Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Ne znamo soditi? Ne znamo tekmovati?

Nasveti, vprašanja, sojenje, ...

Moderator: Janez Koncilija

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Ne znamo soditi? Ne znamo tekmovati?

Objava žanvandam » 13. februar 2015, 8:10

Janez Koncilija je napisal:
noel je napisal:Pozdravljeni.
Mene pa zanima kdaj lahko C2 prime za spojko sesalnega voda, ko je povelje sesalni vod veži , ali ko je V1 obvezal mimo njegove spojke, ali ko je povelje v vodo. Bistvo me zanima, če je napaka da C2 skupaj z V2 dvignejo sesalni vod po povelju veži.

C2 lahko prime za spojko po tem, ko je V1 naredil zanko na cevi pri njegovem spoju (ni potrebno čakati na povelje "sesalni vod v vodo"). Ne sme pa dvigovati sesalnega voda skupaj z V2.

LP

Janez 8)

Glede C2 to ni res! Takoj po povelju "veži" lahko vsi tekmovalci primejo za spojke, tudi C2. Ni potrebno čakati, da vozel pride mimo njega. To je spremenjeno zdaj že dve leti.

P.S.
Sem zdaj šel pogledat, da se prepričam. Na posvetu o Hacetovi vaji je bilo obrazloženo, leta 2013.

http://www.gasilec.net/uploads/datoteke/Adriana/Drzavno%20MH%202013-2014/Franci%20Petek%202013.pdf
Stran 7/31.
žanvandam

Objave: 72
Registriran: 13. junij 2009, 7:06

Objava Janez Koncilija » 13. februar 2015, 14:18

žanvandam je napisal:
Glede C2 to ni res! Takoj po povelju "veži" lahko vsi tekmovalci primejo za spojke, tudi C2. Ni potrebno čakati, da vozel pride mimo njega. To je spremenjeno zdaj že dve leti.

P.S.
Sem zdaj šel pogledat, da se prepričam. Na posvetu o Hacetovi vaji je bilo obrazloženo, leta 2013.

Za Haceta ti seveda ne bom oporekal, za CTIF pa počakajva do letošnjih posvetov, da se zadeva objavi na enak način.

Sicer pa še nasvet iz prakse - zakaj bi C2 rinil k spojki v času, ko mora na svoje mesto priti C1 in bi ga s tem samo oviral. Ko V1 zaveže prvo zanko, ima C2 še vedno dovolj časa da prime in se pripravi za prenos. Seveda pa je to moje razmišljanje, ki ga pa nikomur ne vsiljujem.

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4624
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava žanvandam » 13. februar 2015, 16:54

Janez Koncilija je napisal:
žanvandam je napisal:

P.S.

Za Haceta ti seveda ne bom oporekal, za CTIF pa počakajva do letošnjih posvetov, da se zadeva objavi na enak način.

Sicer pa še nasvet iz prakse - zakaj bi C2 rinil k spojki v času, ko mora na svoje mesto priti C1 in bi ga s tem samo oviral. Ko V1 zaveže prvo zanko, ima C2 še vedno dovolj časa da prime in se pripravi za prenos. Seveda pa je to moje razmišljanje, ki ga pa nikomur ne vsiljujem.

LP

Janez 8)

Ekipe so na ta način delale že na kvalifikacijah za Olimpijado in na njej, v pokalnem GZS dela kar nekaj ekip na ta način. Verjemi, da velja tudi za CTIF ;). Lahko pa se prepričaš na posvetu.

Kar se pa prakse tiče, C2 ne rine pred C1, saj je ta pred njim in gre do koša, ter ga s tem ne ovira niti malo. Nam ta način zelo ustreza in ga tudi prakticiramo, ampak vsaka ekipa dela kot njej ustreza, zato tudi jaz tega ne vsiljujem nikomur.

Definitivno pa se ob taki dosojeni kazenski vlaga pritožba, ki mora biti upoštevana (preverjeno) ;).

lp
žanvandam

Objava Janez Koncilija » 14. februar 2015, 12:16

žanvandam je napisal:Ekipe so na ta način delale že na kvalifikacijah za Olimpijado in na njej, v pokalnem GZS dela kar nekaj ekip na ta način. Verjemi, da velja tudi za CTIF ;). Lahko pa se prepričaš na posvetu.
lp

Oboje - verjamem in preverim. Pa nam vseeno namigni, kaj se s tem pridobi - poravnava sesalnega voda ali kaj drugega? Na hitrosti izvedbe najbrž ne.

LP

Janez 8)
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objava žanvandam » 22. februar 2016, 15:02

Da malo obudimo tole temo... V pravilih je določeno, da pri prenosu sesalnega voda, po povelju "v vodo", sodelujejo St, V2, C2 in C1. In zdaj vprašanje.
Ali je napaka, če pri prenosu sodeluje tudi V1? Se pravi, ko naredi zadnjo zanko, po povelju "v vodo" prime za zadnjo spojko in sodeluje pri prenosu, do spajanja St na MB.

Hvala na odgovoru/ih in lep pozdrav!
žanvandam

Re: Ne znamo soditi? Ne znamo tekmovati?

Objava linkotite » 23. februar 2016, 0:30

Zdravo.

Po moje je to napaka, ker je točno določeno kdo kaj dela. Po tem takem, bi naprimer že strojnik lahko zataknil karabin V1 za vezanje sesalnega voda, pa nesme. Tako da to po moje je napaka in sicer nepravilno delo V1. Sicer pa nevem kaj bi z tem pridobil, ta poteza se mi ne zdi smiselna, jo lahko razložiš, ali gre za članice in so malo bolj švoh, pa bi si na ta način malo pomagali?

lp
Uporabnikova podoba
linkotite

Objave: 114
Registriran: 29. marec 2010, 21:28

Odg: Re: Ne znamo soditi? Ne znamo tekmovati?

Objava žanvandam » 23. februar 2016, 7:57

linkotite je napisal:Zdravo.

Po moje je to napaka, ker je točno določeno kdo kaj dela. Po tem takem, bi naprimer že strojnik lahko zataknil karabin V1 za vezanje sesalnega voda, pa nesme. Tako da to po moje je napaka in sicer nepravilno delo V1. Sicer pa nevem kaj bi z tem pridobil, ta poteza se mi ne zdi smiselna, jo lahko razložiš, ali gre za članice in so malo bolj švoh, pa bi si na ta način malo pomagali?

lp

Gre za članice ja. Tudi pomoje je napaka, v bistvu je to kar za večino tekmovalcev napaka, ampak se na našem regijskem tekmovanju SSV konstantno ne sodi. Predvsem je delo St in V2 v tem primeru lažje, pa ko to dobro naštudiraš tudi hitrejše.
žanvandam

Objava simonjz1 » 23. februar 2016, 10:02

malo mimo te teme... pač v gasileriji imamo takšne in drugačne težave...mi pa se ubadamo s tem ali lahko V1 prime spojko ali je ne sme..kako mora delati N2 da ne dobi kazenske točke itd.... ni to malo "bolano"? pač jaz v tem ne vidim smisla...če bi 30 % tega časa, ki ga nekatera društva porabijo za vaje in tekmovanja porabili za neke operativne treniinge, bi bili super usposobljeni za vse... in tudi v našem društvu je tekmovalna dejavnost kar razvita (zame zelo preveč)... in pol še imamo GZS ki pa vse skupaj vzpodbuja....mislim nevem no...

pa brez zamere..tudi sam sem bil že na ogromno tekmovanjih, dosegali smo zelo lepe rezultate...ampak vprašanje tukaj pa je o smiselnosti tekmovanj....
simonjz1

Objave: 55
Registriran: 3. december 2010, 20:26
GE: pgd

Objava žanvandam » 23. februar 2016, 14:38

simonjz1 je napisal:malo mimo te teme... pač v gasileriji imamo takšne in drugačne težave...mi pa se ubadamo s tem ali lahko V1 prime spojko ali je ne sme..kako mora delati N2 da ne dobi kazenske točke itd.... ni to malo "bolano"? pač jaz v tem ne vidim smisla...če bi 30 % tega časa, ki ga nekatera društva porabijo za vaje in tekmovanja porabili za neke operativne treniinge, bi bili super usposobljeni za vse... in tudi v našem društvu je tekmovalna dejavnost kar razvita (zame zelo preveč)... in pol še imamo GZS ki pa vse skupaj vzpodbuja....mislim nevem no...

pa brez zamere..tudi sam sem bil že na ogromno tekmovanjih, dosegali smo zelo lepe rezultate...ampak vprašanje tukaj pa je o smiselnosti tekmovanj....

Že 100x predebatirana stvar, kjer se nikoli ni prišlo za res do konca... Nekaterim so tekmovanja brezvezna, nekateri jih izkoristimo za pripravljenost svojih operativcev. In samoumevno sklepanje, da kdor tekmuje, ni operativno sposoben je, vsaj zame, NAPAČNO!
Skrb za operativno usposobljenost se začne pri vsakem društvu, potem nadalje pri matičnih GZ-jih, regijah in na koncu GZS, katera mislim da daje dovolj možnosti za izobraževanje in usposabljanje. Ampak, najprej mora voljo za to pokazati PGD.

Pa da ne nadaljujem s tem tu, kjer ni mesta za to, v veliki večini se bodo, po tvoje "bolani tekmovalci", prvi odzvali na intervencijo ter tam tudi ustrezno postopali. Toliko o tem od mene.
žanvandam

Objava Janez Koncilija » 24. februar 2016, 12:05

žanvandam je napisal:Pa da ne nadaljujem s tem tu, kjer ni mesta za to, v veliki večini se bodo, po tvoje "bolani tekmovalci", prvi odzvali na intervencijo ter tam tudi ustrezno postopali. Toliko o tem od mene.

Ne se sekirat. Nekateri pač ne razumejo, da je s pravilnim delom v društvu lahko dober tekmovalec tudi dober izvajalec nalog gasilske službe, med katere sodi tudi intervencija.

Pa k prvotnemu tvojemu vprašanju. Sam napake V1 ne bi dosodil, ker s tem, da pomaga pri prenosu, nič ne pridobi na času, nasprotno, ga celo izgublja. To "napako" delajo "stari" vodarji, ker jim je to pač ostalo v krvi od takrat, ko je še moral prenašati sesalni vod. Če pa se to pojavlja pri mlajših ekipah, je pa napaka drugje, narobe jih namreč učijo.

Zakaj je moje mnenje takšno. Tudi N1 in V1 pri nekaterih ekipah ob dajanju povelja za vodo dvignejo roko, pač stara navada, ki je prav tako ostala. Pa do sedaj še nobeden (vsaj ne pri nas) ni dobil kazenskih točk. Pa mogoče bi se še kje kaj našlo za primerjavo.

LP

Janez 8)
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objava Janez Koncilija » 29. februar 2016, 19:40

žanvandam je napisal:Ali je napaka, če pri prenosu sodeluje tudi V1?

Ni napaka, preverjeno pri zanesljivem viru. To vprašanje se je pojavljalo tudi na posvetih za sodnike in mentorje, kjer je bilo ustrezno obrazloženo, tako, da sodniške komisije ne bi smele biti v dilemi.

LP

Janez 8)
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objava kady » 30. maj 2016, 16:12

Eno vprašanje iz dela starejših gasilcev:
Na vaji s hidrantom (sedem gasilcev) je N1 razvil prvo C cev, na tla odložil drugo C cev, spel obe cevi, spel ročnik in dal povelje za vodo, preden je odpel in izvlekel cevni nosilec. Se tako delo šteje za nepravilno delo z 10 KT. Prosim čimprejpnji odgovor. V knjižici GŠtD 2013 nisem zasledil tega izrecno napisanega. Če je res nepravilno mi prosim nakažite, kje je to napisano. Hvala in Na pomoč,
Starejši gasilce.
kady

Objave: 11
Registriran: 28. julij 2008, 16:30

Objava žanvandam » 30. maj 2016, 17:29

kady je napisal:Eno vprašanje iz dela starejših gasilcev:
Na vaji s hidrantom (sedem gasilcev) je N1 razvil prvo C cev, na tla odložil drugo C cev, spel obe cevi, spel ročnik in dal povelje za vodo, preden je odpel in izvlekel cevni nosilec. Se tako delo šteje za nepravilno delo z 10 KT. Prosim čimprejpnji odgovor. V knjižici GŠtD 2013 nisem zasledil tega izrecno napisanega. Če je res nepravilno mi prosim nakažite, kje je to napisano. Hvala in Na pomoč,
Starejši gasilce.

Poudarjeni del je napaka. Z zapetim nosilcem se ne sme zahetvati vode, mislim pa da ni potrebno da ga tudi izvleče. Tudi 10 KT je pravilno dosojenih. Če kdo ve drugačno razlago, naj me popravi.
žanvandam

Objava Janez Koncilija » 31. maj 2016, 13:02

kady je napisal: Če je res nepravilno mi prosim nakažite, kje je to napisano. Hvala in Na pomoč,
Starejši gasilce.

Na strani 255 je potrebno v celoti prebrati 3. odstavek, ki govori o delu N1, ki odpne cevni nosilec svoje C cevi in prične s spenjanjem. Pomemben pa je zadnji stavek, ki pravi:

" Ni napaka, če je N1 cevni nosilec odpel šele potem, ko je že med seboj spel obe C-cevi in morda tudi ročnik na drugo C-cev"

Šele potem izda povelje za vodo, kar je opisano v nadaljevanju.

Tako, da bo sodniška odločitev kar pravilna.

LP

Janez 8)
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objava žanvandam » 31. maj 2016, 20:29

Razvrščanje pionirkji/ke- je prišlo do kakšnih sprememb napram lanskemu letu? Tekmovalci kot prejšnja leta enoto formirajo v prostoru ali (po novem) v prostor prikorakajo v formirani enoti? Ali pa gre pač za nepoznavanje pravil sodnika...:)
žanvandam

NazajNaprej

Nazaj na Tekmovanja

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost