Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Gašenje v stolpnicah

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Odg: Gašenje v stolpnicah

Objava mato999 » 29. november 2013, 20:11

Požar vetrnice (nisem našel primerne teme)
Zanima me kako bi vi pristopali k takšnemu požaru.
http://www.epaw.org/multimedia.php?lang=en&article=a19
mato999

Objave: 15
Registriran: 5. februar 2012, 21:32

Objava M.J. » 29. november 2013, 20:57

Podvprašanje; ali bi to sploh gasili? :)
Uporabnikova podoba
M.J.

Objave: 140
Registriran: 14. junij 2004, 16:41

Objava vidic » 29. november 2013, 21:26

V članku piše da je vetrnica visoka več kot 100 metrov. Bi sploh s čim lahko prišli dovolj visoko? Če gori takšna vetrnica je tudi zelo nevarno biti v bližini, saj se lahko vsak čas zruši, kar tudi ne moremo predviditi v katero smer bo padla. Gašenje, če bi bilo sploh mogoče, bi bilo lahko zelo nevarno.
vidic

Objave: 95
Registriran: 23. julij 2008, 19:44
GE: PGD Lesce

Re: Gašenje v stolpnicah

Objava Suban » 30. november 2013, 13:07

in kot je iz članka razvidno, sta bila celo 2 mrtva delavca.

vrjetno bi bil primeren kak avtomatski sistem za gašenje v sami veterici za pogasitev začetnega vžiga. Morda ga imajo, ne poznam točno, kako so narejene. Gasilci mislim, da tukaj nimamo kaj preveč za početi, saj je dostop skoraj nemogoč. tudi polivanje s HELI vrjetno ni pametna ideja, saj bi lahko impakt vode stvar porušil.

varovanje okolice veternice, da ne pride do širitve požara zaradi odpadajočih gorljivih delov, bi bila načeloma najbolj smiselna rešitev, moje mnenje. :?
A. Suban
Uporabnikova podoba
Suban

Objave: 133
Registriran: 17. november 2010, 14:00
GE: Sečovlje

Objava Daniel » 2. december 2013, 12:30

jaz bi vseeno poskusil z bambi vrečo in helikopterjem...ne glede na "udar" vode
Na pomoč!
Uporabnikova podoba
Daniel

Objave: 56
Registriran: 3. marec 2004, 14:54

Objava Suban » 2. december 2013, 15:46

včasih je potrebno razmisliti o škodi, ki jo naredi gašenje. in to ne velja samo za ta primer.

recimo 700 l vode iz bambi vreče, ki pade z določene višine na konstrukcijo veternice (npr. zgornjo ploščad), morda oslabljene že zaradi požara, lahko povzroči energijo za porušitev in/ali deformacijo konstrukcije. Mesto porušitve oz. deformacije je lahko tako, da sanacija ni mogoča in je potrebno celotno konstrukcijo (recimo steber, pritrdišča za zgornjo ploščad ...) odstraniti in narediti novo. Če se stvar poruši, bo na tla padla tudi elisa, katera bo uničena, kljub temu, da recimo požar nanjo drugače ne bi vplival. Voda pa lahko prodre tudi v napeljavo v stebru in jo uniči.

To je nato veliko večji strošek, kot pa, da pustimo, da zgori, kar ima za zgoreti v sami veternici in se nato sanira samo tiste kompenente, morda tudi del deformirane konstrukcije, ki jih je požar uničil oz. nanje vplival. Lahko pa tudi, da požar niti ni vplival na samo konstrukcijo in ne bi bila škoda zaradi požara sploh velika in bi mi povzročili s polivanjem s heli veliko veliko večjo škodo, sploh ob porušitvi. Vedeti je potrebno, da je vrednost teh investicij tako velika (v mio), da če se za sanacijo prišpara samo 1/4 stroškov, je to ogromno.

Smiselno bi bilo v primeru takega specifičnega požara vzpostaviti takojšenj stik z upravljalcem takih in podobnih sistemov, saj so pri njih strokovnjaki, ki vedo svetovati, kak je možen razplet dogodkov in kaj se njim finančno izplača ter kakšna bi bila škoda v določenih primerih.

Ni treba vedno samo zalivati, že ker smo gasilci! Je pa res, da nas gasilce zelo matra, če neki gori in bi na vsak način radi to pošpricali, sploh pa, če nas še kdo opazuje, da ne bodo rekli, da nič ne delamo! :twisted: :D
A. Suban
Uporabnikova podoba
Suban

Objave: 133
Registriran: 17. november 2010, 14:00
GE: Sečovlje

Objava žajla » 2. december 2013, 16:34

Sem imel to srečo, da sem na počivališču na nemški avtocesti videl generatorski del vetrne elektrarne in del stolpa za isto elektrarno. Vsak del je bil posebej naložen na posebno prikolico, zraven pa so bili listi s podatki, ki marsikaj povedo. Moč je bila 20MW, to je toliko kot celotna hidroelektrarna v Medvodah, masa generatorja pa 52T, to je nekaj ton več, kot pa znaša masa tanka T84.
Po mojem torej tista voda, ki bi jo spustil helikopter na goreč vetrni generator, nebi naredila posebne škode. Vprašanje pa je seveda, če bi zadel cilj, ker bi se moral umikati krilom vetrnice, ki pa so dolgi tudi do 70m?
Po mojem je v takih primerih najuspešnejšo "gasilno sredstvo" ustrezna zavarovalnina!
Uporabnikova podoba
žajla

Objave: 58
Registriran: 9. januar 2008, 20:34

Objava Daniel » 29. december 2013, 15:32

Še pred novim letom, neke vrste epilog.... da pokažem, da se je dejansko delalo pri nas na temi obravnavani na tem forumu :D
hvala za vse koristne informacije
naredil sem video, ki prikazuje naše aktivnosti s tega področja letos:

http://www.youtube.com/watch?v=dM1zPuWIxJM

v povojih imam tudi spletno stran, ki obravnava posredovanje ob požarih na višinah
Na pomoč!
Uporabnikova podoba
Daniel

Objava gubina » 29. december 2013, 23:20

Daniel je napisal:Še pred novim letom, neke vrste epilog.... da pokažem, da se je dejansko delalo pri nas na temi obravnavani na tem forumu :D
hvala za vse koristne informacije
naredil sem video, ki prikazuje naše aktivnosti s tega področja letos:

http://www.youtube.com/watch?v=dM1zPuWIxJM

v povojih imam tudi spletno stran, ki obravnava posredovanje ob požarih na višinah

=D>
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 698
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava Daniel » 3. januar 2014, 18:54

Na pomoč!
Uporabnikova podoba
Daniel

Objava ljubljančan » 26. marec 2014, 12:25

Dramatično reševanje iz goreče stavbe:
https://www.youtube.com/watch?v=Cg9PWSHL4Vg#t=13

Nočem kritizirati ampak očitno gasilci slabo komunicirajo pri upravljanju lestve. Ali obstajajo kakšni standardni znaki za sporazumevanje v primeru izpada komunikacijskih naprav?
ljubljančan

Objave: 123
Registriran: 5. december 2011, 22:27
GE: občan

Objava vidic » 26. marec 2014, 14:23

ljubljančan je napisal:Dramatično reševanje iz goreče stavbe:
https://www.youtube.com/watch?v=Cg9PWSHL4Vg#t=13

Nočem kritizirati ampak očitno gasilci slabo komunicirajo pri upravljanju lestve. Ali obstajajo kakšni standardni znaki za sporazumevanje v primeru izpada komunikacijskih naprav?

Razvoj prej omenjenega požara: https://www.youtube.com/watch?annotatio ... hCZa3EIQ4A
vidic

Objave: 95
Registriran: 23. julij 2008, 19:44
GE: PGD Lesce

Objava gradbenik miha » 17. april 2014, 19:46

Uporabnikova podoba
gradbenik miha

Objave: 457
Registriran: 21. junij 2012, 18:51
GE: poznavalec