Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kaj so obdavčljivi dohodki PGD

Teme, ki se nanašajo na finančno poslovanje gasilskih organizacij.

Moderator: Marjetica

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Kaj so obdavčljivi dohodki PGD

Objava rudibr » 27. december 2016, 17:53

Letos me je presenetila trditev, da so dotacije gasilskim društvom s strani občine prek gasilske zveze ali povračila za intervencije obdavčljiv dohodek. Ali to drži, da je treba od tovrstnih prihodkov plačati davek? Za vsakršno informacijo bom hvaležen, ker bi se rad prepričal, kaj je prav.
Rudi Bregar, S51BR
http://www.bregar.si
Uporabnikova podoba
rudibr

Objave: 19
Registriran: 23. marec 2009, 14:36
GE: PGD Primskovo

Re: Kaj so obdavčljivi dohodki PGD

Objava Maverik » 27. december 2016, 21:13

Ne, to ne drži. Obdavčeni so prihodki iz pridobitnih dejavnostih.
Maverik

Objave: 87
Registriran: 20. marec 2005, 0:08

Odg: Kaj so obdavčljivi dohodki PGD

Objava rudibr » 27. december 2016, 21:26

Hvala.
Rudi Bregar, S51BR
Uporabnikova podoba
rudibr

Odg: Re: Kaj so obdavčljivi dohodki PGD

Objava rudibr » 28. december 2016, 14:41

Maverik je napisal:Ne, to ne drži. Obdavčeni so prihodki iz pridobitnih dejavnostih.

Tudi sam sem potem malce raziskoval in ugotovil nekatere zadeve, ki bodo koristile tudi komu drugemu, če ga bo kdo prepričeval, da so dotacije obdavčene.

Za izhodišče sem vzel tri predpise:
- Zakon o gasilstvu
- Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2)
- Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti

Če prav razumem, je dilema ali se od občinskih dotacij prek gasilske zveze za delovanje operativne dejavnosti in povračil stroškov za intervencije plača DDPO. Če sem razumel prav, potem je tolmačenje, da se od dotacij plačuje DDPO, napačno.

Vsako gasilsko društvo (PGD) je ustanovljeno po zakonu o društvih in hkrati po posebnem zakonu o gasilstvu, ki gasilsko dejavnost opredeljuje kot obvezno nepridobitno dejavnost. To je opredeljeno tudi v vsakem gasilskem statutu, kjer so izrecno navedene nepridobitne dejavnosti, ki jih izvaja.

Po Pravilniku o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti je nedvoumno določeno v tretjem členu, kdaj se ne plačuje DDPO (med drugim):
- sredstva za izvajanje javne službe iz javnofinančnih virov;
- namenska javna sredstva.

Jaz drugega pravilnika novejšega datuma nisem našel, sem se pa pozanimal tudi v eni izmed občin, kjer so mi izrecno dejali, da se za denar iz proračunskih (javnih) sredstev, ki so namensko dodeljena društvu, ne plačuje DDPO.

Na podlagi vsega tega ocenjujem, da se tako tudi za sredstva občine prek gasilske zveze, ki so namenjena financiranju operativne gasilske dejavnosti kot javne službe, morebitna povračila za intervencije in nenazadnje tudi za sredstva za kulturo po pogodbi, NE PLAČUJE DDPO.
Rudi Bregar, S51BR
Uporabnikova podoba
rudibr

Nazaj na Finance

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost