Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

DDV na gasilsko opremo

Teme, ki se nanašajo na finančno poslovanje gasilskih organizacij.

Moderator: Marjetica

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

DDV na gasilsko opremo

Objava Drago » 2. september 2002, 0:48

Spoštovani kolegi

Kot je bolj ali manj poznano :?: si GZS na vse kriplje prizadeva za ukinitev DDV za gasilska vozila in opremo. Žal neuspešno. Politiki nam obljubljajo in se sprenevedajo, vendar kaj več od tega niso sposobni. Sam sem mnenja, da je to navadna svinjarija, ker moram z obrnjeno gasilsko kapo prosjačit še za državo.

Zelo koristno in dobro bi bilo, da se o navedenem razpišete tudi vi, še posebej sedaj, ko smo se na GZS odločili zadeve zaostrit (končno) in tudi mi uporabit "vsa demokratična sredstva", Torej....

Na pomoč !
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objave: 5141
Registriran: 28. avgust 2002, 20:06

Objava Peter » 2. september 2002, 17:58

DDV prvič
Moram reči, da sem, ko sem bral zapisnik seje državnega zbora, imel občutek, da je med poslanci veliko gasilcev oziroma simpatizerjev. Na žalost pa je tako, da mora predlog potrditi večina, ki pa ga je v tem primeru zavrnila. Edino, kar je uspelo narediti najbolj zagretemu poslanskemu gasilcu Francu Pukšiču je, da so poslanci sprejeli sklep: "Državni zbor Republike Slovenije predlaga vladi Republike Slovenije, da v okviru sredstev obrambnega ministrstva prouči možnost dodatnega financiranja za nakup gasilske zaščitne in reševalne opreme v višini 19% predvidenega nakupa opreme, ki jo uporabljajo gasilske organizacije za opravljanje javne gasilske službe." Vsi vemo, kako ti predlogi končajo. Zapisnik 4. redne seje si lahko preberete na naslednji strani http://www2.gov.si/zak/Sej_zap.nsf/5ce30dec5bfc5beac12566160032e0dd/02b645190f8eac21c1256a31003bff2a?OpenDocument

DDV drugič
Bla, bla bla, vsi smo gasilci, vsi razumemo, glasujemo proti.
Zapisnik 7. redne seje http://www2.gov.si/zak/Sej_zap.nsf/b7e75babbf76a950c125661600317406/e44a386c96fb6c69c1256a7f0027a830?OpenDocument

DDV tretjič
20. izredna seja se je odvijala skoraj po enakem sistemu. Nekaj poslancev je povedalo svoja mnenja, nato pa je glasovalni stroj opravil svoje. Najbolj zanimivo je vprašanje nekega poslanca "Jaz si zastavljam vprašanje, s kakšnim namenom je vložen amandma." :roll: Zapisnik seje si lahko preberete na http://www2.gov.si/zak/Sej_zap.nsf/b7e75babbf76a950c125661600317406/f7f643cd84ef9dc0c1256bdd0041bf47?OpenDocument

Nimamo pa samo mi takšnih problemov z DDV-jem, z njimi se srečujejo tudi na Hrvaškem.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava Drago » 4. september 2002, 0:25

Eno je torej "nakladanje" poslancev, ki so do te mere pokvarjeni, da še danes pozivajo gasilce iz raznih govorniških odrov "naj vendarle pritisnejo na GZS, da v tem smislu kaj naredi, jim predlaga...." itd, čeprav so bili že neštetokrat pozvani in do potankosti seznanjeni s problemom.

Drugo pa je problem za katerega smo si krivi sami in ga lahko pripišemo naši pregovorni "brzini", namreč, če si želiš pridobiti podatke o plačanem DDV-ju za gasilska vozila in opremo iz 1400 PGD oziroma (sedaj) 108 GZ se moraš pripraviti vsaj na 6 mesecev "mukotrpnega" dela :x . Kako je nastopati brez pravih argumentov, takih, ki jih lahko v vsakem trenutku dokažeš s papirji, pa si lahko predstavljamo. Ocena, da gasilci letno vplačamo cca. 600 mio sit DDV-ja temelji zgolj na podcenjenih ocenah, po moje je ta "cifra" bistveno večja. Pa smo tam :evil:

LP
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objava mezan » 4. september 2002, 19:33

V informacijo in razmislek. Gasilci na Hrvaškem so v večini primerov oproščeni plačila DDV oz. ga po plačilu dobijo nazaj.

Kaj mislite ali so pri nas poslanci že tako razviti!

mezan
Uporabnikova podoba
mezan

Objave: 178
Registriran: 9. avgust 2002, 12:00

Objava Drago » 4. september 2002, 20:23

Mezan; ne vem od kod ti info, da so gasilci na Hrvaškem (kar se tiče DDV-ja) kaj na boljšem kot mi ? Pred kratkim sem namreč gledal en prispevek na njihovi TV, ravno na to temo in povem ti, da je kar ista (če ne še večja) "tuga". Res pa je, da imajo vračilo DDV-ja zapisano v njihovem zakonu o gasilstvu, ki pa je še vedno "podrejen" zakonu o financah. Pa tudi sicer imamo z hrvaškimi gasilci vsakodnevne stike (verjetno bi se kaj hvalili :) ), če bi bilo tako.

O politikih (od kjerkoli že) pa imam, tako kot vsak od nas, svoje mnenje, ki ga (tukaj) nima smisla razlagat (saj veš; gleda te u oči - a sere ti u ruku :D )

LP
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objava Drago » 5. september 2002, 11:06

Nujno v zvezi DDV-ja :!:

Že od nastajanja zakonodaje o davku na dodano vrednost GZS vlaga velike napore za oprostitev gasilskih organizacij pri plačevanju tega davka. V zvezi s to problematiko smo imeli številne sestanke na resornem ministrstvu in ministrstvu za finance, pogovarjali smo se na odboru za obrambo in državnem zboru, opravili smo tudi številne pogovore z odgovornimi državnimi funkcionarji, državnimi sekretarji, z resornim ministrom in predsednikom državnega zbora, za razgovor pa smo pisno zaprosili tudi predsednika vlade RS.

Na osnovi naših prizadevanj so na državnih organih stekle aktivnosti za reševanje te problematike. V ta namen moramo zbrati podatke o višini DDV-ja, ki so ga PGD in GZ vplačali pri nakupu gasilske zaščitne in reševalne opreme, vključno z gasilskimi vozili in sicer od januarja do (vključno) julija 2002 (letos).

Prosimo vas, da nam (na GZS) do torka, dne 10. 09. 2002 (po pošti ali telefaxu) pošljete podatke in fotokopije dokumentov iz katerih je razvidna vsota plačanega davka na dodano vrednost.

Še enkrat vas naprošamo, da se pri tej nalogi še posebej potrudite. V kolikor podatkov ne boste posredovali, GZS ne more prevzemati odgovornosti za reševanje tega problema :!: :!:

To je poziv GZS, ki so ga GZ prejele danes. Apeliram na vse vas, ki obiskujete ta forum, da opozorite ali kakorkoli drugače vplivate na vaše odgovorne funkcionarje po PGD in GZ, da to tudi realizirajo !

LP

Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

DDV zavezanci ?

Objava Andrej » 5. september 2002, 12:06

:?: Ker se v društvu pripravljamo na večjo posodobitev opreme in voznega parka me zanimajo izkušnje, ki jih imajo društva, ki so davčni zavezanci. V moji okolici je kar nekaj društev ki so davčni zavezanci in pravijo da se jim to izplača. Če je v forumu kdo strokovnjak iz področja financ, bi ga prosil če lahko odgovori. Verjetno je še katero društvo v isti dilemi kot naše.

Andrej
Andrej

Objave: 499
Registriran: 27. avgust 2002, 16:44

Objava Milan Dubravac » 5. september 2002, 21:42

Večino problema bi se lažje rešilo preden se je zakon sprejel in v postopku sprejemanja. Ker poznam proceduro sprejemanja zakona vem, da se najlažje stvar uredi na začetku. Na začetku pa smo mnogo premalo storili za to da bi bili DDVja oproščeni. Sedaj bo to mnogo težje in veliko truda bo treba vložiti v to. Najlaže pa bo to doseči čez leto ali leto in pol , ko bodo pred vrati državnozborske volitve. Dvomim pa da bomo zmogli takega lobiranja. Tisto o izjavah poslancev: to je politika!!! Politik je človek, ki veliko laže. Najbolj uspešen pa je tisti, ki ga malokrat ujamejo pri laganju. Ker poznam stvari s področja javne uprave in lokalne politike močno razmišljam o neke vrste usposabljanju vodečih ljudi naše organizacije na temo: kako si zagotoviti zadostna sredstva iz lokalnega proračuna za našo dejavnost. Globoko sem prepričan, da se s pravilnim pristopom da pridobiti mnogo večja sredstva za naše delovanje.
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objave: 1887
Registriran: 10. julij 2002, 11:54

Objava Drago » 5. september 2002, 22:43

Milan: V svojem komentarju si nakazal veliko takšnih tem, ki bi si vsaka zaslužila svojo obravnavo oziroma, da (vsaj na tem forumu) rečemo "bobu - bob" :D

- izbrati primeren trenutek "za napad"; :) očitno je, da na GZS razmišljamo tudi v tej smeri, v upanju, da tudi lokalne in predsedniške volitve kaj štejejo :!: :?: :wink:

- zaznavanje političnih "igric"; da si tega sposoben moraš biti tudi talent (vsega se pač ne da naučit) in seveda, biti moraš dovolj blizu :D in dovolj "pameten", da nisi prostovoljni gasilec :D skratka: zadeva (po moje) ni združljiva :)

- usposabljanje vodilnih v naši organizaciji za tovrstno komunikacijo (na vseh nivojih !?); Uh ! zahtevno izobraževanje bi bilo to !!! :D nekako v stilu tiste ljudske, kot - "naučiti stare konje vozit" :)

Sedaj smo (na GZS) namreč trdno odločeni posnemat "kmečko pamet" (in taktiko, če bo potrebno) in ne nam jemat volje, prosim :D

LP
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objava Milan Dubravac » 6. september 2002, 2:00

No Drago vidim, da sva si edina v tem, da do sedaj ni bilo dosti storjenega. Niti v mislih si ne želim komu volje jemati ampak dejstva v našem realističnem svetu pač več veljajo kot želje. Nisem želel oporekati prizadevanjem po oprostitvi davka, opozoril sem samo na to kako težko je spreminjati tak zakon v zatečenem stanju. Podobno je pri lokalnem proračunu. Če se s predlogi, lobiranji in pritiski pravi čas ne vključimo v igro je za naslednje leto igra izgubljena. Ker večina gasilcev posveti svoj prosti čas, zdravje in lahko tudi življenje nekim višjim vrednotam enostavno padejo v nemilost lokalnih (v primeru DDVja pa državnih) politikov in njihovih ozkih interesov. Od vseh vrednot bivanja in sobivanja ljudi je na prvem mestu varnost. Gasilci pa nismo vredni v večini primerov niti treh odstotkov lokalnega proračuna. V najrazvitejših delih Evrope namenjajo 5-7%. To je lahko izhodiščna točka za ozaveščanje vseh, ki skrbimo za to organizacijo.
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objave: 1887
Registriran: 10. julij 2002, 11:54

DDV ne vem katerič

Objava Jaka » 6. september 2002, 8:18

Z vami vsemi se v celoti strinjam. Vem pa, da imamo probleme s financami in DDV tukaj in zdaj ter da so pred nami lokalne volitve. Kaj pa mislite o neodvisnih listah državljanov (gasilcev) za kandidaturo v občinske svete? Potem bo verjetno tudi lobiranje za večja sredstva lokalne skupnosti bolj uspešno. Pri nas se bomo (smo se že) zadeve tako lotili. O izkušnjah je seveda še prezgodaj govoriti, upam pa, da bomo tako imeli vsaj enega svetnika v občinskem svetu.
Uporabnikova podoba
Jaka

Objave: 830
Registriran: 13. julij 2002, 23:14

Objava Drago » 6. september 2002, 10:36

Milan: Ne samo, da se ni naredilo nič na področju DDV-ja (za našo področje) pač pa se je stvar še poslapšala :!: iz 19 % se je DDV dvignil na 20 % :( in če bi kje iskal ekstremne razlike pri isti stvari, večjih kot so pri financiranju "gasilerije" v Sloveniji, bi težko našel. So PGD-ji 1. kategorije, ki za svoje celoletno delovanje prejmejo od občine borih 100.000 sit in so tudi taki (iste kategorije) ki prejmejo tudi do 50x več :!: To je (po moje) odraz nemoči gasilske organizacije (ali še kaj drugega) na eni strani in dejstva, da o požarni varnosti v naši državi odloča politični podn, na drugi strani (seveda, obstojajo tudi "svetle" izjeme).

Andrej: Kar se tiče "manipulacij" z DDV-jem na gasilskem področju in poznavanje učinkov pravega pristopa k nameravani investiciji, se posvetuj (priporočam) z gospo Tino Pene - računovodkinjo na GZS. Gospa je pravi "maher" :)

Jaka: Ustvarjali smo že (takozvane) "gasilske liste", ponekod smo pogoreli na celi fronti, ponekod so izvoljeni svetniki na hitro "pozabili", da so gasilci in nenazadnje so tudi primeri kjer je sredstvo doseglo namen na celi črti :) , tako kot vse drugo je tudi to odvisno od zavesti (beri: interesa) vsakega posameznika. Za poskusit pa je :!:

LP
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objava mezan » 6. september 2002, 19:46

Drago!

Ker sem prodal nekaj rabljenih vozil na Hrvaško vem, da dobijo povrnjen DDV, ker so ga vsa društva tudi dobila nazaj.

Glede voznega parka in opreme, pa z eno besedo KATASROFALNO - govorim za Istro in Dalmacijo!!

mezan
Uporabnikova podoba
mezan

Objave: 178
Registriran: 9. avgust 2002, 12:00

Objava Andrej » 9. september 2002, 15:47

Drago!

Svetoval si mi naj se glede DDV na gasilsko opremo posvetujem z gospo Tino Perne iz GZS. Res sem danes poklical omenjeno gospo. Lahko rečem da mi je pojasnila veliko stvari. Po vseh predstavljenih dejstevih sem na koncu ugotovil, da je registracija za DDV zavezanca skoraj nesmiselna. Torej nam na koncu ne preostane nič drugega kot to, da ša naprej plačujemo davek od denarja ki ga po domače rečeno "nafehtamo" od ljudi in ga vložimo v nakup opreme s katero rešujemo življenja in premoženja ljudi.

LP

Andrej
Andrej

Objave: 499
Registriran: 27. avgust 2002, 16:44

Objava Drago » 10. september 2002, 19:27

Da pregovor "več ljudi - več ve !" drži 100 %, si dokazujemo dan za dnem (še posebej na tem forumu) :) Hvala vama za povratni info :!:

LP
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Naprej

Nazaj na Finance

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost