Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni obleki

Vse kar je povezano z organiziranostjo gasilstva in predpisi

Moderatorji: Milan Dubravac, Drago

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Re: Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni ob

Objava Mayamaya » 29. marec 2018, 8:57

Puz je napisal:
Tomcater je napisal:Desetar ni enako pomočnik poveljnika. Če je pomočnik poveljnika samo operativni gasilec (čin gasilec), ne more imeti oznako desetarja (desetar vodi desetino, torej mora imeti najmanj čin NGČ).

Poznam kar nekaj poveljnikov, ki po činu niso dovolj "visoki" za poveljnika. Torej to pomeni, da ne morejo nositi funkcijske oznake s tremi zvezdicami?
Teoretično se strinjam (NGČ je vodja enote, enoto sestavlja 9 gasilcev), v praksi pa temu ni tako. Dvomim tudi, da mora kdorkoli, ki naroča funkcijske oznake, dokazovati svojo gasilsko izobrazbo in položaj v gasilski hierarhiji ter, da bi se to preverjalo v Vulkanu (pri izdaji činov pa je res malenkost bolj striktno). Nekje v aktih GZS-ja sem nekaj časa nazaj prebral, da so poveljniki lahko izjemoma tudi gasilci z nižjim činom, morajo pa se primerno izobraziti "v najkrajšem možnem času". Če že list prenese to izjemo, mislim, da lahko zamižimo tudi pri teh položajnih oznakah. In če sem na koncu lahko še ciničen malo izven teme - "najkrajši možni čas" velikokrat zna kar trajati, čeprav je poveljnik mož beseda in si želi izpolniti pogoje... :roll:

To, da je lahko nekdo poveljnik tudi z nizjim cinom kot je potrebno, je ze od nekdaj. Ubistvu je to neka zadnja resitev, da neka enota, ki nima izobrazenega kadra ali pa le to noce prevzeti funckcije, ne ostane brez poveljnika. V praksi poznam primer, ko je bil poveljnik enote 3.kat, kjer je bil vcasih potreben cin visji gasilski castnik (zdaj GC) visji gasilec! (to je kar 2 cina manj kot je potrebno).

Glede teh polozajnih oznak pa ocitno ni v nobenih zakonih, aktih, opredeljeno, katere funkcije lahko nosijo doloceno polozajno oznako? Za UO je glede tega vse jasno, ampak v poveljstvu pa je potem zmeda? Clani poveljstva? Pomocniki poveljnikov? Desetarji?...
Uporabnikova podoba
Mayamaya

Objave: 245
Registriran: 26. januar 2014, 21:02

Re: Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni obleki

Objava Tomcater » 29. marec 2018, 10:00

Še enkrat bom rekel: pomočnik poveljnika (ki je lahko tudi "samo" gasilec z opr. specialnostjo) ni enako desetar, ki naj bi imel vsaj čin NGČ. Je pa res, da bi lahko imeli tudi pomočniki svojo oznako. Pač tu so stvari res nedorečene oz. bolje rečeno pomanjkljive. Ampak saj je veliko pomanjkljivosti. V UO se točno ve, da 1 zvezdica pomeni član UO... zato verjetno nekateri tudi smatrate, da je 1 zvezdica v operativi enako član poveljstva.

Ker ste omenili pogoje... v PGSPG piše, da je lahko poveljnik 2. kat najmanj s činom GČ, izjemoma pa NGČ. Kaj pomeni "izjemoma"? To tudi ni nikjer definirano. Pa še X takih in podobnih stvari.

Mislim, da tu ne bomo prišli do zaključka. To bi morala rešiti GZS s kakšnim pravilnikom ali drugim aktom, kjer bi se te stvari natančneje definirale.
Matej Ž., GČ
Uporabnikova podoba
Tomcater

Objave: 29
Registriran: 29. september 2006, 10:43
GE: PGD Celje - Gaberje

Odg: Re: Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni ob

Objava Puz » 29. marec 2018, 18:33

Mayamaya je napisal:To, da je lahko nekdo poveljnik tudi z nizjim cinom kot je potrebno, je ze od nekdaj. Ubistvu je to neka zadnja resitev, da neka enota, ki nima izobrazenega kadra ali pa le to noce prevzeti funckcije, ne ostane brez poveljnika. V praksi poznam primer, ko je bil poveljnik enote 3.kat, kjer je bil vcasih potreben cin visji gasilski castnik (zdaj GC) visji gasilec! (to je kar 2 cina manj kot je potrebno).

Mayamaya, poveljnika sem omenil samo za primer, da se položajna oznaka poveljnika nosi, četudi nosilec nima ustreznega čina (kar je Tomcater omenil za desetarja). Tako da ta odstavek je res za kakšno drugo temo, ki se sicer tudi meni zdi aktualna in primerna za debato.

Tomcater je napisal:Še enkrat bom rekel: pomočnik poveljnika (ki je lahko tudi "samo" gasilec z opr. specialnostjo) ni enako desetar, ki naj bi imel vsaj čin NGČ. Je pa res, da bi lahko imeli tudi pomočniki svojo oznako. Pač tu so stvari res nedorečene oz. bolje rečeno pomanjkljive. Ampak saj je veliko pomanjkljivosti. V UO se točno ve, da 1 zvezdica pomeni član UO... zato verjetno nekateri tudi smatrate, da je 1 zvezdica v operativi enako član poveljstva.

Vsi se strinjamo, da je veliko nedorečenega in prepuščenega lastni presoji. Sam bi rekel, da je veliko odvisno od poveljnika, kako si zamisli hierarhijo, čeprav naj bi bilo po PGSPG vse določeno. Pa ni, anomalije smo ugotovili, dokazi so v tej temi. Tudi ena "modra" zvezdica ni samo za člana UO, ampak tudi člane vseh voljenih organov...pa smo spet tam, voljen je še nadzorni odbor in ima predsednika(nekdo bo rekel, ja kaj bo pa on nosil, je član in hkrati predsednik :D ), pa disciplinska komisija, itd...
Kaj lahko nosi namestnik poveljnika, kaj podpoveljnik, kaj pomočnik poveljnika za določena področja in kaj orodjar? Pustimo sedaj kategorije PGD in pravila ob strani. Nekateri ob tem še enačijo(ali mešajo) namestnika in podpoveljnika. Pozicij je več kot je oznak(tudi za I.kat), a vsi navedeni so člani poveljstva. Ali desetar ne more biti tudi član poveljstva? Kot sem rekel, stvar presoje...
Moje mnenje je, da ni hudo narobe, če se kakšna oznaka podvoji (namestnik, podpoveljnik, pomočnik in orodjar dve zvezdici ali pa celo pomočnik za področje in orodjar eno zvezdico, itd,...), čeprav bomo nekateri natančneži rekli, da to pa ne gre!
Nisem poveljnik, če pa bi bil, ne bi strogo omejeval člane poveljstva le na predpisane pozicije. Če si nekdo želi biti v poveljstvu in je po presoji res sposoben in koristen, kaj si poveljnik še lahko želi, kot da ga "drži" blizu, mu dovoli še nošenje zvezdic in mu nekoč preda svoje mesto? Seveda do neke zdrave mere in razuma, ne more biti cela operativa okičena :lol: v praksi pa tudi vemo, da ima bolj malo poveljnikov take sladke skrbi pri kadrovanju. A še vedno smo prostovoljci, nekaterim znajo zvezdice pomeniti več kot plačilo in zahvala, ne pozabimo motivacije za delo.

Na koncu pa je vedno tako, da svoje osnovno poslanstvo opravljamo v zaščitnih oblekah in čeladah, ki se ločijo morda le po našitih oz. nalepljenih imenih, barvi, materialu...hudiča, spet smo tam! #-o :D Kar je pa zame res res pomembno, je pa tisto, kar sem podčrtal zgoraj. :wink:
Puz

Objave: 7
Registriran: 31. oktober 2015, 15:40

Objava Tomcater » 29. marec 2018, 20:11

V bistvu se v večini kar strinjam s tabo :)
Matej Ž., GČ
Uporabnikova podoba
Tomcater

Objave: 29
Registriran: 29. september 2006, 10:43
GE: PGD Celje - Gaberje

Objava peugeot » 3. maj 2018, 8:44

Jaz sem ob prevzemu funkcije poveljnika svojim pomočnikom za različna področja (IDA, PP in radijske zveze) ter orodjarju dal oznake desetarja. Že res, da ni prav, nekateri se boste morda spotikali ob to, sem pa to "napako" naredil zavestno- da se fantje čutijo še pomembnejše, kot so tudi sicer. Nekaterim pa se ta zvezdica zdi prav nobel na ovratniku. Nekaj pa pripomore pri delovnem zagonu.
Uporabnikova podoba
peugeot

Objave: 115
Registriran: 19. oktober 2013, 18:58
GE: Sela

Odg: Oznake položajnih funkcij na uniformi in delovni obleki

Objava imt » 4. maj 2018, 17:54

Ob koncu dneva je pomembno kaj narediš, ne kakšno zlato se ti kiti na obleki.

Zgolj moje osebno mnenje.
imt

Objave: 14
Registriran: 6. avgust 2014, 9:12
GE: Preska-Medvode

Nazaj

Nazaj na Organizacijske in pravne zadeve

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 0 gostov