Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

ZARE DMR

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

ZARE DMR

Objava fras112 » 29. november 2009, 17:26

Zanima me ali kdo že uporablja ta sistem? (digitalne postaje) MOTOROLA DP 3X0X? V našem društvu imamo dve ročni DP 3600 in delujeta zelo dobro. Postaja ima sprogramiran analogni sistem ZARE in tudi digitalni sistem ZARE DMR ki omogča izdelavo imenika, klicanje skupin, privatne klice, preverjanje dosegljivosti drugih postaj, pošiljanje tekstovnih sporočil, in DP 3x01 sledenje vozil ali uporabnikov ročnih postaj na karti s pomočjo vgrajenega GPS sprejemnika ( te lahko v primeru nesreče oddajo tudi koordinate vozila ali uporabnika na ReCO, če pritisnemo tipko za alarm) Malo smo testirali DP 3600 preko repetitorja in deluje odlično ( skoraj se ne da primerjati s sistemom ZARE) na simpleksnih kanalih pa ni ravno preveč dolgega dometa. Poraba energije je na digitalnem delu precej manjša - daljši čas uporabe ročnih postaj. Menu- Angleščina.
fras112

Objave: 84
Registriran: 29. november 2009, 15:56

Odg: ZARE DMR

Objava Jaka » 31. januar 2010, 17:25

Sam sicer nimam veliko izkušenj z delom postaje Mototrbo DP3600. Kot mi je znano, gasilci običajno uporabljamo analogen sistem zvez bodisi preko repetitorjev ali neposredne zveze. Pri DMR so sicer omogočene neposredne zveze med posameznimi uporabniki in tudi tekstovna sporočila, ampak mislim da mora biti za tak režim dela radijska postaja prijavljena na bazno postajo. Pokritost (oziroma nepokritost) z baznimi postajami pa ne omogoča vedno dobre komunikacije.
Mislim, da bomo gasilci še kar nekaj časa uporabljali analogni sistem zvez. Med intervencijami rabimo zanesljive neposredne zveze (simpleksni kanali) in pa komunikacijo z ReCO (repetitorski kanali). Vse druge funkcije so takrat potisnjene v drugi plan.
Uporabnikova podoba
Jaka

Objave: 830
Registriran: 13. julij 2002, 23:14

Objava mad_milkman » 13. marec 2016, 15:23

Je kakšna lokacijska karta ali seznam teh dmr repetitorjev?
mad_milkman

Objave: 59
Registriran: 21. april 2006, 10:18
GE: Civilna Zaščita

Objava Peprič » 14. marec 2016, 8:55

Jaka je napisal:Sam sicer nimam veliko izkušenj z delom postaje Mototrbo DP3600. Kot mi je znano, gasilci običajno uporabljamo analogen sistem zvez bodisi preko repetitorjev ali neposredne zveze. Pri DMR so sicer omogočene neposredne zveze med posameznimi uporabniki in tudi tekstovna sporočila, ampak mislim da mora biti za tak režim dela radijska postaja prijavljena na bazno postajo.

Za pošiljanje tekstovnih sporočil ni potrebno biti prijavljen na bazno postajo. Neka splošna tekstovna sporočila si lahko pripravite in shranite tudi v radijski postaji. Za uspešno izmenjavo sporočil morata biti obe postaji oziroma postaje na istem kanalu. Če katera od postaj ni v dosegu ne bo dobila sporočila in ravno tako ga ne bo dobila kasneje, ko pride v območje pokrivanja

Jaka je napisal:Pokritost (oziroma nepokritost) z baznimi postajami pa ne omogoča vedno dobre komunikacije.

Pokritost z baznimi postajami je podobna kot pri ZARE, saj se uporabljajo iste lokacije. Bom poizkušal pridobiti karto montiranih DMR repetitorjev in jo objavim.

Jaka je napisal:Mislim, da bomo gasilci še kar nekaj časa uporabljali analogni sistem zvez. Med intervencijami rabimo zanesljive neposredne zveze (simpleksni kanali) in pa komunikacijo z ReCO (repetitorski kanali). Vse druge funkcije so takrat potisnjene v drugi plan.

Simpleksni kanali delujejo normalno tudi na DMR, prav tako povezava v Reco.
Uporabnikova podoba
Peprič

Objave: 63
Registriran: 15. maj 2007, 15:15

Objava Jaka » 14. marec 2016, 9:10

Jaka je navedeno napisal leta 2010. :shock: Od tega je že 6 let in od takrat se je pokritost DMR bistveno spremenila.
V marčevski reviji MONITOR je bil objavljen članek z naslovom: Država bi še dve omrežji. V njem sta opisani omrežji DMR, ki ga uporabljajo sile ZiR ter omrežje Tetra, ki ga uporablja Policija. Preberite.
Uporabnikova podoba
Jaka

Objave: 830
Registriran: 13. julij 2002, 23:14

Re: ZARE DMR

Objava Peprič » 14. marec 2016, 9:46

:oops: Se opravičujem, nisem pogledal datuma.
Uporabnikova podoba
Peprič

Objava Peprič » 14. marec 2016, 15:02

Sem izdelal neuradno karto, ki prikazuje lokacijo DMR repetitorjev. Lahko, da je še kakšen več, manj pa prav gotovo ne. Lahko, da je tudi kakšna napaka in če jo kdo zasledi, naj me prosim obvesti.
Priloge
DMR REPETITORJI.png
Uporabnikova podoba
Peprič

Objava aznidaric » 15. marec 2016, 0:15

@Peprič
hvala za info vendar je to 100% pravilno? Sprašujem, ker namreč 2 in 22 na vzhodu sta analogna in vsakodnevno v uporabi. Na predzadnjem preverjanju v digitalnem načinu nisem slišal ničesar.
aznidaric

Objave: 86
Registriran: 20. maj 2006, 15:45

Objava Peprič » 15. marec 2016, 14:52

2 in 22 analogno ni ista frekvenca kot 2 in 22 digitalno. Sem preveril in kanali definitivno držijo. Ne vem kako si poslušal in kako testiranje poteka, možni pa so sledeči scenariji:

- Nisi v dometu repetitorja,
- test se opravlja na drugih kanalih, morda simpleksnih
- test izvajajo z drugimi ID-ji skupin ali individualno
- test izvajajo na drugem slot-u
Uporabnikova podoba
Peprič

Objava aznidaric » 15. marec 2016, 16:01

Govora je o rednem preverjanju radijskih zvez ZARE vsako prvo soboto, ki ga vodi lokalni ReCO (v tem primeru MS).
Na lokaciji slišim vse repetitorje našega ReCO ter večino tudi sosednjih ReCO.
Na digitalnih kanalih je bil prisoten signal, ki pa je sovpadal z oddajami ReCO na analognem, vendar iz zvočnika ni prišlo nič.
Postaja je gasilska DM4600 v gasilskem vozilu.
A obstajajo kaka navodila za uporabnike DMR sistema?
aznidaric

Objava Peprič » 16. marec 2016, 9:12

@aznidaric

Ok, razumljivo, da nisi slišal rednega preverjanja na DMR kanalu, če je le ta potekal na analognih kanalih. Prisotnost signala postaja prikazuje kljub temu, da je signal na analognem repetitorju, seveda, če je ista oddajna frekvenca, dekodirati pa ga žal ne more.
Kar se tiče navodil, nisem seznanjen da obstajajo, bi pa vsekakor apeliral na vse pomočnike poveljnikov za zveze v GZ, da na izobraževanjih pričnejo tudi z izobraževanjem na področju uporabe DMR sistema oziroma, da seznanjajo uporabnike o tem sistemu in konec koncev izdelajo tudi navodila.
Uporabnikova podoba
Peprič

Objava mad_milkman » 16. marec 2016, 10:32

https://www.google.si/url?sa=t&source=w ... TjpAnbwWxQ

Našel sem navodila edino za ročno dp3600 in njeno gps različico 3601.

Za mobilne postaje,se princip uporave dosti ne razlikuje
mad_milkman

Objave: 59
Registriran: 21. april 2006, 10:18
GE: Civilna Zaščita

Odg: Re: ZARE DMR

Objava polo98 » 17. marec 2016, 18:09

aznidaric je napisal:Postaja je gasilska DM4600 v gasilskem vozilu.
A obstajajo kaka navodila za uporabnike DMR sistema?

Za to postajo v googla vtipkaj dm4600 manual

Kaj sploh silite v to digatilizacijo mi pa ne bo nikoli jasno.

Ena 30 let stara CB-jka bolje deluje kot DMR. Analogni sistem Zare je še vredu, če se ga vzdržuje.
polo98

Objave: 441
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava aznidaric » 17. marec 2016, 20:46

Hvala milk_man. Take postaje sicer nimamo, vendar sem preletel. :-)

Malo sem bil mogoče nejasen. Pa še nestrpen sem :-). Zanimajo me navodila v smislu ZARE, barvnih kod, ki se uporabljajo, kod postaj, trenutno že aktivnih repetitorjev itd. Take osnovne v/za ZARE-DMR in malo bolj napredne. Če se že debatira o tem. Tega v navodilih postaj ni napisano. Nekaj je že bilo objavljenega tukaj na forumu. Zgleda da še bodo napisana.

@polo98
D-star modulacija me je na nek način navdušila glede lastnosti napram analogne tehnologije predvsem razmerje doseg/"kakovost modulacije". Podobno pričakujem od DMR tehnologije. Digitalna tehnologija omogoča še marsikaj. Recimo manjša pasovna širina, boljša kakovost/razumljivost, manjša poraba baterij. Potem naprednejše, prenos sporočil, prenos lokacije, itd. Zato mi je ta primerjava malo tako. Mislim, da nas večina v tej debati ve, da bo analogna tehnologija vedno izhod v sili, pa čeprav jo bo zgleda komerciala sčasoma opustila.
Google vem uporabljati, vendar tudi googlu kdaj kaj uide oz. najde kaj napačnega ;-).
aznidaric

Objava polo98 » 17. marec 2016, 21:34

aznidaric je napisal:
@polo98
D-star modulacija me je na nek način navdušila glede lastnosti napram analogne tehnologije predvsem razmerje doseg/"kakovost modulacije". Podobno pričakujem od DMR tehnologije. Digitalna tehnologija omogoča še marsikaj. Recimo manjša pasovna širina, boljša kakovost/razumljivost, manjša poraba baterij. Potem naprednejše, prenos sporočil, prenos lokacije, itd. Zato mi je ta primerjava malo tako. Mislim, da nas večina v tej debati ve, da bo analogna tehnologija vedno izhod v sili, pa čeprav jo bo zgleda komerciala sčasoma opustila.
Google vem uporabljati, vendar tudi googlu kdaj kaj uide oz. najde kaj napačnega ;-).

@aznidaric,

D-star ima v Sloveniji samo par ljudi pa še te so večinoma povezani preko stacionarne postaje in zunanje antene.
Sem videl primerjavo z analogno in digitalno modelacijo D-star-a. Če imaš zvezo na nekaj km(ročna postaja), se pa pričnejo problemi. In pa D-star deluje na UHF področju.

Prenos sporočil med intervencijo(če je mišljeno kot SMS)? Hmm...

Pasovna širina?
Med kanali je 12,5Khz? Nič drugače kot pri analognem.
polo98

Objave: 441
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Naprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov