in še miljon različnih izgovorov). Igraste se za krovce, cestarje, ključavničarje, redarje, itd., a življenja pa nočete reševati.

Eni se izgovarjajo, da niso usposobljeni - ko postaneš operativni gasilec, znaš tudi nekaj prve pomoči - med njimi tudi TPO. Torej znaš oživljati, oz. nekako ustaviti močno krvavitev. Tudi vsi nimate specialnosti za IDA pa ravno tako uporabljate dihalce, nimate vsi specialnosti GNP A, B ali C, pa še vedno delate notranje napade, nimate vsi TRE, pa še vedno intervenirate na tehničnih intervencijah, ... Torej, lahko tudi brez bolničarja, ali ITLS tečaja, ali ..., lahko rešite življenje. Tudi nikjer ne piše, da morate kako "specialnost" imeti opravljeno, da določeno delo opravljate (pogoj je, da si operativen gasilec z veljavnim zdravniškim spričevalom).

Se pa strinjam, da bi zdravstvo lahko sponzorilalo kak kos dodatne opreme in pa vzdrževanje in servise, ter baterije in elektrode za AED (in pa nabavo samih AED), ter izvajalo tečaje oziroma vaje (za obnovitev znanja). Tako da "civiliste" oz. "laike" nebi vključeval v sistem. So pa žal tudi kaki kraji, kjer je najbližja GE oddaljena kar nekaj minut, tam bi bilo potrebno drugače urediti zadevo (mogoče ustanovit društva za PP, ali pa enostavno pod občinsko CZ ekipe PP, ...), ker kot "civilist" nisi ne zavarovan, ne nič...

Moje mnenje, tako da zdaj pa kar udarite po meni!
:wave:
Lep pozdrav iz Postojne.
Uporabnikova podoba
Pero0

Objave: 101
Registriran: 28. september 2006, 11:38

Objava polo98 » 6. april 2019, 18:53

Naj še udarijo po meni.
Danes se je zgodila delovna nesreča v mojem kraju. ReCo in komunikacija z gaslci nikakva.
Sem iml pri sebi UKV postajo in poslušal to "tragedijo" upam, da oseba preživi. Bil sem med prvimi na kraju na zelo zahtevnem terenu.
In potem me gasilec "kdo mu je dal uniformo ne vem" vprašal me je kdo sem in kaj sem in kaj počnem tukaj a sam ni vedel kje je. =D>
polo98

Objave: 498
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Odg: Re: GASILCI - prvi posredovalci

Objava Zbiljc » 23. april 2019, 19:03

Seko je napisal: Zakaj bi moral biti gasilec da pomagaš ob nujnih stanjih? AEDji bodo slej ko prej tako dostopni, da bo čas do AEDja krajši od dostopnega časa gasilcev? Pa ni bolje, da če si že aktiviran greš čimprej pomagat človeku (ki ti je npr. sosed), kot pa se vozit v gasilski dom, se preobleč, vzet opremo, in nazaj vožnja do soseda? AED ni čudežna napravica ki bo vsakega uživela - TPO je še vedno med glavnimi rešitelji, pa ne rabiš nič drugega kot roke!

Ker kot "sosed" ne veš, da se se je tam nekaj zgodilo, dokler ne zapiska pozivnik. In ja, seveda ne bom hodil v GD po opremo in z lučjo in sireno nazaj do "soseda".
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 626
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Odg: Re: GASILCI - prvi posredovalci

Objava Zbiljc » 23. april 2019, 19:26

Seko je napisal: Zakaj bi moral biti gasilec da pomagaš ob nujnih stanjih? AEDji bodo slej ko prej tako dostopni, da bo čas do AEDja krajši od dostopnega časa gasilcev? Pa ni bolje, da če si že aktiviran greš čimprej pomagat človeku (ki ti je npr. sosed), kot pa se vozit v gasilski dom, se preobleč, vzet opremo, in nazaj vožnja do soseda? AED ni čudežna napravica ki bo vsakega uživela - TPO je še vedno med glavnimi rešitelji, pa ne rabiš nič drugega kot roke!

Ker kot "sosed" ne veš, da se se je tam nekaj zgodilo, dokler ne zapiska pozivnik. In ja, seveda ne bom hodil v GD po opremo in z lučjo in sireno nazaj do "soseda".
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 626
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava Mayamaya » 24. april 2019, 13:36

Pero0 je napisal:Prvo kot prvo - nevem kdo se je spomnil "Prvi posredovalci", saj smo to že od nekdaj gasilci, policisti, reševalci, ... (https://en.wikipedia.org/wiki/First_responder).

Drugo, raztrgat se hočete, kdo bo šel ven kako vejico pobrat iz ceste, posut kak madež olja na cesto, odpret kaka vrata ker je lastnik izgubil ključe, ... a tistega, ki se vam na skoraj vsakem tečaju/usposabljanju "vceplja" v glavo - REŠEVANJE ŽIVLJENJA, tega pa ne boste delali, pa čeprav skoraj na vsaki prometni nesreči nudite pomoč ekipi NMP pri oskrbi, al pa celo sami oskrbite poškodovane pred njihovim prihodom, prav tako pri kakem požaru oskrbite kako opeklino z ali brez pomoči ekipe NMP. A rešit nekomu življenje, ker ima NMP do tam 30min, ali pa mogoče tisti trenutek ni v bližini nobene ekipe NMP in mora le-ta priti iz oddaljenih krajev, to pa ne, ker vi ne boste "prostovoljno" delali nekaj, za kar so tu "plačani" ljudje (in še miljon različnih izgovorov). Igraste se za krovce, cestarje, ključavničarje, redarje, itd., a življenja pa nočete reševati.

Eni se izgovarjajo, da niso usposobljeni - ko postaneš operativni gasilec, znaš tudi nekaj prve pomoči - med njimi tudi TPO. Torej znaš oživljati, oz. nekako ustaviti močno krvavitev. Tudi vsi nimate specialnosti za IDA pa ravno tako uporabljate dihalce, nimate vsi specialnosti GNP A, B ali C, pa še vedno delate notranje napade, nimate vsi TRE, pa še vedno intervenirate na tehničnih intervencijah, ... Torej, lahko tudi brez bolničarja, ali ITLS tečaja, ali ..., lahko rešite življenje. Tudi nikjer ne piše, da morate kako "specialnost" imeti opravljeno, da določeno delo opravljate (pogoj je, da si operativen gasilec z veljavnim zdravniškim spričevalom).

Se pa strinjam, da bi zdravstvo lahko sponzorilalo kak kos dodatne opreme in pa vzdrževanje in servise, ter baterije in elektrode za AED (in pa nabavo samih AED), ter izvajalo tečaje oziroma vaje (za obnovitev znanja). Tako da "civiliste" oz. "laike" nebi vključeval v sistem. So pa žal tudi kaki kraji, kjer je najbližja GE oddaljena kar nekaj minut, tam bi bilo potrebno drugače urediti zadevo (mogoče ustanovit društva za PP, ali pa enostavno pod občinsko CZ ekipe PP, ...), ker kot "civilist" nisi ne zavarovan, ne nič...

Moje mnenje, tako da zdaj pa kar udarite po meni!
:wave:

=D> =D> =D> objasnil zadevo :D
Uporabnikova podoba
Mayamaya

Objave: 256
Registriran: 26. januar 2014, 21:02

Nazaj

Nazaj na Ostalo

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov