Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Gašenje na črpalki

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Gašenje na črpalki

Objava Oskar » 5. januar 2013, 20:17

ko gre vse narobe: vžigalnik, aktiviranje gasilnika, gasilnik neizpraven...
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Odg: Gašenje na črpalki

Objava Tomkat » 5. januar 2013, 20:56

Ja, ampak pogasil pa je. #-o

Burleska, ki bi se lahko kaj kmalu tudi bolj žalostno končala.
LP iz Celja :wink: Tomaž K.
Pot do znanja je dolga, življenje pa kratko. (Hipokrat)
Slika
Uporabnikova podoba
Tomkat

Objave: 1874
Registriran: 4. marec 2005, 10:43
GE: PGD Škofja vas

Objava Oskar » 5. januar 2013, 22:02

Pa poskušajmo analizirat dogajanje. Tudi nam se lahko to zgodi ali pa pridemo zraven ko se to zgodi.

Vsekakor bi jaz izbral le 6 kg gasilnik, ali še manjšega. Te na črpalkah verjetno imajo.
Ta gasilnik je bil nek tip prevoznega aparata, vsebine nekje 15 do 20 kg.
Žal uslužbenec ni imel pojma kako pravilno aktivirati aparat. Mučil se je kar nekaj časa s tisto ročico. Ampak to je trema in strah kajti takšne situacije se dogodijo bolj redko.
Nekaj pa je moralo biti vseeno narobe da ga je tako silovito odprlo. Morda ga je zaradi nestrokovnega aktiviranja celo poškodoval.

Pa še to, ognja v rezervuar avta ne potegne kar tako hitro, pa tudi po cevi ne bo prišel v podzemni rezervuar !! Tak da strah je odveč , ampak kaj veš...
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Tomkat » 6. januar 2013, 12:17

Oskar je napisal:Pa poskušajmo analizirat dogajanje...
Žal uslužbenec ni imel pojma kako pravilno aktivirati aparat. Mučil se je kar nekaj časa s tisto ročico. Ampak to je trema in strah kajti takšne situacije se dogodijo bolj redko.

No, to je tudi meni padlo v oči. Glede na to da je točno vedel kam mora teči - kje je gasilnik, sem tudi sam sklepal, da je uslužbenec črpalke. Verjetno je šel za tem, da uporabi najbližji gasilnik, ne glede na količino gasilnega sredstva. OK. Ampak aktiviranje je zgodba zase. Je že res, da gasilnika ne aktiviramo ravno vsak dan... (no, kakor kdo) ... ampak vendar, glede na to, da dela na pumpi, bi lahko bil stvari bolj vešč.
Ampak v končni fazi je samo trgovec, ne gasilec, ...

Prigoda me spomni na postopke, ki sem jim priča skoraj vsakodnevno. Moje delovno mesto je namreč 20 m od bencinskega servisa. In potem imam priliko opazovat kako se "mojstri" lotevajo varovanja prečrpavanja goriva iz avtomobilske cisterne v podzemne rezervoarje, ko imajo dostavo.
Vse lepo in prav, šofer parkira, razpostavijo ograjice, stožce (torej prometno varujejo), ozemljijo (OK!) in poskrbijo za požarno varovanje...
Tudi OK, ampak kako...
Čisto do cisterne / priklopa cevovoda (na razdaljo 1,5 m) privlečejo 50 kg "merzerja" in to je to. Ja za inšpektorja bi verjetno bilo, za gašenje pa po moji logiki ne.
Pa ne da je 50 kg gasilnega praška premalo za gašenje začetnega požara na prečrpališču (ob predpostavki da uslužbenci spremljajo dogajanje in so vešči aktiviranja gasilnika). Po mojem mnenju je problem v postavitvi gasilnika. Če jim kaj slučajno "plane" imajo gasilnik postavljen točno na "sredi ognja". :?
Torej ne morejo do njega, kamoli ga lahko uporabijo. Pri tem, da ima aparat vsaj 3 m cevi in cca. 10 m dometa. Praktično bi lahko gasili "iz pisarne". Ko sem jim to omenil je bil odgovor v stilu: " Eh, saj veš, tak nam je naročeno ...".
Toliko o zdravi kmečki pameti, logiki in ostalem ...
LP iz Celja :wink: Tomaž K.
Pot do znanja je dolga, življenje pa kratko. (Hipokrat)
Slika
Uporabnikova podoba
Tomkat

Objave: 1874
Registriran: 4. marec 2005, 10:43
GE: PGD Škofja vas

Objava vidic » 6. januar 2013, 20:05

Tomkat popolnoma prav imaš tako imajo naročeno. Na Petrolu sem delal nekaj časa kot študent in je bilo vedno tako, da je pri prečrpavanju moral biti v bližini 50kg gasilnik, taka so bila navodila. V času dela na petorlu sem bil tud dvakrat na uposabljanju na temo požarne varnosti in okoljevarstva, kje bi moral biti tudi prikaz gašenja z ročnim gasilnim aparatom, vendar tega ni bilo, saj je obakrat ravno v tem času padal dež. Važno je da imajo vsi napisano da so usposobljeni in da je vse tako kot zahteva inšpekcija, kaj pa je dejansko pa je druga stvar.
vidic

Objave: 95
Registriran: 23. julij 2008, 19:44
GE: PGD Lesce

Re: Gašenje na črpalki

Objava Timo » 6. januar 2013, 20:08

Ah sej nam se pa to ne more zgodit...
______
Slika
Slika
Uporabnikova podoba
Timo

Objave: 150
Registriran: 6. januar 2007, 22:36
GE: Postojna

Objava firefly » 9. januar 2013, 10:30

Ko smo že pri aktiviranju gasilnikov bom podal vprašanje kar tukaj.

Ali se vam je že zgodilo, da vam je pri aktiviranju ročnega gasilnega aparata CO2 preprosto odtrgalo cev pri spojki na ventilu? Je šlo pa za gumijasto z žico pleteno cev.
firefly

Objave: 75
Registriran: 26. maj 2011, 14:35

Odg: Re: Gašenje na črpalki

Objava Marko Š. » 15. januar 2013, 9:27

firefly je napisal:Ko smo že pri aktiviranju gasilnikov bom podal vprašanje kar tukaj.

Ali se vam je že zgodilo, da vam je pri aktiviranju ročnega gasilnega aparata CO2 preprosto odtrgalo cev pri spojki na ventilu? Je šlo pa za gumijasto z žico pleteno cev.

Ja. Pri tistih, ki so bili samo še za odpis pa smo vseeno probali če delujejo. Je delal. Bolj tak no. :)
Imel sem tudi priložnost kar nekaj praha pojesti, ko mi je vtrgalo cev pri ročniku od prikolice z 250kg praha (konec 90tih). Živim se vse zgodi.
lp
Uporabnikova podoba
Marko Š.

Objave: 212
Registriran: 5. september 2006, 8:04
GE: Gornja Radgona

Objava Volkec » 16. januar 2013, 9:17

Zadeva ima malo zveze z gašenjem na bencinski črpalki, ima pa z defektnimi RGA na prah... Bilo je v časih, ko je bil prah v gasilnih aparatih še bel in je bil najmodernejši gasilni aparat tisti pastorjev z aktivacijsko ročico in ročnikom z ventilom. Neki pobalin je v šolski telovadnici aktiviral enega od takih- izvlekel je varovalko in pritisnil na ročico za aktiviranje. Vsebnik s prahom se je napolnil s potisnim plinom in iz varnostnega ventila se je zaslišalo sikanje odvečnega ogljikovega dioksida. Dečko niti dobro vedel, kaj bi z aparatom počel naprej. Prijel je za ročnik in si ga pričel pobliže ogledovati. V trenutku, ko je imel ročnik usmerjen proti glavi je, ne da pobalin na karkoli pritisnil, nenadoma močno počilo. Odtrgalo je šobo ročnika, ki je poletela fantu v glavo, se od nje odbila in v loku poletela skoraj čez celo telovadnico. Revež se je od silnega udarca zgrudil ob aparatu in izpustil ročnik, ki je nekontrolirano mahedral naokoli in pri tem izpuščal oblak gasilnega sredstva. Tega je seveda kmalu zmanjkalo. Rezultat je bila dobro pobeljena telovadnica in dobro pomokan pobalin z ogromno buško na čelu... Pravična kazen, ni kaj..

PS: ta pobalin nisem bil jaz, bil sem pa zraven...
The only thing that I regret- I didn't take what I could get. (Motörhead)

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Objave: 318
Registriran: 8. januar 2003, 18:16
GE: Kobarid

Objava trevor » 22. januar 2013, 9:50

Tudi sam sem slišal že nekaj tovrstnih zgodb, pa bom opisal najbolj tragično. V Zenici so imeli primer, ko se je na cesti vžgalo osebno vozilo. Šoferju je na pomoč priskočil voznik avtobusa. Avtobus je bil doniran iz Turčije in je bil že zelo star, temu primeren je bil tudi gasilnik z notranjo jeklenko. Ker aparat verjetno 20 ali več let ni bil odprt oziroma servisiran je bil prah zbit v "kamen". Ob aktivaciji notranje jeklenke je zaradi slabe kvalitete (slab var podnice na plašč) gasilnika, dno gasilnika dobesedno odtrgalo in možakarju zabilo v trebuh. Žal je zaradi hudih krvavitev na mestu izdahnil.

V tem primeru je bilo kar nekaj nesrečnih dejavnikov, ki so vplivali na tragičen razplet. Glaven vzrok pa je nekvaliteten gasilnik in seveda slabo servisiranje rga. Pozitivna posledica, če o tem lahko govorimo, pa je da so oblasti malo bolj začele nadzorovati delovanje servisov in predvsem uvoz raznih "kitajskih" gasilnikov, ki se pojavljajo tudi pri nas v "evropski" preobleki.
trevor

Objave: 161
Registriran: 22. april 2007, 21:57

Objava firefly » 23. januar 2013, 15:03

Moram povedati, da je bil gasilnik star okoli 2 leti in pregledan. Na koncu smo zaključili, da se je mogoče cev v gasilskem vozilu drgnila ob nadgradnjo in jo je načelo. Vsekakor pa ni bilo lepo videti ne slišati. Počilo je kot vrag in gasilcu na srečo ni povzročilo kakšnih večjih poškodb. Konec odtrgane cevi ga je samo opraskal po bradi.
firefly

Objave: 75
Registriran: 26. maj 2011, 14:35

Nazaj na Gašenje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost