Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Financiranje gasilskih zvez

Teme, ki se nanašajo na finančno poslovanje gasilskih organizacij.

Moderator: Marjetica

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Financiranje gasilskih zvez

Objava Janez Tratnik » 4. junij 2004, 11:43

Zanima me na kakšen način se financirajo gasilske zveze po SLO. Opažam namreč, da določene zveze razpolagajo s precejšnjim kupom denarja druge pa ne (špekuliram) :oops: .
Kako je z dotacijami društvom, ki so vključena v zvezo?

Dajte se malo razpisati o tem, prosim.
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objave: 2788
Registriran: 7. avgust 2002, 8:47

Objava Gregor K. » 4. junij 2004, 12:11

Pišuka ponekod imajo narejeno tako, da lokalna skupnost (skupnosti) dajo denar GZ, in nato ona po nekem ključu deli denar po gasilskih društvih oziroma enotah.

Pri nas je stvar taka, da društva dobimo denar nakazan od svoje lokalne skupnosti (v GZ je več občin) in nato mi damo GZ kolikor ga rabi za delovanje, delitev pa poteka po ključu kategorizacije enot.
Mislim pa, da je tak način bolj ustrezen kot prvi, se manj denarja izgubi...
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava Drago » 4. junij 2004, 12:48

Tudi pri nas je GZ - "proračunski porabnik", za delovanje zveze so v proračunu točno določena sredstva (za celo leto 800.000,00 sit), ki jih dobivamo od občine na podlagi sklenjene pogodbe. Ne bom vam razlagal s kakšnimi problemi se srečujemo :oops:, v glavnem za letošnje leto je bilo nakazano iz tega naslova 100.000,00 sit :( :oops:. Zaradi tega je delovanje GZ-ja (skoraj) onemogočeno, slednje pa je tudi cilj našega župana. Pa nismo edini v takem dr... (čakamo na dopolnjen zakon in na GZS :? :oops: - če se malo pohecamo :twisted:).

lp DC :smoke:
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objave: 5141
Registriran: 28. avgust 2002, 20:06

Objava Štajerc » 4. junij 2004, 13:21

Pri nas dobi GZ sredstva od naše in od drugih občin (oz. v naši občini od službe za ZR oz. iz postavke za zaščito in reševanje) za svoje delovanje (plače, honorarji, obratovalni stroški, dnevnice, reprezentanca, gorivo,...). Z denarjem iz požarne takse (ki ga v LJ ostane 30% in je preostalih 70% potem za nas 100%, s katerimi razpolagamo) pa razpolaga JGS (javna gasilska služba) in ga troši glede na svoje odločitve... gre pa iz tega 60% za poklicne, 40% pa za prostovoljne gasilce... in samo iz tega se financira obleke, vozila, popravila,...
Je pa hec en drugi... če bo sprejet predlog novega zakona o gasilstvu, bo ves keš in vse pravice dobila zveza, JGS bo ostala brez pomena, občina pa bo samo plačevala... kar pa ni prav! Kajti zveze trenutno niso pravne osebe javnega prava, pač pa zasebnega...
In še ena zanimivost iz naših logov: pri nas je hiearhija takšna: občina - služba za zaščito in reševanje - javna gasilska služba (ta pa pokriva in poklicne gasilce in tisti del prostovoljnih v GZ, ki so iz naše občine)... in ravno JGS, ki tala dnar, ni pravna oseba... nori svet...

lp

bp
Štajerc

Objave: 310
Registriran: 15. februar 2003, 7:59

Objava Štajerc » 4. junij 2004, 13:32

Sem pa že slišal, kot je rekel GregorK, da so ponekod društva sama ustanovila zvezo zaradi lastnih interesov in potreb in ji potem dajo toliko, kolikor je potrebno za njeno delovanje... to se mi zdi boljši sistem...

vem pa, da je v zvezi s financiranjem še mnogo problemov... mi dobimo za delovanje isto vsoto denarja kot društvo nižje kategorije ali kot tisto društvo, ki sploh ni imelo nobenega izvoza... da ne govorim o številu delovnih ur in št. operativcev na intervencijah... ne, to sistem nič ne briga... vem pa, da se stvari že premikajo in da se bo "verjetno" v prihodnje dnar za osnovne funkcionalne stroške delilo po drugem ključu...
upati ni greh...

lp

bp
Štajerc

Objava Janez Tratnik » 4. junij 2004, 13:32

Vidim, zadeva že takoj v začetku vodi v pravo smer. =D>

Počakajmo še koga s komentarji.

Tukaj ste gosti (taki in drugačni) z objavami zelo dobrodošli. :lol: :wink:
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objave: 2788
Registriran: 7. avgust 2002, 8:47

Objava Gregor K. » 4. junij 2004, 17:48

Štajerc dobro preberi kaj sem napisal!
V naši GZ smo samo reorganizirali sistem financiranja in to že pred leti kolikor vem... Nobenega ustanavljanja novih zvez ipd. ni bilo.

Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objava metodg » 4. junij 2004, 18:22

Naš GZ Občine Radovljica pokriva samo eno občino. Denar se po nalogi GZ preliva na društva. Kako se deli denar je dočeno v proračunu GZ, ki ga sprejme predsedstvo. Mislim, da je ta način dober, ker imamo s tem boljši pregled in kontrolo nad društvi.
Sredstva za delovanje zveze znašajo nekako 3-4% gasilskega proračuna, s tem da smo z novim letom zaposlili tajnika, zato se bo ta procent za malenkost zvišal.

Metod G.
Bomo zmogli??? BOMO JA!!!! ... je rekel mojster MIHA.
Uporabnikova podoba
metodg

Objave: 893
Registriran: 12. julij 2002, 14:03
GE: PGD Brezje na Gor.

Objava Štajerc » 4. junij 2004, 23:30

Gregor K! Nisem mislil ustanavljanja novih zvez ob že obstoječih! En kolega mi je pač dejal, da so pri njih zvezo ustanovili in jo financirajo sami... je prej pač ni bilo... oziroma... kako so prej to imeli urejeno, ne vem, zdaj je v glavnem tako...
pa še nekaj... ne kompliciraj! Hotel sem samo reči, da pač ta društva iz tega določenega kraja sama financirajo zvezo!

lp

bp
Štajerc

Objava Gregor K. » 5. junij 2004, 5:53

Štajerc je napisal:Sem pa že slišal, kot je rekel GregorK, da so ponekod društva sama ustanovila zvezo zaradi lastnih interesov in potreb in ji potem dajo toliko, kolikor je potrebno za njeno delovanje... to se mi zdi boljši sistem...

vem pa, da je v zvezi s financiranjem še mnogo problemov... mi dobimo za delovanje isto vsoto denarja kot društvo nižje kategorije ali kot tisto društvo, ki sploh ni imelo nobenega izvoza... da ne govorim o številu delovnih ur in št. operativcev na intervencijah... ne, to sistem nič ne briga... vem pa, da se stvari že premikajo in da se bo "verjetno" v prihodnje dnar za osnovne funkcionalne stroške delilo po drugem ključu...
upati ni greh...

lp

bp

:lol:
Ne kompliciram, gre se za to, da ta forum berejo tudi gasilski kolegi iz moje zveze in to precej redno in ne bi rad, da me kdo vleče za jajca zaradi stvari, ki jih nisem rekel ali storil! :?

LP! :wink:

Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objava Štajerc » 6. junij 2004, 2:15

Če bodo natančno prebrali, ne bodo ne tebe ne mene mogli "haklat"!

lp

bp
Štajerc

Objava Reimond » 6. junij 2004, 8:46

Pri preletu te teme mi ni nič jasno??? :explode:
Kdo financira GZ? Financira jo tisti, ki jo je ustanovil, to pa so PGDji. Konec koncev pa so itak vsi predsedniki PGD v upravnem odboru GZ, torej jim je jasno iz katere denarnice se bo plačal zapitek. V bolj "zdravih " GZ so se društva in dotična občina tako dogovorili, da vsa javna sredstav pridejo na GZ, kjer se denar tala transparetno in vsi v zvezevi vidimo, kdo kaj dobi in zakaj. Način talanja keša pa je seveda odvisno od statuta GZ, različnih točkovnikov in načrtov opremljanja društev, katere sprejmejo vsa PGD v zvezi. To seveda teče v zdravih GZ, v bolnih pa po načelu ciganskega grupnega seksa, kjer se vsi slečejo potem pa vsak svojo obleko pazi. Naj živi slovenska fofšarija!!! :piroman:
Reimond

Objave: 49
Registriran: 12. april 2004, 11:07

Objava tom-tom » 6. junij 2004, 9:16

Pri predlaganem načinu je možnih približno 3 na n kombiniranih učinkov:

1. GZ pobere ves denar, GE ostanejo brez
2. GZ razdeli 1/2 na vsa društva enako (predsedniki so takoj za)
3. GZ razdeli 9/10 močnim in osrednim društvom GZ
4. GZ razdeli sredstva po sprejetih kriterijih proporcionalno sistemsko
5. GZ ustanovi pokicno enoto na nivoju lokalne skupnosti
6. ...

Čudo in mnogo glav se bo še ob temu zmešal. Včasih pa tudi katera pade.
tom-tom ® je pridn fant sam kej k delat neče, je enkrt reku en zidar
Uporabnikova podoba
tom-tom

Objave: 271
Registriran: 8. avgust 2002, 16:50

Objava Milan Dubravac » 6. junij 2004, 10:01

Ali pa tako kot na Jesenicah: GZ ne odloča nič, denar je od obeh poveljnikov občinskih poveljstev in onadva odločita glede denarja, tudi za aktivnosti GZ. Pa sistem funkcionira že kar nekaj let čeprav je najvišji vrh GZS rekel da to ni mogoče!!!!!
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objave: 1887
Registriran: 10. julij 2002, 11:54

Objava Reimond » 6. junij 2004, 10:15

Oprostite moji nevednosti, vendar ne vem o čem pišete. :lolmen:
No pa poglejmo Gasilska zveza je PROSTOVOLJNA zveza društev THATS IT. Če društvu zveza ne paše lahko komot izstopi iz zveze.

Torej smo razčistili, da je zveza od vseh!!! Torej če nam zveza odvzame denar ni nič narobe z zvezo ampak s predstavniki društev v organih zveze.
Ne se mi jokat, da zveza vse pokasira, rajši se vprašajte kaj dela vaš predsednik in poveljnik na zveznem nivoju. Mogoče pa imate kimavčke, brez hrbtenice. To pa je hodo in vam izrekam iskreno sožalje.
Glede tega kdo deli denar na zveznem nivoju pa itak ni važno ali je to Poveljstvo ali Upravni odbor. Osebno se nagiban, da je za to poveljstvo bolj pristojno. :dancing:
Reimond

Objave: 49
Registriran: 12. april 2004, 11:07

Naprej

Nazaj na Finance

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: MSN [Bot] in 1 gost