Pozdravljeni
Na vso to temo bi dodal le nekaj vidikov, ki jih ponavadi marsikdo zanemarja.
Prvo sporočilo o nesreči, požaru, težki nesreči itd., v glavnem pride na tel št. 112, torej v neki ReCO. In prvi ukrep, ki ga izvede operativec je proženje pozivnikov za določene gasilske enote ali PGD ali poklicne gasilce ali druge reševalne enote. Sistem zagotavlja avtonomno delovanje, kar pomeni, takojšnje posredovanje pozivov k določenim reševalnim službam, vključno in v glavnem lahko zapišem vam gasilcem. Seveda, ni posebej potrebno povdarjati, da so teh pozivov deležne tudi druge reševalne službe, potapljači, kinologi, gorski reševalci itd. In žal vas moram spomniti, da proženje pozivnikom pomeni resnično hitro obveščanje vseh, na katere se nanaša proženje pozivnikov z pomoč v tej ali oni nesreči. In če povzamemo davno poplavo ali nek malo močnejši potres v katerem koli kraju, dobro vemo, da takrat odpovedo vsi elementi obveščanja preko GSM, oziroma vsa pozivanja preko neanavtomnih uporab. V takem slučaju so GSM, SMS itd. zaradi preobremenjeni in niso sposobni oddajati sporočil v realnem času. Kajti ob takem ali podobnem dogodku, uporabniki navalijo na GSM omrežje s klici zato ta sistem postane preobremenjen in ne more delovati kakor je namenjen. Da bi v tem primeru reševalne enote dobile sporočila v realnem času, je nekorektno razmišljati. V takem slučaju, ki je nujen, se obnese le avtonomen sistem, kot je ZARE, ki še nekaj časa po vseh prekinitvah z električno energijo omogoča proženje pozivnikov in s tem obveščanje reševalnih služb oziroma enot o potrebah po aktiviranju in posredovanju pomoči.
Seveda nima nihče proti, če vzporedno uporabljate dodatno svoje delovanje tega ali onega sistema, kar je dobrodošlo. Vendar mora operativec v ReCO zagotoviti neodvisno od obremenjenosti javnega sistema (preboj kabla, ko je celotna gornjesavska dolina ostala brez GSM povezave, sredi nobenega kritičnega dogodka), takojšnje aktiviranje tako gasilcev kot ostalih reševalnih služb v sistemu ZARE.
Zakaj nekateri ne uporabljajo pozivnikov, zakaj se jim ne ljubi menjati baterij, zakaj nimajo spedenanih pozivnikov, zakaj teh ne nosijo s seboj. pa ni zadeva RECO-ja, ampak posameznega gasilskega društva oz. reševalne enote.
In URSZR ne more pristati na uporabo pozivnih sistemov, ki ne omogočajo zanesljivo delovanje od začetka nekega širšega dogodka, do vzpostavitve ponovnega električnega napajanja vseh naprav, ki omogočajo brezhibno delovanje pozivnikov, telefonov itd. (rezervno napajanje digipitrov za proženje pozivnikov, s polnjenjem akumulatorjev na sončne celice).
Vsekakor so dodatni sistemi v pomoč, niso pa realni v delovanju, ko se zgodi nesreča šišrega obsega. In kdo bo takrat odgovarjal za nedelovanje pozivnega sistema? gasilci sigurno ne. Upoštevajte le to, da ta sistem proženja ZARE pozivnikov uporabljajo tudi druge službe ne le gasilci.