Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Tečaj - varno delo z motorno žago

Tečaji, vaje, šola ...

Moderator: Oskar

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Tečaj - varno delo z motorno žago

Objava Zbiljc » 6. oktober 2009, 22:43

YOCO je napisal:
Zbiljc je napisal:Je za pridobitev specialnosti potreben zdr. pregled?

Seveda

Za tečaj pa kolikor vem, ne
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 626
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava jest_ » 7. oktober 2009, 8:08

Zdravo! Poglej na 15.stran tega linka: http://www.gasilec.net/ul-priloge/RAZPI ... objava.pdf
Uporabnikova podoba
jest_

Objave: 117
Registriran: 27. april 2007, 13:11
GE: Podblica

Objava Zbiljc » 19. oktober 2009, 23:15

Hvala za informacijo.
Specializacijo dobiš "potrjeno", ko opraviš zdravniški pregled, sicer pa tečaj lahko opravljaš kot fizična oseba oz. kot lastnik gozda, za kar pa ne potrebuješ tečaja.
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objava mizar » 26. oktober 2009, 12:56

Živjo!

Tudi jaz bi se rad udeležil tečaja varnega dela z motorno žago, pa me zanima, kako poteka sam tečaj. Prebral sem, da poteka dva dni- prvi dan teorija in drugi dan praksa. Zanima pa me, od kdaj do kdaj poteka tečaj- od katere ure zjutraj do približno katere ure popoldan- gre se mi za to, da si bom lahko splaniral ta tečaj zaradi dopusta v službi.

Če mi kdo lahko pomaga, bi ga prav lepo prosil za odgovor!

Hvala in lp!
mizar

Objave: 1
Registriran: 26. oktober 2009, 12:52

Objava Zbiljc » 26. oktober 2009, 13:42

Glede urnika je najbolje, da vprašaš samega izvajalca tečaja. Torej Zavod za gozdove ali pa SGLŠ Postojna, ki sta izvajalca teh tečajev. Na Zavodu za gozdove imaš že napisane predvidene datume izvajanja tečajev.
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objava sebaB » 18. april 2014, 12:39

Obračam se na vas predno maširam na GZS z kakšnim neumnim vprašanjem.

Po zadnji ujmi se vrstijo tečaji za varno delo z motorko (kot gobe po dežju), ki jih organizirajo privatne firme (ki imajo tovrstno pooblastilo s strani Zavoda za gozdove in MORS URSZR). Baje da ta tečaj obvelja kot specialnost. Ali to drži?
Ali mi zna kdo pomagati kakšen je to postopek za vpis v Vulkan?

Hvala in lp

(mogoče že kje piše, vendar kljub iskanju nisem zasledil)
Uporabnikova podoba
sebaB

Objave: 45
Registriran: 22. avgust 2010, 22:50
GE: Gatina

Objava gapi » 18. april 2014, 14:08

sebaB je napisal:Po zadnji ujmi se vrstijo tečaji za varno delo z motorko (kot gobe po dežju), ki jih organizirajo privatne firme (ki imajo tovrstno pooblastilo s strani Zavoda za gozdove in MORS URSZR). Baje da ta tečaj obvelja kot specialnost. Ali to drži?

Velja za vse tečaje, ki se opravijo izven GZS, v kolikor je prgram "zunanjega" izvajalca primerljiv s programom GZS potem se primerna specialnost prizna. Konkretno motorno žago tudi za GZS izvaja Srednja šola v Postojni če se ne motim.

sebaB je napisal:Ali mi zna kdo pomagati kakšen je to postopek za vpis v Vulkan?

Opisano tule: http://www.gasilec.net/uploads/datoteke ... LNOSTI.pdf

Datoteka se nahaja na strani: http://www.gasilec.net/operativa/izobrazevanje/navodila

Lep pozdrav!

Gašper Mav
http://www.gasilci-lukovica.si
Uporabnikova podoba
gapi

Objave: 1838
Registriran: 31. december 2004, 20:51
GE: Lukovica

Objava jsinic » 18. april 2014, 15:16

Zdravo

A obstaja kakšen seznam ustreznih podjetij ali inštitucij, ki izvajajo te tečaje za varno delo z motorno žago, ki so potem priznani s strani GZS? Ali to samo izvaja Gozdarska šola v Postojni?

Hvala za odgovor, Jernej
jsinic

Objave: 41
Registriran: 23. marec 2010, 21:07
GE: Sv. Jurij v Slov. go

Re: Tečaj - varno delo z motorno žago

Objava RescueMajstr » 19. april 2014, 10:16

Samo v vednost, izvajajo se tudi enodnevni tečaji za motorno žago, ki niso primerni oz. niso dovolj obširni za delo v gasilstvu. Za uspešen vnos v Vulkan potrebujete opravljen vsaj dvodnevni, torej 17-urni tečaj.
RescueMajstr

Objave: 53
Registriran: 2. maj 2012, 12:08

Odg: Re: Tečaj - varno delo z motorno žago

Objava peugeot » 15. maj 2014, 8:10

RescueMajstr je napisal:Samo v vednost, izvajajo se tudi enodnevni tečaji za motorno žago, ki niso primerni oz. niso dovolj obširni za delo v gasilstvu. Za uspešen vnos v Vulkan potrebujete opravljen vsaj dvodnevni, torej 17-urni tečaj.

pri nas smo se udeležili takega dvodnevnega tečaja, sestavljen je bil iz teorije, prakse na koncu pa izpit. Organiziralo ga je neko privat podjetje ki se ukvarja z varstvom pri delu. Povedati pa moram, da če ne bi imel kilometrine z motorko že od prej ne bi po tem tečaju zna ČISTO NIČ.
Glede na ogromen naval teh tečajev tako za občane kot gasilce meni to malo smrdi po zaslužkarstvu. Tečaj pa po kvaliteti ne sega ravno visoko. Pa še za informacijo: posamezniki iz tega podjetja so sorodniki tako občinarjev kot tudi vodstva GZ... Pa smo tam.
Uporabnikova podoba
peugeot

Objave: 116
Registriran: 19. oktober 2013, 18:58
GE: Sela

Objava RescueMajstr » 15. maj 2014, 18:09

Seveda obstajajo privat podjetja, kjer se na žalost omenjene dokumente lahko pridobi tudi brez kakršnekoli participacije na samem tečaju oz. pomanjkljivo predavanje zaradi slabe usposobljenosti predavateljev vendar je vse to na Vas in na vašem društvu ko izbirate ponudnika. Pri nas smo se do sedaj še vedno obrnili na SGLŠ Postojna, ki so tečaj odpredavali na nivoju prav tako pa tečaja ni bilo mogoče opraviti če ni bilo 100% prisotnosti. Tu nam mora biti jasno, da govorimo o osnovnem torej dvodnevnem tečaju, kjer se zaradi časovne stiske prav dosti ne naučimo, nekaj osnov pa vendar le... Prvi dan v teoriji sama zgradba motorne žage, njeni deli ter vzdrževanje, vsak tečajnik je moral prinesti svojo motorno žago jo razstaviti očistiti in nabrusiti verigo, predavatelj pa je vse preveril in pokomentiral, konec prvega dneva je vsak zagotovo vedel kako žaga deluje nekaj malega pa so povedali tudi o sami sečnji drevja. Na praktičnem delu pa mora vsaj tečajnik tudi podreti drevo na točno določeno mesto tako da vsaj približno ve kako zadeva funkcionira, kot sem omenil tečaj je osnova, kar pa tudi tekom tečaja zagotovo pridobiš. Obstajajo tudi nadaljevalni tečaji in pa različni tečaji sečnje v nevarnih razmerah.... Kot sem povedal vse je na Vas, kaj in koliko hočete odnesti od tečaja.
RescueMajstr

Objava peugeot » 16. maj 2014, 10:49

Vsekakor je vse na ljudeh ki se tečaja udeležijo, je pa res da če predavatelj ne ve kaj govori, kako naj bi slušatelj vedel. Tudi pri drugih tečajih je tako.
Stvar nam je ponudila občina pa tudi naša GZ je nekaj promovirala kolikor vem. Pa še ena stvar je in sicer je Postojna kar precej oddaljena od nas. Tečaj je potekal 2 dni, predavatelj nam je najprej nekaj razlagal o gozdu. Naj povem da sem glede na svojo stroko bil s tem delom predavanja zelo nezadovoljen ker je tako imenovani strokovnjak izustil kar nekaj traparij, ki ne veljajo ravno za gozd. Sledil je del kjer so predstavili motorno žago. Ta del je bil kar dober, so se kar potrudili okoli karakteristik. Prinesli so celo husqvarno in stihlerco, da smo videli razlike. Sta pač bolj razširjeni znamki. Vseeno pa tudi to ni bil nek višek predavanja. Naslednji dan je bil praktični del, kjer smo bili razdeljeni v 3 skupine po 30 tečajnikov. Vsaka skupina je s svoijm inštruktorjem (tokrat resnični strokovnjaki, ki delajo na gozdnem) odpravila v gozd kjer je inštruktor podrl drevo, ga oklestil, pokazal pravilni postopek in opremo. Na naslednji točki je razstavil in očistil svojo žago ter nabrusil verigo. Tisti ki niso žage imeli še nikoli v rokah so lahko tudi poizkusili brušenje in pa klestenje. Nič posebnega torej.
Kar me je še najbolj zmotilo pa je to da je zunaj bila postavljena miza kjer je neko podjetje kazalo svojo ponudbo žag in opreme. Tudi inštruktorji pa so ves čas govorili v smislu "če nimate, se zmenite zunaj z xy podjetjem ki razstavlja danes svojo ponudbo"
To pa še ni vse. včeraj smo nekaj debatirali okoli tega zakaj nam še niso priznali te specialnosti, nakar je eden izmed članov izjavil da baje ta tečaj ne velja za priznanje specialnosti. Še več, kolega v službi je že pred časom poslal dopis pristojni službi z vprašanjem ali je takšen tečaj obvezen če rokuješ z motorko kot občan. Pojavljajo se namreč govorice da si kazensko odgovoren če nisi usposobljen in če te zaloti pristojni organ. Odgovorili so mu, da noben tečaj ni obvezen, da pa je edini pravi izvajalec teh tečajev gozdarska šola v Postojni. In tako sem očitno vstran vrgel 40€, plačali smo si namreč sami, saj je rahla finančna stiska, nabavlja se avto, pa še kot občanom bi nam naj ta tečaj služil. Torej? Nas je nekdo nategnil?
Uporabnikova podoba
peugeot

Objava rok č » 16. maj 2014, 13:48

Dela v svojem gozdu lahko opravlja lastnik gozda, pri tem pa mu lahko pomagajo njegovi zakoniti dediči ter njihovi zakonci in druge fizične osebe v obliki medsosedske pomoči in za to se ne potrebujejo potrdila o varnem delu z motorno žago.
lp Rok
rok č

Objave: 281
Registriran: 16. oktober 2006, 18:17

Objava RescueMajstr » 16. maj 2014, 14:17

Tudi pri nas smo imeli podobno zgodbo, zaradi trenutnih razmer (posledice žledoloma) je občina dala ponudbo da se udeležimo tečaja motorne žage vendar smo postavili pogoj da želimo tečaj na nivoju in od njega tudi nekaj odnesti, ne samo lista papirja ob koncu.
Torej pri vas na praktičnem delu tečajniki niso podirali dreves in so drevo le oklestili, pa še to samo tisti ki žage še nikoli niso državi v rokah? Pri praktičnem delu naj bi namreč vsak tečajnik podrl in oklestil svoje drevo neodvisno od prejšnjih znanj sečnje drevja.
Zakon o varnosti in zdravju pri delu ter Zakon o gozdovih ne zahtevata obveznega usposabljanja za motorno žago, prav tako ne opredeljujeta uporabe osebne varovalne opreme pri sečnji drevja, tako da teoretično te kot lastnika gozda zaradi neuporabe opreme in brez ustreznih potrdil o opravljenem tečaju za motorno žago nihče ne more kazensko preganjati. Povsem drugačna zgodba je če to delo opravljaš kot fizična oz. uradna oseba, kjer je seveda vse to obvezno. Glede izvajalcev tečaja nisem prepričan vendar menim da SGLŠ Postojna ni edina šola pristojna za izdajo potrdil o opravljenem tečaju, tako da če si opravljal tečaj za motorno žago ki obsega 16ur in ob koncu tečaja pridobil potrdilo, potem bi to moralo biti dovolj za vpis specialnosti v Vulkan, pri nas smo namreč imeli tak primer in ni bilo problema.
RescueMajstr

Odg: Re: Tečaj - varno delo z motorno žago

Objava peugeot » 16. maj 2014, 15:40

RescueMajstr je napisal:Glede izvajalcev tečaja nisem prepričan vendar menim da SGLŠ Postojna ni edina šola pristojna za izdajo potrdil o opravljenem tečaju, tako da če si opravljal tečaj za motorno žago ki obsega 16ur in ob koncu tečaja pridobil potrdilo, potem bi to moralo biti dovolj za vpis specialnosti v Vulkan, pri nas smo namreč imeli tak primer in ni bilo problema.

Zdaj, ne vem če so zapisali da samo Postojna izdaja te dokumente ali še kdo drug, bi moral spet malo preveriti kaj piše. :D
Pravzaprav ne vem kaj se sedaj s tem dogaja, kolikor vem (pol ure stare info.) se bi naj stvar odobrila oz se je že vpisala v vulkan. Dokument v glavnem imam že skoraj mesec dni doma in se počutim neverjetno varnega ker sedaj ko pa sem opravil ta tečaj me žaga niti povohati ne bo upala, kaj šele kakšna veja ali pa deblo ;)
Uporabnikova podoba
peugeot

NazajNaprej

Nazaj na Izobraževanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost