Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

KOLIKO JE VREDNA URA GASILCA

Teme, ki se nanašajo na finančno poslovanje gasilskih organizacij.

Moderator: Marjetica

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

KOLIKO JE VREDNA URA GASILCA

Objava darko » 12. december 2007, 23:03

Četudi smo pred novim letom cenika za naslednje leto ne bo še, lani problem evra letos izgleda marke.
Vendar ko gledam račune servisov ne morem verjeti. Enostavna ura, zahtevnejša ura, zahtevna ura mehanika vendar nobena izpod 22 evrov.
Kaj pa mi gasilci. Smo vredni 1evro na uro ali morda kaj več.
Zanima me vaše mnenje in predlog za cenik 08.
Darko
darko

Objave: 2932
Registriran: 18. november 2003, 14:06

Objava Pero » 12. december 2007, 23:19

inflacija se pozna, tudi malca pride vedno vec, mislim da bo treba cene dvignit za najmanj 20% (glede na uradni cenik GZS)

/sarkazem off.

Ali kdo dejansko iztrzi trenutne cene ki so predvidene v ceniku GZS ?
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabnikova podoba
Pero

Objave: 1091
Registriran: 17. april 2006, 17:34

Objava Skavt » 13. december 2007, 0:20

Polaganje ploščic je od 15 do 22 €/h. In vsaj toliko smo vredni tudi gasilci.
Z znanjem raste dvom!
Uporabnikova podoba
Skavt

Objave: 484
Registriran: 17. december 2002, 0:31

Objava darko » 17. december 2007, 22:05

Trenutno je gasilec vreden okoli 1 eur na uro.
Darko
darko

Objava DušanB » 18. december 2007, 16:40

darko je napisal:Trenutno je gasilec vreden okoli 1 eur na uro.
Darko

Se nisi malo precenil :?:

l.p.
Dušan Bosnar
Uporabnikova podoba
DušanB

Objave: 125
Registriran: 12. marec 2003, 17:58

Objava Pero » 18. december 2007, 17:13

Uporabnikova podoba
Pero

Objava NH30 » 18. december 2007, 22:29

Darko

Še najstarejša obrt je bolje plačana :!: :lol:
Le čevlje sodi naj kopitar! F.Prešeren
Uporabnikova podoba
NH30

Objave: 259
Registriran: 4. september 2006, 21:15

Objava Rafter » 18. december 2007, 23:35

NH30 je napisal:Še najstarejša obrt je bolje plačana :!: :lol:

Stokrat boljše. Če bi bil tisto o enem € na uro res, seveda.
Rafter
moderator
moderator

Objave: 3021
Registriran: 10. junij 2003, 0:06

Objava darko » 19. december 2007, 22:50

rafter malo povprašaj v okolici o izplačilih za delo gasilcev
pa se slišimo ali imam prav
darko
darko

Objava Rafter » 19. december 2007, 23:53

darko je napisal:rafter malo povprašaj v okolici o izplačilih za delo gasilcev
pa se slišimo ali imam prav
darko

Poznam razmere v moji bližnji okolici in tudi vem, koliko naročnika storitev stane ura gasilca. To je zame edina urna postavka, ki me zanima.
Rafter
moderator
moderator

Objave: 3021
Registriran: 10. junij 2003, 0:06

Objava trevor » 20. december 2007, 9:36

Darko

Sori, sam tale se mi zdi pa mal bosa.

Sam osebno, sem letos že kasiral 8€ po gasilcu/na uro.
trevor

Objave: 161
Registriran: 22. april 2007, 21:57

Objava DušanB » 20. december 2007, 17:21

Spoštovani tovariši gasilci in gasilke!

V tej temi sem naivno pričakoval malo več resnosti in sodelovanja. Pa si žal večina ne vzame časa za premislek za perčo in pomembno zadovo tudi izven foruma. Na tem mestu najdemo odgovor na različna vprašanja:
"Zakaj zavračajo prostovoljne gasilce?", "Status gasilca?", "Zakaj nas okolica ne ceni?", "Koliko je vredena ura gasilca?" in tako naprej.
Prav nesramna se mi zdi primerjava urne postavke z različnimi poklici (keramičarji, ploščičarji, električarji, zidarji pa tudi s prostitutkami). Pa ne zaradi tega, ker bi to zmanjševalu ugled in ceno gasilca, marveč zato ker žalimo vsa cehovsko urejena združenja s primerjavo z neurejeno in dampinško skupino ljudi za katero ne veljajo nobeni dogovori.

Cenik GZS je postavljen, po mojem skromnem mnenju zelo korektno in spada med pozitivne stvaritve GZS. Cenik je uradno objavljen in velja za celotno območje R Slovenije. Mi sami, pa se na vseh področjih obnašamo žaljivo do strank, ki našo storitev potrebujejo, predvsem pa žaljivo do svoje organizacije, ki ji delamo nepopravljivo škodo.

Zakaj do strank?
Nelojalna konkurenca! Kdor spremlja dogajanja s cenami hrane, je lahko opazil kakšen je odnos strank in Društva za varstvo potrošnikov glede na različne cene žemljic (do 30 centov za kos). Pa mi verjamite, da so pri oblikovanju cen vsi trgovci bolj usklajeni kot mi. Pri gasilcih pa se dogaja, da neko društva za prevoz vode zaračuna vodo in prevoz po uradnem ceniku (ca. 100 €) in količino prepeljane vode prijavi lokalnemu vodovodu za istavljen račun pa državi plača pripadajoče prispevke. Drugo društvo pa tej isti stranki isto storitev zaračuna le borih 20 € (brez računa in prijave prepeljane vode) za delo gasilca, uporabo cisterne in zaščitne opreme. Stranke, občani in ljudje so si ustvarile svoje mnenje o gasilcih, da jih nategujemo. Med te pa spadajo tako tisti, ki opravljajo storitev po veljavnih cenikih in tudi tisti, ki nenazadnje vodo kradejo občanom tudi za polnjenje luksuznih bazenov.
Zakaj do sebe?
Del odgovora je že omenjen. Druga pomebna lastnost pri tako dampinškem oblikovanju cen pa je, da smo vredni prav toliko kakršno ceno postavimo. Torej 1€. In se čudimo, ko je lokalna skupnost za društvo s 50 gasilci pripravljena nameniti za njihovo celoletno delo le nekaj sto €. Na tak način je še to preveč, saj si sami zbijamo ugled in ceno, nepopravljive posledice pa bodo ostale tudi našim naslednikom.

Če se bo našel še kdo, ki trezno razmišlja in v tej temi še kaj pametnega doda, se bom še oglasil, drugače pa vsem skupaj Želim srečno in trezno leto, ki je pred nami.

Dušan Bosnar
Uporabnikova podoba
DušanB

Objava Pero » 20. december 2007, 17:55

se čisto stirnjam s tabo, sam pol imamo problem.
Če boš ti zaračunal ceno po ceniku GZS, te verjetno nebo nihce vec klical in s tem bo pozarna ogrozenost bistveno vecja (polej vsega ostalega..).
Vemo kako gre to v sloveniji, vsak pozna vsakega, sploh izven večjih mest.
Torej kaj storiti ?
Naj mu zaracunamo polno ceno, nas ne poklice, potem pa mu na vrat obesimo inspekcijo ? dvomim da si lahko kdo to privosci, potem se koledarja ne bodo vec vzeli od tebe, da ne omenjam drugih zamer... :roll:
Da ne omenjam potem problem humanitarnosti, prostovoljnosti, itd.. (gledano iz smeri nekega občana)
Nevem če bi se s tem cenjenost in ugled gasilcev dvignil ...

Aja pa se to, ce bos ti imel ceno GZS, sosedi pa sedanjo, koga mislis da bodo klicali ? Spet nisi resil zadeve...

Torej najprej je taba, potrosnika (strnako) izobrazit, da bo sama uvidla smiselnost nekega placila.

LP
Uporabnikova podoba
Pero

Objava DušanB » 21. december 2007, 0:46

Spoštovani Pero!

Menim, da ni nobenih problemov. Vsem skupaj mora biti popolnoma jasno, da se intervencije (do danes) ne zaračunavajo. S tem, da zaračunamo opravljanje storitev, ki niso v povezavi z nudenjem pomoči ali reševanjem ljudi in njihovega premoženja, pa je popolnoma upravičeno. Če društvo za znanega naročnika izdela požarni načrt in načrt evakuacije je to plačljiva storitev. Ravno tako se plačajo razni pregledi in servisi hidrantov in različnih gasilnikov, kakor tudi druge poslovne storitve, ki jih društva, ki imajo urejeno in registrirano lahko opravljajo. Zaradi naštetih in podobnih storitev, ki so mimogrede strokovno oprovljene, je požarna varnost lahko nedvomno večja, kot če te storitve opravljajo nestrokovnjaki. Ne poznam serviserja gasilske opreme v gasilkih društvih, ki bi zaračunal neopravljeno storitev in samo zamenjal nalepko o opravljenem pregledu kar nekaj pa jih je izven naših vrst, ki to zlahka naredijo. Kdo po tvojem bolj ogroža požarno varnost? Mi, ki pošteno opravljeno storitev zaračunamo, ali tisti, ki pošteno zaračunajo neopravljeno storitev.
Mar za strokovne in druge naloge res lahko računajo samo razni s.p. ali d.o.o.-ji. Smo mar mi to dolžni opravljati zastonj? G7, Sintal ... v Ljubljani pošteno zaračunavajo opravljanje požarne straže pa čeprav za to nimajo zakonske podlage. Zakonodaja nam nalag preglede in hranjenje požarnih načrtov. VO-KA, Elektro in Telekom za podobna soglasja zaračunavajo - mar smo mi res dolžni to opravljati zastonj.

PO MOJEM SKROMNEM MNENJU NE!

Razlog je v nezadovoljivem in nepoštenem financiranju vseh gasilskih društev v Sloveniji. Ko bo naša dejavnost in opravljene ure, v celoti pokrita iz proračunov občin, države in požarne takse - potem ... do tega pa je žal zelo daleč, zato bomo morali preživeti z zaračunavanjem opravljanja storitev, ki niso direktno povezane z intervencijami.

Prišel bo čas, ko bomo primorani zaračunati tudi intervencije. V začetku lažne, nato namerno ali iz malomarnosti povzrečene in na koncu tudi ostale, če se na tem področju ne bodo zganile zavarovalnice, ki nam bodo pokrivale stroške intervencij, na podlagi naših upravičenih zahtevkov. (Po vzoru GRS) TU PA SE BO IZPOSTAVILO VPRAŠANJE DANES POSTAVLJENE CENE. Verjamite, da bo uporabljena najmanjša znana!?

Vse našteto, pa člani društva še vedno opravljajo prostovoljno in na račun društva.

Pa lahkonoč,
Dušan Bosnar
Uporabnikova podoba
DušanB

Objava Pero » 21. december 2007, 13:18

še vedno mi nisi odgovoril na vprašanje kaj storiti ?
Torej naj povprečno društvo zaračuna ceno po GZS in se zameri polovici vasi ? Torej predlagam za z 1.1.2008 vsi zaračunamo/te to ceno ?
To kaj si ti napisal je vse lepo in prav. Samo razloži mi koliko normalnih ljudi razume to ? 10% ?
Če človek ko mu rečeš da si PGD, ne razume kaj pomeni P v imenu...

"a vi ste pa poklicni?"
"ne , PGD gospa"
"ja sej sem rekla, poklicni"
"ne gospa , prostovoljci"
"a dobite kaj placano ?"
"ne gospa, prostovljno smo tu, nic ne dobimo placano"
...
Uporabnikova podoba
Pero

Naprej

Nazaj na Finance

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost