Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kaj smo naučili enote 1. kategorije ?

Tečaji, vaje, šola ...

Moderator: Oskar

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Kaj smo naučili enote 1. kategorije ?

Objava jmiro » 21. januar 2013, 17:36

O posnetku le to, da so ga objavili in lahko poslušajo kritike. Poleg njih se bo lahko še kdo drug naredil kakšen zaključek.

Jacksy (11.01.)
Zato mislim da je veliko bolje namesto takih vaj delati vaje kjer se vsi člani spoznavajo z določeno opremo. En dan se v domu dobi celotna operativa in skupaj pregledajo delovanje črpalk, spet drugič delo z dihalno tehniko itd.

Imaš prav, elementarne vaje o katerih je zelo podrobno pisal Janez, v neki drugi temi. Potem pa narediš manjše vaje v društvu in kasneje vse skupaj povežeš v večjo društveno vajo in jo podrobno analiziraš. Mogoče povabiš zunanjega »sodelavca« z veliko praktičnega znanja iz intervencij, ki bo dosledno in realno ocenil vajo. Iz tega se vsi udeleženci veliko naučijo.
Aleks97(13.01.)
Zakaj ne... saj pri nas je tako da se enote 1.kat. neradi vključujejo v vaje, če pa smo že v vajah nam dajo pa zunanje napade.. na nek način nas podcenjujejo. Češ vi 1.kat. niste sposobni? Ja bože šanso nm djte da se izkažemo!!

Priložnost si morate organizirati sami, če drugače ne gre. Kot sem zgoraj omenil. Po analizi društvene vaje narediš še potrebne elementarne vaje, na področjih kjer stvari ne grejo najbolje. Potem pa v sodelovabju z osrednjo enoto pripraviš vajo za obe GE, kjer oceniš svoj doprinos in pomanjkljivosti. To je najbolj realna situacija, ko boste sodelovali z osrednjo GE na vašem požarnem območju. Na tem gradiš naslednje interne vaje, izobraževanja v specialnostih ter potrebe za nakup opreme.

O ukinjanju društev, ki na gasilskem področju ne delujejo v skladu s pričakovanji. Berite Statute. Da pa ne bo ostalo samo pri teoriji iz predpisov. Če poveljstvo GZ oceni, da se v neki GE ne »brigajo« za svoje osnovno poslansvo, se lahko določi neko prehodno obdobje, npr. dveh let. Župan društva ne more ukiniti in si tega »roko na srce«realno ne bo privoščil. Lahko pa pri pogodbi o opravljanju javne gasilske službe zmanjša finančni prispevek oz. ga ukine za neko obdobje (finančni prispevek).

ivotrade (20.01)
Iz moje generacije (starost okoli 25 let ) smo samo trije zagriženi gasilci, ki smo teoretično dovolj usposobljeni (svetleče naramke) ampak smo premladi, premalo izkušeni in si noben od nas ne upa prevzeti odgovornosti, kot je delo poveljnika.

Vi boste to Vašo GE obdržali nad vodo, ker si to želite in ne podcenjujte svojih sposobnosti. Ko boste temeljito preverili »stanje duha« med perspektivnimi člani GE in angažirali še kakšnega novega bo to šlo. Če se Vi trije, zagnani operativci, še ne čutite sposobne za vodenje odgovornih funkcij, Vam tega ne sme odreči kateri od malo starejših članov GE, če tudi je le NGČ, bo pa v dveh letih naredil še tečaj za Vodjo enot. Škoda, da poide sapa v GE, kjer si želijo delovati v osnovni gasilski dejavnosti.

L.p. jmiro
jmiro

Objave: 198
Registriran: 4. marec 2008, 14:59

Objava ivotrade » 22. januar 2013, 12:58

ivotrade (20.01)
Iz moje generacije (starost okoli 25 let ) smo samo trije zagriženi gasilci, ki smo teoretično dovolj usposobljeni (svetleče naramke) ampak smo premladi, premalo izkušeni in si noben od nas ne upa prevzeti odgovornosti, kot je delo poveljnika.

Vi boste to Vašo GE obdržali nad vodo, ker si to želite in ne podcenjujte svojih sposobnosti. Ko boste temeljito preverili »stanje duha« med perspektivnimi člani GE in angažirali še kakšnega novega bo to šlo. Če se Vi trije, zagnani operativci, še ne čutite sposobne za vodenje odgovornih funkcij, Vam tega ne sme odreči kateri od malo starejših članov GE, če tudi je le NGČ, bo pa v dveh letih naredil še tečaj za Vodjo enot. Škoda, da poide sapa v GE, kjer si želijo delovati v osnovni gasilski dejavnosti.

L.p. jmiro[/quote]

jmiro.
Hvala za spodbudne besede, glede volje do dela v gasilski organizaciji. Glede na dejstvo da imamo 4 leta staro vozilo GVV-1 (Iveco Dalily) in 3 leta v celoti obnovljen gasilsiki dom do leta 2015 pa je planu nabaviti še GVM-1 bomo morali dalje vzdrževati tradicijo gasilstva ne glede na problem kadra.

Problem niti ni toliko v nas, da si ne bi upali, težava nastane pri prevzemanju odgovornosti, katera je velika, glede na naše sorazmerno male operativne izkušnje. Glede izobraževanja, sem sam trenutno na tečaju za vodjo enot, ampak zaradi odaljenosti bivanja, kateri je 15 km stran od GE žal po pravilih ne morem biti poveljnik ali operativni vodja.

Zagotovo se bo našla rešitev za naše društvo, saj so v naši okolici društva, ki so tako rekoč skoraj brez kadra in delujejo. Zato pa je forum, da potebatiramo.

Osebno sem pristaš združevanju določenih GE in s tem racionalizacije v gasilstva, saj si bomo v prihodnosti morali naliti čistega vina in gasilstvo ločiti na organizacijo in operativo. Saj samo po sebi gasilsko društvo lahko ostane kot organizacija, ki prireja kulturne, športne in podobne prireditve, operativa pa se bo morala združevati po sektorjih, tako bomo lahko z dobrimi kadri na enem mestu in s kvalitetno opremo reševali življenja in premoženje, kar je naša prioritetna naloga.
IGE Magna Steyr
Uporabnikova podoba
ivotrade

Objave: 35
Registriran: 1. maj 2010, 19:23
GE: Gornja Radgona

Objava Janez Koncilija » 22. januar 2013, 13:13

ivotrade je napisal: operativa pa se bo morala združevati po sektorjih, tako bomo lahko z dobrimi kadri na enem mestu in s kvalitetno opremo reševali življenja in premoženje, kar je naša prioritetna naloga.

Operativa se že združuje po sektorjih, zvezah, regijah in to že dolgo, dolgo. Zato je (bilo) potrebno izdelati plane opremljanja in usposabljanja, s katerimi enote čim bolj ustrezno pokrivajo potrebe svojega območja. Zato tu ni potrebno odkrivati tople vode, če je bilo to narejeno in je urejena tudi ustrezna kategorizacija, potem z operativnim pokrivanjem terena ne bi smelo biti problema.

Napisal sem "ne bi smelo", kot pa tukaj prebiram, vidim, da še zdaleč ni tako.

Tisto o ukinjanju društev pa raje zadržite zase. Lahko namreč komu postane všečno.

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4626
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava Oskar » 22. januar 2013, 15:05

ivotrade je napisal:,
Hvala za spodbudne besede, glede volje do dela v gasilski organizaciji. Glede na dejstvo da imamo 4 leta staro vozilo GVV-1 (Iveco Dalily) in 3 leta v celoti obnovljen gasilsiki dom do leta 2015 pa je planu nabaviti še GVM-1 bomo morali dalje vzdrževati tradicijo gasilstva ne glede na problem kadra.

Spoštovani Ivek Krambergerjev. Vesel sem tvojega razmišljanja. Žal je takšnih premalo v vaših koncih. Kot je Janez napisal je v operativi rešitev v združevanju enot. To je mišljeno tako da ima vsaka enota takšno tehniko da skupaj zmorete skoraj vse.
Me pa nekaj "skrbi" da boste postali "PGD Trodelc" kajti po GVV1 nameravate kupiti še GVM torej vozilo za prevoz moštva. Torej boste kljub moštvu in dvema voziloma imeli samo 1000 (vsaj upam) vode za gašenje do prihoda osrednje enote. Kaj se takrat zgodi pa najbolje pokaže priložena fotografija. Razmislite vsaj o AC, saj ne more biti ravno nova. Drugače pa veliko sreče še naprej in čimveč vaj in predavanj.
Priloge
1000 litrov vode.jpg
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Aleks97 » 22. januar 2013, 16:40

Hmmm. Ko sem jaz omenil GVM ste me skorej s turna dol vrgl (Mundat) potem pa pridete z idejo AC? in 1 intervencija letno.. #-o nvm no..
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objave: 179
Registriran: 7. januar 2013, 20:28

Objava Aleks97 » 22. januar 2013, 16:45

Aleks97 je napisal:Hmmm. Ko sem jaz omenil GVM ste me skorej s turna dol vrgl (Mundat) potem pa pridete z idejo AC? in 1 intervencija letno.. #-o nvm no..

je pa res, da je oddaljenost od GEŠP dokaj velika...
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objava Aleks97 » 22. januar 2013, 16:54

Me pa zanima, kaj porečete na traktorke cisterne v gasilski izvedbi.. tam okoli 8kubične? Dobra, ali slaba naložba? [-o<
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objava Jacksy » 22. januar 2013, 17:32

Aleks97 je napisal:
Aleks97 je napisal:Hmmm. Ko sem jaz omenil GVM ste me skorej s turna dol vrgl (Mundat) potem pa pridete z idejo AC? in 1 intervencija letno.. #-o nvm no..

je pa res, da je oddaljenost od GEŠP dokaj velika...

Zanima me če ločiš med GEŠP in osredno enoto? Namreč v večini primerov to ni isto.
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 323
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Objava Aleks97 » 22. januar 2013, 17:49

GEŠP= poklicna ali prostovolna enota,višje kategorije, ki ima koncesijo za reševanje na cesti, železnicah, na vodi, ekološke nesreče.
OSREDNJA ENOTA= Enota višje kategorije, ki je vedno aktivirana, ob večjih intervencijah skupaj z lokalnim duštvom in posreduje lahko tudi pri zgoraj navedenih postopkih... NIMA KONCESIJE
tko si js predstavlam.. :D
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objava Oskar » 22. januar 2013, 18:52

Kar dobro si to napisal , le tisto, da je osrednja vedno aktivirana, je bolj tak tak. Nekatere občine imajo drugače, primer: poglej sliko malo nazaj na moji objavi.
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava Aleks97 » 22. januar 2013, 19:04

Oskar je napisal:Kar dobro si to napisal , le tisto, da je osrednja vedno aktivirana, je bolj tak tak. Nekatere občine imajo drugače, primer: poglej sliko malo nazaj na moji objavi.

No ja to je letel če so lokalna društva *slabše* opremljena.. saj tko je pri nas :wink:
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objava kmhslo » 22. januar 2013, 20:35

Aleks97 je napisal:Me pa zanima, kaj porečete na traktorke cisterne v gasilski izvedbi.. tam okoli 8kubične? Dobra, ali slaba naložba? [-o<

Pametna naložba za taka društva ki imajo v okolici kmetije kateri člani lahko pripeljelo cisterno na kraj ... (samo 8 je že skor pretiravanje, že 5 je dost da jo lahko vleče tudi kašen švohnejši traktor in tudi za navkreber je lažja )
kmhslo

Objave: 278
Registriran: 3. junij 2008, 22:22

Objava Aleks97 » 22. januar 2013, 21:00

kmhslo je napisal:
Aleks97 je napisal:Me pa zanima, kaj porečete na traktorke cisterne v gasilski izvedbi.. tam okoli 8kubične? Dobra, ali slaba naložba? [-o<

Pametna naložba za taka društva ki imajo v okolici kmetije kateri člani lahko pripeljelo cisterno na kraj ... (samo 8 je že skor pretiravanje, že 5 je dost da jo lahko vleče tudi kašen švohnejši traktor in tudi za navkreber je lažja )

Traktor ni problem.. je zraven kmetija z 120glavami živine... traktorji so vsi dokaj novi (3leta ima najstarejši) mišleno je za Lamborgini R6 180kojnov? 65 gre max. ali mogoče veste če Creina še kaj dela na temo gasilerije?
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objava Ivek K » 22. januar 2013, 21:47

Oskar je napisal:
ivotrade je napisal:,

Spoštovani Ivek Krambergerjev. Vesel sem tvojega razmišljanja. Žal je takšnih premalo v vaših koncih. Kot je Janez napisal je v operativi rešitev v združevanju enot. To je mišljeno tako da ima vsaka enota takšno tehniko da skupaj zmorete skoraj vse.
Me pa nekaj "skrbi" da boste postali "PGD Trodelc" kajti po GVV1 nameravate kupiti še GVM torej vozilo za prevoz moštva. Torej boste kljub moštvu in dvema voziloma imeli samo 1000 (vsaj upam) vode za gašenje do prihoda osrednje enote. Kaj se takrat zgodi pa najbolje pokaže priložena fotografija. Razmislite vsaj o AC, saj ne more biti ravno nova. Drugače pa veliko sreče še naprej in čimveč vaj in predavanj.

Pa ste me razkrinkali kdo se skriva pod vzdevkom ivotrade, pa nič zato. Vode v GVV-1 je skoraj pol manj Oskar kot navajaš. GVM-1 pa bo verjetno za prevoz veteranov, ki bodo takrat še aktivni, saj mladih žal več ne bo.

Združevanje enot v našem sektorju oziroma v GZ je zelo boleče vprašanje, saj se vsak drži svojega društva kot " pijanec plota". Upam, da bodo po volitvah prišli novi obrazi z novimi idejami, predvsem pa z racionalnim razmišljanjem, saj navsezadnje smo v krizi in se moremo temu primerno varčevalno tudi obnašati.

Svoj čas je bila želja po AC, oziroma celo po GVC 16/25 ampak zaradi finančnega stanja in premajhnega gasilskega doma, ni bila realizirana.

Nastal bo velik problem, ko bo ogromno tehnike in veliko neusposobljenih ljudi. Časi so mimo, ko so ljudje bili pripravljeni pomagati in je bilo prostovoljstvo v pravem pomenu besede.

Že sedaj težko dosegamo kvote operativno izpopolnjene enote, da o specialnostih ne govorimo, saj je težko nekoga dobiti, ki bi si vzel čas za "gasilerijo" in šel na tečaj.

V bodoče bom tudi sam moral razmisliti, kje nadgrajevati znanje ali v enoti v kateri sem po pripadnosti ali v enoti kjer živim. Navsezadnje bodo mnogi rekli raje bodi prvi na vasi kot zadnji v mestu. :)

Ne glede na vsa polena in ovire, ki me spremljajo v "gasileriji" bom ostal zvest prostovoljnemu duhu in poslanstvu, ki ga rad opravljam,.
Ivek K

Objava Oskar » 22. januar 2013, 22:02

Lepo napisano, je še huje kot sem mislil. Pred leti sem sodeloval na tečaju v MS kjer sem samo nadomeščal Janeza. Bil je tečaj za poveljnike. Iz vaših koncev nekje je bil mlad časnik ki je želele da pridem v njihovo enoto in naredimo skupne vaje, dimni trening notranjih napadov. Žal nikoli realizirano. Vedno ko sva se slišala "ni bil pravi" čas ker so bila na vrsti tekmovanja. Majke mi, bi dal roko v ogenj da ta fant ni več gasilec, je obupal.
Ivek, ne obupaj. 1. februarja potujem v Križevce na predavanje. Vedno se ustavim pri gasilcih v Radgoni kjer kako pametno rečemo. (morda bo tokrat tema sodelovanje med enotami ) :D Se lahko dobiva na kavi.
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

NazajNaprej

Nazaj na Izobraževanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 6 gostov