Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

VRVNE TEHNIKE

Moderator: Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Ali ste se že spuščali s osmico???

Izberete lahko eno možnost

Ogled rezultatov

VRVNE TEHNIKE

Objava metodg » 25. november 2002, 16:35

Zgleda da bo to tudi aktualna tema!
Zanima me , kaj bi gasilci morali znati iz vrvnih tehnik poleg samoreševanja in tistih nekaj vozlov???

Metod G. :D :P :D
Uporabnikova podoba
metodg

Objave: 893
Registriran: 12. julij 2002, 14:03
GE: PGD Brezje na Gor.

Objava proteus » 25. november 2002, 17:58

Metod
Zaželjeno bi bilo,da bi čim več gasilcev obvladalo reševanje iz višin(stavbe),ter globin(kanjoni rek).Vse te tehnike obvladajo fantje iz GRS.Njihovi inštruktorji vam bodo rade volje prenesli znanje-samo zmeniti se je treba.
LP
PROTEUS
proteus

Objava Mitja Gregorič » 25. november 2002, 18:36

Strinjam se z predlogom Proteusa,da bi z področja GRS ali Jamarjev nekdo prenesel znanje reševanja z višin in globin na gasilce ( jamarsko tehniko poznam ker se z jamarstvom ukvarjam ).Večji problem tu vidim pri nabavi ustrezne jamarske oz. gorsko-plezalne opreme za neko društvo, ki dnarja glih nima dovolj -še za osnovno opremo včasih nima.v Naši občini imamo enoto CZ (sreča :lol: ) za hitro reševanje iz višin in globin ,ki je v stalni pripravljenosti (pozivniki).Ti imajo kar nekj dela po okoliškem hribovju predvsem z ponesrečenimi jadralnimi padalci ki se ponesrečijo ali obvisijo na kakem težko dostopnem kraju.Drugače pa je ta enota izurjena za reševanje iz visokih stavb predvsem regijske bolnišnice in podobno.V njej so v glavnem sami izkušeni "planinski mački".
Kako je drugod ne vem mislim da bi moralo biti podobno urejeno (CZ)...se motim.? :?: :!:

Je pa dobro se spoznat na njihovo delo (pa oni tudi na naše ) saj si samo tako lahko drug drugemu v akciji "gladko" pomagamo.. :lol: :lol:
Jaz sem za! :lol: :lol:
Uporabnikova podoba
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003

Objave: 4990
Registriran: 23. september 2002, 10:37

Objava metodg » 25. november 2002, 20:25

Mitja, ni probelm pri reševanju ob drugih naravnih nesrečah. Naša CZ ima v svojih vrstah jamarje, in tudi GRS, za katere vem da so vrhunsko usposobljeni. Smo že tudi sodelovali na skupnih vajah, pa sam sem jih gledal, ko so predstvaljali reševanja s helikopterjem za NATO...

Problem se pojavi v goreči stavbi, takrat jih pa glih ne moreš ponucet. In tukaj pride v poštev znanje gasilcev...

Metod G. :D :D :D
Uporabnikova podoba
metodg

Objave: 893
Registriran: 12. julij 2002, 14:03
GE: PGD Brezje na Gor.

Objava proteus » 25. november 2002, 20:35

Metod
To je to!Ne moreš gorskega reševalca poslat u gorečo stavbo.To je bistvo,zakaj naj bi gasilci obvladali vrvno tehniko!
Želim vam čim več sodelovanja z vašimi fanti iz GRS-ja.
LP
PROTEUS
proteus

Objava Mitja Gregorič » 26. november 2002, 11:54

Metod strinjam se popolnoma z teboj in Proteusom,da gasilci moramo poznati veščine oz. tehnike reševanja z višin in globin (z gorečih ali drugih objektov stavb,itd..) :lol: :P :lo
Menim pa tudi to,da lahko enote CZ (hitro posredovanje-reševanje) sodelovale v drugih situacijah. :wink:
Uporabnikova podoba
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003

Objave: 4990
Registriran: 23. september 2002, 10:37

Objava Milek » 29. november 2002, 12:35

Vsak gasilec, ki je bil na kdaj na usposabljanju v centru Ig je spoznal vrvno tehniko :roll:. Kakšno tehniko ima posamezno društvo in kako jo operativci obvladajo je pa druga tema! V naši GZ se je lansko leto nabavilo zelo veliko reševalne tehnike (Petzl, vrvi, lestve...) za društva, ki imajo v svojem okolišu visoke stavbe. :wink:

V službi tudi mi najmanj enkrat na mesec obnovimo rokovanje z vrvno tehniko, ker vaja dela mojstra :P
Uporabnikova podoba
Milek

Objave: 491
Registriran: 21. oktober 2002, 23:42

Objava mihael » 30. november 2002, 14:31

Kar se tiče vrvnih tehnik:
Na tečaju za IG so nas učili klasično spuščanje z vrvjo, ki jo triktat oviješ okoli karabina :( , osebno veliko raje uporabim osmico in karabine z varovalko :lol: .
Kar se pa tiče pasov,vrvi in ostale opreme za to področje, je na splošno pri PGD-jih zelo slabo, le polklicni so bolje opremljeni.
Drugače pa bi bilo bolje sodelovati z GRS in z njimi narediti kakšno vajo ( če so interesenti na obeh straneh).
Uporabnikova podoba
mihael

Objave: 304
Registriran: 30. november 2002, 13:07

Objava Peter » 30. november 2002, 16:52

Na tečaju na Igu so vas učili spuščanje z osmico. Pokazali so vam tudi, kako se lahko rešujete z gasilskimi karabini, če nimate potrebne opreme in ste v življenski nevarnosti (da ne skačete skozi okna).
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4861
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava mihael » 2. december 2002, 21:15

Peter:
Spuščanja z osmico sem se naučil že v o.š. pri alpinističnem krožku,kar se pa tiče skakanja skozi okno pa lahko točneje definiraš (koliko gasilcev je že skočilo).
Ali lahko poveste kakšne pasove uporabljate pri reševanju iz višin,pa ne samo na Igu,ker sem bil tam pa niso glih ta bol.?
Z gasilskim pozdravom: NA POMOČ!
Uporabnikova podoba
mihael

Objava Peter » 2. december 2002, 22:08

Bom še enkrat napisal, pa upam, da boš sedaj bolje razumel.

Na Igu so vas učili spuščanje z osmico in ne klasično spuščanje z vrvjo, ki jo trikrat oviješ okoli karabina. Ta način so vam pokazali zato, ker večina gasilskih društev nima niti primernih karabinov in osmic, kaj šele druge plezalne opreme. Tako se lahko v primeru nevarnosti gasilec sam spusti z uporabo navadnega delovnega pasa in karabina.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4861
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava mihael » 3. december 2002, 20:26

Peter: Hvala lepa za objasnilo,sej se mi je zdel, da sem imel napačno predstavo.Sory
Z gasilskim pozdravom: NA POMOČ!
Uporabnikova podoba
mihael

Objava Firechief » 4. december 2002, 10:17

Osnovna oprema za reševanje iz višin in globin ne predstavlja večjega stroška. Najpomembnejše pri tej zadevi je, da stare vrvi, ki smo jih nekdaj uporabljali kot reševalne zamenjamo z alpinističnimi vrvmi, katerih premer naj ne bo manjši, kot 9,5 mm, dolžine 50 do 60 m. Za samoreševanje je potrebno še dokupiti nove vponke ( karabine ) z varovalom ter osmice, kajti sami se lahko spuščamo tudi z elanovimi pasovi. Če pa gre za reševanje oseb je potrebno nabaviti boljše pasove, kateri omogočajo varnejše spuščanje.
V društvu smo za te zadeve nabavili dva alpinistična pasova in sicer enega celega, za tistega , ki rešuje ( Saleva ), ter reševalni pas ( Haberkorn - Mi star ), namenjen za reševanje oseb. Poleg tega smo nabavili 60m statične vrvi, 5 uponk, 3 osmice, pomožne neskončne vrvice in škripec. Letos bomo nabavili še 50m vrvi za odmik ponesrečencev od stavbe pri reševanju ( premera 6mm ) ter škripec z zavoro - namenjen pri reševanju iz globin.
Za izobraževanje pri nas ni problem, za ostale gasilce po Slovenji pa bi bilo verjetno bolj pomembno, če se uvede specialnost vrvne tehnike, kot pa specialnost članice!
Firechief

Objave: 59
Registriran: 16. oktober 2002, 14:43

vrvi

Objava Oskar » 4. december 2002, 12:05

Zelo dobro razmišljanje . Dodal bi še to , da vse te opreme in znanja za uporabo v društvih še hitro ne bo. Potrebno je izdelat oceno , kakšne vrste nesreče se lahko zgodijo v določenem požarnem območju društva in se opremljat in pripravljat za te namene. Vemo , da za padec v studenec, ki je globok do 15 metrov ne potrebujemo vrhunske tehnike , ampak nekaj dobrih vrvi, vrveno lestev in kakšen tronožec z škripcem. Ostalo je vaja in pogum. Glede primernih vrvi pa imam zanimivo izkušnjo. Naročil sem pri prodajalcu gasilske opreme štiri reševalne vrvi. Poslali so mi 20 metrov dolgo in 16 mm debelo statično delavno vrv. Ko sem vprašal , zakaj tako , sem dobil odgovor , da to sedaj vsi kopujejo. Da te kap. :x
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Milek » 4. december 2002, 12:28

Glede izkušenj, ki jih imam, določeni trgovci sploh nevedo kaj ponujajo oziroma prodajajo :cry: , za njih je pomebno, da prodajajo :x . Zato je najbolje, da se društvo ali GZ pred nakupom opreme posvetuje naprimer z GRS, ki najbolje ve, kaj je dobro in kaj je v naših primerih glede na potrebo in na sposobnost uporabno :!:
Uporabnikova podoba
Milek

Objave: 491
Registriran: 21. oktober 2002, 23:42

Naprej

Nazaj na Tehnično reševanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov