Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Zanima me ...

Tečaji, vaje, šola ...

Moderator: Oskar

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Re: Zanima me ...

Objava RomanB » 19. december 2014, 8:28

Matjaž Zupan je napisal:...Rečeno pa je bilo nekaj o tem, da naj za prijavo na oba tečaja ne bi bila več zahtevana 5. stopnja izobrazbe (ampak to je neuradno :oops: ).

A potem se bodo spet pravila spreminjala? Po tem mandatu pa še statut... :roll:
RomanB

Objave: 255
Registriran: 13. december 2010, 12:29
GE: PGD Repnje-Dobruša

Odg: Zanima me ...

Objava joe » 19. december 2014, 21:04

Na podelitvi v GČ in VGČ v Velenju je Petek povedal, da bojo spremenili to, da neboš moral več preskočiti NGČ oz nekateri tudi VS in iti direkt za GČ s pomočjo višje izobrazbe!
joe

Objave: 50
Registriran: 30. julij 2013, 17:44

Objava gubina » 20. december 2014, 0:11

joe je napisal:Na podelitvi v GČ in VGČ v Velenju je Petek povedal, da bojo spremenili to, da neboš moral več preskočiti NGČ oz nekateri tudi VS in iti direkt za GČ s pomočjo višje izobrazbe!

To pa podpiram in tako je tudi prav :!:
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 744
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava arok » 23. december 2014, 16:56

Ve mogoče kdo kdaj naj bi se to spremenilo?
arok

Objave: 18
Registriran: 27. september 2009, 21:39

Objava Wulfenit » 25. december 2014, 13:36

Stavim, da bo zdaj nekdo napisal, da je bilo na to temo prelitega že veliko črnila... Mislim, da mi boste opravičili, če tukaj to nalepim, se sklada z nekaj višje napisanimi "posti"

Meni sploh ni jasno, na osnovi česa so to splošno izobrazbo sploh vključili v gasilstvo. Če nimaš V. stopnje, ne moreš višje od NGČ-ja. Mislim, to je enako, kot če bi nekomu rekel, ker nimaš recimo V. stopnje, ne smeš iti delati izpita za avto. Logika je nekje tu tu. #-o . Ali ni tako, da mora vsak opraviti izobraževanje za naše tečaje? Ali ne opravi sprejemnih izpitov, praktičnih vaj, in na koncu še zaključnega izpita? Torej, ali ni opravil vsega, kar se od njega pričakuje? Zakaj pa bi moral zato imeti splošno izobrazbo, če pa se bo moral učiti specifična znanja iz gasilstva, ga uspešno zagovarjati in praktično prikazati? Če mu ne uspe, pač ni za to, in ne bo napredoval. Če pa mu uspe, pa toliko boljše zanj. Boljše bi bilo narediti bolj zahtevne sprejemne izpite za posamezna izobraževanja, kot pa na izobrazbo gledati :mrgreen: Pa nas naj pomečejo na sprejemnih, bo manj bolelo, če veš da si iz gasilerije ruknil, kot pa če ti je onemogočeno že v osnovi prikazati to znanje.Je lahko nekdo z doktoratom slabši vodja intervencije/enote, kot pa en z dokončano poklicno :twisted: . No to je moje mnenje (imam VII. stopnjo, tako da se ta zadeve mene direktno ne tiče, se mi pa zdi zelo krivična do nekaterih kolegov gasilcev :shock: )... Upam, da se bodo te omejitve res kmalu odpravile...
Pa lep pozdrav vsem, upam da tudi ta forum spet malo bolj zaživi
Medalja / krogla vedno zgreši "tapravega"
Uporabnikova podoba
Wulfenit

Objave: 19
Registriran: 28. november 2013, 11:28
GE: Hoče

Objava janez » 25. december 2014, 17:12

Splošna in gasilska izobrazba. kaj imata skupnega. nič in vse.

Od gasilca pričakujem:

STROKOVNOST stopnja splošne in gasilske izobrazbe in izkušnjami
FIZIČNE LASTNOSTI moč in vzdržljivosti telesa in organov.
SPRETNOST IN GIBKOST sposobnost hitrega, koordiniranega in racionalnega gibanja okončin in telesa.
INTELIGENTNOST sposobnosti hitrega ugotavljanja in primerjanja stanj, iskanja načinov rešitve in sprejemanje pravih odločitev.
KOMUNIKATIVNOST izražena v sposobnosti dajanja in sprejemanja informacij, poslušanja in skupinskega dela.
PSIHOLOŠKA STABILNOST obvladovanje čustev v času tehničnega reševanja in pravilna ocena lastnih sposobnosti.
POSLUŠNOST natančno, strokovno in brezpogojno izpolnjevanju povelja.
DOJEMLJIVOST ZA TVEGANJE sposobnost prepoznavanja nevarnosti, spremljanja situacije in v sposobnosti predvidevanja možne nove nezgode

Torej kar osem lastnosti, ki naj jih ima gasilec. Pa to ni moje znanje, to sem prebral pri drugih, ki so v gasilstvu veliko "bolj doma" kot jaz in jih sam spoštujem in se od njih učim (Franc Černelič: Gasilsko tehnično reševanje - izdala GZS). Kot prva lastnost je omenjana STROKOVNOST. In takoj je dodano; stopnja splošne in gasilske izobrazbe z izkušnjami.

Dober gasilec zna uporabiti svojo splošno izobrazbo in jo dopolniti z osvojenim gasiskim zanjem. Tu pa pride v upoštev uporabo sposbnosti: INTILIGENTNOST. Nikakor ne smemo mešati INTILIGENTNOSTI z IZOBRAZBO. Če bi poenostavil do skrajnosti bi lahko INTILIGENTNOST nadomstil z ZDRAVO KMEČKO PAMETJO. Te pa velikokrat manjka.

Sam sem šel lepo po vrsti in sem opravil vsa gasilska izobraževanja (tečaje). Celo na izpitu za gasilskega častnika mi je izpraševalec ponudil, da mi kot gradbeniku ni treba opravljati izpita iz gradbeništva. Hitro sva zaključila: Če sem po poklicu gradbenik bom z večjo lahkoto opravil izpit iz predmeta (na fakulteti sem se s tem ukvarjal 4 leta = 8 semestrov) kot kolega na istem tečaju, ki je gradbeništvo (takrat) poslušal kar celih 8 ur. Torej mi izpit iz "mojega predmeta" nikakor ne sme predstavljati problema.

Dober gasilski vodja bo znal izkoristititi splošno in strokovno znanje posameznika v svoji enoti. Če so težave z vodovodom si želi - vodovodarja, če so težave z elektriko - električarja, ko pride do delne ali popolne porišitve objekta je zelo dobrodošel gradbenik (ki pa si takoj zaželi izkušenaga rudarja).

Edino kar osebno "priznavam" kot "olajšavo" za višjo stopnjo izobrazbe je lahko skrajšani staž v posamezni stopnji (činu). Tisti, ki je končal višjo stopnjo izibrazbe je moral hoditi več let v šolo, pogosto se ni imel niti časa ukvarjati z gasilstvom. In se je postaral. S skajšanim stažem v posamzni stopnji (činu) mu omogočimo malo hitrejše napredovanje. Poudarek je na malo, Nikakor pa ne sme preskakovati stopenj. Lepo vrsti od gasilca naprej - samo [b]malo[b] hitreje. Če pa nima potrpljenja - saj je še veliko prostovoljnih organizacij.

Hiper produkcija višjih in visokih činov je gasilki organizaciji bolj škodovala kot koristila. Izognil se bom naštevanju napak, ki so jih taki "hibridni gasilski strokovnjaki" povzročili.

In spet postajam predolg. Presek splošne in gasilske izobrazbe, na nekaj let podlage v izkušnjah daje najboljše rezultate. Vsak parameter zase je uporaben le zase in v gasilstvu nima ustreznega učinka.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Objava Wulfenit » 25. december 2014, 21:43

hja ni kaj .. tovariš Janez, zelo dobro napisano, sedaj pa razumem in ima ta zadeva s splošno izobrazbo že nekaj več smisla. Ne vem zakaj se ob lastnem pisanju nisem spomnil na iskanje tesarjev in ključavničarjev med tečajniki na predavanjih tehničnega reševanja :)
Resnično dobra obrazložitev, hvala !
Uporabnikova podoba
Wulfenit

Objava janez » 25. december 2014, 22:10

Malo prehitro sem stisnil POŠLJI. Prsti so hitrejši od misli.

Tisto, kar sem želel povedati, je: gasilec naj si pridobi svoje gasilsko znanje na gasilskih tečajih. Splošna izobrazba naj bo pri tem le v pomoč. Torej ne sme biti splošna izobrazba pogoj za gasilsko izobtazbo ali za pridobitev gasilske izobrazbe.

Zelo pomembno pa je, da je kvaliteta gasilskega izobraževanja po vsej Sloeveniji med seboj primerljiva. Torej naj bo kvaliteta gasilskega pouka povsod enaka. Ne vem če je bilo res (upam, da ne), menda so imeli podčastniški (vodja enote) in častniški tečaj (vodja enot) kar skupaj. Halooo!!!

Tam v davnih osemdesetih letih prejšnjega stoletja sem bil predsednik Komisije za izobraževanje v takratni Mestni gasilski zvezi Ljubljana. Takrat je imela Ljubljana kar pet občin (Bežigrad, Center, Moste-Polje, Šiška, Vič-Rudnik) s skupaj kar blizu sto gasilskih društev. Zamislil sem si in tudi uporabljal poseben obrazec za prijavo. Na razpolago je bilo 10 stopenj izobrazbe (1-nedoknčana osemletka, 2-končana osemletka, 3-enoletna srednja šola/priučen/, 4- dveletna srednja šola/priučen/, 5- triletna srednja šola/izučen obrti/, 6-štirietna srednja šola/gimnazija, tehnična srednja ali podobna šola/, 7-prva stopnja fakultete, 8-druga stopnja fakultete/diploma/, 8-magisterij, 10-doktorat). Po takratnem sistemu izobraževanja so bile pač take stopnje, moje označevanje se ni ujemalo z uradnim poimenovanjem stopenj izobrazbe. Bilo pa je povsem razumljivo in bolj natančno.

Ko mi je kolega pomagal spraviti podatke (več let - okoli 1500 tečajnikov) v računalnik (takrat še nismo vsi in vsepoprek uporabljali računalnika) in jih obdelati so bili rezultati točno po Gausovi krivulji. 25% tečajnikov je bilo z izobrazbo pod triletno srednjo šolo (izučen obrti), 50% tečajnikov je bilo s triletno srednjo šolo (izučen obrti) in 25% z izobrazbo višjo od triletne srednje šole (in nobenega magistra ali doktorja). Torej je povsem nesmiselno postavljati pogoje za napredovanje v činu s splošno izobrazbo. 50% tečajnikov je imelo 4. stopnjo (po uradni klasifikaciji), prepričan sem, da se danes stanje ni bistveno spremenilo.

Za poklicnega gasilca je danes predpisana 5. stopnja izobrazbe (stiriletna srednja šola). Velika napaka! Ko gori ostrešje si tam želim za partnerja pri gašenju tesarja in ne gradbenga tehnika. Tesar bo z enim dobro odmerjenim udarcem sekire odbil šorovec, gradbeni tehnik pa bo lepo narisal ostrešje. Sami presodite kaj bolj potrebujem na goreči strehi.

Tudi pri navanju poklica sem imel svoje zahteve. Želel sem podatek kakšen poklic ima tečajnik. Takratno usmerjeno izobraževanje je ve poklice napravilo neprepoznavne.

Pa mi povejte kaj je oblikovalec in spajalec kovin, ali je to: kovač, stavbni klepar, avtoklepar, ključavničar, strojni klučavničar, graver, strugar, zlatar.... Sami presodite katerega od naštetih poklicev potrerebujem v gasilstvu. (Odgovor: zlatarja - on zna izdelati zelo nobl odlikovanje)

Ko predavam pri tehnilnem reševanju reševanje iz ruševin, povprašam skupino: "Koliko imamo v našo skupini zidarjev..., tesarjev..., kovačev...?" Pri 18 tečajih na leto se sem ter tja javi kakšen. So pa to ključni poklici za reševanje iz ruševin.

Torej moje mnenje: splošma izobrazba naj ne bo pogoj za napredovanje v gasilstvu (za udeležbo na tečajih), lahko pa je mala - čisto prednost.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava janez » 25. december 2014, 22:17

No me je pa Wulfenit prehitel z odgovorom. Je tudi geolog pri reševanju dobrodošel - zlasti če gre za nevarnost plazenja. Vsaka stroka lahko v gasilstvu da pomenben prispevek.

Vesel sem, ker lahko vselej s ponosom zatrdim: "Gasilci znamo vse!" In res je tako. Imamo vse poklice in vas potrebna zanja. In tisti ki zna naredi, ostali pa pomagamo, nekateri pa le ploskamo. Vendar GASILCI ZNAMO IN NAREDIMO VSE. Samo za ljubega Boga - ne zakomplicirajmo si vsega - saj se da tudi čisto preprosto živeti.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava ssecnik » 25. december 2014, 22:47

Janez,
samo mali popravek.Poklic,ki si ga omenil,je PREoblikovalec in spajalec kovin,žal sem to tudi sam,poleg tega pa še poklicni gasilec.
Sicer mi malta ni neznana,delal sem kot tesar in krovec,strojni in konstrukcijski ključavničar,sedaj pa sem v podjetju za distribucijo električne energije.
Tako,da,sej ni važna šola,važno je,kaj človek zna.Potrebno je vedeti,kakšnega človeka imaš v enoti in kaj lahko od njega pričakuješ.
Itak se pa najbolje obnesejo kmetje,ti se spoznajo na vse! :D

LP Srečo
ssecnik

Objave: 70
Registriran: 8. januar 2013, 21:17

Objava Wulfenit » 25. december 2014, 22:49

Pod zgornji post tov. Janeza bi se takoj podpisal tudi sam :!:
.. Če bi vsakič bila možnost, da je kdo iz stroke zraven na zanj primerni intervenciji, bi bilo idealno ( hehe seveda, tudi kot geolog se na intervenciji plazu počutim bolj "doma" :lol: ) Pa vzamimo dani primer. Četudi jaz mogoče na plazu lahko bolje pomagam, ker imam z njimi več izkušenj od mojih kolegov v enoti, pa me ta VII. stopnja ne naredi čisto nič boljšega vodjo od nekoga s poklicno izobrazbo (gotovo jih je v vodenju ogromno boljših od mene). Ampak, samo zato, ker imam jaz to stopnjo izobrazbe, bi lahko (MOGOČE) napredoval brez omejitev do samega vrha, nekdo ki pa je rojen leader in ima vse zgoraj naštete pogoje za odličnega vodjo, pa ne, ker mu manjka splošna izobrazba? No, jaz bi naredil sprejemne tako težke, da bi jih lahko opravil vsak samo po dobro predhodni pripravi. Če pa se nekdo dobro pripravi in z veliko volje spravi k učenju že pred tečajem, pa mu tudi nižja stopnja izobrazbe ne bi smela povzročati težav, pa tudi sodeloval bi lažje. Sedaj pa so ti naši kolegi brez možnosti sploh izkazati se.
Saj vem, da ne bomo tukaj ničesar rešili, samo to sem že dalj časa želel spraviti "iz sebe" :)
Pa oprostite vsi za moje nakladanje tukaj.
LP
Jure
Uporabnikova podoba
Wulfenit

Objava janez » 26. december 2014, 9:53

Da se takoj izmažem in prikrijem svojo napako. Malo poglejte koliko je zamenjanih, izgubljenih in pozabljenih črk v mojih objavah. tudi celi zlogi manjkajo. In tako je preoblikovalec postal oblikovalec. Ha, pa sem se izmazal - uporabil sem splošno izobrazbo (naj verjame kdor hoče).

Navedek: "Tako,da,sej ni važna šola,važno je,kaj človek zna." drži le delno. Šola je pomembna, šola (izobrazba) omogoča, da človek zna opravljati svoj poklic. Vse ostalo je priučeno. To pomeni, da je lahko narejeno kvalitetno, lahko je pa le šušmarjenje. Res pa je tudi, da danes (zlasti v javni upravi) preveč poudarjamo izobrazbo. Neka prava mešanica izobrazbe, izkušenj in še česa je najboljše.

"Če bi vsakič bila možnost, da je kdo iz stroke zraven na zanj primerni intervenciji, bi bilo idealno..." - o tem lahko samo sanjamo. Je dobro, če zna vodja intervencije vključevati posameznike po njihovem znanju in sposobnostih.

In spet smo pri vprašanju: "Kdo pa je vodja intervencije?" Kolikor opažam v našem vrlem gasilstvu nič več ne vodimo. Pribliskamo (modre luči) in pricvilimo (sirene) na kraj dogodka, nato se razbežimo in vsak začne delati nekaj po lastni presoji. Kdo je vodja se ne ve. Tisti, ko obleče telovnik (z napisom vodja intervencije), vihti v rakah radijsko postajo, maha z zastavico... to ni vodja (samo on misli, da je). Vodja poveljuje, vsi ga upoštevajo, vsi izvršujejo njegove ukaze. Pol stoletja nazaj (takrat sem se začel bolj resno ukvarjati z gasilstvom) je bilo prvo povelje na prizorišču: "Raz voz, za vozom zbor", in nato je vodja razdelil naloge. Samo to je bilo v vendar tistih starih, primitivnih...časih. Danes pa je vse samo po sebi umevno, vsi vse vemo, vsi vse znamo, vsi delamo vse...

Po tistem ko sem se sam začel ukvarjati z gasilstvom, smo začeli uporabljati ogenj, izumili smo papir, naredili smo bicikel... neverjetno smo napredovali.

Postavljanje lestve (tridelne, stikalne) se opravi po točno dolčenih postpkih in vse na povelje:
- "Lestev raz voz!"
- "Lestev na roke (rame), v smeri objekta naprej!"
- "Lestev polži!"
- "Lestev dvigni!"
- "Lestev izvleči!"
- "Lestev zaveži!"
- "Lestev prisloni!"
In tako lepo naprej. Tisto: "Fantje, dajmo postavit lojtro kele (to je v Ljubljančini "tja")" ni nič. Kdo, kaj, kako.?.?.?

Na izpitih vsakega kandidata povprapšam po njegovi stroki in splošni izobrazbi. Malo sem radoveden, morda kdaj tudi preveč. Mi pa to pomaga pri tem koliko naj bom zahteven.

Pred časom mi je deklica, ki nekaj mesecev pred tem uspešno opravila gimanzijsko maturo na izpitu ob koncu nadaljevalnega tečlaja za gasilca na vprašanje "Kaj je kisik" zažvrgolela: "Kisik je organska spojina...". Odgovor me je prizadel. Gimnazijski maturant ima široko splošno izobrazbo. Ni zgodovinar, pa se kljub temu lahko pogovarja o zgodovini; ni geograf, pa se kljub temu lahko pogovarja o zemljepisu; ni kemik, pa se kljub zemu lahko pogovarja o kemiji... Sam ne vem ali je bila to poplna ignoranca (neresno jemanje izpita) ali resnično (katastrofalno) neznanje. Sam ne vem ali sem bil užaljen ali razočaran.

Ko sem še vodil Komisijo za izobraževanje pri Mestni gasilski zvezi Ljubljana smo organizirali tečaj za nižje gasilske častnike. Bil je izveden na poseben način. Bil je za 1/3 krajši. Pogoj za udeležbo pa je bila 5. stopnja izobrazbe (končana štiriletna srednja šola). Manjše število ur smo opravičili s tem, da je tečajnikom znano nekaj, kar moramo na običajnem tečaju sicer podrobneje obrazložiti. Ob zaključku tečaja smo bili zelo zadovoljni - tako tečajniki kot predavatelji. In večina teh tečajnikov je kasneje lepo napredovala, danes mnogi zasedajo pomembne funkcije v gasilstvu. Torej se da splošno izborazbo uspešno uporabiti tudi pri gasilskem usposabljnju.

No pa dpovolj nakladanja. Splošna izobrazba je lahko dobra osnova za kvaliteno gasilsko znanje, ni pa izključni pogoj.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava arok » 7. januar 2015, 13:31

Pozdravljeni

Zanima me kje je zakonsko določena max. starost gasilskih vozil, ki se še lahko uporabljajo v gasislke namene. Vem da se uporabljajo v Slo še tudi precej stara vozila ampak me zanima kako je to zakonsko oz. v kakšnih drugih predpisih.
Skratka kje je to določeno oz. zavedeno ?

Hvala
arok

Objave: 18
Registriran: 27. september 2009, 21:39

Re: Zanima me ...

Objava linkotite » 7. januar 2015, 14:35

Zdravo!

Za določeno max. starost gasilskega vozila še nisem slišal, vozilo je uporabno dokler je tehnično izpravno in z njem ne ogrožamo sebe in ljudi v okolili. Je pa podatek življenska doba vozil, kar pa ne pomeni tudi max. starost vozil.
Priloge
priloga_2.pdf
(76.6 KiB) Prenešeno 121 krat
Uporabnikova podoba
linkotite

Objave: 114
Registriran: 29. marec 2010, 21:28

Objava Wulfenit » 7. januar 2015, 21:52

A to je življenjska doba vozil? Kako je lahko življenjska doba poveljniškega vozila samo 5 let??!! :shock:
Uporabnikova podoba
Wulfenit

NazajNaprej

Nazaj na Izobraževanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Google [Bot] in 3 gostov