Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kornati: Med in po gašenju umrlo 12 gasilcev

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Objava Pero » 2. september 2007, 22:39

kaj pa pravite na tole ?

Kolege stradalih gasitelja tvrde da su oni prošli tek minimalnu i nedovoljnu edukaciju.
- Bili su jedan put na aerodromu u Zemuniku. Ušli i izašli iz helikoptera, a tjedan dana su spavajući slušali nekakva predavanja samo da predavači dobiju dnevnice. Istina, oni su dobili nekakve diplome, ali to ne znači da su kvalificirani. To su tek diplome za smrt u plamenu! Laži zapovjedništva bole nas kao i surova istina koju živimo - pričaju ogorčeni vatrogasci.
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabnikova podoba
Pero

Objave: 1091
Registriran: 17. april 2006, 17:34

Objava Rafter » 2. september 2007, 22:55

Ico je napisal:Ko sem jaz prišel k gasilcem je že veljalo, da oče in sin ali dva brata ne smeta v isto vozilo....

Isto je veljalo tudi pri rudarjih, nikoli dva brata ali oče in sin v isti jami, v isti izmeni.
Rafter
moderator
moderator

Objave: 3021
Registriran: 10. junij 2003, 0:06

Objava Ico » 2. september 2007, 23:10

V čast in spomin preminulim: video, ki so ga pripravili administratorji Portala vatrogasaca Hrvatske.

http://www.pgdzagorje-mesto.si/pgdz-test.htm
LP iz zagorske doline
Mi gremo noter, ko gredo drugi ven !
http://www.pgdzagorje-mesto.si
Uporabnikova podoba
Ico

Objave: 751
Registriran: 14. november 2003, 14:23

Objava Ico » 2. september 2007, 23:22

Posledica obtožb:

sorodniki ne pristanejo na pogrebe po gasilskih običajih, tako, da gasilci pozivajo vse, naj ne prihajajo v uniformah.
LP iz zagorske doline
Uporabnikova podoba
Ico

Objava KlemencAndrej » 2. september 2007, 23:24

Verjamem da se jim je gasilstvo zamerilo.... pa verjetno ne samo domacim.
Pgd Cerklje na Gorenjskem
KlemencAndrej

Objave: 6
Registriran: 14. april 2007, 16:52

Objava Martin P. » 3. september 2007, 2:13

Rafter je napisal:
Ico je napisal:Ko sem jaz prišel k gasilcem je že veljalo, da oče in sin ali dva brata ne smeta v isto vozilo....

Isto je veljalo tudi pri rudarjih, nikoli dva brata ali oče in sin v isti jami, v isti izmeni.

Malo izven teme, ampak zakaj je temu tako? :?
Uporabnikova podoba
Martin P.

Objave: 889
Registriran: 11. oktober 2004, 22:02

Objava Ico » 3. september 2007, 5:47

Zato, da se ne naredi to, kar se je naredilo na Hrvaškem !
LP iz zagorske doline
Uporabnikova podoba
Ico

Objava Ico » 3. september 2007, 6:04

Tudi krivec za požar ni več !00% Paško Petrina - murterski gasilci pravijo, da so krivi delavci iz BIH, ki so kurili prazne cementne vreče in, da je Petrina žrtveno jagnje policije.
LP iz zagorske doline
Uporabnikova podoba
Ico

Objava Ico » 3. september 2007, 6:40

Spomnimo se, da so v helikopterju bila dva očeta in dva sina. Samo Joško Klarič (oče) se je srečno rešil smrti, ker je odšel na majhno vzpetino preko mobitela klicat pomoč, sin Dino je umrl !

Ne znam si predstavljati očetove bolečine - tudi jaz imam oba sinova pri gasilcih in neredkokdaj sta tudi pod mojim poveljstvom ....zato ne modrujte v stilu - poslali so gasilca in ne očeta in sina.

Veš, Gobi, sin burje (kot imaš napisano), premlad si ti še, da bi razumel bolečino starša, ki je izgubil sina, pa tako blizu in hkrati tudi predaleč je bil od njega. Do devetih zvečer je skupaj z gorskimi reševalci iskal in pomagal pri iskanju in prenosu. Ali si lahko predstavljaš bolečino, pa prosil je poveljnika JVP Šibenik, naj pusti otroke .....naj pošlje samo njega, če že morajo iti.

A si znate predstavljati trenutek, ko je stopil Joško pred svojo ženo in mamo Dina ?????????
LP iz zagorske doline
Uporabnikova podoba
Ico

Objava Milan Dubravac » 3. september 2007, 10:09

Ja potrebno bi bilo natančno analizirati dogodek. Napraviti bi bilo potrebno dve analizi:
1. analizirati vzrok za nastanek požara, povzročitelje...
2. analizirati točne vzroke za nastalo nesrečo od poziva, vseh odločitev med dogodkom in natančen vzrok nesreče. V Evropi je kot zanimivost nekaj nesreč, kjer so z natančno analizo še vedno ostala nepojasnjena dejstva. Ne vem kako je bilo tukaj ampak ene dve stvari mi niso jasne še.

No odločitvena veriga je bila po moji prvi oceni smiselna. Delo na terenu pa je seveda samo po sebi vedno nevarno. Najbolj so me zmotile slabe zveze (mobitel?), ker to zelo otežkoča komunikacijo.
Vse ostalo je zaenkrat manj jasno in ne bi dajal ocen predno zvemo kaj več podrobnosti.

Še nekaj o odgovornosti. Pri takih službah kot je naša gre vedno za neposredno operativno odgovornost in odgovornost zaradi položaja samega. Pa bom poskušal obrazložiti.

Vodje na terenu in po hirerarhiji navzgor so odgovorni za svoje operativce. Ravno zaradi tega so vodje gasilcev v svetu tako cenjeni. Upam, da vsaj malo ob tem tragičnem dogodku čutite kako pomembno delo je vodenje intervencij. In še enkrat več se je izkazalo, da morajo vodje biti izkušeni in ''preplezati'' celo hirearhijo, da lahko kompetentno odločajo in tudi čustveno čutijo kaj pomeni odločitev v danem trenutku.

Druga je odgovornost, ki izhaja iz položaja samega. Tu se pa vidi morala vodij ter resnična pripadnost organizaciji. Vodja je ob tragičnem dogodku dolžan ponuditi odstop, ker s tem organizacija znotraj sebe sama preveri ali je na pravi poti. Ravno tako se potrdi tudi zaupanje vodjem. Navzven pa se pokaže, da stvari niso idealne in se morajo izboljšati (in nikoli niso idealne).

Ponujen odstop poveljnika hrvaških gasilcev je visoko moralno dejanje.

Pa še skok v slovensko stanje. Odgovornosti vodij na terenu je v Sloveniji skoraj nemogoče oceniti, ker v preteklem obdobju ni bilo narejenih dogovorjenih postopkov po katerih bi ocenili delo.
Moralna odgovornost pa je še bolj uboga, ker na položajih ni ljudi, ki bi zrasli po operativni lestvici ampak so tja padli nekateri kar tako in ob omenjanju moralne (objektivne) odgovornosti napadejo nazaj z izjavami kaj si pa ti naredil, pa tako radi smo te imeli in nas napadaš, pa dejmo se še naprej lepo imeti, pa ne poznaš dejstev pa...
Smilijo se mi taki ljudje, ker so tako ubogi na umu!
Ni ne bližnjice ne široke ceste do znanja (evklid)
Uporabnikova podoba
Milan Dubravac
Gasilci.org
Gasilci.org

Objave: 1887
Registriran: 10. julij 2002, 11:54

Objava Matej 9 » 3. september 2007, 10:20

Zanimivo, da se javnost in mediji odprto sprašujejo o takih zadevah in iščejo odgovore, ne pa da hočejo pomesti pod preprogo...

8 otvorenih pitanja o tragediji na Kornatu

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/c ... ,,88480.jl

LP M.
Matej Krnc, VGČ I.

================================================
Ni kosec vsak, ki koso nosi.
Uporabnikova podoba
Matej 9

Objave: 202
Registriran: 16. marec 2005, 16:41

Objava gobi » 3. september 2007, 11:17

Ico je napisal:Veš, Gobi, sin burje (kot imaš napisano), premlad si ti še, da bi razumel bolečino starša.

Ja za to sem pa res premlad :oops:

gobi je napisal: Ico poslal je dva gasilca in ne očeta in sina.
LP, Robert Kopatin
Ko gredo drugi ven ,gremo mi noter!
Slika
Uporabnikova podoba
gobi

Objave: 2235
Registriran: 14. november 2004, 19:04

Objava Ico » 3. september 2007, 14:07

Povsem korektna in prava vprašanja, čeprav bi po mojem okusu dodal morda še kakšno.

Mislim pa, da na čisto vsa ne bo pravega odgovora in slabo bo, če bo na ta odgovorilo ljudstvo (še slabše politika) in ne stroka.
LP iz zagorske doline
Uporabnikova podoba
Ico

Objava ENZA » 3. september 2007, 14:13

Uporabnikova podoba
ENZA

Objave: 119
Registriran: 3. februar 2003, 12:28

Objava ANDY » 3. september 2007, 15:20

tole pa je članek z Hrvaškega gasilskega portala:

Vatrogasac Tomislav Crvelin,
koji je stradao prigodom gašenja požara na Kornatu,
danas je uslijed teških opeklina preminuo u zagrebačkoj Klinici za traumatologiju,
čime se broj poginulih u najvećoj tragediji u povijesti hrvatskog vatrogastva popeo na osam.
"Prehitevajte brez skrbi, saj vas bom izrezal iz pločevine. Vaš gasilec."

(\__/)
(='.'=)
(")_(")
ANDY
070 342 571
Uporabnikova podoba
ANDY

Objave: 1534
Registriran: 7. november 2004, 18:34

NazajNaprej

Nazaj na Gašenje