Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Elektro agregat ???

Slike gasilskih vozil
Gasilska vozila in zaščitna ter reševalna oprema

Moderator: Janez Tratnik

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Elektro agregat ???

Objava strojnik » 10. avgust 2011, 11:02

Lep pozdrav.

Ker v kratkem dobimo nov GVV-1 moramo nabavit tudi elektro agregat. Pri tem pa se zadeva ustavi, saj so mnenja različna. Ali eno ali tro fazni? Moč...bo 6kVA zadosti ali premalo.

Kakšne so kaj vaše izkušnje in kaj vi uporabljate po društvih.

LP
Rok
Slika
Uporabnikova podoba
strojnik

Objave: 95
Registriran: 28. marec 2005, 22:43

Odg: Elektro agregat ???

Objava Janez Tratnik » 10. avgust 2011, 13:01

Malo pobrskaj po forumu. O teh zadevah smo že veliko debatirali.

Je pa vsekakor odvisno kaj boste gor obesili. Če ga nameravate imeti za razvetljavo predlagam, da vozilo opremite z močnejšim alternatorjem in kupite svetlobni stolp in stojala z reflektorji v LED izvedbi.

Za močnješe potopne črpalke bo tudi 6 kVA prešibak zaradi zagonskega toka. Je pa skoraj obvezno, da za črpanje vode kupite pretočne črpalke na bencinski motor. In imate mir.

Električno orodje (vrtalke, žage) in podobno? Ali jih boste sploh imeli v avtu? Če pa že kupite baterijske variante.

Da končam.
Ektroagregat v takem avtu GVV1 (skoraj) nima kaj iskati. Za ceno nakupa kvalitetnega elektroagregata kupite zgoraj navedeno opremo in ste zmagali. Pa še na teži in servisih ste privarčevali.

Verjetno drugače misleči janez. :lol: :D
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objave: 2788
Registriran: 7. avgust 2002, 8:47

Objava ursus » 10. avgust 2011, 15:06

Živ. No tukaj se bom pa malo tudi sam javil. Tudi mi kupujemo novi GVV-1, no v bistvu se že dela nadgradnja, prevzem bo v oktobru, se že veselimo :D . Bi nekaj povedal v zvezi z elektroagregatom. Ko boste dajali ponudbe firmam z gasilsko opremo, vas bo vrglo na rit. Cene so nenormalne (za 5kVA pod 3500+DDV ga ni). Sicer pa agregat morate imeti, zakaj, ker to zahteva tipizacija. Ampak to še ni tolk pomembno, kot je pomembno to, da ga morate imeti zato, ker sicer ne bo moč zagnati svetlobnega stolpa, za katerega se pa le odločite, to je skoraj nujno. Tipizacija zahteva 3kVA močni agregat (btw to ni isto 3kW, enota kW je večja od kVA!!!!!- kakšen je koeficient pretvorbe sedaj ne vem z glave, vpraši kakšnega strokovnjaka za elektriko), vendar svetujem močnejšo varianto. Se opravičujem vsem posrednikom gasilske opreme, ampak kupite ga v lastni režiji, škoda zgubljat denar zaradi provizij, ki so v tem primeru oderuške, ampak to dopovedat gasilcem v naši državi je včasih misija nemogoče, dobr to je že za drugo temo :) . Mi razen gasilske opreme, strogo gasilskih armatur nismo nič drugega kupovali preko trgovin z gasilsko opremo. Tudi agregata ne. Ena izmed variant je podjetje TRM, tam izdelujejo gasilske agregate, na osnovi Hondidnih motorjev, vendar smo se mi odločili za drugo varianto, ker žal niso najcenejši, ampak še zmerom cenejši kot pa taisti preko trgovin z gasilsko opremo. Kupili smo Hondin agregat ECT 7000 (kupili smo ga v eni izmed trgovin z Hondino opremo- jih je kar nekaj v slo, samo malo strica Googla povprašite pa bo). Še nekoliko boljša pa je opcija ECT 7000 P (dodatno ima ta AVR , 200% PREOBREMENITEV OB ZAGONU, kar včasih ni slabo). No ampak mi smo se odločili za ECT 7000 HONDA. Kako odločiti, to je največji problem, se strinjam. Naša odločitev je padla na podlagi videnega in sprobanega. Šli smo v eno društvo, ki ima ravno takega, njihovo vozilo je ravno tako GVV-1 in staro leto, dve, torej novo. Sami so prav tako kupili ta agregat, zato ni bojazni, da ne bi šel skozi komisijo za pregled vozil na GZS, nanj smo priklopili pazi zdej hkrati 2 reflektorja po 1000W (skupaj 2kW), eno veliko fleksarico "z direktnim vklopom, torej takoj od začetka, začne na polno"- ali drugače zagonska moč je vedno višja od delovne, ponavadi je pri močnih napravah začetek problem, njena moč je bila 2,25kW in še eno malo fleksarico z 1,25kW moči, torej skupaj 5,5kW, seveda enofazni tok, zadeva je delovala. Mimo grede imamo potopno, ki ima 1,25kW moči (940l/1,5bar na min), zato se ne bojim, da bi ob primeru uporabe svetlobnega stolpa le-ta ne bi delovala. Malo je zajamral na začetku zaradi velike fleksarice, ampak naprej je delal super, ampak glede na ceno je stvar top. Zakaj je to po mojem mnenju še dobra izbira, ker ima poleg enofaznega toka še možnost 3-faznega, ne moreta sicer istočasno delat oba, ampak na voljo ga imaš, kar je super. No zdej pa cena, meni, ga je uspelo zdilat na cca 1330EUR, to je že cena z davkom, začetna je bila 1450+DDV, ob tem, da so tehnične karakteristike naslednje:
Max. moč (400/230 V) 7,0kVA!!!!!!!!!!!!! (vrhunsko)/4,0 kVA
Trajna moč (400/230 V) 6,5/3,6 kVA
Regulacija napetosti Kompound
Tok 9,4/17,4 A
Zaščita IP 23 (MODEL ECT 7000 P ima tu IP zaščito 54)
Enosmerni tok —
Vtičnice 2 x 1-fazna
Tro-fazna vtičnica 1 x CEE16A 3P+N+E
Posebnosti —
Motor 4-taktni-OHV GX 390
Moč motorja 9,56 kW/13,0 KM
Kapaciteta rezervoarja 6,5 l
Čas neprekinjenega delovanja 1,8 ur – 2,6 ur
Hrupnost 99 db (A)
Hrupnost - razdalja 7 m 74 db (A)
Mere (DxŠxV) 800x550x540mm
Teža 77,0 kg
Oprema —
Dodatna oprema Komplet 4 koles za lažji transport,
števec delovnih ur.

Model ECT 7000 P stane nekoliko več, slabih 2100EUR z davkom, zaradi AVR-ja in večje IP zaščite, še vedno manj kot kateri koli agregat, ki so ga ponujali preko posrednikov, ampak glede na sprobano je ECT 7000 čisto dovolj dober, sploh za potrebe GVV1. Če koga zanima še kaj več lahko preko ZS, lahko pride sprobat agregat, ni problem, lahko mu tudi preko ZS pošljem link od podjetja, kjer smo ga kupili mi,....

Tolk o tem, upam, da bo izbira lažja, pa veliko sreče pri nabavi novega vozila.
Uroš T.
ursus

Objave: 30
Registriran: 11. marec 2011, 2:30
GE: PGD Polje

Objava gubina » 10. avgust 2011, 16:50

Janez Tratnik je napisal:Malo pobrskaj po forumu. O teh zadevah smo že veliko debatirali.

Je pa vsekakor odvisno kaj boste gor obesili. Če ga nameravate imeti za razvetljavo predlagam, da vozilo opremite z močnejšim alternatorjem in kupite svetlobni stolp in stojala z reflektorji v LED izvedbi.

Za močnješe potopne črpalke bo tudi 6 kVA prešibak zaradi zagonskega toka. Je pa skoraj obvezno, da za črpanje vode kupite pretočne črpalke na bencinski motor. In imate mir.

Električno orodje (vrtalke, žage) in podobno? Ali jih boste sploh imeli v avtu? Če pa že kupite baterijske variante.

Da končam.
Ektroagregat v takem avtu GVV1 (skoraj) nima kaj iskati. Za ceno nakupa kvalitetnega elektroagregata kupite zgoraj navedeno opremo in ste zmagali. Pa še na teži in servisih ste privarčevali.

Verjetno drugače misleči janez. :lol: :D

malo ga mimo pihaš #-o

mi imamo v gvv1 5kw agregat z dvo in trofaznimi izhodi.
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 703
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava jmiro » 10. avgust 2011, 21:18

Ne glede ali se boste odločili za stolp, kakšne prenosne reflektorje na stojalih boste imeli, agregat je vsekakor neobhoden (tudi tipiziran) del opreme.
Mi smo se odločili za Hondo 7000P, katerega je že Ursus opisal. Nadgraditelj je zožal originalni okvir.

Če ne boste imeli motorne krožne žage (ne mislim verižno žago), potem si omislite močno in robusno kotno brusilko z mehkim zagonom, na kateri boste lahko zamenjali čim več različnih rezilnih plošč.
Mi smo se, glede na že kupljeno verižno motorno žago in motorno krožno žago, odločili za kotno brusilko Makita GA9010C, 2000W, plošča 230 mm, mehki zagon, masa 3,7 kg. Je najmanj 1 kg lažja v primerjavi s konkurenčnimi izdeliki.

Sicer pa se je treba, večina to dopusti, z nadgraditeljem vseskozi dogovarjati o postavitvi orodja, ker se da z inovativnostjo in veliko volje ter ustrezni prisotnosti v delavnici, narediti uporabno nadgradnjo. Potem sta zadovoljna kupec in nadgraditelj.

l.p. Miro
jmiro

Objave: 197
Registriran: 4. marec 2008, 14:59

Objava gapi » 10. avgust 2011, 21:37

Tudi sam sem pred kamim letom nabavil Hondin agragat, ki sicer ni namanjen za gasilske namene. Kateri model je bil sedaj ne vem iz glave, bil pa je 12kW, sicer zadava težka okoli 150 kg, pa tudi že z kar integrirano ročko za gorivo, itd.

Msilim da sem nekaj podobnega videl v GVC 16/15 PGD Radovljica.

Hotel sem pa povedal to, imel sem na mizi kar nekaj ponudb, med njimi tudi za Rosenbuerja, razlike v ceni pa gromozanske, skoraj faktror 3x!!!

Aja pa še to sem pozabil povedat, če mene kdo vpraša, bi v vseh večjih vozilih (tip GVC), no pa v končni fazi tudi v manjših (tip GV) lahko to enosatvno rešili z prikopom generatoraja na odgin vozila in zadeva rešena. Poleg tega pa še en manjši agregat in si zmagal.

Lep pozdrav!

Gašper Mav
http://www.gasilci-lukovica.si
Uporabnikova podoba
gapi

Objave: 1840
Registriran: 31. december 2004, 20:51
GE: Lukovica

Objava strojnik » 11. avgust 2011, 11:57

Janez...lepo prosim, če mi nalepiš eno povezavo do teme, kjer je bilo govora o elektro agregatih konkretneje...ker do leta 2007 (kar sem pregledal objave) nisem našel ustrezne teme :oops:

Ursus...hvala za nasvet...bomo vzeli na znanje, vendar še vedno mi nihče ni odgovoril, ali je smiselno trofazni ali ne? Kajti vse se pozna na končni ceni, vemo pa da je danes (ob renovaciji gasilskega doma) težko zagotovit sredstva še za te reči..na žalost...
Slika
Uporabnikova podoba
strojnik

Objave: 95
Registriran: 28. marec 2005, 22:43

Objava Janez Tratnik » 11. avgust 2011, 12:46

strojnik je napisal:Janez...lepo prosim, če mi nalepiš eno povezavo do teme, kjer je bilo govora o elektro agregatih konkretneje...ker do leta 2007 (kar sem pregledal objave) nisem našel ustrezne teme :oops:

viewtopic.php?f=14&t=9467&hilit=agregat
viewtopic.php?f=9&t=3763&hilit=agregat
viewtopic.php?f=9&t=3746&hilit=agregat
viewtopic.php?f=9&t=3144&hilit=agregat
viewtopic.php?f=9&t=1723&hilit=agregat

Pa še kaj se bi našlo.

Trofazni da/ne.

Vse je odvisno za kaj boš rabil. Če imaš potrebo po trifaznem toku potem ja. Vendar me zanima kaj trifaznega boš pa imel v opremi v tem vozilu. Tri faze rabiš samo pri elektromotorjih. In kakšen elektromotor, ki ga gasilci uporabljamo za svoje delo boš gor priklopil? Cirkular ???? Nadtlačni izpihovalec v S izvedbi? Potopno črpalko?

Jaz sem v zgornjem postu dokazoval, da elektroagregat v takem vozilu ne rabiš in tudi napisal, zakaj ne in kako rešuješ problem za zadeve.

Razen če zato, da če ga imajo vsi ga bomo pa še mi imeli. Ne vem no.

Dokaži mi, da nimam prav.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objava Janez Tratnik » 11. avgust 2011, 12:54

gubina je napisal:mi imamo v gvv1 5kw agregat z dvo in trofaznimi izhodi.

Saj ga imajo vsi. Pa še tipizacija ga zahteva. Vendar gre čas naprej. In tehnologija tudi. :D

Vendar mi dokaži, da ga z zgoraj omenjenimi rešitvami, ki so danes na voljo še rabiš.

Naštej za kaj vse ste ga pa že rabili (pa odštej potopno črpalko, ročno el. orodje in refletorje)?
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objava tomazrak » 11. avgust 2011, 13:13

Ker mi ne da miru in me zmatra poklicna deformacija: na agregatih so enofazni in trifazni priključki, dvofaznih ni! Drugače pa se strinjam Janezem, agregat je potrebno kupovati glede na potrebe. Koliko imamo dejansko v društvih opremem, ki potrebujejo za delovanje trifazno napetost?

P.s.: Ursus - Kakšna je razlika med kVA in kW -> kVA je enota za navidezno moč, le ta pa je sestavljena in jalove in delovne moči. Za delovno moč pa je enota kW. Da dobimo iz navidezne moči (podatek, ki je predstavljen za agregate) delovno moč, pa moremo navidezno moč pomnožiti z cos fi, torej cos funkcijo faznega kota. Tako da ni faktorja oz. konstante za pretvorbo kVA v kW.
Mogoče že malo bolj strokovo in za nekatere nezanimivo, vendar tudi pomembno pri nakupih te opreme.
Kar se Janezek nauči to Janez zna!
Uporabnikova podoba
tomazrak

Objave: 161
Registriran: 26. december 2002, 13:53

Objava jmiro » 15. avgust 2011, 16:42

Janez nič ni narobe če drugače razmišljaš. To krasi članstvo operativnih enot! Vendar pa nas izkušnje z intervencij učijo, če se nič ne naučimo iz tujih napak in izkušenj, se pač moramo na svojih.
Zgodilo se je. Zgodnje jutro, požar na kmetiji, ki stoji na samem. Zaradi gašeja še posameznih tlečih delov in premetavanja, odvoza krme je električno omrežje odklopljeno, ker potekajo el. vodi skozi "pod", ki je delno pogorel (lokacija med hišo in štalo), vse se skupaj drži. Gasilci najprej posodijo agregat za pogon molznega stroja, potem še pogon krmilnikov in nato še za hladilnico mleka. Do večera se obnovijo in preizkusijo novi el. vodi, ko je kpl. kmetija že lahko priklopljena na omrežje.
Če pogoji in prostori ne dovoljujejo uporabe črpalk z bencinskim motorjem, potem boš vodo metal ven z vedrom!? Predvsem pa moramo gasilci vedno zadevo rešiti, da ne zardevamo pred že sicer zelo kritično javnostjo in "domačimi izdajalci"!?

L.p. jmiro
jmiro

Objava tadejS » 15. avgust 2011, 17:46

Ja agregat je lahko zelo posebna stvar in če se odločimo za napačnega, potem je bolje, da
kot pravi Janez, nimamo nič. Mogoče pridejo kdaj do večje uporabe različni razsmerniki 12 ali 24/220, vendar pa je po moje do takrat klasičen elektroagregat gnan z motorjem z notranjim izgorevanjem osnova. Mogoče je napaka tudi v naši tako opevani tipizaciji, saj je po moje tistih 3 kW ali če hočete 3 kVA po mojih izkušnjah premalo. Res se lahko z agregatom nekako izkažemo, vendar če ni vsaj enih 6,5 kW in napetosti 220/400 V, potem ne vem če bi lahko služil za tista opravila na kmetiji, kot navaja moj predhodnik. Tako na hitro lahko seštejemo okvirno potrebno moč. Če hočemo, da bo reflektor v temni noči kaj svetil tudi ko neha svetloba plamena mora biti vsaj 750 W, še bolje 1000 W, če je na stolpu sta ponavadi v paru, pa še enega premičnega je včasih potrebno postaviti. No pa smo že na 3 kW in takšno obremenitev bo daljši čas bo zmogel le agregat nekega uveljavljenega proizvajalca. Če je v društvu še kaj ostale električne opreme, potem se ve koliko je ura oz. kaj je potrebno nabaviti.

Osebno sem že nekaterim predlagal Hondih agregat, res da močnejšega kot so ga potem kupili, so pa bili z njim bolj zadovoljni, kot sosedje, ki so nabavili cenejšega in primerljivo močnega no-name. Moje izkušnje z omenjenim proizvajalcem so več kot ugodne in naj za primer povem da je eden starejših tipov z nazivno močjo 2500 W brez problema poganjal betonski mešalec 750 W in kotno brusilko 1800 W. Se pravi na zgornji meji, vendar razen malo pokašlavanja ob zagonu brusilke je deloval B.P. V društvu imamo tudi enega enofaznega nazivne moči 6,5 kW in je brez problema poganjal inventorski varilni aparat.

Za kaj več od pogona ročnega orodja pa bo potrebno se spogledati z agregati močmi nad 10 kW, kar pa je poglavje zase.

Po moje kupite nekaj kar je vredno imena agregat in nekaj kar je videti kot agregat.
tadejS

Objave: 314
Registriran: 15. marec 2005, 8:29

Objava Pero » 16. avgust 2011, 17:08

jmiro ,če pridete na požar kmetije samo z vozili GVV-1 , potem bi mene skrbelo kaj druga kot pa kam priklopiti molzni stroj....

Se pa popolnoma strinjam z Janezom...
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabnikova podoba
Pero

Objave: 1091
Registriran: 17. april 2006, 17:34

Objava jmiro » 16. avgust 2011, 18:11

Pero, tebe lahko na intervenciji skrbi samo tisto kar ti za nalogo naloži vodja enote, če pa si vodja enote pa tisto, kar ti naloži vodja intervencije. Prav pa bi bilo, da bi bil vodja intervencije, potem pa daš nalogo ti in se ostali sami brihtajo, kako jo bodo rešili in jim je povsem vseeno iz kakašnega vozila potegnejo ustrezno zaščitno in reševalno opremo, samo da je in da deluje.
Če pa vidiš oz. bereš samo tisto kar ti paše, potem pa ne bova prišla do konca.
Bil je primer iz resnične akcije. Še krava je telila po 1/2 ure intervencije, ampak poveljnik sosednjega društva je veterinar in je lepo opravil, kar je bilo potrebno!?

L.p. jmiro
jmiro

Objava Pero » 16. avgust 2011, 19:11

Povleja morajo biti jasna, nedvoumna in predvsem izvedljiva !
Torej ni važno na katerem nivoju si (vodija skupine, enote ali intervencije), ne moreš dat povelj v smislu "naj ostali sami brihtajo, kako jo bodo rešili".
Glede na to da gori kmetija, morajo biti ustrezna oprema in sile na kraju, drugače je že v štartu vse mimo.

Še vedno ne vidim tvojega argumenta, zakaj moraš agregat vzeti točno iz GVV-1 , glede na to da imaš na kraju recimo GVC-je (ki so v primerjavi z GVV1 dosti bolje opremljeni z dotično opremo).

lp
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabnikova podoba
Pero

Objave: 1091
Registriran: 17. april 2006, 17:34

Naprej

Nazaj na Vozila in oprema

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost