Predstavitev kandidata za predsednika poslana na GZ
Jože Berlec, Kamnik, 22.2.2008
Vrhpolje 179,
1240 Kamnik
Zadeva: KRATKA PREDSTAVITEV kandidata za predsednika GZS
Spoštovani,
Kot ste obveščeni s strani kandidacijske komisije GZS, sem po njihovem sklepu 2. seje z dne 21.2.2008 postal eden od kandidatov za mesto predsednika Gasilske zveze Slovenije.
Za lažje odločanje o vaši podpori kandidatu za predsednika GZS, vam v nadaljevanju posredujem nekaj podatkov o sebi.
Jože Berlec, rojen sem 25.10.1949 v Kamniku, kjer sem opravil osnovno šolanje, srednjo šolo strojne stroke sem zaključil v Ljubljani in tudi študij na Univerzi v Ljubljani – Fakulteta za strojništvo.
V gasilske vrste sem stopil leta 1957 in ob odraščanju sem se tudi izobraževal. Leta 1967 sem postal izprašani gasilec in gasilski strojnik, 1969 pa sem opravil tečaj za takratnega nižjega gasilskega častnika in v nadaljevanju še za gasilskega častnika. Višji gasilski častnik sem postal leta 1977, leta 1997 pa visoki gasilski častnik. Še v času študija, leta 1969 sem začel predavati na raznih tečajih, s tem sem nadaljeval vse do danes, sedaj pa predavam le še na izobraževanju za višje in visoke gasilske častnike.
V preteklih 50-tih letih gasilskega delovanja sem opravljal razne dolžnosti na društvenem nivoju, nivoju GZ, regije in tudi državnem nivoju. Bil sem poveljnik PGD Kamnik, poveljnik GZ Kamnik, tri mandate poveljnik regije Ljubljana III. in tako član poveljstva GZS – štiri mandate, dva mandata podpoveljnik GZS, tri mandate član predsedstva GZS (tri mandate sem istočasno član poveljstva in predsedstva GZS) . Vzporedno dva mandata vodim komisijo za tehniko, ki je prav v teh dveh mandatih uveljavila tipizacijo gasilske opreme, vpeljala pregled vozil,…. Aktiven sem tudi v komisiji za tekmovanje, član mednarodne tekmovalne komisije pri CTIF in sem sodeloval na 6. članskih gasilskih tekmovanjih CTIF (gasilska olimpiada) – največkrat kot predsednik komisije za trodelni napad.
Službeno kariero sem naredil po opravljenem študiju v tovarni Titan Kamnik, kjer sem začel kot tehnolog, nadaljeval kot razvijalec, vodja programa, vodja razvoja, vodja investicij, tehnični direktor in dobrih 5 let generalni direktor in predsednik enočlanske uprave. Tu sem si nabral obilico izkušenj pri vodenju (1.200 zaposlenih), gospodarjenju, timskem delu, delu z ljudmi,…. Po dobrih 25. letih dela sem zamenjal področje in v ETI Izlake prevzel vodenje Orodjarne in strojegradnje. Ta 100 članski kolektiv sem uspel preoblikovati iz povsem interne delavnice v delavnico, ki izdeluje naprave in orodja za najzahtevnejše avtomobilske industrije v svetu. Tu sem se zelo podrobno in operativno ukvarjal tudi z vodenjem projektov, kar je danes zelo uporabno znanje na vseh področjih.
Pri svojem delu sem potreboval mnoga dodatna znanja, ki sem jih pridobival s sprotnim izobraževanjem – med drugimi imam mednarodno dokazilo o aktivnem znanju tujega jezika (nemščina), strokovni izpit,….
V letu 1990 so me prijatelji, ki so vodili gibanje političnih sprememb v Sloveniji prepričali, da sem na listi DEMOS kot nestrankarski kandidat kandidiral v zbor združenega dela takratne Skupščine R Slovenije – bil sem izvoljen v direktnih volitvah in tako mi je bilo dano, da sem aktivno sodeloval pri osamosvajanju Slovenije, postavljanju temeljev nove države in ne nazadnje tudi pri zakonskem urejanju pogojev za delovanje gasilske organizacije v Sloveniji.
Prav poznanje s takratnimi ministri mi je omogočilo, da sem prvi organiziral gašenje gozdnega požara s helikopterjem v Sloveniji in tako začrtal pot aktivnosti, ki je danes postala nepogrešljiva.
V svojih aktivnostih v okviru predsedstva in poveljstva GZS sem pogosto deloval v raznih komisijah – vodil sem tudi komisijo, ki je pripravljala izhodišča za organizacijo pokrajinskih zvez, ti zaključki pa so povzročili bistvene spremembe v statutih na vseh ostalih nivojih. Aktivno sem sodeloval tudi pri pripravi sedanjih statutov in menim, da so dobro izhodišče za posodobitev gasilske organizacije. Proces tranzicije pa seveda s tem še ne more biti zaključen, zato pričakujem, da bomo morali prav v prihodnjem mandatu narediti še pomemben premik k izboljšanju možnosti za boljše delovanje gasilske organizacije na vseh nivojih, kljub vedno težjim pogojem za delo. Prav to razmišljanje me je navedlo, da sem se v dogovoru z GZ Kamnik odločil za svojo kandidaturo za to pomembno mesto. Menim, da imam operativnih izkušenj dovolj, organizacijskih sem si pa tudi nabral kar precej na raznih – tudi zahtevnejših področjih.
Gasilska organizacija si zaradi svoje tradicije in tudi obsežnosti zasluži umirjeno vodenje, ki pa mora biti razvojno usmerjeno, odločno, učinkovito in usmerjeno k zelo smelim ciljem. Sem zagovornik sistema, da kar je bilo v pretekli zgodovini dobrega, to je vredno zadržati in razvijati dalje, na drugi strani pa se je nujno tudi organizacijsko približati državam, ki so na nekaterih področjih uspešnejše od nas. V preteklosti zanesljivo ni bilo najprimerneje, da so bili predvsem v organ Predsedstva imenovani predvsem "politično" primerni ljudje, ki z gasilsko stroko niso imeli prav veliko – priznam, da se je v zadnjih mandatih to pričelo občutno popravljati, sedaj pa imamo možnost, da vodenje naše gasilske organizacije prevzame operativec – strokovnjak, ki pa ima tudi obilico organizacijskih znanj in izkušenj.
Spoštovani gasilski tovariši, v kolikor menite, da bi bil primeren predsednik Gasilske zveze Slovenije jaz, vas prosim, da mojo kandidaturo podprete.
Vas pozdravljam z gasilskim pozdravom
Na pomoč!
Jože Berlec