Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Vstopi v gorece stavbe

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Objava Marjan » 19. september 2002, 13:59

Glede na dosedanje debate imam eno vprašanje:
Kje se naj gasilec zakloni pri vstopu v objekt če se vrata v objekt odpirajo nazven? Pri pantih ali pri kljuki. Mislim, da je tu več mnenj pa me zanima katerih je več in njihove obrazložitve.
Pozdrav
Marjan

Objave: 50
Registriran: 12. julij 2002, 15:19

Objava Milan Dubravac » 20. september 2002, 16:45

Pravilna postavitev je za vrata (pri pantih). Če pride do nevarnega efekta (povratnega ognja ali eksplozije dima) je treba vedeti da gre udarni val po liniji manjšega odpora. Če so vrata odprta za nekaj deset centimetrov to pomeni, da bo okoli 90% udarnega vala šlo skozi odprtino in nekaj ga ''poberejo'' vrata. Ta vrata sicer lahko poškodujejo gasilca vendar ga ne ubijejo. Če pa stojite na nasprotni strani pa dobite v telo ognjeno kroglo pod tlakom in to je ponavadi kljub zaščitni opremi usodno. Zadnji primer pred nekaj meseci se je zgodil poklicnim gasilcem iz Dunaja. Po backdraftu je 2 gasilca vrglo po tleh. Ker sta stala za vrati nista bila poškodovana.
Obstaja še en t.i. vojaški pristop, tako da sta vsak na eni strani. Eden za kratek čas (5 sekund) odpre vrata, drugi pa pod strop usmeri razpršen curek. Potem vrata zapre, oba se postavita k pantom in po nekaj sekundah vstopita. Razpršen curek je preprečil nevarnost prej omenjenih efektov in nadaljne delo napadalne skupine je varnejše.
Nevarnost pa obstaja stalno, ker je vstopanje v notranje prostore v ognju pač nevarno in zahtevno delo. Saj se verjetno že preveč ponavljam ampak izkušenost, kar je tudi realistični trening, najbolj pomaga.
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objave: 1887
Registriran: 10. julij 2002, 11:54

Gips plošče

Objava pouzek » 23. september 2002, 8:17

Pred mesecem dni smo imeli stavbni požar, kjer se je vnelo ostrešje nad podstrešno kuhinjo. Strop kuhinje je bil izdelan iz gips plošč. Zaradi visoke temperature, ki se je razvila na podstrešju, so gips plošče postale zelo mehke. Z VT se je strop pustil prav lepo rezati (gips je popolnoma razpadel), s čimer je nastala v stropu dovolj velika odprtina za gašenje gorečega ostrešja (začetna faza).
Zaradi gašenje se na gips ploščah nabira voda, ki jim nič kaj ne koristi.
V primeru intervencije so lahko takšne plošče gotovo "prevara", saj če nanje kaj pade (opeka, kos ostrešja...), se skoraj gotovo udre, jo preluknja... :o

NA POMOČ!!!
Uporabnikova podoba
pouzek

Objave: 86
Registriran: 9. september 2002, 18:01

Objava Marjan » 23. september 2002, 14:44

Milan hvala za pojasnilo, sem enakega menenja vendar velikokrat slišim tudi nasprotne razlage pa me zanime če je tu kdo ki misli naprotno in zakaj.

LP
Marjan

Objave: 50
Registriran: 12. julij 2002, 15:19

Objava Milan Dubravac » 15. oktober 2002, 21:37

No razvoj gre naprej tudi na tem področju. Fanta iz Švedske sta nas podučila, da tudi razpršen curek pod strop ni najboljša rešitev. Moram reči, da sem se v dveh dneh naučil kar nekaj novih stvari, pa sem mislil, da veliko vem. Zdaj samo upam, da bomo čimprej imeli možnost prenašati to znanje na ostale poklicne in prostovoljne gasilce.
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objava metodg » 16. oktober 2002, 8:26

Jaz sem pa ravno to hotel razložiti svojim poveljnikom, da naj pod strop usmerijo kratke razpršene curke, da malo ohladijo dimne pline in tako preprečijo možnost efektov...

Kaj naj potem storijo? :?:

Metod G. :D
Uporabnikova podoba
metodg

Objave: 893
Registriran: 12. julij 2002, 14:03
GE: PGD Brezje na Gor.

Objava JozeR » 16. oktober 2002, 11:08

Milan!
Prejšnji mesec smo bili z društvom na Igu. V pripravah na vstop v "dimno hišo" sta nam inštruktorja razlagala, da se VEDNO odpira vrata s strani kjer je kljuka - tudi če se odpirajo navzven. Potipaš vrata (če so vroča, potem pričakuj povratni ogenj), počepneš in s sekirico odpreš kljuko. Vedno s strani kljuke! Tako so rekli...
Sicer pa verjetno tudi drugod ni enotnih pogledov. Isti dan smo na Igu slišali (delo z lestvijo), da je bolje speljati cev preko balkonske ograje (lažje odpenjanje pritrdilca, podaljševanje,...). Čez nekaj ur nam pri "dimni hiši" to štejejo kot slabost - cev je treba peljati pod ograjo, po najkrajši poti na balkonsko ploščo!?
Poenotenje mnenj je v zelo težavna zadeva...
Na pomoč,
Jože
Uporabnikova podoba
JozeR

Objave: 206
Registriran: 23. avgust 2002, 13:37

Objava Milan Dubravac » 18. oktober 2002, 9:40

Jože:
glede cevi preko lestve je zelo odvisno od ograje. Malokrat je možno cev napeljati skozi ograjo. Glede vstopov pa je žal tako, da nekateri nimajo dovolj znanj pa tudi volje ne, da bi koga poslušali!!
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Logika

Objava JozeR » 18. oktober 2002, 10:50

Ja, meni tudi ni bilo logično, pa sem bil raje tiho (kao "inštruktor že ve!").
Vendar pri pantih odpiraš, če se vrata odpirajo navzven. Če se odpirajo navznoter pa bi se jaz odločil za vstop pri kljuki?! Imam prav?

Še eno vprašanje se mi je porodilo ob prebiranju prejšnjih prispevkov. Čeprav si dejal da razpršen curek pod strop ni (več) najboljša zadeva, si prej opisal, da gasilec odpre vrata za cca. 5 sekund, pošprica, zapre, počaka, vstopi,... Po kolikšnem času se pojavi backdraft, če ima čas 5 sekund špricati pod strop??? (čeprav vem, da si napisal, da to špricanje ni več aktualno - zanima me bolj tistih 5 sekund oz. (predvideni) časovni razvoj dogodkov!)
Obstaja kakšna kratka razlaga tvojih novih spoznanj "from Sweeden" :wink: - mislim tako, primerno za forum? Ali pa če imaš mogoče zapiske (.doc), ki si jih pripravljen posredovati drugim?

Na pomoč,
Jože
Uporabnikova podoba
JozeR

Objave: 206
Registriran: 23. avgust 2002, 13:37

Objava Milan Dubravac » 18. oktober 2002, 10:58

O vstopih je zgoraj več napisano. Tista taktika o špricanju pod strop še velja. Novosti so res novosti in tudi oni še niso popolnoma spremenili postopkov. Zbir novosti bomo prediskutirali in jih vključili v program, ki se pripravlja. Z novim razpisom GZS gre ven tudi hot fire trening. Zaenkrat za društva 3. kategorije in višje. To je sicer samo predlog za zdaj. Tudi sam moram zbrati vtise v sebi in potem kaj koristnega napisati. Seveda bo na voljo vsem.
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objava Matej B. » 18. oktober 2002, 21:32

Milan name lahko že računaš da se kakšno soboto pripeljem na IG in preizkusim adrenalinske razmere v kontejnerju. Upam samo da mi ne bo kombinezona skurilo!!
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objave: 1127
Registriran: 30. julij 2002, 23:39
GE: Tržec

Objava Jaka » 18. oktober 2002, 22:34

Vi se pogovarjate o podrobnostih, danes sem pa na vaji videl, da stvari že v osnovi ne klapajo.
Imeli smo vajo - notranji požar v industrijskem objektu. Pa ti gasilca v delovnih oblekah (ne zaščitnih oblekah) oprtata dihalne aparate in gremo :oops: . Gasilci iz drugih društev pa v zaščitnih oblekah zunaj mečejo cevi. Da te kap. Vodja intervencije pa nič.
Saj vem, da je bila vaja. Ampak na vajah se učimo. takrat imamo čas. Ali pa se mogoče motim :?: :?: .
Da o vstopu v objekt, ki naj bi gorel, niti ne govorim.
Če že dalamo vaje, potem jih delajmo pravilno. Ni vrag, da bo vsaj tako kaj ostalo v naših glavah.
Uporabnikova podoba
Jaka

Objave: 830
Registriran: 13. julij 2002, 23:14

Objava mezan » 19. oktober 2002, 1:26

Reč mi samo da je bila meddruštvena, pa bom vse vedel. Pri njih imajo probleme - brez imen!!!
Uporabnikova podoba
mezan

Objave: 178
Registriran: 9. avgust 2002, 12:00

Objava Peter » 19. oktober 2002, 15:06

Matej B. je napisal:Upam samo da mi ne bo kombinezona skurilo!!

Upam, da si mislil zaščitno obleko, ker s kombenizionom tam nimaš kaj početi.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava Matej B. » 19. oktober 2002, 15:20

Peter mislil sem ognjevarno zaščitno obleko (BAS ognjevarne kombinezone katere imamo v društvu)!
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objave: 1127
Registriran: 30. julij 2002, 23:39
GE: Tržec

NazajNaprej

Nazaj na Gašenje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost