napadalec_2 » 22. april 2017, 21:49
No, imamo kar nekaj iztočnic, sploh kar se tiče hidrantov.
Prilagam nekaj zadev iz tehnične smernice za gradnjo TSG-1-001:2010 požarna varnost v stavbah, ki je ena od smernic, ki se jih je potrebno držat pri projektiranju požarne varnosti objekta (projektantom je dovoljeno uporabiti katerokoli smernico iz območja EU, so si pa bolj ali manj podobne med seboj, se pa pripravlja nova smernica, javna obravnava bo možna letos poleti). Je pa potrebno vedeti nekaj, upoštevati moramo predpise ki so veljavni v času graditve objekta, če se predpisi spremenijo po izdaji uporabnega dovoljenja jih ni potrebno upoštevati in na objektu karkoli spreminjati.
Po tej smernici je dobava vode za gašenje možna iz enega ali več od naslednjih virov:
- javno hidrantno omrežje
- če ga ni si je potrebno na lastne stroške postaviti svoje hidrantno omrežje
- če je možnost se upošteva tudi odprti vodni vir (jezero, ribnik-kot v primeru Ribičije)
Potrebna količina vode se določi glede na dejavnost in velikost požarnega sektorja, te vrednosti so 10, 15, 20 l/s itd, vodni vir pa mora zadoščati za 2 uri gašenja, se pravi da bi vode moralo biti najmanj 72 m3.
Oddaljenost vodnega vira je najmanj 5 m in največ 80 m od objekta. Če objekt nima na voljo ustrezne količine vode za gašenje ne more dobiti uporabnega dovoljenja.
O vzdrževanju hidrantnega omrežja govori hudo zastarel in ohlapno napisan Pravilnik o preizkušanju hidrantnih omrežij. V 2. členu je navedeno:
Lastnik, uporabnik ali upravljavec stanovanjskih, poslovnih ter industrijskih objektov (v nadaljnjem besedilu: zavezanec) si mora pred pričetkom uporabe vgrajenega hidrantnega omrežja pridobiti potrdilo o brezhibnem delovanju hidrantnega omrežja (v nadaljnjem besedilu: potrdilo) za:
– novo vgrajena hidrantna omrežja;
– razširitev hidrantnega omrežja;
– spremenjeni ali zamenjani del hidrantnega omrežja.
Zavezanec lahko izvajalca del pooblasti za pridobitev potrdila pred dokončno predajo objekta v uporabo.
Lastnik javnega vodovodnega (posledično tudi hidrantnega omrežja) je občina, in če se vsi postavimo v županovo kožo in podrobno preberemo ta 2. člen se vsi z lahkoto izognemo odgovornosti.
Glede sistemov APZ in notranjega hidrantnega omrežja, vem zakaj tega po objektih ni, (marsikje bi morali biti pa jih ni!)
Predlogi kaj spremenit so seveda dobrodošli. Iščem somišljenike znotraj GZS, s katerimi bi se rad povezal da že končno nekaj spremenimo. Imam pa že kar nekaj predlogov tudi sam. Kar se tega tiče mi pišite na zs.
Kjer je sloga, tam je moč, v dobro ljudstva na pomoč!