Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Izobraževanje na Igu

Tečaji, vaje, šola ...

Moderator: Oskar

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objava Matej B. » 16. september 2002, 1:09

Milan! malo sem se pogovarjal s kolegi iz drugih društev ki so bili na tečaju IDA in vsi pravijo da so inštruktorji zelo zahtevni. A si ti in ostali zahtevni?? Upam da z mano v soboto ne boš tako strog :lol: .
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objave: 1138
Registriran: 30. julij 2002, 23:39
GE: Tržec

Objava Milan Dubravac » 16. september 2002, 10:54

Matej:
Poskušamo vas pripraviti na zahtevno delo nošenja izolirnega dihalnega aparata! Kako misliš, da bi se jaz počutil če bi izvedel da nisi bil kos operativni nalogi in nisi bil v stanju pomagati ko si bil na pomoč poklican, nekaj dni pred tem si bil pa pri nas na usposabljanju. Usposobiti vas skušamo tako, da boste zahtevnim nalogam kos.
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objave: 1887
Registriran: 10. julij 2002, 11:54

POT DO ICZR Ig

Objava Matej B. » 18. september 2002, 22:13

Vsi forumovci prosim vas za nasvet!

Ta petek grem skupaj še z 6-imi gasilci na Ig. Nobeden od nas še ni bil tam, zato vas prosim da miv opišete najkrajšo pot do Iga s meri Štajerske. Bodite natančni, povejte pri tej tabli tu levo, pri oni desno, glej to ....
Skratka čim bolj natančno prosim.

Lepa hvala!!

Matej B.
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objava Drago » 18. september 2002, 23:00

Na avtocesto prideš pri Sl. Bistrici in po avtocesti greš non stop, se pravi tud pred Trojanami, ko te spravjo iz avtoceste, se za Trojanami spraviš nazaj (Lukovica), ko prideš že pred Ljubljano drži smer Zagreb, Novo Mesto, takoj ko prideš na ljubljanski obvoznici skozi prvi predor (tu se pač ne zeznt) drži smer skrajno desno, se pravi za Ljubljana - jug, potem se še pelješ cca. 3 km proti Kopru in samo gledaš izvoz za Ig (so table), ko pa prideš iz avtoceste se držiš v vsakem križišču na levo. Na Ig-u pa takoj, ko boš prišel na en oski del (hiša - breg) je čez kakih 100 m asfaltni odcep (v breg) do centra) :)
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objave: 5141
Registriran: 28. avgust 2002, 20:06

Objava Matej B. » 19. september 2002, 23:05

Drago hvala za prometne nasvete.
Trenutno je ura 21.45 jaz pa pakiram nahrbtnik za na Ig. Ob 4.30 izvozimo ipred našega gasilskega doma, se nato peljemo do 2 km oddaljenega drugega društva, tam poberemo 4 člane ter se nato skupaj vseh 7 odpeljemo v cca. 170 km oddaljen Ig. Šli bomo malce prej ( vsi gremo prvič na Ig :) :) ) tako da bomo imeli čas za nastanitev in si malce odpočili od vožnje. Ob 8.30 pa Milan Dubravac in kolegi predavatelji začnejo s teoretičnim delom tečaja za specialnost dihalne naprave.
Tako nekaj za začetek. Upam da jutri zvečer (petek nekje okrog 8. ure) ne bom preveč utrujen, da vam bom lahko povedal kaj vse se mi je pripetilo čez dan.

Ajt, si dopisujemo jutri dalje!!

Lep pozdrav!! (jutri morda iz Iga :lol: )...

Matej B.
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objava Drago » 19. september 2002, 23:11

Matej: Ja fajn in srečno se vozite :!: in ko ti bo tekel "švic po riti" nikar ne reci; "kaj pr bogu sem komu naredo, da sem gasilec !?" :D :D

LP
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objava mezan » 19. september 2002, 23:46

Matej:

Bil sem v Velenju, prejšno izobraževanje za IDA, pa smo kar mal švical, upam da je na IGu bolj. Veš. zakaj bi delal če ni treba. So nas pa teral fejs po labirintu ( vse 3 dni po 2 posodi - Milan, Drago je labirint tudi na IG-u v smislu Velenja ).
Uporabnikova podoba
mezan

Objave: 178
Registriran: 9. avgust 2002, 12:00

Objava Drago » 20. september 2002, 9:45

mezan: Je kar podobno ja (mogoče je Ig celo kopiral Velenje :) ) še celo za nijanso se mi zdi IG "tesnejši", sploh na spustu ..
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objava Milan Dubravac » 20. september 2002, 16:55

Oprema vključno s stezo je po DIN normi. Steza na Igu je daljša kot v Velenju in prostorsko tesnejša in težja za prehod. V Velenju se prehod po stezi kombinira z obremenilnimi vajami (delomer, hoja, lestev). Stezo na Igu prehodimo povprečno v 8-10 minutah, v Velenju pa v 2-3 minutah. Tudi na Igu se prehod po stezi kombinira s kako dodatno vajo. Praktično usposabljanje pa je popestreno še z obremenilnim testom in ''sprehodom'' skozi dim. Bo pa vse tole verjetno pokomentiral naš forumovec Matej, ki je ravno danes in jutri na tej specialnosti in bo lahko kaj več povedal o znojnih podrobnostih.
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objave: 1887
Registriran: 10. julij 2002, 11:54

Objava Matej B. » 22. september 2002, 0:24

Ura je nekaj čez 22., še pred petimi urami pa sem bil na poligonih na Igu. Moram reči da so prvi vtisi odlični. Prvi dan teorija s predavatelji (vključno z Milanom) od 8.00 pa do 17.00. Seveda imaš vmes čas za kosilo, nekaj minutne odmore in še in še.. Če poslušaš na predavanjih imaš prednosti pri praksi. Danes (sobota 21.september) pa smo imeli praktične vaje. Začele so se ob 8.uri. Inštruktorji so nas seznanili z razstavljenim dihalnim aparatom, vsak pa smo imeli svojega (razstavljenega), nato pa smo ga po komponentah večkrat sestavili. Ko smo okrog 13. ure (takoj po kosilu) sestavili aparat smo prvič v njem prav zadihali. Postavili smo se v kolono in šli ven iz telovadnice gor v visoki stolp (cca. 14 m) da smo se malo razgibali, nato pa spet v koloni nazaj. Zatem je sledilo gibanje v labirintu po trojkah. Našega prvega kolega je krč zagrabil v ramenskem sklepu, tako da je odnehal, nato pa sma z drugim sama nadaljevala pot. Prvič je bil labirint osvetljen. Moj čas je bil nekje okrog 9 minut. Poraba kisika pa nekje okrog 120 barov. Drugič čez labirint je bilo malce bolj zakomplicirano, saj je bil temen prostor, osvetljen le z nekaj malimi lučkami. Nato je sledil kratek vstop v malo večji sod, nato pa hoja z IDA po lestvi v drugo nadstropje in nato čez balkon po stopnicah dol (vse z IDA). Nato pa je vsaka trojka doživela malo akcije, saj je svoje IDA namestila v GVC in se malce popeljala po dvorišču, nato izstopila, si nadela masko in čelado ter nato čez vhod po stopnicah nazaj v temen labirint. Vendar smo trojka tokrat dobili cev z ročnikom (okrog 8m) in kanto volumna 5 l napolnjena z betonom, katero sem jaz moral prenašati. Zadnja vaja je bila vstop v požarno hišo, katera je bila zadimljena v beli barvi. Naša trojka je imela nalogo da poišče svetilko, ki sveti rdečo ( v bistvu naj bi predstavljala žarišče požara. Not smo odšli brez sekire in brez vrvi (čeprav je v intervencijah ta oprema obvezna), ter po približno petih minutah našli to svetilko.
Tako smo končali s tečajem, dobili smo še potrdila in značko ter se nato malo težko poslovili od Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje Ig.
Glede samegaze labirinta patakole. Kot ti je že Milan povedal je proga dokaj zahtevna in pri svetlobi jo povprečen gasilec premaga v 8-10 minutah. Labirint je zelo ozek in nizek. Vsi smo se plazili kot kača, da smo premagali ovire. Ima dva globinsko ločena prostora. Spodnji je zelo nizek, tak da se moraš ves čas plazit ležeč. Dobro je da je material plastičeno da se lahko plaziš kar hitro. Malce večjo težavo predstavlja daljši rov, kjer je pomoč zadnjega in sprednjega
zelo dobrodošla.Sem bil2.((v sredini)) :D :D ) tako da sem se malce splazil v rov, nato me je zadnji porinil od zadaj, nato pa sem se že oklepal rok prvega da sem naposled prišel iz rova. Vendar ni bilo težav. Malce moraš pazit pri vrveh in višini, da se s tlačno posodo ne ujameš vanje. Skozi ozka vratca se nato priplaziš v drugi prostor, ki je zelo majhen, vendar zelo ogret, tako da se ti kar vizir zarosi. nato pa izstopiš iz labirinta v svež prostor kjer te že čaka inštruktor, da ti odmeri čas in porabo zraka. Ko sem prišel ven sem opazil da je tlačne posoda bila kar rosna, tudi noslno ogrodje in maska je bila rosna. Pa tudi sami smo bili kar malce potni in rdeči. Je kar velik napor to plazenje po labirintu, vendar mogoče 10-20% v primerjavi z resnično intervencijo.
Mežan če še nisi bil v labirintu na Igu, ti priporočam da ga ob priložnosti probaš. J izjemno zanimiv, nič se bat, malce več švicaš, si pa ijemno srečen ko prideš ven in si bil kos zadani nalogi.ž
Milan - načrtujem da bi se v prihodnjem letu (če že bo organizirano) udeležil kakšnega HOT FIRE TRAINING-a, tako da bi pridobil tisti občutek za realne razmere v akciji..

Ko sem se v petek vozil po AC v smeri do Iga sem bil poln vprašanj, ugibanj, pmislekov, kako je res tam. Vendar sem bil presenečen, koliko povdarka na strokovnosti je vse tam in na pravilni taktiki. tako sem se seznanil z veliko nivimi rečmi, ki bodo koristne tudi v običajnem življenju. Na Ig se bom definitivno še vrnil, uskladiti bo potrebno le študijske obveznosti in termine. Tako da vsakemu gasilcu, ki še ni bil na Igu priporočam obisk tega centra, saj je to velika izkušnja kjer spoznaš veliko novega!!

Za dodatna vprašanja glede samega tečaja te dni sem na voljo, prav tako tudi Milan ( a ne)!!!

Matej B.
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objava Drago » 22. september 2002, 12:50

Matej: WELCOME BACK :!: :) Si pa "expeditiven" - vsa čast ti ! Eto, pa bomo forumovci lažje dihali :D :D (tud brez IDA) zdaj, ko se nam je Matej vrnil iz Ig-a :o :oops: Na čestitke (za tisto značko) sem pa skor pozabil !

LP
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

VPRAŠANJE

Objava Primož » 23. oktober 2002, 14:56

A mi lahko kdo pove kdaj bo na Igu tečaj za gas.častnike.Vnaši zvezi zmer prepozn dobimo razpis za prvo obdobje?
Primož

Objave: 106
Registriran: 22. oktober 2002, 19:43

Objava Drago » 23. oktober 2002, 15:41

Primož: Moral boš natančneje opredeliti vprašanje, če želiš odgovor. Zdaj se namreč ne ve natančno na kaj misliš: ali na tečaj za "vodjo enot" (GČ) ali pa na tečaj za "člane višjega poveljstva" (VGČ), ki se pa zares dogaja na IG-u v dveh delih. Torej ? :?:
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objava Primož » 23. oktober 2002, 16:52

Gre za tečaj"vodjo enot" GČ.Zanima me termin po novem letu,ker naša zveza najverjetneje ne bo organizirala tečaja me zanima če je kak termin na Igu.
LP,Primož
Primož

Objave: 106
Registriran: 22. oktober 2002, 19:43

Objava Drago » 23. oktober 2002, 17:03

Tečaj za "vodjo enot" se organizira na nivoju regije in v teoretičnem delu se tudi izvede na nivoju regije, le praktični del je sedaj že kar "obvezen" na Ig-u. Tako, da bo na tvoje vprašanje vedel najboljši odgovor tvoj regijski poveljnik. Program izobraževanja za naslednje leto pa še itak ni sprejet :evil: za1x žau, ne vem odgovora :oops:

LP
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

NazajNaprej

Nazaj na Izobraževanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov