Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Pravilnik o finančno materialnem poslovanju društva

Teme, ki se nanašajo na finančno poslovanje gasilskih organizacij.

Moderator: Marjetica

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Pravilnik o finančno materialnem poslovanju društva

Objava Jaka » 27. januar 2008, 18:09

Kot mi je znano, bi naše resorno ministrstvo moralo objaviti sodila, kaj se bo pri opravljanju gasilske javne službe upoštevalo kot pridobitna dejavnost (tio je tista, s katero konkuriramo na trgu in na zadnje za izvedbo dejavnosti izstavimo račun) in kaj naj bi se štelo kot nepridobitna dejavnost. Če teh sodil ne bo, bomo nazadnje vsa javna sredstva (dotacije in podobno) morali razvrščati med dohodke od pridobitne dejavnosti in zanje plačevati davek od dohodka pravnih oseb.
Upam pa, da do tega ne bo prišlo in bo na pobudo GZS Ministrstvo za obrambo izdalo ustrezna sodila in navodila. Če tega ne bo, je potem konec leta brez veze jamrati, kako nas je gasilce država zaje..... (ups, tega se pa ne sme napisati) :oops: .
Uporabnikova podoba
Jaka

Objave: 830
Registriran: 13. julij 2002, 23:14

Objava jdrozg » 27. januar 2008, 23:24

DURS je že objavil navodila
Priloge
pravilnik 1.jpg
tolmačenje DURSA
pravilnik 1.jpg (20.71 KiB) Ogledano 3382 krat
pravilnik 1.jpg
jdrozg

Objave: 464
Registriran: 25. julij 2004, 22:54

Objava Hanzi » 28. januar 2008, 13:46

Sicer mi ni čisto jasno kako si MF tole predastavja, zato se sprašujem

1. Kako bo sedaj s prevozi pitne vode. Kolikor vem konkurence nimamo,...
2. Kako bo s srečelovi in veselicami? Upam, da nam bodo še naprej eno veselico na leto "spregledali" . Če to ne bo, potem bomo počas domove "zaprli" in naj dražava skrbi za požarno (n drugačno) varnost. Jaz ne mislim več plačevat stvari in delat iz humanitarnih namenov, če me bo zato še država "nagradila"s svojimi davki.
Grem raje na borzo ali pred parlament oziroma na tromosotovje. Se mi bo bolje godilo.

PFMP poslovanju pa še vedno ni objavila GZS, kar nekaj OZ je pa že mimo?! #-o
Sonce naj sveti vsak dan!

Janez

http://users.volja.net/pgdihan/
Hanzi

Objave: 89
Registriran: 19. februar 2005, 22:53

Objava Peter » 28. januar 2008, 15:53

Hanzi je napisal:1. Kako bo sedaj s prevozi pitne vode. Kolikor vem konkurence nimamo,...
Ponavadi konkurence ni, ker občine ne iščejo najugodnejšega ponudnika, ampak to delo zaupajo gasilcem, kar je z našega stališča čisto prav.

Hanzi je napisal:2. Kako bo s srečelovi in veselicami? Upam, da nam bodo še naprej eno veselico na leto "spregledali" . Če to ne bo, potem bomo počas domove "zaprli" in naj dražava skrbi za požarno (n drugačno) varnost.
Kakor stvari stojijo, bi morale občine poskrbeti za gasilce, četudi ti ne bi opravljali nobene pridobitne dejavnosti. Seveda je resnica na žalost drugačna. Sicer pa ne vem, če smo mi zavezanci, saj ne delujemo z namenom pridobivanja dobička, niti ne konkuriramo na trgu.

Hanzi je napisal:PFMP poslovanju pa še vedno ni objavila GZS, kar nekaj OZ je pa že mimo?! #-o
Po vsej verjetnosti je osnutek že na vaši zvezi.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava Franci » 28. januar 2008, 16:00

Peter je napisal:Po vsej verjetnosti je osnutek že na vaši zvezi.

Ja na zvezi je že, samo ne vem kaj čakajo z objavo na spletu. :lol:
Stati inu obstati. /Trubar/
Uporabnikova podoba
Franci

Objave: 1657
Registriran: 27. junij 2005, 10:45

Objava Hanzi » 28. januar 2008, 22:50

In kakšen pravilnik so sprejela društva ki so že imela OZ? Se moram pozanimat, če je res kaj na zvezi PFMP.
Če jaz delam stvari zadnje trenutke, to še ne pomeni, da jih lahko tudi ostali (ki so plačani za svoje delo)

Janez

Hanzi

Objava Peter » 28. januar 2008, 23:09

Zvračanje odgovornosti na GZS, ker društvo nima pravilnika, je slab izgovor. Dokaz je Jaka objavil na portalu.

Sicer pa GZS s takšnimi pravilniki očitno nima sreče.
Računsko sodišče je napisal:GZS se je te svoje naloge zavedala že jeseni 1996. leta, ko je dne 28.11.1996 sprejela “Program dela in finančnega načrta Gasilske zveze Slovenije za leto 1997”, kjer si je med organizacijske naloge zadala tudi naslednjo:
“Izdelava Pravilnika o finančno materialnem poslovanju v PGD in gasilskih zvezah”.
Po navedenem programu naj bi bil ta pravilnik izdelan januarja 1997. Ponovno je izvršitev iste naloge napovedana v letnem poročilu za 1997. leto, in sicer:
“Pravilnik o finančno materialnem poslovanju PGD, gasilskih zvez in GZS je izdelan v osnutku in bo sprejet v I. tromesečju letošnjega leta.”.
V času revizije (junij 1998) ta pravilnik še ni bil sprejet.

A kdo ugane, kdo je bil takrat predsednik GZS? :twisted:
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objava Marjetica » 29. januar 2008, 19:04

Obetajo se nam slabi časi :( . Dopoldan sem bila na seminarju za izdelavo letnega poročila. Dotaknili smo se tudi Pravilnika o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti. Za leto 2007 bo še nekako šlo, saj se prva in druga alineja 4. člena pravilnika uporabljate šele od 1.1.08. Če bo ostalo tako, kot je sedaj zastavljeno, bo naslednje leto kriza.
V hitrosti časa nikar ne pozabite nase in sebi ljube ljudi!!!
Uporabnikova podoba
Marjetica
moderator
moderator

Objave: 861
Registriran: 29. julij 2004, 20:06

Objava Peter » 30. januar 2008, 15:28

Popravi me, če se motim, samo društva bodo v najslabšem primeru plačala samo davek na dobiček oz. na tista sredstva, ki bodo konec leta ostala neporabljena.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objava MVr » 30. januar 2008, 15:52

Peter je napisal:Popravi me, če se motim, samo društva bodo v najslabšem primeru plačala samo davek na dobiček oz. na tista sredstva, ki bodo konec leta ostala neporabljena.

Pozdravljeni!

kategorija ''dobiček'' v društvu ne obstaja. Prav tako pa v društvu za neporabljena sredstva v poslovnem letu ne bo potrebno plačevati davka od dobička. Če se to zgodi, je to nerodnost (beri: nesposobnost) vodstva društva. Kar trdim, je preverjeno.

Martin
GSM: 041 327 040
MVr

Objave: 149
Registriran: 10. julij 2006, 14:09

Objava Marjetica » 30. januar 2008, 17:08

Ni tako enostavno. Ne govorimo več o dobičku, ampak o presežku prihodkov nad odhodki. Davek smo morali obračunavati in plačevati že v preteklih letih. No, v našem društvu do sedaj ni bilo osnove za plačilo davka in v večini društev tudi ne.

Problem bo nastal, glede na pravilnik o pridobitni in nepridobitni dejavnosti. Če bo za gasilce veljal ta pravilnik in če bodo dotacije občine in požarna straža - pridobitna dejavnost, potem nas reši samo to, da čim več teh sredstev porabimo.

Je pa tudi res, da zaenkrat še ni dovolj jasnih navodil in razlag glede tega. Bo potrebno še malo počakati.
V hitrosti časa nikar ne pozabite nase in sebi ljube ljudi!!!
Uporabnikova podoba
Marjetica
moderator
moderator

Objave: 861
Registriran: 29. julij 2004, 20:06

Objava Peter » 30. januar 2008, 17:32

Sem preveč poenostavil, seveda mi je jasno, da v društvu dobička ne sme biti. Ne vem pa, kako bi se recimo obravnavalo, če bi društvo varčevalo za nabavo opreme, vozila ipd. Verjetno bi morali plačati davek?

Marjetica je napisal:Če bo za gasilce veljal ta pravilnik in če bodo dotacije občine in požarna straža - pridobitna dejavnost, potem nas reši samo to, da čim več teh sredstev porabimo.
Torej, če pridobimo dohodek iz pridobitne dejavnosti in ga vključimo v stroške, ne bo društvo izgubilo nič.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objava MVr » 31. januar 2008, 9:53

Pozdravljeni!

Če društvo opravi gasilsko stražo in jo zaračuna, le-to spada v pridobitno dejavnost. Finančna sredstva, ki jih bomo dobili od občine aali države pa ne spada v pridobitno dejavnost - ni pogojev.
Res je, da smo morali gasilci plačevati davke in prispevke že v preteklosti, vendar nikoli od vsote, ki nam je ostala ob koncu leta (razlika med prihodki in odhodki). Naše društvo že nekaj let na tak način koncentrira sredstva za realizacijo večjega projekta, kateri se bo realiziral ob okrogli obletnici če nekaj let - pa nam vsaj do sedaj ni bilo potrebno plačevati davka na dobiček.

Lep dan še naprej!

Martin
MVr

Objave: 149
Registriran: 10. julij 2006, 14:09

Objava Peter » 31. januar 2008, 13:01

MVr je napisal:Finančna sredstva, ki jih bomo dobili od občine aali države pa ne spada v pridobitno dejavnost - ni pogojev.
Občina ti daje denar za opravljanje JGS, kar je po Pravilniku o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti, pridobitna dejavnost.

MVr je napisal:Res je, da smo morali gasilci plačevati davke in prispevke že v preteklosti, vendar nikoli od vsote, ki nam je ostala ob koncu leta (razlika med prihodki in odhodki). Naše društvo že nekaj let na tak način koncentrira sredstva za realizacijo večjega projekta, kateri se bo realiziral ob okrogli obletnici če nekaj let - pa nam vsaj do sedaj ni bilo potrebno plačevati davka na dobiček.
Nam tudi ne - doslej.

Mimogrede, če koga zanima, Pravilnika o finančno materialnem poslovanju društva v elektronski obliki ne bo, ker tega avtor ne dovoli.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objava Hanzi » 4. februar 2008, 22:06

Jah bravo, naj gre nekaj sto tajnikov v tečaj tipkanja.... #-o

Še nas imajo za norce in mi se pustimo. Sicer pa smo ga mi od zveze dobili sredi prejšnjega tedna v pisni obliki. Ker ga ni bilo časa pregledati ne vem niti kako bolj podrobno izgleda.
Najbolje da samo vpišemo na črte manjkajoče podatke in smo rešeni. Tako kot leta 9x za statute.

Janez

Hanzi

NazajNaprej

Nazaj na Finance

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost