Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Požar v Tovarni dušika Ruše

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Odg: Požar v Tovarni dušika Ruše

Objava livar » 1. julij 2009, 8:56

:lol: :P Ja ja Oskar prav imaš, rozike kot ponavadi počivajo, ker ni več tistega starega gasilskega žargona :twisted: Danes so že vsi bolj moderni gasilci in je za njih ta sistem z rozikami že prenaporen, pa še znanje je za njih potrebno - bi bilo kar fajn da bi si gasilska zveza ali zveze tudi omislile kakšna tekmovanja, ki bi se nanašala na uporabo verig saj drugače bo ta sistem itak izomru -oziroma bo še za pomladek zgodovina #-o
So dnevi,ki so vredni spomina in so dogodki,ki ti ostanejo spomin za vedno...
Uporabnikova podoba
livar

Objave: 151
Registriran: 19. januar 2005, 14:07

Objava Oskar » 1. julij 2009, 9:56

Da ne bova izpadla kot neka zastarela gasilca bom dal primerjavo. Martin in kolegi bi pri požaru v Lovrencu na Dravskem polju bili neizmerno veseli če bi imeli Dravo tako blizu kot jo imajo rušani. Trdno sem prepričan, da bi dovajali vodo iz reke. GVC vozila, ki so pa sedaj dovažala vodo, pa bi uporabili za direktno gašenje.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava gasilec_lovrenc » 1. julij 2009, 13:46

koliko je meni znano res ni bilo verige iz drave. sicer res malo čudno ampak očitno nismo potrebovali napada iz drave... :D :?
NA POMOČ!!!
Uporabnikova podoba
gasilec_lovrenc

Objave: 14
Registriran: 21. junij 2009, 21:38

Objava Urosh » 1. julij 2009, 14:24

Da se razjasni glede verige vode iz drave. V možnosti je bilo tudi to, da bi se naredila veriga gasilskih motork iz drave. Žal oziroma na srečo se je vodja intervencije odločil, da se veriga ne dela.
Zakaj?:
- oddaljenost drave,
- tema,
- slabo delovanje UKV zvez,
- pomanjkanje znanja strojnikov črpalk, v primeru verige(vsi vemo kaj se zgodi če ni vode v motorki, ker je enemu počla cev, motorka pa pod polnim gasom),
- že v takšnih pogojih kot so bili se je dosti opreme zgubilo oziroma zamenjalo. Še sedaj nekatera društva kličejo okrog za kak kos pozabljene opreme( pogovor zadnjič z enim izmed poveljnikov- nenavadno ampak v avtih nimajo skoraj novega ročnika za VT, prav tako ko je klical okoli, če ga je gdo videl ga nihče nima oz noče dat :? ),
- opremljenost društev z črpalkami (vprašanje, katero društvo se je spomnilo in dalo motorko v avto oziroma prikloplo prikolico)

Tu je samo nekaj razlogov, zakaj se ni gasilo z verigo. Res je da je bilo pomanjkanje vode na ročnikih, da se ni gasilo z peno,... ampak po vojni so vsi generali.

V primeru, da bi hoteli gasiti z peno, je spet problem usposobljenosti strojnikov za delanje pene. Možnost gašenja za peno je bila le z metalcem pene- zaradi prevelike vročine ni bilo možnosti z navadnim trodelcem in medmešalcem. drugi problem, ki se pojavi pri peni je spet to, gdo bo kril stroške nove?! Dandanes je preprosto rečti gasi z peno, ampak vodilni v društvu tudi razmišljajo kako bodo pa kupili novo, ob takem stanju sredstev, ki so v marsikaterem društvu.
Samo gašenje celotnega poslopja je otežila podrta streha, kako bi ob tem lahko prišli polek z peno?

Pa še na eno napako bi malo nakazal. Ker smo šli samo enkrat po vodo, ne morem trdit, da je bilo tako tudi kasneje, ampak vode je iz hidranta tekla dokaj počasi. To pa zaradi tega, ker so se 3 cisterne naenkrat priklopile na 3 hidrante, kateri pa so bili priklopljeni na eno linijo vode. Mogoče so kasneje tankali cisterne malo višje na drugi liniji, ampak to lahko povejo tisti, kateri so celo noč dovažali vodo.

Naš avto je naredil eno linijo trodelnega napada(1xB cev, trojak, 2x C cev in ročnik), ter eno linijo visokega tlaka. Čeprav sta nas napajali 2 cisterni (PGD Lovrenc - AC 50, in PGD Slemen mislim da je bila 4000 litrska cisterna) je bilo večkrat začutiti pomanjkanje vode na ročniku.

Toliko za danes,
L.p Uroš
Prvi gremo noter, zadnji pridemo ven...
Urosh

Objave: 35
Registriran: 4. junij 2009, 14:51

Objava Žani » 1. julij 2009, 16:23

Ne poznam vseh podrobnosti tega požara, me pa moti razlog, zakaj se ni uporabljala veriga z MB iz Drave. Neznanje strojnikov , pa tema ...!! Kako more to biti razlog :shock: V PGD morajo biti usposobljeni ljudje z strojniškim tečajem. Če so to znanje nekje izgubili, je dolžnost poveljnikov, da v PGD organizirajo redne vaje za obnavljanje teh znanj. Vedno se gasilci hvalimo, kaj vse znamo, potem pa takšna izjava.
Ne vem zakaj mnoga društva še kar naprej kupujejo moderne MB!? Ali samo za tekme !?. Dejstvo pa je, da se MB zelo redko še uporabljajo na intervencijah. Ko je pa veliko lažje ( pa tudi dražje ) vodo prevažati z cisternami, ko pa napeljati nekaj 100m cevi.
Da ne bo zamere, pri tej kritiki ne mislim samo na enote, ki so sodelovale v Rušah, ampak je takšna in podobna praksa marsikje v Sloveniji.

Pozdrav !
Uporabnikova podoba
Žani

Objave: 89
Registriran: 22. marec 2008, 10:39

Objava gasilec_lovrenc » 1. julij 2009, 21:49

zakaj se ni delala veriga??? pomoje se veriga ni delala iz vseh razlogov katere je naštel uroš... pa še en razlog je pod do drave je ena sama šuma ki je skoro neprehodna... po moje bi kr dosti dragocenega časa porabili da bi motorke spravili na tisto mesto kjer bi naj MB stala. vsi (vsaj domačini) pa vemo kakšno je zadravje. poraščeno in neprehodno da je joj!!!!!

res pa je da je bilo hudo pomanjkanje vode pri lovrenščem GVC 16/25 sam sem bil na visokotlačni liniji in moram povedat da sem kr dobrih 15-20 min čakal na vodo, medtem ko je pred mojom nosom lepo prasketal ogenj...

glavno je da smo požar pogasili!!!!!!!!!
NA POMOČ!!!
Uporabnikova podoba
gasilec_lovrenc

Objava Urosh » 6. julij 2009, 12:24

še link, kako je gorelo v fazi največjega gorenja...
http://www.youtube.com/watch?v=ZroW7yT6bYM
Urosh

Objava MartinV » 12. julij 2009, 19:24

Pozdravljeni!

Mi radovednost ne da miru, pa bi prosil gasilce, kateri lahko dajo odgovor, da podajo odgovor:
-ali je občasno prihajalo do pomankanja vode (Gasilec-Lovrenc trdi, da je na hidrantih, s katerih so se polnile cisterne bil pritisk dober, Urosh pa, da ne)?
-kolikšna je razdalja od Drave do požarišča?
-ali je mogoče dobiti zapisnik analize (po ZS)?
-ali je mogoče priti v kontakt z kakšnim gasilcem, kateri pozna pravo problematiko z obravnavanega požara)
Zakaj želim omenjene podatke? - delam analizo požarov gum.

Lep dan še naprej!

Martin
GSM: 041 327 040
MartinV

Objave: 128
Registriran: 18. julij 2008, 11:00

Objava Urosh » 13. julij 2009, 9:00

zdravo.

- do pomanjkanja vode je prihajalo(če si bil z cisterno sam na hidrantu je bil pritisk dober, zakaj pa se je čakalo pa sem že obratložil prej-več cistern na isti liniji vode),
- razdalija do drave, hja se bom potrudil, danes če bom slučajno prišel v tovarno, ti vse poslikam(pot) ter pribilžno zmerim dolžino,
- za zapisnik analize ti ne morem pomagat, še sam ga nisem videl(bom malo povprašal v društvu, če že sploh obstaja),
- kontakt, msilim da bi bil pravi za to poveljnik gasilske zveze,

Upam, da sem ti s tem kaj pomagal.
L.p Uroš
Urosh

Objava mrši » 13. julij 2009, 10:43

Glavni problem pomanjkanja vode je bil zaradi napačne taktike! Še nisem zasledil da bi kombinirke (2500l) špajzale cisterne (5000l)...prej obratno.
mrši

Objava Gost » 17. julij 2009, 8:18

Nekaj v razmislek!
Reka Drava je odaljena od samega dogotka oziroma požareišča cca 800 m sedaj pa si izračunajte kolišni čas potrebuješ za takšno verigo in koliko "rozik "ter cevi zraven pa še višinska razlika. Veriga pa bi morala potekati tudi po glavnem cestišču ki pelje do stanujočih ob Dravi. Druge poti ni.
Gost

Objava gasilec_lovrenc » 18. julij 2009, 15:53

Mrsi nevem kje si zasledil da so 2500 l cisterne špajzale 5000 literske?

Kolikor jaz vem, tega ni bilo!!

Za pritisk pa je urosh povedal. Sam sem samo enkrat bil na špajzanju, pa je 2500l trajalo cca 3-4 min.
NA POMOČ!!!
Uporabnikova podoba
gasilec_lovrenc

Objava M-Coki » 14. januar 2014, 15:16

FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki