Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Izdelava svojega pagerja

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Izdelava svojega pagerja

Objava Davidovsky » 20. julij 2016, 9:10

Pozdravljeni!

Pred kratkim mi je crknu pager, v društvu jih nimamo več na zalogi, zveza pa očitno tudi noče dat novih. Dobili smo 10 novih ko smo se usposobili za portalne gasilce, kateri pa so VSI odpovedali v roku 3eh mescov. Kako nas mislijo aktivirat ce pride do cesa? Nevem... razen preko vgrajene sirene. SMS aktiviranja nimamo ker je baje predrago... In zadnje case je zmiraj vec intervencij..

Ker studiram strom sm pa reku, da bom probu naredit svoj pager ampak o telekomunikacijah ne vem skoraj nic... bol se ukvarjam s programiranjem mikrokrmilnikov in aplikacij za pametne hiše.

Malo sem bral po temah na tem forumu in kar sem zasledil je, da ReCo praktično uporablja radio frekvence za pagerje (ja vem, kot štromar bi to mogu vedet, ampak do sedaj me telekomunikacije nikoli niso zanimale, zato tudi nimam pojma o njih).

Torej... teoretično potrebujem samo radio sprejemnik, da lahko "poslušam" na določeni frekvenci repetitorja, ki ga imamo pri nas in kodo, da dekodiram signal. Po tem takem sklepam, da bi lahko prejemal obvestila na pager tudi od sosednjih društev, če mikrokrmilnik sprogramiram tako, da sprejme vsak signal, ne glede na RIC kodo? Če pa želim "poslušati" samo za obvestila namenjena za naše društvo pa potrebujem našo RIC kodo, da se sporočila filtrirajo?

Mi lahko nekdo, ki se spozna na to malce bolje obrazlozi? Ker ce pravilno sklepam... je vse to zelo enostavno... ampak se bojim da ne razumem to najbolje.

Hvala!
Davidovsky

Objave: 8
Registriran: 20. julij 2016, 8:46

Odg: Izdelava svojega pagerja

Objava Jacksy » 20. julij 2016, 10:19

Čisto tako kot gasilec gasilcu, lahko kupiš SDR sprejemnik, ga ustrezno prilagodiš in sprejemaš pozive poslane na 173.250MHz.
Z določenim računalniškim programom nato sprejeto besedilo dekodiraš in si ga posreduješ na email ali pa narediš nekakšen oddajnik v katerega daš sim kartico in pošiljaš SMS sporočila. Glede na to da si napisal da delaš na "pametnih hišah" bi verjetno s kakšnim arduino projektom lahko rešil zadevo. Strošek bi bil najema sim kartice in poslani SMSji ter v štartu nakup materiala.
Potreba je le da potem ta računalnik ostaja vseskozi prižgan.

Sicer pa Intervencije.net so zakon! Sistem deluje super, včasih če sem v kakšni sivi coni dobim sms tudi do 10sec pred pozivnikom.
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 319
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Re: Izdelava svojega pagerja

Objava Davidovsky » 20. julij 2016, 14:40

@Jacksy

Na to idejo sem tudi sam prišel in bi tudi bilo bol pametno in lazje, kajti ni se ti ravno potrebno ogromno ukvarjati z dekodiranjem zaradi programov, ki so ze narejeni. Aplikacijo za pošiljanje SMS-ov pa ni tezko narediti. :)

Bolj me zanima, kako bi naredil svoj pager kot pa takšno postajo... zaradi znanja, ne ravno zaradi nujne potrebe po tem. :)
Davidovsky

Objava žajla » 21. julij 2016, 10:23

Za začetek odtipkaj POCSAG v google!
Uporabnikova podoba
žajla

Objave: 56
Registriran: 9. januar 2008, 20:34

Objava Davidovsky » 21. julij 2016, 11:38

Seveda, tega še nisem storil, zakaj bi. :D

Sem že naštudiral, tema se lahko zapre. :)
Davidovsky

Objava aznidaric » 21. julij 2016, 12:09

Kaj pa recimo nabava pager-jev kot naprav preko Ebay-a ali česa podobnega? Potem pač na center javite oz. pridobite RIC številke, če jih še nimate. Tisti sdr varianta je lahko sicer vredu, vendar se marsika lahko zgodi in ne deluje tako kot je namenjeno. Res da s to varinato pridobiš SMS obveščanje vendar je to bolj tak. Tudi SMS nimajo neke prioritete v omrežjih.
aznidaric

Objave: 82
Registriran: 20. maj 2006, 15:45

Objava polo98 » 22. julij 2016, 15:07

Davidovsky je napisal:Pozdravljeni!

Pred kratkim mi je crknu pager, v društvu jih nimamo več na zalogi, zveza pa očitno tudi noče dat novih. Dobili smo 10 novih ko smo se usposobili za portalne gasilce, kateri pa so VSI odpovedali v roku 3eh mescov.

Hvala!

Ta tvoja zgodba je malo izmišljena. Ali pozivniki nimajo garancije? Po treh mesecih so vsi odpovedali???
Tudi glede na to, da si nek elekrtonik si se totalno osmešil z znanjem in ti bi šel gradit pozivnik :shock:

Iz posta je razvidno, da si en navaden firbec, ki bo takoj rad vedel kaj se dogaja.
Pa TRTRA ti tudi fali a ne?
polo98

Objave: 389
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava Davidovsky » 11. februar 2017, 17:03

polo98 je napisal:
Davidovsky je napisal:Pozdravljeni!

Pred kratkim mi je crknu pager, v društvu jih nimamo več na zalogi, zveza pa očitno tudi noče dat novih. Dobili smo 10 novih ko smo se usposobili za portalne gasilce, kateri pa so VSI odpovedali v roku 3eh mescov.

Hvala!

Ta tvoja zgodba je malo izmišljena. Ali pozivniki nimajo garancije? Po treh mesecih so vsi odpovedali???
Tudi glede na to, da si nek elekrtonik si se totalno osmešil z znanjem in ti bi šel gradit pozivnik :shock:

Iz posta je razvidno, da si en navaden firbec, ki bo takoj rad vedel kaj se dogaja.
Pa TRTRA ti tudi fali a ne?

Seveda je, če ti tako rečeš. Smo jih vrnili, novih še nismo dobili nazaj. :)

Totalno osmešil? Predvidevam, da ti se se pa pameten rodil za vse stvari, tud tiste ko te do nekega trenutka niso zanimale?
In ja, sem ga šel gradit in mi ga je tudi uspelo, sem lahko sprejemal sporočila edino včasih je bil problem z nekimi motnjami, ki pa jih nisem znal rešit.
Mislim pa da forumi so za to, da se vpraša če česa ne veš in te zanima? Firbec? Jap, vsaj tu si zadel.

Teb tud mariskaj fali, kulk zgleda, sploh ko gledam tvoje druge poste.
Zadnjič uredil Davidovsky - 17. april 2018, 20:01. Skupaj urejeno 2 krat.
Davidovsky

Odg: Re: Izdelava svojega pagerja

Objava Davidovsky » 11. februar 2017, 17:26

aznidaric je napisal:Kaj pa recimo nabava pager-jev kot naprav preko Ebay-a ali česa podobnega? Potem pač na center javite oz. pridobite RIC številke, če jih še nimate. Tisti sdr varianta je lahko sicer vredu, vendar se marsika lahko zgodi in ne deluje tako kot je namenjeno. Res da s to varinato pridobiš SMS obveščanje vendar je to bolj tak. Tudi SMS nimajo neke prioritete v omrežjih.

Tudi to bi bila ena opcija. SMSji nimajo glih prioritete ja ampak eno opcijo več pa imaš z njimi, poleg tega pa jih gre v centru lahko čez 10k/s tako da ni nekega znatnega delaya, če sploh je. Pager redko kdo da nosi zraven ko je venih, telefon maš pa praktično skos v žepu in tudi pokritost z signalom (v naseljenih območjih) ni tako slaba dandanes... :)
Davidovsky

Objava Gasilec75 » 15. februar 2017, 15:37

Davidovsky je napisal:................ In ja, sem ga šel gradit in mi ga je tudi uspelo, sem lahko sprejemal sporočila edino včasih je bil problem z nekimi motnjami, ki pa jih nisem znal rešit................

Vse pohvale vredno ;-). Zakaj pa ne bi naredil nekaj svojega in se s tem še kaj naučil. Tudi sam sem že razmišljal v to smer, da sam nekaj naredim. Žela mi manjka znanja.

Daj povej malo bolj podrobno kako si si naredil pozivnik.? Katere komponente si uporabil? Si si sam sprogramiral dekoder pocsag signala?.......

Hvala že vnaprej!

LP
Gasilec75

Objave: 33
Registriran: 25. november 2014, 7:33

Objava Davidovsky » 16. februar 2017, 21:15

Sprejemnik -> Raspberry Pi (MultimonNG). Enostavna izvedba, ki je delovala ampak so bile prisotne nekakšne motnje. Trenutno čakam na en star pozivnik da vzamem ven sprejemnik. Upam da je na izhodu že stopničast signal, drugače bo treba pač izvesti pretvorbo. Dekoder bom pa naredil z Arduinom. POCSAG je odprt protokol tako da ga ni težko naštudirati in sprogramirati dekoder, par zasnov kode že imam, treba bo testirati kaj deluje in kaj ne. Ko bo delovalo objavim prispevek na spletni strani in dam link sem, če še koga zanima. :)
Davidovsky

Objava Gasilec75 » 31. marec 2017, 7:14

Če se želi kdo igrati z elektroniko in programiranjem (Arduino Nano) in bi si rad izdelal svoj pozivnik ali oddajnik pocsag signala so tukaj na tem forumu skoraj vse informacije za izdelavo.
Gasilec75

Objave: 33
Registriran: 25. november 2014, 7:33

Objava Davidovsky » 17. april 2018, 19:59

Evo, nekaj časa nazaj sem se zopet lotil tega projekta in naredil svoj pozivnik s pomočjo mikrokontrolerja in sprejemnika od Radiometrixa. Programski del je končan, kar se dekodiranja tiče.. Izdelujem pa trenutno še vezje. Koda in vse sheme vezja bodo objavljene čez kakšen teden ali dva https://s5tech.net/viewtopic.php?f=7&t=5892&start=100. :) Je pa kar nekaj branja, tako da si vzamite čas :)
Davidovsky

Objava polo98 » 17. april 2018, 22:52

Sem tudi sam na tistem forumu. Tam pišeš, da sprejemaš vse,OK =D>
Zdaj pa napiši tu, kaj se je dogajalo 17.04.2018 15:10:02
polo98

Objave: 389
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava Davidovsky » 17. april 2018, 23:42

Ob 15h še ni bil usposobljen, začel sem sprejemati šele okoli 17h, tako, da nimam pojma kaj je bilo ob času, ki si ga navedel. Tudi če bi, bi ti težko povedal ker še nimam vpeljane ure, da bi beležila kdaj prileti kaj, sploh danes, ker jih je kar nekaj. :) Boš lahko kmalu sam testiral ;)
Davidovsky

Naprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Google [Bot] in 1 gost