Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Nasilneži v gasilskih vrstah

Vse gasilske teme, ki ne spadajajo v ostale podforume.

Moderatorji: Vrsho, Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Nasilneži v gasilskih vrstah

Objava Primoz » 13. februar 2017, 13:25

Verjetno je že kdo od članov tega foruma videl posnetek, ki danes kroži po Facebooku - dva moška sta enega fesjt pretepla, da je revež končal v bolnici s hudimi telesnimi poškodbami. Posnetek, ki ga je na svojem FB profilu (!) objavil en od osumljenih za storjeno kaznivo dejanje je dolg cca 23 min in na tem posnetku ta fant res zelo slabo zgleda.

Policija je hitre reagirala in na svojem FB profilu objavila sledečo informacijo o tem dogodku: Številni nas opozarjate na posnetek fanta, ki kroži po družbenih omrežjih. Policisti smo s primerom že seznanjeni.
Ker intenzivna kriminalistična preiskava še vedno poteka, podrobnosti v tem trenutku ne moremo pojasnjevati. Lahko pa potrdimo, da smo dvema osumljencema kaznivega dejanja odzveli prostost in ju pridržali. Hudo poškodovana žrtev je v bolnišnici. Za vaša obvestila se vam zahvaljujemo!

in pa še to: Hudo poškodovana žrtev je v bolnišnici, žal v tej fazi ne moremo pojasnjevati podrobnosti.

Zakaj to pišem? Ker iz profila osumljenega zgleda, da je ta moški član enega PGDja - na eni izmed objavljenih fotografij na svojem zidu ima na sebi gasilsko kapo.

Zanima me, kako bo ravnalo vodstvo dotičnega PGDja (če je res član -a ga kdo pozna?) in zanima me, kako vi ravnate v takih primerih (če jih imate seveda). Mi smo v našem društvu pred mnogo leti imeli člana, ki je zagrešil (bil pravnomočno obsojen) za kaznivo dejanje telesnega nasilja. Oseba se je sama po 'nasvetu' odmaknila iz društva in nato smo ga tudi izključili.
Uporabnikova podoba
Primoz

Objave: 1023
Registriran: 25. februar 2003, 17:08
GE: Sečovlje

Odg: Nasilneži v gasilskih vrstah

Objava Primoz » 13. februar 2017, 13:50

Uporabnikova podoba
Primoz

Objava Primoz » 13. februar 2017, 20:21

bi bilo smešno, če ne bi bilo žalostno....za ta forum. 129 ogledov threada, a ni enega komentarja
Uporabnikova podoba
Primoz

Objava sashka » 13. februar 2017, 23:24

moje mnenje je, da vse ne gre tako hitro, kot bi si to mogoče želeli. Predvsem ne gre pozabiti na t.i. domnevo nedolžnosti, sploh če je v določenem primeru veliko dvoma, ali je zadeva res potekala tako, kot se govori. No v tem dotičnem primeru naj bi se storilec posnel, kar olajša dokazovanje. Kljub temu pa je potrebno seveda speljat disciplinski postopek in spoštovat pravila, ki smo jih sprejeli. Mi smo imeli v društvu primer požigalca, kar je bila izredno občutljiva tema tako za občane kot tudi medije, zato je bilo treba zadeve speljat z izrednim občutkom, da nismo na koncu tudi mi kot društvo imeli umazanega imena (kar se žal rado zgodi, saj ljudje ne razumejo, da so v prostem času člani društva posamezniki s svojo voljo in dejanji, za katera tudi sami odgovarjajo).
sashka

Objave: 2
Registriran: 11. november 2011, 9:01

Objava Primoz » 14. februar 2017, 8:27

hvala za nadaljevanje debate. Upam, da bo kdo predstavil še kakšen primer.
Uporabnikova podoba
Primoz

Objava simonjz1 » 14. februar 2017, 19:11

Kakih 7 let nazaj je en član našega društva (operativni gasilec in tekmovalec v tekmovalni desetini) oropal poslovalnico ene od finančnih institucij. Dobil je približno 2 leti zapora plus nekaj let pogojno... zgodilo se ni pa čist nič...vse je po starem...

če je to vredu ali ne ne bom razglabljal, tudi ne ali je moralno in pravno pravilno. predstavil sem samo naš primer, kot je želel primož :)

lp
simonjz1

Objave: 55
Registriran: 3. december 2010, 20:26
GE: pgd

Objava Primoz » 15. februar 2017, 8:17

simonjz1 je napisal:Kakih 7 let nazaj je en član našega društva (operativni gasilec in tekmovalec v tekmovalni desetini) oropal poslovalnico ene od finančnih institucij. Dobil je približno 2 leti zapora plus nekaj let pogojno... zgodilo se ni pa čist nič...vse je po starem...

če je to vredu ali ne ne bom razglabljal, tudi ne ali je moralno in pravno pravilno. predstavil sem samo naš primer, kot je želel primož :)

lp

ne more - ne sme biti vse po starem. Zakonsko to NI mogoče. V društvu to morate urediti s tem članom.
Uporabnikova podoba
Primoz

Objava Janez Koncilija » 15. februar 2017, 13:08

Primoz je napisal:
ne more - ne sme biti vse po starem. Zakonsko to NI mogoče. V društvu to morate urediti s tem članom.

Naj se vključim v debato, ker zadeva ni čisto enostavna oziroma je, če so akti društva v redu. S tem mislim na določila statuta, ki bi moral imeti tudi v določilih o prenehanju članstva navedeno enako dikcijo, kot pri pogojih za včlanjevanje, kjer se članstvo odkloni osebi, ki so bile pravnomočno obsojene za kaznivo dejanje zoper življenje, telo in premoženje.

Poleg tega mora društvo imeti sprejet Pravilnik o delu disciplinske komisije, na podlagi katerega se članu lahko izreče izključitev.

Še vedno pa je večni problem (tudi na drugih področjih v naši ljubi deželici) "pravnomočnost". Glede na to, koliko časa pri nas meljejo sodišča, imaš lahko trdovratnega člana lahko v društvu še najmanj 10 let, v kolikor ga ne prepričaš, da sam izstopi.

Gledam seveda s pravnega vidika, čeprav nisem strokovnjak tega področja. Drugo je seveda, kakšne so pri tem naše želje in obsodbe.

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4613
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava sashka » 15. februar 2017, 15:20

V našem primeru smo imeli srečo, da je bilo priznanje, sicer bi bilo težje - namreč na osnovi govoric ti nekoga težko izključiš, saj ti lahko očita, da si ga brez podlage linčal ipd. Če bi čakali na razsodbo (ki je na koncu bila celo oprostilna za enega, podrobnosti sodbe niti ne poznam), pa bi vmes zaradi ne-reagiranja tvegali ime društva in slabo voljo med člani (češ, potem pa jaz ne bom več član, če bo ta še vedno v društvu, saj je vendar požigalec). Kompleksa zadeva, ki nam je vzela kar nekaj noči spanca in živcev.

Kar se pa tiče obsodbe za premoženjsko kaznivo dejanje, pa kot je napisal Primož - operativni gasilec ne more biti že po zakonu o gasilstvu , sicer pa je treba reagirati skladno s Pravilnikom o disc. postopku in takega člana izključiti. Ko pa bo njegova obsodba izbrisana iz kazenske evidence, pa itak velja za neobsojenega in ti zadržki odpadejo, ostane pa seveda madež na osebi.
sashka

Objave: 2
Registriran: 11. november 2011, 9:01

Objava Primoz » 16. februar 2017, 8:31

sashka je napisal:Kar se pa tiče obsodbe za premoženjsko kaznivo dejanje, pa kot je napisal Primož - operativni gasilec ne more biti že po zakonu o gasilstvu , sicer pa je treba reagirati skladno s Pravilnikom o disc. postopku in takega člana izključiti. Ko pa bo njegova obsodba izbrisana iz kazenske evidence, pa itak velja za neobsojenega in ti zadržki odpadejo, ostane pa seveda madež na osebi.

točno na to sem hotel Janeza opozoroti. V tistem primeru je bilo govora o opertavnem članu, ki je že odsedel. Vemo kaj pravi Zakon o gasilsvtu o pogojih za operativnega gasilca. In s ne morem nehati čuditi, kako je lahko pravnomočno obsojeni član (za kaznivo premoženjsko dejanje) še vedno član OE društva in se udeležuje vseh izobraževanj, usposabljanj in nenazadnje intervencij. Je to mogoče??? Ima kdo še kakšen tak primer v društvu?
Uporabnikova podoba
Primoz

Objava simonjz1 » 16. februar 2017, 15:23

ne mislim razglabljati o tem kar je prav in kaj ne..sploh ne na primeru iz mojega društva. se strinjam, da imate prav glede zakona itd...

morate pa tudi razumeti eno stvar....zapor nekatere pač res spremeni...in če pridejo ven resnično spremenjeni, boljši ljudje, takšni, da ga še domačini skoraj nismo prepoznali (po obnašanju itd), pol je to mogoče malo drugače... je pa še eno dejstvo..tako dobrega gasilca...izjemno kondicijsko pripravljenega, razgledanega in nesebičnega pa bi si želel imeti vsak slovenski poveljnik.

pač, je kot je..se strinjam z vami..in dajte tudi vi razumet situacijo... vem kaj piše v zakonu...vem pa tudi, da je treba ljudem dat včasih drugo priložnost..predvsem, če jim je iskreno žal za pretekla dejanja.... in sedaj ko si je ustvaril družino, ima super službo in je postal drug človek, lahko mirne vesti rečem, da mi ni žal, da smo ga pustili v OE, čeprav sem bil na začetku največji nasprotnik tega, da ga ne izključimo.

lp
simonjz1

Objave: 55
Registriran: 3. december 2010, 20:26
GE: pgd

Objava Mayamaya » 16. februar 2017, 22:19

Fantje ne se prehitro razburjat. Ravno vsak papak, ki se slika z gasilsko sapko na facebooku in se 2x udelezi spajanja sesalnega voda v sosednji vasi pa le ne more biti gasilec. Najprej je treba razjasniti to; ali je ta clovek sploh "gasilec" Sicer pa upam, da bodo ta nova pravila glede izobrazevanja naredila neko selekcijo in da se bo tehtnica spet premaknila na stran operative, katera je nase glavno poslanstvo..
Uporabnikova podoba
Mayamaya

Objave: 245
Registriran: 26. januar 2014, 21:02

Nazaj na Ostalo

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 4 gostov