Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Aktiviranje nekoncesioniranih društev ob prometni nesreči

Moderator: Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Odg: Aktiviranje nekoncesioniranih društev ob prometni nesre

Objava peugeot » 11. marec 2015, 9:16

Janez Tratnik je napisal: Zaskrbljujoče je tam, kjer je poveljnik zveze (ali GPO-ja) 100 let za (operativno) žlico. In potem so taki gasilci, če so po kakem naključju res znajdejo na taki intervenciji res v strahu da nič ne naredijo, kar je pa največkrat najslabša možnost.

=D>

poznam primere kjer so poveljniki pgdjev po miselnosti še v časih ko se je hodilo na požar s konji. Nič napredka, nič nove opreme, vaje ob posebnih priložnostih. In kako naj bodo ljudje pravilno usposobljeni za nek tip intervencije (tu govorim predvsem o takšnih in drugačnih taktikah gašenja)?
Kaj naj fantje počnejo v primeru, da župan sprejme zgoraj opisan način alarmiranja, se pravi lokalna enota skupaj z gešp, če pa doma ni vaj niti na temo razvijanja cevi, kaj še le postopkov tehničnega reševanja?
Včasih bi mogoče res morali malo preverjati stanja po društvih. Ponekod je res iber super, ponekod pa ni in tako še dolgo ne bo.
Uporabnikova podoba
peugeot

Objave: 116
Registriran: 19. oktober 2013, 18:58
GE: Sela

Objava Marko Novak » 12. marec 2015, 12:30

Pozdravljeni,

na kratko, dokler bo država u kurcu bo tudi sistem u kurcu. In kot je povedal Mundat ni vse tako kot mora biti. Pa se lahko prepucavamo kolikor si želimo. Dejstva so sledeča (sveži podatki URSZR)

- da država nima denarja za nover GEŠPE
- da če nimaš močnih političnih navez te odjebejo ob prošnji za GEŠP tudi če imaš sam denar in opremo ter znanje (tudi 0 kategorija GEŠPA)
- 10 % (cca 1700 prometnih nezgod) je izven časovnega kroga 20 minut
- da je nekdo popravil čase posredovanj iz 15 minut na 20 minut kar smo izvedeli šele na posvetu v Postojni (kakšna študija je bila podlaga za to ne vem)
- da je sodelovanje GEŠP enot u lokalnimi osrednjimi enotami nuja govori dejstvo da je potrebno rešiti tudi življenja tistih ki so izved 20 minutnega kroga
- da ne bo nič bolje dokler se bodo po forumu in v resničnem življenju delile gasilske enote na boljše in slabše

Cilj je še vedno isti, rešiti največ kar se rešiti da. Noben župan verjetno ne bi podpisal odloka o posredovanju če ne bi bil prepričan da je zadeva kadrovsko, materialno in strokovno podprta, ter da je v absolutno korist občanom ki živijo v krogu 15 - 20 minutnega posredovanja ali pa še več. Gasilci smo si dolžni pomagati in sodelovati, čeprav se da na tem forumu prebrati tudi nekatera "zgodovinska" dejstva kako je GEŠP ob prihodu na kraj dobesedno nagnal "lokalce". No tega sedaj skoraj ni več opaziti. Če pa kdo misli da lahko z opremo za 1000€ posreduje na prometni nesreči potem pa tukaj nekaj ne štima.

no pa lep in miren dan vsem kjerkoli ste že
Marko NOVAK...GSM 040 631 011
Uporabnikova podoba
Marko Novak
moderator
moderator

Objave: 1063
Registriran: 4. marec 2003, 22:59

Objava simonjz1 » 15. marec 2015, 18:10

Nesreče v cestnem prometu
14.3.2015 13:32

DOBROVNIK
Ob 13.32 je voznik osebnega vozila iz neznanega razloga zapeljal s cestišča na njivo pri pokopališču v naselju Žitkovci v občini Dobrovnik. Posredovali so gasilci PGD Dobrovnik in Žitkovci in odklopili akumulator na vozilu. Reševalci NMP Lendava pa so voznika prepeljali v bolnišnico.

koliko vem je to "območje" od GEŠP Lendava...kako to da ni posredoval GEŠP ampak "lokalni" gasilci? (društvi sta II. in I. kategorije)...
simonjz1

Objave: 55
Registriran: 3. december 2010, 20:26
GE: pgd

Re: Aktiviranje nekoncesioniranih društev ob prometni nesreč

Objava Zbiljc » 16. marec 2015, 12:59

Očitno ni bilo potrebe po takem aktiviranju? Saj akumulator odklopit in zavarovat kraj dogodka zna vsak?
Pri takih nesrečah je bistveno sodelovanje, ne pa da dela vsak zase in po svoje. Če enota ve, kaj lahko in česa ne morejo, je to to, ampak tega ne more biti brez izkušenj.
Če gasilci iz GEŠP vedo, da lahko "računajo" na lokalno enoto, je zanje +, saj vedo, da bo že maksimalno storjenega do njihovega prihoda, v najboljšem primeru njihovo posredovanje ne bo potrebno, uredijo le še ostale zadeve.
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 626
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava Dino90 » 16. marec 2015, 14:52

GEŠP LENDAVA NE OBSTAJA. PIGD nafta lendava pa ja. Res čudno.
Dino90

Objave: 39
Registriran: 2. junij 2013, 21:25
GE: GEŠP ORMOŽ

Objava mareex » 16. marec 2015, 18:19

Vrjetno je bilo javljeno kot tehnična pomoč izvlačenja vozila, v tem smislu da je vozilo zapeljalo in obtičalo na njivi in ne kot prometna nesreča. Moje mnenje
mareex

Objave: 46
Registriran: 31. januar 2011, 21:37

Objava b-boy » 1. januar 2016, 18:27

Lep pozdrav vsem skupaj.

Zanima me par stvari okoli tehničnih nesreč na notranjskem koncu bolj podrobno gasilske zveze Logatec, Vrhnika, Horjul,Brezovica,Dolomiti.
Ker sem doma v tem okolju in sem tudi gasilec z društvom pa ne posredujemo na prometnih nesrečah me zanima kako lahko Gasilska brigada Ljubljana pokriva tako veliko območje z tako veliko površino in nima v nobeni od teh občin dodatnega koncesionarja.
Vem da imajo v vsaki od teh občin enote ki imajo v lasti opremo in orodje za TR ter tudi usposobljene člane.
Če gledam v moji bližnji okolici ima PGDDolnji logatec dva jompleta hidravlik in čisto nov HTRV.Malo nižje ima PGD Stara Vrhnika tudi hidravliko in HTRV, kolikor sem zvedel od kolegov iz vrhnike kupujejo tudi novo vozilo za tehnično reševanje.
Pozanimal sem se tudi za PGD Horjul in imajo tudi hidravlično orodje. Za Brezovico in Dolomite nepoznam točno situacije z opremo.
Tako da zdaj me zanima če mi lahko kdo razloži kako da so društva v taki majhni oddaljenosti med seboj in imajo vse opremo za tehnično posredovanje, zakaj ni kakšna od njih koncesionar in tudi ali je potrebno tako veliko število enot z tako opremo ki kar nekaj stane ali je to samo za to ker je vsaka v svoji gasilski zvezi.
Hvala za odgovore in srečno ter mirno 2016.

Luka
b-boy

Objave: 11
Registriran: 1. januar 2016, 18:02

Objava Luka90 » 2. januar 2016, 21:44

b-boy je napisal:Lep pozdrav vsem skupaj.

Zanima me par stvari okoli tehničnih nesreč na notranjskem koncu bolj podrobno gasilske zveze Logatec, Vrhnika, Horjul,Brezovica,Dolomiti.
Ker sem doma v tem okolju in sem tudi gasilec z društvom pa ne posredujemo na prometnih nesrečah me zanima kako lahko Gasilska brigada Ljubljana pokriva tako veliko območje z tako veliko površino in nima v nobeni od teh občin dodatnega koncesionarja.
Vem da imajo v vsaki od teh občin enote ki imajo v lasti opremo in orodje za TR ter tudi usposobljene člane.
Če gledam v moji bližnji okolici ima PGDDolnji logatec dva jompleta hidravlik in čisto nov HTRV.Malo nižje ima PGD Stara Vrhnika tudi hidravliko in HTRV, kolikor sem zvedel od kolegov iz vrhnike kupujejo tudi novo vozilo za tehnično reševanje.
Pozanimal sem se tudi za PGD Horjul in imajo tudi hidravlično orodje. Za Brezovico in Dolomite nepoznam točno situacije z opremo.
Tako da zdaj me zanima če mi lahko kdo razloži kako da so društva v taki majhni oddaljenosti med seboj in imajo vse opremo za tehnično posredovanje, zakaj ni kakšna od njih koncesionar in tudi ali je potrebno tako veliko število enot z tako opremo ki kar nekaj stane ali je to samo za to ker je vsaka v svoji gasilski zvezi.

Luka

Pred časom (cca.2 meseca nazaj) smo bili v GBL, kjer so nam nekaj povedali na to temo. GBL pokriva to celotno območje. Vendar naj bi imeli v zadnjem času dogovore z občinami ( Vrhnika, Logatec) ter z gasilci teh društev, da v primeru prometnih nesreč center aktivira tudi te enote ki so bližje. Za npr. požarno in naletno zavarovanje itd. Kar se tiče tehničnega reševanja ne vem natančno, vendar kolikor smo izvedeli naj bi Logatec in Vrhnika tudi to lahko izvajal, GBL pride v te kraje najprej z Vozilom 18 ter še z Voz 7, in lahko v primeru da enoti že tehnično rešujeta vrši tudi samo nadzor in pomoč pri tehničnem reševanju.... Kar se tiče stroškov intervencije teh enot v teh 2 krajih oz. za te 2 enoti, pa naj bi stroške krili posamezni občini... nekaj v tem smilu.
Moje poznavanje tega NI 100% pravilno, pišem zgolj informacije ki sem jih slišal pred časom v GBL.

LP
Luka90

Objave: 92
Registriran: 3. julij 2013, 17:48
GE: JGS Škofja Loka

Objava Mayamaya » 4. januar 2016, 20:56

Luka90 je napisal:
b-boy je napisal:Lep pozdrav vsem skupaj.

Luka

PGD Stara Vrhnika že dolgo posreduje ob prometnih nesrečah na njihovem koncu, imajo tudi vso potrebno opremo; prav tako Dolnji Logatec ...

Pred časom (cca.2 meseca nazaj) smo bili v GBL, kjer so nam nekaj povedali na to temo. GBL pokriva to celotno območje. Vendar naj bi imeli v zadnjem času dogovore z občinami ( Vrhnika, Logatec) ter z gasilci teh društev, da v primeru prometnih nesreč center aktivira tudi te enote ki so bližje. Za npr. požarno in naletno zavarovanje itd. Kar se tiče tehničnega reševanja ne vem natančno, vendar kolikor smo izvedeli naj bi Logatec in Vrhnika tudi to lahko izvajal, GBL pride v te kraje najprej z Vozilom 18 ter še z Voz 7, in lahko v primeru da enoti že tehnično rešujeta vrši tudi samo nadzor in pomoč pri tehničnem reševanju.... Kar se tiče stroškov intervencije teh enot v teh 2 krajih oz. za te 2 enoti, pa naj bi stroške krili posamezni občini... nekaj v tem smilu.
Moje poznavanje tega NI 100% pravilno, pišem zgolj informacije ki sem jih slišal pred časom v GBL.

LP
Uporabnikova podoba
Mayamaya

Objave: 256
Registriran: 26. januar 2014, 21:02

Objava Marko Novak » 5. januar 2016, 8:40

Država ima pokrit delokrog delovanja GEŠP na področju državne infrastrukture ( moderno se temu sedaj reče delokrog ali območje delovanja GEŠP). S koncesijsko pogodbo med GEŠP in državo (beri URSZR, DDC) pa je pokrito tudi vprašanje plačila dotičnih intervencij ter dotok denarja preko leta za delovanje GEŠP. Enote katere so dvignjene po načrtu aktiviranja v občinah in niso v sistemu GEŠP-a pa seveda niso upravičene do povračila sredstev iz tega naslova ampak v praksi stroške intervencije nosi občina (beri Župan). Ker trenutno država nima denarja in volje širiti GEŠP je situacija takšna kot je, g.Šink je pokazal na sive lise ampak tam statistično ne umre dovolj državljanov. Tudi "nulta" koncesija je bila predmet debate. Vse si lahko prebereš na tem naslovu:

http://www.sos112.si/slo/page.php?src=szr23.htm

lp Marko Novak
Marko NOVAK...GSM 040 631 011
Uporabnikova podoba
Marko Novak
moderator
moderator

Objave: 1063
Registriran: 4. marec 2003, 22:59

Objava ig66 » 5. januar 2016, 10:53

Ker teritorialno bolj poznam primer PGD Stara Vrhnika, ki posreduje ob prometnih nesrečah in drugih tehničnih intervencij samo nekaj pojasnil. Enota je intervenirana ob prometnih nesrečah na AC odseku med uvozom Vrhnika v smeri Brezovice in uvozom Vrhnika do izvoza Logatec. Omenjene odseke sicer pokriva "koncesionar" GBL. Ker so njihovi dostopni časi veliko krajši, je večini primerov je ekipa STV na mestu pred GBL. Svoje delo opravijo profesionalno in kot je napisal Luka90, GBL dostikrat izvaja samo nadzor. Finančno pa zadevo "pokasira" GBL. STV je intervenirana, ker je tako opredeljeno v občinskem požarnem načrtu in usklajeno z ReCO Lj. Podpisnik le tega je župan, ki tudi zagotavlja večino finančnih sredstev za njihovo delovanje. Zakaj župan podpira tovrstno dogajanje pa je že drugo vprašanje, ki se dotika gasilske politike. Na eni strani je vzdrževanje "operativne kondicije" ekipe operativcev. Na AC se zgodi največ prometnih nesreč kjer je potrebno medicinsko tehnično posredovanje gasilcev. Poleg tega je PGD STV del osrednje enote, GZ Vrhnika, ki si že dlje časa prizadeva za vključitev v GEŠP. Sicer pa je STV prožena tudi na zahtevo zdravnika iz ZD Vrhnika na celotnem področju GZ Vrhnika.

Pa srečno in mirno 2016. Igor
ig66

Objave: 17
Registriran: 22. november 2013, 10:01
GE: PGD DG-LB

Objava Aleks97 » 5. januar 2016, 17:18

Prometna nesreča avtobusa, ki bi se lahko končala tragično. Zdrs avtobusa. Ima šofer srečo večjo kot pamet. Pod cesto je prepad vsaj 50m. Gasilci niso posredovali posredoval je pogodbenik za podjetje katero je lastnik avtobusa.
Na srečo je bil avtobus prazen, ponavadi ima to progo poln avtobus za prevoz osnovnošolcev. Cesta je bila nekaj ur zaprta.
Priloge
12511781_10208529377050782_1398984951_n.jpg
12476255_10206843164091474_728584959_n.jpg
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objave: 175
Registriran: 7. januar 2013, 20:28

Objava b-boy » 6. januar 2016, 9:04

Pa nebi bilo potem smiselno da eno od teh društev dobi koncesijo in pokriva ta območja?
b-boy

Objave: 11
Registriran: 1. januar 2016, 18:02

Odg: Re: Aktiviranje nekoncesioniranih društev ob prometni n

Objava Slatnik » 9. januar 2016, 17:02

Marko Novak je napisal:Država ima pokrit delokrog delovanja GEŠP na področju državne infrastrukture ( moderno se temu sedaj reče delokrog ali območje delovanja GEŠP). S koncesijsko pogodbo med GEŠP in državo (beri URSZR, DDC) pa je pokrito tudi vprašanje plačila dotičnih intervencij ter dotok denarja preko leta za delovanje GEŠP. Enote katere so dvignjene po načrtu aktiviranja v občinah in niso v sistemu GEŠP-a pa seveda niso upravičene do povračila sredstev iz tega naslova ampak v praksi stroške intervencije nosi občina (beri Župan). Ker trenutno država nima denarja in volje širiti GEŠP je situacija takšna kot je, g.Šink je pokazal na sive lise ampak tam statistično ne umre dovolj državljanov. Tudi "nulta" koncesija je bila predmet debate. Vse si lahko prebereš na tem naslovu:

http://www.sos112.si/slo/page.php?src=szr23.htm

lp Marko Novak

Tak zgleda, da so tudi sive lise zmanjšal, da so letos vključil nove GEŠP...
Slatnik

Objave: 6
Registriran: 9. januar 2016, 16:51

Objava Slatnik » 17. januar 2016, 16:42

nova GEŠP že sama na delu

Dogodek:prometne nesreče
Občina:VRHNIKA
Datum in čas:
14.1.2016 5:57:00
Ob 5.57 se je na Stari Vrhniki pri vrtcu vozilo prevrnilo na bok. Lažje poškodovana voznica je sama prišla iz vozila. Oskrbeli so jo reševalci ZD Vrhnika. Gasilci PGD Stara Vrhnika so vozilo postavili na kolesa, odklopili akumulator in mesto posuli z absorbentom.
Slatnik

Objave: 6
Registriran: 9. januar 2016, 16:51

NazajNaprej

Nazaj na Tehnično reševanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost