Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Ukinjanje PGD

Vse gasilske teme, ki ne spadajajo v ostale podforume.

Moderatorji: Vrsho, Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Re: Ukinjanje PGD

Objava Kobra » 15. januar 2018, 22:34

Drži, za prostovoljne gasilce je zelo slabo poskrbljeno, pravtako pa je že pred leti bilo rečeno kako veselice izumirajo
Pozabil si napisati oziroma navesti tudi, da društva oziroma organizacije nimajo poskrbljeno oziroma njihovi člani ne uspejo urediti zadev z ostalimi obveznostmi in službo, ki jo drugače opravljajo poleg omenjenega, saj večina delodajalcev nima razumevanja kar se tega tiče
Kobra

Objave: 107
Registriran: 14. november 2017, 22:15

Odg: Ukinjanje PGD

Objava wyx » 16. januar 2018, 15:20

V Sloveniji je res preveč društev.
Na primer na primorskem, ki pokriva 20% slovenskega ozemlja je okoli 100 društev.
Torej jih bi moralo biti v celi sloveniji 500, a jih je več kot 1000.

Sttoški vemo vsi kaki so; telefon, internet, gorivo, elektrika, voda,...

Mestna občina Koper da za svojih 10 PGDjev okoli 130000eur.
Dvomim da lahko kaka mala občina na dolenjskem ali v prekmurju ki ima po 30 PGDjev da take cifre.

Tista društva verjetno dobijo par tisočakov za delovanje.
Tu pa se začnejo problem saj se ne da pokrit vseh stroškov.

Mi ,na primer, z denarjem od občine pokrijemo vse stroške in nam ostaja denar za investicije.

Zame je najbolj smotrna odločitev združevanje društev.
wyx

Objave: 54
Registriran: 18. oktober 2012, 20:33
GE: pgd

Objava Kobra » 16. januar 2018, 15:57

Torej preostane združevanje ali pa združenje v eno gasilsko postajo, tako kot imajo to narejeno v večini držav.
Kobra

Odg: Re: Ukinjanje PGD

Objava Mayamaya » 16. januar 2018, 18:55

Kobra je napisal:Torej preostane združevanje ali pa združenje v eno gasilsko postajo, tako kot imajo to narejeno v večini držav.

Po mojem mnenju dobra resitev..
Uporabnikova podoba
Mayamaya

Objave: 246
Registriran: 26. januar 2014, 21:02

Objava Kobra » 16. januar 2018, 19:02

Ja, saj rešitev je dosti, samo vodilnim ni v interesu urediti zadev
Kobra

Objava žajla » 16. januar 2018, 23:51

V Sloveniji je res preveč društev.
Na primer na primorskem, ki pokriva 20% slovenskega ozemlja je okoli 100 društev.
Torej jih bi moralo biti v celi sloveniji 500, a jih je več kot 1000.

Sttoški vemo vsi kaki so; telefon, internet, gorivo, elektrika, voda,...

Mestna občina Koper da za svojih 10 PGDjev okoli 130000eur.
Dvomim da lahko kaka mala občina na dolenjskem ali v prekmurju ki ima po 30 PGDjev da take cifre.

Tista društva verjetno dobijo par tisočakov za delovanje.
Tu pa se začnejo problem saj se ne da pokrit vseh stroškov.

Mi ,na primer, z denarjem od občine pokrijemo vse stroške in nam ostaja denar za investicije.

Zame je najbolj smotrna odločitev združevanje društev.

Splošno je znano, da je na primorskem problem, ker je premalo gasilcev, (in tudi premalo društev) imajo pa dovolj opreme. Na ostalih delih Slovenije pa je praviloma ravno obratno. Posledica tega so zelo različni odzivni časi. (Vzrok je pa v zgodovinskem vplivu oblasti [okupatorjev], ki so različno vplivale na združevanje ljudi.)
Vrstni red stroškov je po mojem malo drugačen: zavarovanja, energija (elektrika, bencin, kurivo), voda, vzdrževanje opreme in stavb...Brez telefona in interneta pa društvo brez problema lahko funkcionira, še posebej, če v gasilskem domu nihče ne stanuje.
Rešitev je v pravilni kategorizaciji društev. Manjša društva niso samozadostna za gašenje požarov, zato je na nivoju občine pomembna pravilna organiziranost sektorjev in s tem tudi ustrezen načrt alarmiranja. Občine imajo svoje računice, ki so mogoče malo drugačne, kot računice zapriseženih operativcev. Dostikrat uporabijo ta društva za lažji dostop do občanov, uporabijo jih pa tudi za druga dela, ki niso strogo gasilska.
Tudi v naši občini je po nekaterih kriterijih preveč društev (šest na približno pettisoč prebivalcev). Bila so že razmišljanja o ukinitvi kakšnega slabo aktivnega društva, pa se čez čas pokaže, da se z zamenjavo generacij to spremeni. Prej slabo društvo postane zelo aktivno, druga pa po obdobju velike aktivnosti postanejo utrujena in malo zaspijo. (To je po mojem normalno, vse je podvrženo ciklom.)
Teh šest društev je točno toliko, kot je cerkva v občini. Tako mislim, da je tudi drugje dostikrat vzrok za nastanek društva potrebno iskati v zgodovinski povezanosti nekega okolja. Kako pa so (bile) te skupnosti velike (močne) se danes odraža tudi v moči (in velikosti) gasilskega društva.
Združevanje društev bi sicer na kratek rok prineslo nekaj pozitivnih učinkov na področju financ, dolgoročno pa se po mojem ne bi obneslo. Po mojem bi se iz pridruženega društva k matičnemu pridružil komaj vsak deseti operativec, ostali pa bi počasi pozabili na gasilstvo. V naši občini smo tak poizkus že imeli (po drugi svetovni vojni), ko so manjše vasi združevali z večjimi, so tudi pridružili manjše društvo kot četo k večjemu, a se to ni dobro končalo. Že po dveh letih se je pridružena četa ločila in ponovno zaživela kot samostojno društvo. (Manjše vasi pa so žal ostale le kot zapis na starih specialkah [natančnih vojaških zemjevidih])
Uporabnikova podoba
žajla

Objave: 56
Registriran: 9. januar 2008, 20:34

Objava Kobra » 17. januar 2018, 8:32

Ne le pokritost, temveč tudi vozni park, igra veliko vlogo.
Verjetno si opazil, da je za vozni park zapravljenega ogromno denarja in le-ta ni pravilno razporejen, saj vidiš recimo v Prekmurju in na Gorenjskem veliko čolnov in prikolic, ki bi bile bolj potrebne na Krasu in Obali, ali pa ogromno terenskih vozil v Ljubljani, kjer ni hribovja.
Ogromno je namreč opreme, ki ni primerna na omenjeni oziroma urbanizirani teren in obratno
Kobra

Objava tom-tom » 17. januar 2018, 12:16

Sprva sem se malo ustavil in z zanimanjem pričakoval razvitje debate oz. konkretne objave. Ukinjanje PGD? Uporabnik Kobra pa še nekaj vas je, tole pisanje je bolj podobno rumeni klepetalnici zdolgočasenih mulčkov, ki so nekaj slišali ali mogoče prebrali naslov in bi sedaj podajali mnenje. Po sistemu kaj pa vi mislite?

Ker se nekaj malega vsebine nanaša tudi name oz. društvo katerega član sem bom tudi celostno in na ustreznem nivoju odgovoril. Predlagam pa da uporabnik Kobra, naprej postrežeš z obljubljenimi in vsem nam pričakovanimi podatki. Potem pa ti bom pojasnil kakšen poznavalec "Zokilenda" in "gasilstva" si. Spodaj imaš domačo nalogo:

1. zakon o društvih in pravila gasilske službe (splošna+za prostovoljne gasilce), definiraj ukinjanje združevanje razdruževanje prostovoljnih gasilskih enot/društev in pristojnost slednjega
2. merila za organiziranje in opremljanje gasilskih enot (tudi PIGD), kategorizacijo gasilskih enot- pristojnost v lokalni skupnosti, kdo jo opravi, operativni gasilski načrt in načrt aktiviranja
3. katere naloge lahko lokalna skupnost prenese na prostovoljne gasilske enote/društva in katere naloge iz splošnih enot CZ (civilne zaščite) je država prenesla na gasilce leta 1994
4. koliko PGD/GD in PIGD se je ukinilo ter koliko ustanovilo v zadnjih 10 letih
5. na koga se prenese finančna sredstva osnovna sredstva drobni inventar in požarni rajon PGD/GD ali PIGD po njegovi razpustitvi, ukinitvi in podobno
6. katere evropske države (pišeš o večini) imajo tako urejen sistem, kakšen pa je ta sistem?

Tako domača naloga je kar obširna potem se pa ponovno oglasim in ti odgovorim na: zakaj je PGD Lj-Trnovo interveniral na območju ČS Rožna dolina, zakaj imamo terenska vozila tudi v JGS MOL pa še kar nekaj je tega :D ...upam, da je razumljeno kot pozitivna naloga, ki širi obzorja in deli znanje.
tom-tom ® je pridn fant sam kej k delat neče, je enkrt reku en zidar
Uporabnikova podoba
tom-tom

Objave: 271
Registriran: 8. avgust 2002, 16:50

Objava Kobra » 17. januar 2018, 15:18

Ne skrbi, meni je vse jasno, samo tako žalostno kot je zadnja leta pa ni bilo nikoli.
Vlada namreč totalen kaos oziroma anarhija, saj očitno ni nikomur v interesu, da bi omenjene zadeve uredil oziroma spravil v red.
Kar se tiče društev s prijateljev delava seznam, za zgled pa bi tako kot na večini področjih lahko imeli Nemčijo in Skandinavske dežele.
Nažalost smo pri nas prišli že tako daleč, da varuje, gasi in rešuje vsak, ki ima v vozilu prvo pomoč in gasilni aparat, predvsem to počno varnostne službe (Sintal, Rival, Galekom, ipd...).
Pred leti je sistem potekal tako, da ko si poklical 112 (takrat 93) si dobil direktno gasilsko brigado, ki je klic potem predala oziroma preusmerila (faksirala) v najbližjo enoto (v tem primeru PGD Vič) ; danes pa je postopek precej daljši oziroma se klic preusmeri ter predaja 5x, česar posledica je daljši odzivni čas in prihod, hkrati pa je kot sem že povedal vozni park nepravilno ter neustrezno razporejen ; v vaškem delu, kjer ni visokih zgradb imaš vozilo z lestvijo, jeep imaš v mestu, ipd...; glede tega bi lahko malo preračunali katera vozila ter za kakšen namen bi jih uporabljali, ne pa po nepotrebnem razmetavali z denarjem ter se bahali z najnovejšimi vozili, saj društva zadnja leta tekmujejo tako kot sosedje, kar je tipična slovenska folkrola ; Janez vozi Peugeot 307, Pepca je nabavila novega Clia, Lojze pa je povrh vsega nabavil novi Audi A6, kljub temu da nima za hrano in ostale stroške.
Pri gasilskih društvih in domovih je opaziti tudi čedalje manj medsebojne pomoči in ostalega sodelovanja ; znanec mi je danes pravil, da jim je želel podariti ter donirati nekaj stvari, a omenjene robe niso sprejeli. čes da je prestara in da jim ne odgovarja, medtem ko sem jaz pred 15 leti podaril precej stvari ter so mi bili za omenjeno povrh vsega še hvaležni, danes pa še odpadnega in ostalih delov vozila ne povohajo.
Mar ni žalostno, kam vse skupaj vodi oziroma pelje?
Kobra

Objava Primoz » 17. januar 2018, 19:18

Kobra, to sem v forumu že napisal in bom tu še 1x; če ti nisi navaden forumski troll pol res ne vem, kdo to je...

=D> :lol:
Uporabnikova podoba
Primoz

Objave: 1025
Registriran: 25. februar 2003, 17:08
GE: Sečovlje

Objava Kobra » 17. januar 2018, 19:42

Primoz je napisal:Kobra, to sem v forumu že napisal in bom tu še 1x; če ti nisi navaden forumski troll pol res ne vem, kdo to je...

Ne skrbi, jaz nisem trol z razliko od večine
Trolov oziroma kreljotov je žal preveč, zato pa te dni razsaja toliko bolezni
Kobra

Objava RomanB » 18. januar 2018, 9:37

Primoz je napisal:Kobra, to sem v forumu že napisal in bom tu še 1x; če ti nisi navaden forumski troll pol res ne vem, kdo to je...

Tudi jaz to mislim in me čudi, da se z njim ukvarjate že tako dolgo. V vsakem postu predela ene 5 različnih gasilskih ali negasilskih stvari, neglede na ime teme. :roll:
RomanB

Objave: 218
Registriran: 13. december 2010, 12:29
GE: PGD Repnje-Dobruša

Objava Kobra » 30. januar 2018, 10:06

Kobra

Objava joe » 31. januar 2018, 20:19

Mayamaya je napisal: Ja zmore ja, potem pa imamo 5 enot 1.kategorije v radiju sedmih kilometrov, ki izvozijo enkrat na dve leti in se ukvarjajo z zadevami, ki z gasilerijo nimajo nobene veze; beri: "gasilska" tekmovanja, olimpijade, ssv, postavljanje mlajev, obiranje grozdja in se bi se lahko naslo.

Ni resitev ukinjanje ampak zdruzevanje manjsih drustev.

Še vedno me zanima razlog zakaj tebe 200 km vstran tole ''boli'' , s čim to ogroža tebe in tvoje društvo?

To da izvozijo enkrat na dve leti ? V društvu, ki ima malo intervencij je zahtevnejše skrbeti, da društvo ohranja svoje poslanstvo in članstvo, kot v nekih okoljih kjer se nonstop nekaj dogaja. In to ohranjanje življenja v društvih, kjer je manj intervencij ljudje pač počno na svoj način,..... s tekmovanji in sklaplanji skrbiš za ekipni duh, z druženjem pregleduješ opremo, redarstvom testiraš veze,... skrbiš za društvo, odnose in opremo in to je del operative.

In vsakih nekaj let imaš ekstremne pojave, kjer ljudje pričakujejo pomoč in če pričakuješ, da jih bodo reševale osrednje enote ali poklicni ? Pri ekstremih rabiš maso ljudi in samo 1 kategorije ti jih lahko dajo, da so osrednje enote lahko operativne še za druge stvari, ki se dogajajo istočasno. In če pričakuješ ob nekih poplavah (Recimo v lj ko so bile 2013?) da ti bodo pomagale samo osrednje enote ? To bi rad videl ;)

In ni rešitev tudi v združevanju manjših društev, ker kot je nekdo že napisal bo to dolgoročno pomenilo, da se eno društvo ukine. Rešitev je lahko v združevanju opreme. Namesto dveh ali treh, ki so sedaj GVV1 oz GV1 boš pač nabavil gvc1625, ki bo skupno vozilo za določen sektor.

Je pa vprašanje izvedljivosti tega glih toliko težko kot je predlog združevanja društev. Gre za zahtevne debate in tega nemoremo posploševati na celo državo ali regijo. Niti nemoremo posploševati in vsa društva 1 kategorij metat v isti koš, ker marsikatero društvo 1 kategorije je večje oz isto kot katero osrednje društvo iz kere druge občine.
joe

Objave: 47
Registriran: 30. julij 2013, 17:44

Objava Kobra » 31. januar 2018, 21:04

Vse napisano drži.
Zavedati se je namreč potrebno, da je z omejevanjem občin in regij prišlo do velikih zmešnjav oziroma problemov meja, kot tudi z dostopnostjo.
Če ste opazili so nemestne občine bolj pokrite kot mestne, hkrati pa tudi prihaja do kaosa na hribovitih področjih, kjer se opravljajo predvsem druge naloge (prevoz otrok, pomoč pri gradbenih delih, ...).
Prihaja pa tudi do nerazpoložljivosti inteventnega osebja, saj je večina v času dogodkov v službah, delodajalci pa dostikrat nimajo razumevanja do izostankov in ostalega povezanega z gasilstvom, veliko domov pa tudi ni še kategorično opredeljenih.
Kobra

NazajNaprej

Nazaj na Ostalo

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Bing [Bot] in 3 gostov