Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kornati: Med in po gašenju umrlo 12 gasilcev

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Objava MICKA » 7. september 2007, 7:34

Kaj bi se zgodilo pri nas če bi se kaj takega zahtevao?
Polovično znanje je nevarnejše od neznanja (bolivijski)

V vsem imenitno bi uspeli, če dvakrat bi lahko začeli (Johann W. Goethe)
Uporabnikova podoba
MICKA

Objave: 1939
Registriran: 31. december 2002, 16:25

Objava jdrozg » 7. september 2007, 9:34

Joj Micka, kaj sprašuješ, ko sam dobro veš, da se je že zgodila, mislim, celo večja tragedija, če primerjamo po splošnem gledanju o potrebnosi in avanturizmu.
(vsaka intervencija je za gasilca velika in vedno drugačna avantura!)
Sosedom se je zgodil splet nesrečnih okoliščin in požar še tako nedolžen te ponavadi preseneti, nam pa zaradi neznanja iz osnove, ki spada v splošno razledanost o monoksidu, ogljikovem diosidu, alkolnem vrenju in izpušnih plinih.
Kdo je odgovarajal - gasilci so plačali sami svoj davek.
Število žrtev sploh ni važno ali je to 3 ali 11 - vsi so žrtve, ki jih je potrebno objokovati.
Tudi sam sem že bi v zosu, sodnik je vpričo mene nagovarjal kolege naj me tožijo, ker je dobil nalogo da najde krivca.
Pa tudi vprašal me je zakaj sem šel s tako velikim avtom na intervencijo, ko so pa na tistem področju slabe ceste in zakaj smo sploh izvozili, ko pa je jeklenka po eksploziji sama ugasnila.
Kdo je pri nas že zakaj odgovarjal? Po splošni praksi vsak sam!
Če bi bila odgovornost prisotna bi resno vzeli funkcije in izobraževanje zdaj pa je kot je!
jdrozg

Objave: 464
Registriran: 25. julij 2004, 22:54

Objava MICKA » 7. september 2007, 10:31

Jdrozg
Moje vprašanje se nanaša na to kar je objavil Bačo.(en post nazaj)

Uporabnikova podoba
MICKA

Objava jdrozg » 7. september 2007, 11:19

Oprosti!
Saj sem hotel pa sem se razpisal v odgovornost.
Gasilstvo je znanost in ne folklora!
Da je znanost pa demantiramo s tem da je operativec lahko vsak, ki je dovolj star.
Povsod po svetu je gasilstvo podkrepleno z inštituti in šolami ki delajo v raziskovalni smeri.
Pri nas je šola na IG u komaj letos dobila status gasilske šole in upam, da se z Milanovim prihodom že kažejo rezultati.
Pozno je to v Sloveniji, Hrvati to že imajo, so se naši ljudje tam šolali, pa se vseeno zgodi nesreča
To kar trdim vedno in bom do konca pa je res:
PGD nima nihče pravice ukiniti, vendar pa naj v gasilstvu vsak dela to kar zna!
Visokousposobljen in dobro plačan kader naj gasi in rešuje.
Ostali smo samo za pomoč, v prostem času pa potakajmo po CTIF - u cevi.
Ni teorije da za požare in druge nesreče, ki jih je vsak dan več usposobiš
140 000 gasilcev v 1 000 društvih,
kaj se zavedamo da pol društev v Sloveniji neve, kje je IG pa so vseeno vključeni v Javne gasilske službe po malih občinah.
Če vzameš samo poveljnike društev je to lepe številka in dvomim da jo IG na hitro dobro in za intervencije ustrezno usposobi.
Pa brez zamere! Kaj je res je res!
jdrozg

Objava LESCE2 » 7. september 2007, 18:15

Visokousposobljen in dobro plačan kader naj gasi in rešuje.

Kako si pa to predstavljaš? Prvič je skregano že to, da je visokousposobljen kader dobro plačan. Usposobljen že, plačan pa....

Kot drugo pa je plačanega kadra bistveno premalo, da bi lahko leteli na vsak ogenj. Pa niti ni treba, da je vsak ogenj, dovolj je le Kras 2006. Se točno ve koliko katerega in kakšnega "kadra" je bilo.

Če vzameš samo poveljnike društev je to lepe številka in dvomim da jo IG na hitro dobro in za intervencije ustrezno usposobi.

Napačno bi bilo mišljenje, da ko prideš iz Ig-a,si pa visokousposobljen. Tečaji, izobraževanja,.. so le plata na kateri mora vsak posameznik graditi, če ne pa naj raje neha. Poveljniki bi morali biti vzor ostalim gasilcem, ne da se vse konča s tečajem za vodjo enot (če se do njega sploh pride).
LESCE2

Objave: 1011
Registriran: 28. april 2004, 18:18

Objava jdrozg » 7. september 2007, 18:44

O tem smo debatirali ko so zgorele štiri hiše in mislim da veš kaj sem mislil, potrebo bi bilo organizirati, kjer ni poklicnih, osrednje enote ali kako bi jih pač imenovali, plačat nekaj gasilcev, ki bi bili dobro usposobljeni, z veliko prakse, ki bi poleg gašenja tudi vodili in usposabljali ostale.
Za primer a bi bilo na Ptuju težko najti denar za štiri plače, da bi bili v štirih izmenah vsaj vodje pripravljeni za vsako akcijo na širšem območju.
Pa ne izumljam to je že nekoč bilo! Pa je bilo kar v redu! Napaka je bila da je bilo v starem režimu!
Danes pa smo res izumili nekaj novega, pa imamo sr...
Tudi to je višek, da če se občina odloči da nebo podpisala z poklicno za posredovanje pač delajo sami in to zato ker šparajo denar za avto ki bo stal doma.
Si že imel požar kesona? Nič takšnega! Po odzivnem času 10 minut se je iz kesona razširil požar v sleme in na skladišče zadruge z umetnimi gnojili in škropivi. A misliš da bo skladišče pogasila enota 1. kat?????????????
Pa še enkrat vsi vsega nemoremo znati in nikoli nebomo znali posebno še tisti ki imajo malo intervencij. IG pa nam res da osnovo in na čem boš gradil če nimaš prakse in intervencij??
jdrozg

Objava LESCE2 » 7. september 2007, 19:01

Ne poznam vašega konca, pa vseeno. Čeprav to sploh ni tema za sem...ampak že načrt alarmiranja bi moral predvideti to, da bi na intervencijo izvozilo v štartu več enot. Tako nebi "jamrali", da nimate prakse, ipd.Pri nas to obstaja in tako imajo tudi društva I. kategorije vsaj nekaj prakse. Prav tako se situacija z izobraževanjem stalno vzpenja. Drugače pa tudi v društvih se da delati lepe in kvalitetne vaje, ne samo na Ig-u. In praksa so lahko vaje, ne da se greš učit na požar. Iz vsakega požara le še lahko potegneš kaj novega, ne pa osnove.

Sem pa podobne izjave kot jih imaš ti slišal že nekje...ko so se pritoževali čez poklicne, češ:" Vse akcije nam poberejo!" Po drugi strani je pa nekdo čez 10 minut dejal: "Hvala bogu imamo poklicne. Včeraj je ob treh zjutraj gorel rajfnik, pa nam ni bilo treba ustati pa jt na mraz!"

Po pravici povedano nisem vedel, kaj naj si mislim. Pa sem bil modro tiho. :)

No toliko sedaj bom dal pa mir v tej temi, lahko pa kje drugje nadaljujemo, čeprav smo alarmiranja,ipd. stvari že premlevali.

P.s.
Ostali smo samo za pomoč, v prostem času pa potakajmo po CTIF - u cevi.
Potem je vseeno, če smo Tekmovalno društvo, ne gasilsko. :twisted:
LESCE2

Objave: 1011
Registriran: 28. april 2004, 18:18

Objava Oskar » 7. september 2007, 19:47

Kljub dobri debati vas moram opozorit , da smo v temi Požar na Kornatu.
Kar precej smo zašli.
Tem na to problematiko je na tem forumu veliko , poskušajte nadaljevati drugje.

Moderator
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Don Micky » 9. september 2007, 13:50

Pozdravljni;

izjava predsednika Mesića je bila neprimerna in narodna, vendar pa se v nekem pogledu z njo strinjam in jo celo podpiram. To, da gasilcem nebi bilo potrebno gasiti suhe trave na skalnatem otoku, kjer ni bilo neposredne odroženosti ljudi ali imovine NI RES, po predpisih tako znotraj organizacije kot splošnih zakonov so požar morali gasiti in tudi so ga in tu svaka jim čast. Tu pa se strinjam z g. predsednikom, da bi bilo potrebno spremeniti zakonodajo in pravila igre. Država naj jim kupi še pet ali več kanaderjev in naj take požare gasijo z letali, gasilci na terenu pa naj gasijo samo še iz področji, ki so dostopna z tehniko, tam kjer so neposredno ogrožena življnja ljudi ali imovina. Požar se omeji, pogasi z letali in nato pa pešadija na manjša žarišče.

Podobno kar imajo Hrvati na otokih je pri nas visokogorje, ki je ravno tako nedostopno, razmere se hitro spremjajo, poleg ognja je še več drugih nevarnosti, enote je potrebno poslati nad ognjeno črto, umik je otežen velikokrat nemogoč, dostop s tehniko težaven. V preteklosti so že bili pomisleki o smiselnosti gašenja takih požatov!

Kot sem že napisal se glede tega popolnoma strinjam z g. Mesićem, le pravila igre je potrebno spremeniti za jutri, za včeraj se ji preprosto ne da in država more odvezati mošniček za gasilce pa bo!

Kako je pri nas pa vemo sami, po moji oceni kar se tiče požarov v naravi bistveno slabše kot na Hrvaškem, le da smo do sedaj imeli precej sreče, a kot vidimo tudi ta ni brezmejna. Smo brez letal, helikopterjev, ne znamo voditi velikih intervencij, nimo postopkov, zanja, da recimo helikopter obloži gasice pred ognjeno črto. Vodne hruške???Kaj je to??? Zaklonilniki??? Da dežurstva na Krasu ne omejam ker mi gre na bruhanje. pa še bi se našlo pa nima smisla....

LP iz visokogorja!!!
Bolj star, bolj nor!
Uporabnikova podoba
Don Micky

Objave: 452
Registriran: 10. december 2003, 9:24

Objava gorobi » 9. september 2007, 14:01

Predsednik države, Mesić, se je zelo slabo izrazil, po mojem povsem neprimerno času. Iz izjav se da razbrati to, da je njegov govor popolnoma političen, ker je pritisk državljanov velik, zahteve po ugotovitvi in kažnjenju krivca prav tako, točneje zahtevan je ˝linč˝ in v izjavah prav to obljublja.
Žalostno je predvsem to, da so ljudi pošiljali v gašenje požarov brez primerne opreme, da pa je tu delež krivde države prav največji, pa g. predsednik niti besede - e pa dobro bi bilo tudi to.
Žal gradi se politična kariera, navajanje vode na mlin pri čemer se ne izbirajo sredstva.

Delovna skupina za raziskovanje vzrokov požara je formirana, pa počakajmo na rezultate. Še vedno je precej nasprotujočih podatkov.
gorobi

Objave: 272
Registriran: 3. junij 2005, 16:18

Objava MICKA » 9. september 2007, 15:54

Don Micky je napisal: Vodne hruške???Kaj je to??? Zaklonilniki???

To so posebne cisterne za vode katere na požarišča prinese helikopter, da gasilci iz njih lahko odvzemajo vodo.

Uporabnikova podoba
MICKA

Objava Oskar » 9. september 2007, 16:26

Meni se zdi zanimiv podatek , da umrli 19 letni Lučić Josip ni bil gasilec, ampak je bil na civilnem služenju vojske (ročnik po njihovem).
Ali je to v skladu z njihovo zakonodajo ?

Mene samo zanima in nikogar ne krivim. Vem , da so pri nas takšni fantje gasili , ampak v helikopter pa niso šli !
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava gobi » 9. september 2007, 19:13

Oskar je napisal:Ali je to v skladu z njihovo zakonodajo ?

Oskar kar sem jaz zasledil na HTV naj ''civilniki'' nebi smeli sodelovati v taki intervenciji.
LP, Robert Kopatin
Ko gredo drugi ven ,gremo mi noter!
Slika
Uporabnikova podoba
gobi

Objave: 2235
Registriran: 14. november 2004, 19:04

Objava M-Coki » 9. september 2007, 21:47

Oskar je napisal:Meni se zdi zanimiv podatek , da umrli 19 letni Lučić Josip ni bil gasilec, ampak je bil na civilnem služenju vojske (ročnik po njihovem).

Imamo tudi odgovor na to temo:

http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=27815

Josip Lučić je u DVD-u Tisno služio devetomjesečni civilni vojni rok koji je počeo 15. siječnja, a trebao je biti gotov 15. rujna. Iako Lučić nije bio član DVD-a, navodno je završio vatrogasni tečaj.

Koliko mi je poznato, civilni ročnici ne ulaze u vatru. Naši ročnici u zagorskoj Javnoj vatrogasnoj postrojbi ne sudjeluju na intervencijama, rade pomoćne poslove, dostavljaju poštu, rade u uredu ili su angažirani kao vozači. Za bilo kakvu intervenciju na terenu, posebno vatrogasnu, moraju biti osposobljeni, imati završenu vatrogasnu školu ili tečaj u DVD-u - kazao je predsjednik Sindikata vatrogasaca Mladen Magdić.
FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki

Objave: 987
Registriran: 4. januar 2007, 20:02

Objava M-Coki » 9. september 2007, 22:13

Oskar je napisal:...ampak je bil na civilnem služenju vojske (ročnik po njihovem).

Ne! Tako je potrdila tudi voditeljica združenja za služenje vojaškega roka Emica Jareb. Oseba, ki opravljajo služenje vojaškega roka v DVD-ju, opravlja razna pomožna tehnična dela, in ne gasi požara.

http://www.index.hr/vijesti/clanak.aspx?id=357396
FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki

Objave: 987
Registriran: 4. januar 2007, 20:02

NazajNaprej

Nazaj na Gašenje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost