Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Ne znamo soditi? Ne znamo tekmovati?

Nasveti, vprašanja, sojenje, ...

Moderator: Janez Koncilija

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objava Primož » 2. oktober 2003, 13:19

Janez nikakor ne mislim provocirat pa tudi motec faktor nisi bil zame na.
Vem pa ,da veliko ves o tekmovanjih in sodniskih kozlarijah,ki se dogajajo pa sem mislil,da bi eno rekel okrog regiskega tekmovanja!
Bil sem sodnik na stafeti,pri leseni oviri.
Komando za prestavitev grede je dal predsednik komisije na stafeti,druzga tam nisem videl.
Ker pa je bila na zacetku velika zmesnjava premalo sodnikov pa brez zastavic,pa ...,ti lahko recem hvala ce si ti posredoval.
No in ker na stafeti ni veliko dela sem spremljal delo sodniske ekipe na 1 in 2 progi.
Pa tudi zato ker sem imel tam svojo ekipo!
No in bi kmalu dobil pike zaradi tega,ker se je sodnik odlocil,da B cevovod ni raztegnjen do konca,ceprav je bil raztegnjen preko oznake 36m.
Potem ga je motil ventil pri strojniku,ker ni bil zasukan nazaj za cetrt obrata,imel sem obcutek,da sploh nima opravljenega testiranja :roll:
K sreči jim je Robi le nekako dotajcal kako stvar stoji.
Stalno me je motil sodnik št.1 nima kaj iskati pri sesalnem pa je skos neki brcal v njega in mesal okrog.
Bil sem pa razočaran nad vezalno in ventilno vrvjo v kaksnem slabem stanju so bile,pa tudi sesalna košara rinka za pritrditev vezalne vrvi mora biti fiksirana kako jaz vem.
No in potem se napiše pritožba pa glej ga zlomka kje je komisija B iščemo sprašujemo in končno nam uspe zvedit,da ja na drugi strani ceste oznake pa nikjer in je bila pritožba zato prepozno oddana.
Mislim,da bi se regiski poveljnik lahko malo zamislil nad sodniškimi ekipami organizacijo in izvedbo tekmovanja nenazadnje je šlo za regisko tekmovanje ne pa za vaško ligo!!
Ni nam lahko!
Primož

Objave: 106
Registriran: 22. oktober 2002, 19:43

Objava Janez Koncilija » 2. oktober 2003, 20:30

Je že v redu Primož :wink: , je kar prav, da kakšno rečeva, zdaj, ko je zadeva sveža. Glede grede je bilo tako, da je bila na progi za članice postavljena na sedmem delu proge, kar bi bilo sicer v redu, če bi v skladu s pravili organizator o tem v razpisu obvestil tekmovalne enote. Ker tega ni storil sem se čutil dolžnega da na to opozorim, saj se tekmovanje še ni pričelo. Moram reči, da je vodja tekmovanja hitro odreagiral, določil je ekipo, mislim da iz Radomelj, da so hitro prestavili gredo na ustrezno mesto in zadeva je bila rešena.

Tistega sodnika, ki je iskal dlako v jajcu, da cev ni raztegnjena preko črte 36 m je treba imenovati kar imensko, si bo bolj zapomnil za drugič :shock: . Če ne mi sporoči po ZS, pa bomo kakšno na regijskem svetu rekli na to temo.

Če je res tisto, kar praviš o ventilu, potem sodnik ni imel pojma, vendar raje še enkrat preveri. Lahko, da je opozoril, da je ventil obrnjen za četrt obrata, praviloma pa naj bi bil popolnoma odprt.

Če pa je bil popolnoma odprt, sodnik v nobenem primeru ne more dajati pripomb, če bi pa dosodil napako, je dokazano zrel za odvzem značke :evil: . In to na mestu. V 12. točki ocenjevanja vaje z MB namreč jasno piše: »Ventile na MB in trojaku je potrebno praviloma odpreti do konca. Ni napaka, če se ventili obrnejo (zasučejo) do pol obrata nazaj.«

Torej, če je bil ventil obrnjen za četrt obrata, to ne more biti napaka, lahko pa, da je sodnik rekel, da mora biti ventil popolnoma odprt, vendar se do pol obrata še tolerila.

Glede sodnika številka 1 ti dam popolnoma prav, nima se kaj praskat tam, kjer ga ne srbi :evil: , ima točno določeno delo in ga sesalni vod čisto nič ne briga.

Vrvi so žal takšne, kakršne so, če niso bile v skladu s predpisanimi, bi morala ekipa ugovarjati takrat, ko jih je sodnik vprašal, ali je orodje v redu. Uspeli sicer ne bi, ker bi moralo orodje in oprema praviloma biti izpravno, za kar je odgovoren tehnični vodja.

Glede košare sem pa gledal še v enih treh starih knjižicah, pa nisem našel točnega opisa. Knjižica iz leta 1999 navaja samo, da mora biti obroč za pritrditev vezalne vrvi z notranjim premerom 6 cm iz železa Ø 0,6 cm. V novi knjižici je to modro izpuščeno, saj 6 cm obroča na košarah še nisem videl. Vendar pa ta obroč ni fiksen, ampak se vrti. Če hočeš narediti fiksnega, ga zalepiš z žvečilnim ali zatakneš z zobotrebcem, kar pa se seveda ne sme videti. Je pa res, da so bili na tekmovanjih višjega ranga obroči za vezalno vrv fiksirani, enkrat je bila celo samo ulita luknja zelo majhnega premera, tako, da so naknadno zmontirali gor še dodatno rinko. Je pa na teh tekmovanjih ponavadi tako, kot rečejo Avstrijci :( .

Glede posredovanja pritožbe B komisiji so vas pa malo nasankali. Pravila gasilske službe v 17. poglavju obravnava gasilska tekmovanja. Člen 17.11. med drugim navaja, da ima tekmovalna enota možnost pisne pritožbe na delo ocenjevalne komisije v 30 minutah po izvedbi tekmovalne discipline. Pritoži se lahko na TEKMOVALNI ODBOR v primeru kršitve točke 17.7. teh pravil ali tehničnih pravil tekmovalnih disciplin .

Torej B komisije ne bi bilo potrebno iskati, temveč bi pritožbo lahko vročili predsedniku tekmovalnega odbora ali vodji tekmovanja, ki bi sicer lahko določila mesto za zbiranje pritožb, vendar je bila v konkretnem primeru komisija B preveč oddaljena in bi bilo bolj razumljivo, če bi pritožbe sprejemala komisija A :?: .

Evo Primož, zaradi vsega, kar sem napisal seveda ne bom postal bolj priljubljen pri svojih nadrejenih :( :( :( , vendar se pri konkretnih zadevah lahko vedno sklicuješ name, zadeve bom skušal pojasniti, seveda pa nisem vseved, lahko me kdo popravi ali dopolni.

Res pa je tudi to, da sem za obrazložitev moral uporabiti literaturo iz treh knjižic in še gradivo iz Pravil gasilske službe, tisto o košari pa nisem brskal še bolj nazaj. Res je moteče, da ni vse v eni knjižici, saj Pravil nihče ne nosi s sabo (razen mene :twisted: ) tako, da se nekaterih stvari sploh ne more zagovarjati, če slučajno nastane problem.

Ok Primož, upam, da nisem bil spet predolg, če pa si še kakšno modro sodniško odločitev videl pa kar napiši, bom poskušal komentirati.

Do takrat pa lep pozdrav :D !

Janez
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4626
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava Peter » 2. oktober 2003, 21:13

Pri nas imamo AWG-jev sesalni koš in je rinka za vezalno vrv pritrjena na tisto luknjo, ki jo omenja Janez. Ko smo že ravno pri Avstrijcih, na Koroškem imajo v vaji točno določeno, da se mora obroč z rinko vrteti. Kljub temu nam na tekmovanju niso povzročali problemov, ker je pač koš s pritrjeno rinko serijski.

Ko sem pred dvema letoma na tekmovanju na sejmu spraševal, če bi lahko pri vaji uporabili modernejši sesalni koš z večjim pretokom, so vsi dobili ošpice. Nihče mi ni želel/znal odgovoriti. Zakaj? Ne vem in si tudi ne znam razložiti, saj tekmovalne opreme ŠE nimamo tipizirane. Pri suhi Vaji z MB bi se lahko izgovarjali na slike, samo koliko društev pa ima npr. takšno MB kot je na sliki.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava Bošta71 » 2. oktober 2003, 23:21

Peter, napiše se AVSTRIJSKA KOROŠKA :wink: :twisted:.

L.p.
Uporabnikova podoba
Bošta71

Objave: 262
Registriran: 25. julij 2003, 22:45

Objava Peter » 2. oktober 2003, 23:25

Se opravičujem vsem prizadetim slovenskim Korošcem in slovenskim Korošicam, misil sem, da je razvidno iz konteksta, da ne gre za Slovensko Koroško. :oops: :D
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objava Bošta71 » 2. oktober 2003, 23:31

Ni panike, itak smo na te variante že navajeni.
Uporabnikova podoba
Bošta71

Objave: 262
Registriran: 25. julij 2003, 22:45

Objava urossit » 5. oktober 2003, 11:17

Lep pozdrav vsem skupaj. Tudi jaz bi imel eno vprasanje za vas tukile gorih, ker vidim da ste zelo dobri v poznavanju gasilsko tekmovaalnih pravil. Mene zanima ce je potrebno sodnikoma katera sodita sesalni del, ce opazita kako nepravilnost le to kako nakazati drug drugemo z dvigom roke ali kako drugace, kajti glede tega smo imeli na regijskem tekmovanju precej tezav. Pa se to ali se lahko amaterski posnetek vaje predlozi in obravnava kot gradivo pri pritozbi desetine na sodnisko odlocitev, ter ali je potrebno da se po koncanem tekmovanje zbere sodniski zbor da preuci pritozbe.

lep pozdrav, Uros
urossit

Objava Primož » 5. oktober 2003, 12:13

Ponavadi se spogledata in pokazeta z roko odvisno kakao se zmenjo.
Predsednik oc. komisije mora pač potem zagovarjat napako.
Z posnetkom ne bos nic dosegel preverjeno :oops: :cry:
Drugace pa podpiram,da se vaje posnamejo in se v primeru pritožbe pogleda posnetek,tako kot pri drugih športnih panogah :shock:
Je pa to potem spet povezano z stroški :!:
Ni nam lahko!
Primož

Objave: 106
Registriran: 22. oktober 2002, 19:43

Objava Janez Koncilija » 5. oktober 2003, 14:37

Pritožbe sprejema tekmovalni odbor, o končni odločitvi pritožbe mora prav tako odločati tekmovalni odbor pred razglasitvijo rezultatov.

Sodniški zbor je namreč preširok, da bi kaj rešili.

Glede opozarjanja na napake med sodnikoma pa je res najbolje, da jo vidita oba, moram reči, da nekateri sodniki dobro ocenjujejo, saj istočasno opozorita drug drugega z roko, da sta napako videla. nekateri od sodnikov v paru pa žel ne vidijo ali pa nočejo in takrat je zadeva izključno na sodniku, ki je zadevo registriral, druga stvar pa je, zakaj jo drugi ni. Ampak, za to je pa že zadolžen nadzornik ocenjevanja, ki mora o kršitvhah pri sojenju napisati pisno poročilo.

Glede posnetka pa tako kot Primož. Lahko snemaš, vendar ti nič ne pomaga. Gre za sodniško odločitev kot pri nogometu enajstmetrovka. Vsi vidijo, da je dosojena neupravičeno, vendar gola nihče ne zbriše.

Bi bilo pa pri tolikšnih sodniških napakah pametno razmišljati v tej smeri, žal pa je to predrago, saj bi snemanje moral zagotoviti organizator, kar pa je možno le z najmanj dvema kamerama.

Na svoje amatarske posnetke pa se žal ne moremo opirati pri pritožbi na tekmovanju, sam pa bi jih uporabil pri nadaljnem dokazovanju napačne odločitve sodnika. Rezultata s tem seveda ne bi mogel spremeniti, vendar bi pa dal sodnikom misliti, kaj delajo na progah.

To je žal samo moje mnenje, ki pa mu odgovorni ne prisluhnejo :evil: :evil: :evil: .

LP

Janez :lol:
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4626
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava Peter » 5. oktober 2003, 15:09

urossit je napisal:Mene zanima ce je potrebno sodnikoma katera sodita sesalni del, ce opazita kako nepravilnost le to kako nakazati drug drugemo z dvigom roke ali kako drugace, kajti glede tega smo imeli na regijskem tekmovanju precej tezav.
Tovrstna komunikacija med sodnikoma res ni potrebna in je veliko bolje, da svojo pozornost posvetita dogajanju na progi.

urossit je napisal:Pa se to ali se lahko amaterski posnetek vaje predlozi in obravnava kot gradivo pri pritozbi desetine na sodnisko odlocitev, ter ali je potrebno da se po koncanem tekmovanje zbere sodniski zbor da preuci pritozbe.
S posnetkom vaje bi se nesporazumi preselili pred televizijske ekrane. Malo verjetno je, da bi kamera dogajanje pokazala tako razločno, da bi se vsi strinjali, da je sodnik naredil napako. Pri tako dinamični vaji, bi potreboval kar nekaj kamer in usklajeno ekipo, da bi zadevo lahko v celoti posneli. Sploh pa mislim, da bi taka analiza skoraj gotovo pokazala tudi še kakšno napako tekmovalcev, ki je ostala sodnikovim očem skrita.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

komentar na vajo

Objava urossit » 17. oktober 2003, 11:22

Tule vam dajem na vpogled del nase vaje iz regijskega tekmovanja kateri je bil po mnenju sodnikov sporen glede prisojanja kazenskih tock prosim za komentar!!

LP, Uros
urossit

Objava Peter » 17. oktober 2003, 16:20

Objavljanje prilog je omejeno na 256kB, zato zadevo pošlji na naslov forum@gasilci.org, pa jo bom objavil.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objava Peter » 21. februar 2004, 11:20

Uroš mi je 20. oktobra poslal posnetek in sicer na forumski predal, ki pa je namenjen samo za pošiljanje pošte, zato je posnetek tam obležal. Danes sem malce pospravljal po strežniku in sem ga našel.
Priloge

Movie.wmv [ 2.86 MiB | Ogledano 7063 krat ]

Zadnjič uredil Peter - 6. julij 2004, 15:00. Skupaj urejeno 1 krat.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objava marko6 » 25. maj 2004, 13:54

Spajanje potleh

Kje je meja? Koliko morajo bit cevi v zraku?
Je sploh (fizično) možno spajat cevi potleh na travnati podlagi? Na travi namreč ni enako kot na asvaltu. Na asvaltu lahko cevi podrsaš potleh, vendar na travi zaradi neravnega terena to skoraj ni možno. Mislim, da na travi je nemogoče oz. nepravilno dosoditi kazenske točke za spajanje potleh.

Kaj menite?
marko6

Objave: 116
Registriran: 15. januar 2003, 0:47

Objava vodar 1 » 25. maj 2004, 15:00

Na travi, na asfaltu, na zemlji, kjer koli se da spajati cevi na tleh, brez večjih težav - iz lastnih izkušenj - kar zajetnih!
vodar 1

NazajNaprej

Nazaj na Tekmovanja

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov