Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Ali je astma ovira?

Moderator: Marjetica

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Ali je astma ovira?

Objava Marjetica » 30. november 2011, 11:19

SevenTeen je napisal:Astma običajno ne bi smela biti ovira. Problem je le, da so nekateri zeloo alergični. :oops: :oops: :oops:

Prosim, pišite z običajnimi črkami in barvami, razen če gre za nekaj izrednega.

moderatorka marjetica
V hitrosti časa nikar ne pozabite nase in sebi ljube ljudi!!!
Uporabnikova podoba
Marjetica
moderator
moderator

Objave: 861
Registriran: 29. julij 2004, 20:06

Objava kmhslo » 30. november 2011, 12:55

SevenTeen je napisal:Astma običajno ne bi smela biti ovira. Problem je le, da so nekateri zeloo alergični. :oops: :oops: :oops:

Astma ti postne problem ko začneš iskat pumpico po žepih in jo poskušaš vdihnit o imaš masko gor ...

Alergija pa ne vem če kaj veliko vpliva, saj imaš oblečeno zaščitno obleko ki naj bi deloma preprečevala prenos ...
kmhslo

Objave: 277
Registriran: 3. junij 2008, 22:22

Objava mali_tona » 1. december 2011, 22:26

ni nujno da je alergija dermatološko pogojena ;)
Vijolčno sveti se nebo !
Uporabnikova podoba
mali_tona

Objave: 387
Registriran: 16. januar 2010, 12:54
GE: Malečnik

Objava Tarzan » 15. december 2012, 14:48

Glede astme in dihalnih aparatov; meni dihalni aparat kot astmatiku kvečjemu koristi, zato ne vidim razloga, da ne bi naredil pregleda po 3. členu, ker drugače sem fizično odlično pripravljen. Izjema je seveda tale omenjena astma, ki pa je z zdravili popolnoma obvladljiva in nenevarna. Ko pa si nataknem aparat, pa diham ko maratonec.
Tarzan

Objave: 13
Registriran: 19. november 2012, 19:53

Re: Ali je astma ovira?

Objava tomser » 17. december 2012, 11:47

Moja osebna izkušnja:
V mladosti (10 let) sem prejel diagnoza ASTMA , ki me odtlej spremlja, čeprav - po spominu - od 18 leta nimam večjih težav kot zadihanost in piskanje ob izrednih naporih. Zdravila za lajšanje astme nisem uporabljal od svojega 16 leta.
Letos pri svojih 41 letih sem bil na zdravniškem pregledu po 4. členu (prvič) in mi niso dali zadržkov glede zdravstvene sposobnosti. Opozorili smo me na rahlo slabšanje vida, prekomerno težo in na to da sem komajda ostal znotraj norm na obremenitvenem testu, kar bom pripisal posledici premajhne telesne aktivnosti.
Nekoliko sem povečal telesno aktivnost in prilagodil svojo prehrano.

Napoten sem bil na tečaj IDA na Ig.
Pred odhodom na tečaj sem že imel veliko izkušenj z rabo IDA (vaje) in sem ga že nekajkrat uporabljal tudi na intervenciji.
Tečaj sem opravil - po mojem mnenju komajda. Mene osebno je fizično najbolj izčrpalo opraviti vse tri fizične vaje (kladivo, trak, lestev) na koncu prehodov. Posledica moje premajhne telesne aktivnosti. Verjetno sem do konca zdržal zaradi svoje trme, popolnega zaupanja v opremo (posledica izkušenj) in ne najmanj pomembno sodelovanja in pomoči ostalih tečajnikov v svoji ekipi.
Prehod skozi kletko + 3 obremenitvene vaje na koncu zase štejem kot izreden napor.
Na tem mestu se zahvaljujem inštruktorjem, ki - po mojem mnenju - kažejo interes prenesti čim več znanja na tečajnike, in maksimalno spodbujajo in motivirajo tečajnike, da opravijo preskuse.
Predlagal bi, da bi Gasilska šola oz. GZS, ob razpisu in povabilu na tečaj predstavila primer primerne fizične pripravljenosti kot je:
- preteči moraš 5 km v določenem času
- opraviti določeno število dvigov trupa, sklec, dvigov na drogu v določenem času
- podobne preskuse, ki bi jih lahko sami opravili doma
Vem, da bi morali operativci biti vedno toliko fit, vendar se ti počasi lahko zgodi da na tem področju popustiš.

Kar bi lahko omenil v povezavi astme in IDA je, da je mene nekoliko motilo suhost zraka v tlačni posodi. Po preskusih sem bil zelo žejen in sem imel popolnoma izsušeno grlo. Možno je, da bi to pri občutljivih osebah sprožilo astmatičen napad.

Na koncu bi rekel, da je uporaba IDA pri astmatikih možna.
Potrebno je:
- da osebno ocenimo ali smo zmožni izrednih naporov
- opravimo zdravniški pregled po istih zahtevah kot popolnoma zdrave osebe.
Uporabnikova podoba
tomser

Objave: 174
Registriran: 28. december 2004, 13:08
GE: Pijava Gorica

Odg: Re: Ali je astma ovira?

Objava Tarzan » 27. december 2012, 18:18

tomser je napisal:Moja osebna izkušnja:
V mladosti (10 let) sem prejel diagnoza ASTMA , ki me odtlej spremlja, čeprav - po spominu - od 18 leta nimam večjih težav kot zadihanost in piskanje ob izrednih naporih. Zdravila za lajšanje astme nisem uporabljal od svojega 16 leta.
Letos pri svojih 41 letih sem bil na zdravniškem pregledu po 4. členu (prvič) in mi niso dali zadržkov glede zdravstvene sposobnosti. Opozorili smo me na rahlo slabšanje vida, prekomerno težo in na to da sem komajda ostal znotraj norm na obremenitvenem testu, kar bom pripisal posledici premajhne telesne aktivnosti.
Nekoliko sem povečal telesno aktivnost in prilagodil svojo prehrano.

Napoten sem bil na tečaj IDA na Ig.
Pred odhodom na tečaj sem že imel veliko izkušenj z rabo IDA (vaje) in sem ga že nekajkrat uporabljal tudi na intervenciji.
Tečaj sem opravil - po mojem mnenju komajda. Mene osebno je fizično najbolj izčrpalo opraviti vse tri fizične vaje (kladivo, trak, lestev) na koncu prehodov. Posledica moje premajhne telesne aktivnosti. Verjetno sem do konca zdržal zaradi svoje trme, popolnega zaupanja v opremo (posledica izkušenj) in ne najmanj pomembno sodelovanja in pomoči ostalih tečajnikov v svoji ekipi.
Prehod skozi kletko + 3 obremenitvene vaje na koncu zase štejem kot izreden napor.
Na tem mestu se zahvaljujem inštruktorjem, ki - po mojem mnenju - kažejo interes prenesti čim več znanja na tečajnike, in maksimalno spodbujajo in motivirajo tečajnike, da opravijo preskuse.
Predlagal bi, da bi Gasilska šola oz. GZS, ob razpisu in povabilu na tečaj predstavila primer primerne fizične pripravljenosti kot je:
- preteči moraš 5 km v določenem času
- opraviti določeno število dvigov trupa, sklec, dvigov na drogu v določenem času
- podobne preskuse, ki bi jih lahko sami opravili doma
Vem, da bi morali operativci biti vedno toliko fit, vendar se ti počasi lahko zgodi da na tem področju popustiš.

Kar bi lahko omenil v povezavi astme in IDA je, da je mene nekoliko motilo suhost zraka v tlačni posodi. Po preskusih sem bil zelo žejen in sem imel popolnoma izsušeno grlo. Možno je, da bi to pri občutljivih osebah sprožilo astmatičen napad.

Na koncu bi rekel, da je uporaba IDA pri astmatikih možna.
Potrebno je:
- da osebno ocenimo ali smo zmožni izrednih naporov
- opravimo zdravniški pregled po istih zahtevah kot popolnoma zdrave osebe.

Dobro napisano, se strinjam povsem, razen z nekaj malenkostmi. Recimo s tistim predlaganim preiskusom telesne pripravljenosti. Mislim da bi bilo dovolj kakšne 3 pretečene km, pa še to ne ravno v vrhunskem času. Kar se uporabe IDA in astme tiče; tudi sam kot astmatik povsem brez problemov funkcioniram z IDA, pri dihanju nimam nobenih problemov, pravzaprav obratno. Po uporabi aparata še nekoliko lažje diham. Poznam člane, ki niso sposobni preteči niti enega kilometra, pa v resni situaciji s hkratno uporabno IDA povsem dobro delujejo. Sicer pa se ne gre za preiskuse za sprejem v tujsko legijo... Lahko je pa tudi tako, da kdo zaradi kakšnih okvar ni sposoben pretečti 5km, recimo kroničnih težav s koleni ali kaj podobnega, pa na požaru povsem dobro in zadovoljivo dela. Povsem fajn preiskus je cikloergometrija recimo. In kar se telesne pripravljenosti tiče: vsaj znotraj GEŠP-ov bi lahko konstantno skrbeli in se brigali za telesno pripravo svojih članov.
Tarzan

Re: Ali je astma ovira?

Objava Zbiljc » 29. december 2012, 22:28

Slej ko prej, bo pogoj za operativnega gasilca tudi fizični test, kot velja za poklicne gasilce, in takrat gasilec ne bo mogel bit "vsak"
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 626
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava Tarzan » 18. maj 2013, 21:02

Če bo merodajen fizični test, je ok. Če bodo pa preveč gledali po papirjih, pa ne. Dejstva so važna.
Tarzan

Objava Tarzan » 19. maj 2013, 9:16

Peter je napisal:Rafter je napisal, da v žepu za vsak slučaj nosi pumpico. V primeru astmatičnega napada pri uporabi IDA na intervenciji, pumpice ne boste mogli uporabiti. Verjetnost, da pride do astmatičnega napada je večja, če vdihavamo mrzel in suh zrak, torej točno takšnega, ki ga pri uporabi IDA. S tem boste ogroženi vi in ostali gasilci, tega pa si nihče ne želi.

Vse je odvisno od stanja astme. Vendar kdor malce bolj pozna težave z astmo, ta ve, da astmatični napadi v veliki večini primerov ne potekajo tako, kot to lahko vidimo v filmih. Kar pomeni, da te ne začne stiskat takoj in da ne rabiš vzet Beroduala takoj. Vse pride bolj počasi, lahko se 'kuha' tudi par dni. Sam sem že vleiko delal pod dihalcem, pa nikoli ni bilo potrebe po pumpici. Pa tudi če se dihanje poslabša, ni to tako poslabšanje, ki bi zahtevalo takojšen ukrep. Če je astmatik dobro fizično pripravljen (in večina astmatikov je zelo dobro fizično pripravljenih!), potem tu ni nobenih težav! In poleg tega, če jemlješ preprečevalce (recimo kakšen Symbicort) , so 'napadi' še toliko blažji. Tako da - ne verjamem da bi kdajkoli pod dihalcem bila takšna nuja, da bi bila potreba po takojšnjem jemanju olajševalca. In poleg tega, sploh ni nujno, da uporaba dihalca sproži astmatični napad. Sprožilcev je lahko veliko (alergije, vreme, napor, čustveni stres itd...). Tako da - ni nujno da je astma pri gasilcu kakršnakoli ovira. Lahko pa seveda je, odvisno pač od primera do primera!
Tarzan

Nazaj

Nazaj na Preventiva

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov