Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Priročnik - gasilska taktika

Tečaji, vaje, šola ...

Moderator: Oskar

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Priročnik - gasilska taktika

Objava arok » 29. marec 2013, 13:42

Pozdravljeni,

Zanima me, če ima mogoče kdo za prodati kakšen priročnik GASILSKA TAKTIKA. Pozanimal sem se že na GZS vendar trenutno nimajo kakšnega priročnika s podobno temo (je nekaj v priročniku za gasilca vendar iščem nekaj bolj obsežnega).

Avtor oz. leto izdaje ni pomembno je pa zaželjeno da je v SLO jeziku.

Prosim, da mi pošljete ponudbe na ZS.

Hvala
arok

Objave: 18
Registriran: 27. september 2009, 21:39

Odg: PRIROČNIK - GASILSKA TAKTIKA

Objava janez » 30. marec 2013, 8:08

O tej temi je napisanih veliko knjig. Niso vse povsem uporabne.

Samo nekaj naslovov:

(ni avtorja) Trodelni napad in tlačni cevovodi (GZ LRS 1953) – serija Gasilska knjižnica
(ni avtorja) Strategija in taktika (GZ LRS v letih 1950 - 1955) morda v seriji Fasilska knjižnica
Gasilska knjižnica je serija gasilskih knjižic (kakih 18), ki jih je v letih 1959 do 1955 izdajala GZ LRS (Gasilska zveza Ljudske republike Slovenije)

Milan Vrhovec: Gasilska taktika (GZS – drugih podatkov nimam)
Knjiga ni več na tržišču je pa zadnja izdana v slovenskem jeziku na temo taktike.
Pri uporabi je treba biti previden v poglavju kjer so izračuni, saj je kar nekaj nedoslednosti, zlasti pri uporabi sestavljenih merskih enot.

Milan Vrhovec: Gasilska taktika prispevki v vseh izdajah Gasilskih priročnikov. Prispevek v Gasilskem priročniku z navedbo avtorja Tone Sentočnik je isto. Pri uporabi je treba biti zelo previden, ker je nekaj nedoslednosti.

Hermann Scröder: Einsatztaktik für den Gruppenführer Gasilska taktika za vodjo enote(založba Kohlhammer –Die roten Hefte št 10) cena okoli 11 evrov
Zelo poljubno napisano. Format A6 120 strani, uporabno za naše razmere.

Heinrich Schlafer: Das TaktikschemaTaktična shema (založba Kohlhammer)
Za to knjigo lahko rečem, da je »znanstveni« pristop k obravnavi gasilske taktike. Avtor ima zelo težak nemški jezik (sestava stavkov). Je pa gasilska taktika obdelna zelo sistematsko po taktičnem krogu – ugotovitev stanja – presoja, odločitev, načrtovanje – izdaja povelja. Posamezni koraki taktičnega postopka in celoten taktičen postopek so obdelani tudi kot kibernetična shema. Zelo zanimivo in uporabno za poglobljeno razmišljanje o taktiki.
Format 15 x 23 120 strani.

Več avtorjev Das Feuerwehr-Lehrbuch Gasilski učbenik(založba Kohlhammer – str 175-261 Allgemeine Einsatzlehre; str 363 – 699 Brandbekämpfung) cena 86 evrov
Za gasilske potrebe simpatičen učbenik. Celotna knjiga zajema vse znanje, ki bi ga moral imeti gasilec po končanem nadaljevalnem tečaju za gasilca.
Format A4 cena okoli 87 evrov skupno 1020 strani.

Knjigo Hermann Schroder: Einsatztaktik fur den Gruppenfuhrer sem deloma prevedel. Na razpolago je nelektoriran prevod. Pošlji mi na ZS svoj elektronski ali poštni naslov.

Tako na hitro smao nekaj naslovov. Iči še v FdV (Feuerewehr dienst Vorshrieften Gasilski službeni predpisi kjer so obdelani (predpisani) posmezni gasilski postopki.

Za naše razmere so nemški avtorji primernejši kot angleški ali ameriški, saj je gasilstvo pri nas organizirano bolj po nemškem ali avstrijskem vzorcu.

LP

Janez
LP
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Re: PRIROČNIK - GASILSKA TAKTIKA

Objava arok » 30. marec 2013, 10:08

Hvala za predloge. Še vedno pa iščem literaturo v SLO jeziku glede na to, da je ni možno več kupiti na GZS.
arok

Objave: 18
Registriran: 27. september 2009, 21:39

Nazaj na Izobraževanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov